niedziela, 25 września 2022 11:11
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Felieton

FELIETON: Owady też produkują CO²…
FELIETON: Owady też produkują CO²…

Pojawia się coraz więcej wypowiedzi kompetentnych i odpowiedzialnych za słowo ludzi na temat prawdziwej roli w naturze dwutlenku węgla, który rzekomo ma sprowadzić na człowieka wielkie nieszczęście. Pseudonaukowe „autorytety” straszą nas od paru lat, że oceany zaleją wszystkie wybrzeża, człowiek będzie uciekał w góry a klimat tak się ociepli, że zaczną znikać kontynenty. Jest rzekomo za pięć dwunasta. Trzeba zlikwidować wszystkie kopalnie węgla kamiennego (zwłaszcza polskie!), żeby ograniczyć emisję CO².

22.11.2021 10:53
FELIETON: Niepodległość 2021
FELIETON: Niepodległość 2021

Zbliża się Święto Niepodległości. Uwaga całej Polski skupia się na wielkim warszawskim Marszu Niepodległości. Polityczni macherzy z Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy – z prezydentem stolicy na czele – to jednak bardzo „ambitni” ludzie. Uparli się, żeby stu tysiącom Polaków, wśród nich licznym młodym rodzinom z dziećmi, które co roku oglądamy z wielkim wzruszeniem na tym Marszu, zabronić obchodów Święta Niepodległości w Warszawie! Jak za okupacji, jak za komuny!

08.11.2021 09:40
Ewa i Witek – historia do zapamiętania
Ewa i Witek – historia do zapamiętania

W niedzielę 26 września w starogardzkim kościele św. Katarzyny ksiądz proboszcz Dariusz Nenca przypominał – w formie komunikatu – dwie piękne postacie: starogardzianina Witka Wettę i warszawiankę Ewę Matuszewską – poległych w Powstaniu Warszawskim – w 77 rocznicę ich śmierci 26 września 1944 roku. Oto ten komunikat.

04.10.2021 08:50    4    3
Reklama
FELIETON: Kłamstwo o „pogromie” trwa
FELIETON: Kłamstwo o „pogromie” trwa

22 września 1953 roku przed sądem wojskowym w Warszawie zapadł jeden z najpodlejszych wyroków, jakie państwo komunistyczne wydało na Kościół katolicki w Polsce. Skazano biskupa, który ośmielił się powiedzieć, że w Kielcach nie było pogromu na Żydach, dokonanego rzekomo przez „polskich antysemitów”, lecz prowokacja polityczna NKWD-UB. Przypłacił to ciężkim „śledztwem” i więzieniem, a sowieckie kłamstwo o „pogromie” trwa do dziś.

25.09.2021 15:30
FELIETON: To była słoneczna niedziela…
FELIETON: To była słoneczna niedziela…

17 września wspominamy rok 1939 i sowiecki napad na Polskę. Jest to także nasze polskie święto państwowe: Światowy Dzień Sybiraka (od roku 2003).

18.09.2021 13:40
FELIETON: Wojenne przesłanie żołnierza z Kociewia
FELIETON: Wojenne przesłanie żołnierza z Kociewia

Dzień 1 września to data traumatyczna. Tak jest od kilku pokoleń Polaków i tak jeszcze będzie długo. Przy okazji 1 września przytaczamy najważniejsze fakty, liczby obrazujące straty ludzkie i materialne podczas wojny. Przypominamy słynne zdjęcie zrobione w Kolibkach: niemieckich żołnierzy łamiących polski szlaban graniczny. Chciałbym, byśmy w tym roku zamyślili się 1 września nad ostatnim listem polskiego żołnierza (w niemieckim mundurze!), pisanym dwie godziny przed śmiercią. Ten żołnierz był od nas, z Kociewia.

01.09.2021 20:00
Reklama
Stary Franek
Stary Franek

Franciszek Nierzwicki przeszedł do historii Kociewia jako „Stary Franek”. 13 października minie 200 lat od jego urodzin. Przypominam go już teraz, bo wyszła piękna i wartościowa, bogato udokumentowana książka o Nierzwickim. Także dlatego, że rok 2021 w powiecie starogardzkim ma za patrona m.in. „Starego Franka”. Taką uchwałę powzięła już 27 stycznia Rada Powiatu Starogardzkiego.

