poniedziałek, 26 września 2022 05:24
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Historia

[PROGRAM] 83. rocznica mordu w Lesie Szpęgawskim
[PROGRAM] 83. rocznica mordu w Lesie Szpęgawskim

Starosta starogardzki, starosta tczewski, prezydent miasta Starogard, burmistrz miasta i gminy Pelplin, wójt gminy Starogard Gdański oraz proboszcz parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim, ks. Janusz Lipski zapraszają do udziału w obchodach 83. rocznicy niemieckiej zbrodni w Lesie Szpęgawskim.

22.09.2022 10:23
FELIETON: Pamięć i trauma 17 września
FELIETON: Pamięć i trauma 17 września

Już niebawem 83. rocznica sowieckiej agresji na Polskę. Niedziela 17 września to dla Polaka więcej niż data. To głęboka polska trauma, to dzień, który otwiera całą sekwencję zdarzeń: Sybir, Zbrodnia Katyńska, nędza wynikająca z celowego „udziadowienia” nas przez agresorów, śmierć, poniewierka, fałszywe „wyzwolenie”, bezpieka i cenzura na straży kłamstwa prawie przez pół wieku, Rakowiecka 37 i inne miejsca kaźni. To wszystko miało początek tamtej strasznej niedzieli.

16.09.2022 17:55
Sprawcy pozostali bez kary...
Sprawcy pozostali bez kary...

Czarnocin. W niedzielę, 11 września, tradycyjnie spotkaliśmy się na wspólnej modlitwie przy Pomniku w Czarnocińskim Lesie. W dwóch masowych grobach leżą tu zamordowani przez Niemców w czasie II wojny światowej.

13.09.2022 10:25    2
Reklama
FELIETON: Jak alianci zadrwili z reparacji dla Polski
FELIETON: Jak alianci zadrwili z reparacji dla Polski

Tematem numer jeden w Polsce stały się od 1 września reparacje wojenne Niemiec dla Polski. W polskim raporcie obliczono wymaganą kwotę odszkodowań na 6 bln 200 mld zł. Nie wiemy, na ile rząd polski jest zdeterminowany, by domagać się konsekwentnie tej kwoty – wielokrotnie wyższej od unijnych gruszek na wierzbie, czyli kwot obiecanych nam przez niemiecką unię i bezczelnie wstrzymywanych pod pozorem braku „praworządności” w Polsce a tak naprawdę w ramach niemieckiej operacji, mającej na celu obalenie legalnego rządu polskiego i osadzenie u władzy Donalda Tuska, do którego Ursula von der Leyen zwraca się publicznie My Friend i życzy sobie, by wrócił na jej łono jako polski Prime Minister…

10.09.2022 18:50
Już jutro w Lubichowie II Pomorski Bieg Walki o Pamięć
Już jutro w Lubichowie II Pomorski Bieg Walki o Pamięć

Już jutro (w sobotę, 10 września) w Lubichowie odbędzie się „II Bieg Walki o Pamięć”. Jest to jeden z biegów zaliczanych do V Biegowego Grand Prix Kociewia, na którym patronat medialny sprawuje Gazeta Kociewska oraz portal Kociewiak.pl.

09.09.2022 09:05
83. rocznica wybuchu II wojny światowej
83. rocznica wybuchu II wojny światowej

O świcie 1 września 1939 r. niemiecki pancernik Schleswig-Holstein oddał bez ostrzeżenia strzały w kierunku polskiej składnicy tranzytowej na Westerplatte. Stacjonująca tam załoga dowodzona przez mjr. Henryka Sucharskiego przez siedem dni broniła się przed atakami wroga. Bohaterska postawa obrońców Westerplatte pozostaje symbolem odwagi i patriotyzmu.

01.09.2022 04:45
Reklama
Zaproszenie na obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej
Zaproszenie na obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej

1 września przypada 83.rocznica wybuchu II wojny światowej. Władze miasta zapraszają delegacje, poczty sztandarowe i wszystkich mieszkańców do oddania hołdu poległym i zamordowanym.

