niedziela, 13 lipca 2025 04:10
Reklama
Politycznym okiem. Wspominamy działacza sportowego i wybitnego sportowca

Politycznym okiem. Wspominamy działacza sportowego i wybitnego sportowca

Kazimierz Zimny (1935-2022), należy do najwybitniejszych Tczewian. W naszym mieście się urodził, wychował i tu odnosił pierwsze sukcesy sportowe.
  • Źródło: Gazeta Tczewska
Politycznym okiem. Wspominamy działacza sportowego i wybitnego sportowca

Autor: Archiwum

Kariera nie tylko sportowa

Reklama

W tych dniach, minęła setna rocznica urodzin Kazimierza Zimnego (4.06.1935). Urodził się w wielodzietnej rodzinie, w Tczewie. Wychował się też w naszym mieście. Pierwsze szlify edukacyjne pobierał w Szkole Podstawowej nr 4. Jego charakter w dużej mierze ukształtowało harcerstwo! Po ukończeniu Zasadniczej Szkoły Metalowej w Tczewie, zdobył zawód tokarza. Starał się łączyć pracę zawodową z pasją sportową w LZS (Ludowe Zespoły Sportowe). W Tczewie ujawnił się jego wielki talent do biegów długodystansowych.

Talent sportowy Kazimierza Zimnego, doceniono też w służbie wojskowej (1955-1957) w WKS Zawisza Bydgoszcz. Po wojsku, związał się na zawsze z Gdańskiem. Miał dar łączenia pasji sportowych z pracą zawodową. Był przede wszystkim sportowcem, głównie w Klubie BKS „Lechia Gdańsk”. Równolegle kontynuował naukę na poziomie średnim i wyższym. Jako trener K. Zimny był lubiany i szanowany. Miał również kilku wybitnych wychowanków sportowych. Jego koronnym biegiem, był bieg na 5 000 metrów! Biegał na Olimpiadach w Melbourne (1956) i w Rzymie (1960). Właśnie w Rzymie, w 1960 roku w niezwykłym stylu, wywalczył brązowy medal olimpijski. Ale w latach 1956-1964, zaliczał się K. Zimny do najlepszych biegaczy na świecie, co poświadczały m.in. srebrne medalu Mistrzostw Europy w Sztokholmie i w Belgradzie. W wieku 32. lat, K. Zimny zakończył piękną karierę sportową.


 

Sukcesy na niwie społecznej

Kazimierz Zimny był mistrzem treningu i nauki. Zdobył średnie wykształcenie zawodowe i zdał maturę. Ale nie tylko. W 1969 roku uzyskał dyplom magistra wychowania fizycznego oraz uprawnienia trenerskie I klasy. W latach 1974-1991 pracował w Studium Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Gdańskiego. W 1980 r. K. Zimny, jako wybitny i uznany mistrz sportu, na uczelni w Poznaniu, został doktorem nauk wychowania fizycznego.

W wolnej Polsce, po 1989 roku, K. Zimny włączył się w wolnościowy ruch przemian. Za rządów premierów T. Mazowieckiego i Jana K. Bieleckiego mógł objąć stanowisko ministra sportu!? W okresie rządów premiera Jerzego Buzka (1997-2001), został dyrektorem Centralnego Ośrodka Sportowego w Cetniewie (gm. Władysławowo). Odniósł tutaj znaczące sukcesy inwestycyjne. O jego indywidualności, świadczą również jego wybory do Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOL). Przez 3 kadencje zasiadał także w zarządzie PKOL.

Kazimierz Zimny był tczewianinem z krwi i kości. Wielką karierę sportową zdobył jako gdańszczanin. Ale zawsze chętnie i życzliwie odwiedził nasze miasto. Wielu z nas, zapamiętało go, jako dyrektora Biura „Maratonu Solidarność” w Gdańsku. Chyba nie znał pojęcia „emerytura”. Zawsze można było na liczyć na jego radę i pomoc. K. Zimny zmarł w Gdańsku, w wieku 87. lat. Do końca był wierny NSZZ „Solidarność”! W życiu był prawym, dobrym i szlachetnym człowiekiem.


 

Jan Kulas


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Obwodnicy nie ma i nie będzie tak jak nie ma przejazdów pod torami i nowego wiaduktu w Starogardzie.Data dodania komentarza: 16.02.2025, 06:32Źródło komentarza: WAŻNE: Duże zainteresowanie budową obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Wpłynęło 12 ofertAutor komentarza: Stanisław SierkoTreść komentarza: ... każda promocja pięknych miejsc Kociewia, a szczególnie miejsc NAJBLIŻSZYCH naszym sercom i najbliższych odległościowo jest CENNA ... brawo ... liczę na kontynuację ... pozdrawiam wszystkich aktualnie pracujących w Wydawnictwie Pomorskim ... Stanisław Sierko, były redaktor naczelny "Gazety Kociewsakiej" ...Data dodania komentarza: 14.02.2025, 20:42Źródło komentarza: Historia i dziedzictwo Borów Tucholskich – niezwykłe miejsca, które warto odwiedzićAutor komentarza: DjTreść komentarza: Szkoda, że f-sz czynni e służbie ten dzień obchodzą jak każdy inny. Każda formacja dostaje nagrody na swoje święto, ale to SW stan umysłuData dodania komentarza: 13.02.2025, 22:43Źródło komentarza: Święto Tradycji Służby Więziennej - spotkanie z emerytowanymi funkcjonariuszamiAutor komentarza: Duda AndriuTreść komentarza: Bla bla bla nudyData dodania komentarza: 11.02.2025, 22:11Źródło komentarza: O polityce, wyborach i haniebnej wypowiedzi minister Nowackiej. Felieton Piotra SzubarczykaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Same bzdety. Propaganda jak to jest dobrze za rządów PO. Ściema.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 04:57Źródło komentarza: Inwestycje w gminach powiatu starogardzkiego (cz. 2)Autor komentarza: MagdaTreść komentarza: Jak miło przeczytać o historii tego regionu! Moi przodkowie w XIX mieszkali w okolicy Skórcza i czuję do tej ziemi sentyment...Data dodania komentarza: 11.02.2025, 00:31Źródło komentarza: Dziś Światowy Dzień Kociewia!
Reklama
Reklama
Reklama