25.07.2021 15:15    4
Polska na rozdrożu
Polska na rozdrożu

W niedzielę odbyły się dwa ważne mityngi polityczne w Warszawie. Z jednej strony rządzące PiS, z drugiej strony Platforma Obywatelska. „Wielki powrót Tuska” i pierwsze złośliwości. To już było. Nie chcemy nowego spektaklu Tusk – Kaczyński, tylko odpowiedzi na pytanie, jak rozwiązać polskie problemy.

11.07.2021 15:20    6    2
FELIETON: Przeszłość przyszłości
FELIETON: Przeszłość przyszłości

Przed 120 laty księżna Izabela Czartoryska powołała do życia pierwsze polskie muzeum narodowe w Puławach. Była to słynna rotunda Świątynia Sybilli, z zawołaniem: Przeszłość przyszłości. Polska była już w niewoli, ale księżna rozumiała, że odrodzenie państwa – w bliższej lub dalszej przyszłości – może się dokonać tylko dzięki świadomości tego, kim jesteśmy, i dzięki wiedzy historycznej o historii Polaków i innych narodów zamieszkujących Rzeczpospolitą.

04.07.2021 09:00
Reklama
Zapomniany szwoleżer
Zapomniany szwoleżer

W niedzielę minie kolejna rocznica szarży polskiej pod Rokitną, na froncie rosyjskim. Wtedy, 13 czerwca 1915 roku, też była niedziela. Polscy ułani 2 Brygady Legionów Polskich, szarżujący w południe na rosyjskie pozycje pod wsią Rokitna, na granicy Austro-Węgier i Rosji, nie wiedzieli, że w ciągu trzech minut od rozpoczęcia brawurowego ataku przejdą nie tylko do historii Wojska Polskiego, ale i do legendy – tak samo jak ci spod Somosierry. Co więcej, dowodził nimi potomek szwoleżera spod Somosierry, rtm. Zbigniew Dunin-Wąsowicz!

13.06.2021 12:15    1
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Qwerty Treść komentarza: Typowy skretyniały pisior, żal mi Ciebie .Paliwo podrożało , bo wysyłamy na Ukr, węgla nie ma ale spoko kupimy nasz Polski węgiel powtarzam Polski węgiel!!!od Ukrainy i jakos to będzie . Czy nas Rosja zaatakowała ?? No nie . To dlaczego miałbym iść walczyć dla neobanderowców??? Nie będę się pchał nie w moją wojnę . PiSiorki z Powcami niech idą :):) Data dodania komentarza: 21.09.2022, 09:28Źródło komentarza: Tabletki z jodem trafiły do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej. MSWiA: To na wszelki wypadekAutor komentarza: alkomat 2Treść komentarza: a co mom zgłaszać , jak tego nie udowodnię ?Data dodania komentarza: 21.09.2022, 09:16Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: Wujek dobra radaTreść komentarza: Wystarczy nie jeździć jak debil i już nie dopierdzieląData dodania komentarza: 21.09.2022, 09:10Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: precz z trolemTreść komentarza: A Ty trolu? Zgłosiłeś?Data dodania komentarza: 21.09.2022, 07:30Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: boloTreść komentarza: Masz człowieku mały mózg, a w zasadzie ty nie masz mózgu. Ale nie mam zamiaru żałować takich typów jak Ty i Tobie podobni. Jesteś zły. Ty i Tobie podobni to najgorsze zło dla Polaków i dla Polski.Data dodania komentarza: 21.09.2022, 07:29Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: JolaTreść komentarza: To o czym piszesz to patologia. Nie potrafisz zorganizować dziecku życia, to podaruj sobie dzieci. Potem cała Polska musi utrzymywać patoli, którym te policyjne ble, ble, ble też nie pomoże.Data dodania komentarza: 21.09.2022, 07:16Źródło komentarza: Dzielnicowi odwiedzili dzieci z przedszkola Aniołek
Reklama