30.08.2022 10:05    1
[FOTO] Badania archeologiczne w Skarszewach. Do tej pory odkryto warstwy z okresu ostatnich dwóch stuleci
[FOTO] Badania archeologiczne w Skarszewach. Do tej pory odkryto warstwy z okresu ostatnich dwóch stuleci

W Skarszewach trwają badania prowadzone przez Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Prace mają miejsce na ul. Kościelnej, w obrębie bloku zabudowy średniowiecznego miasta lokacyjnego. Badacze odsłaniają stopniowo pierwsze warstwy znajdujące się pod powierzchnią fragmentu parkingu. Są to, jak na razie, warstwy z okresu ostatnich dwóch stuleci.

20.08.2022 18:30    6    1
[FOTO] XXI Festiwal Historyczny VIVAT VASA! w Gniewie już za nami...
[FOTO] XXI Festiwal Historyczny VIVAT VASA! w Gniewie już za nami...

To był niezapomniany weekend z masą atrakcji. Mieszkańcy i turyści przebywający w Gniewie w dniach 5 – 7 sierpnia byli świadkami brawurowych szarż husarii, intensywnego ostrzału muszkietów i artylerii, zaciętych starć piechoty oraz jarmarcznego zgiełku. Tłumy miłośników historycznych wrażeń wzięły udział w wyjątkowym widowisku historyczno-batalistycznym „Bitwa pod Gniewem 1626”.

11.08.2022 15:21
Reklama
ZAPROSZENIE na obchody Święta Wojska Polskiego
ZAPROSZENIE na obchody Święta Wojska Polskiego

Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak, Dowódca Szwadronu Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich rtm. Krzysztof Landowski oraz proboszcz Parafii pw. św. Wojciecha ks. Janusz Lipski zapraszają wszystkich starogardzian na uroczystości poświęcone pamięci polskich żołnierzy.

10.08.2022 12:14
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Qwerty Treść komentarza: Typowy skretyniały pisior, żal mi Ciebie .Paliwo podrożało , bo wysyłamy na Ukr, węgla nie ma ale spoko kupimy nasz Polski węgiel powtarzam Polski węgiel!!!od Ukrainy i jakos to będzie . Czy nas Rosja zaatakowała ?? No nie . To dlaczego miałbym iść walczyć dla neobanderowców??? Nie będę się pchał nie w moją wojnę . PiSiorki z Powcami niech idą :):) Data dodania komentarza: 21.09.2022, 09:28Źródło komentarza: Tabletki z jodem trafiły do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej. MSWiA: To na wszelki wypadekAutor komentarza: alkomat 2Treść komentarza: a co mom zgłaszać , jak tego nie udowodnię ?Data dodania komentarza: 21.09.2022, 09:16Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: Wujek dobra radaTreść komentarza: Wystarczy nie jeździć jak debil i już nie dopierdzieląData dodania komentarza: 21.09.2022, 09:10Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: precz z trolemTreść komentarza: A Ty trolu? Zgłosiłeś?Data dodania komentarza: 21.09.2022, 07:30Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: boloTreść komentarza: Masz człowieku mały mózg, a w zasadzie ty nie masz mózgu. Ale nie mam zamiaru żałować takich typów jak Ty i Tobie podobni. Jesteś zły. Ty i Tobie podobni to najgorsze zło dla Polaków i dla Polski.Data dodania komentarza: 21.09.2022, 07:29Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: JolaTreść komentarza: To o czym piszesz to patologia. Nie potrafisz zorganizować dziecku życia, to podaruj sobie dzieci. Potem cała Polska musi utrzymywać patoli, którym te policyjne ble, ble, ble też nie pomoże.Data dodania komentarza: 21.09.2022, 07:16Źródło komentarza: Dzielnicowi odwiedzili dzieci z przedszkola Aniołek
Reklama