piątek, 29 marca 2024 15:42
Reklama
Reklama
Reklama

90 lat Mazurka Dąbrowskiego. Autor Hymnu Narodowego mieszkał w Skarszewach

26 lutego 1927 roku, czyli dokładnie 90 lat temu Mazurek Dąbrowskiego stał się oficjalnie hymnem narodowym. Stało się to na mocy okólnika ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Sławoja Składkowskiego. Gdzie w Skarszewach kryją się symbole upamiętniające wielkiego Polaka?
90 lat Mazurka Dąbrowskiego. Autor Hymnu Narodowego mieszkał w Skarszewach

Autor słów Mazurka Dąbrowskiego – Józef Wybicki, był w młodości mocno związany ze Skarszewami. Urodził się w Będominie na Kaszubach 29 września 1747 roku. Mając 6 lat trafił do Skarszew, gdzie wychowywał go stryj Franciszek Wybicki – miejscowy proboszcz.  Jak wspominał po latach, wiedza i roztropne uwagi stryja zachęciły go do nauki retoryki. W 1762 roku młody Wybicki zaczął praktykować w skarszewskim Sądzie Grodzkim. Pobyt w Skarszewach przyczynił się do skrystalizowania poglądów Wybickiego m.in. na stan oświaty w państwie i uświadomił mu, jaką role pełni w społeczeństwie prawo. Dostrzegał też krzywdę społeczną, nierówność wobec prawa oraz przekupstwo.

Pieśń Legionów
Józef Wybicki napisał ,,Pieśń Legionów Polskich we Włoszech", podczas pobytu polskich legionistów w Reggio Emilia. Było to w lipcu 1797 roku i na cześć gen. Dąbrowskiego pieśń nazwano ,,Mazurkiem Dąbrowskiego". Po raz pierwszy publicznie odśpiewano ją 20 lipca 1797 r., a dwa lata później jej tekst ukazał się drukiem w piśmie wydawanym we Włoszech pt. ,,Legionowa dekada". W Polsce po raz pierwszy opublikowano go w 1806 roku.
Pierwotnie pieśń składała się z sześciu zwrotek, ale na mocy okólnika ministra z 1927 r. dokonano kilku zmian, przede wszystkim zrezygnowano z dwóch zwrotek (czwartej i szóstej).

Tablica na Zamku Joannitów
Skarszewy pamiętały i nadal pamiętają o Józefie Wybickim. Zrzeszenie Prawników Polskich z okazji Roku Józefa Wybickiego obchodzonego w 1972 r., ufundowało tablicę, którą  umieszczono na ścianie dawnego zamku joannitów, gdzie mieściła się przed wiekami siedziba wspomnianego Sądu Grodzkiego. Na kamieniu znajdującym się na Pl. gen. J. Hallera, z okazji 800 - lecia Skarszew została umieszczona tablica z podobizną Wybickiego.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: jolka demolkaTreść komentarza: Zauważ,że nikt z tych "prawicowych"fanatyków nie wyzywa was od świrów i pijaków.I co jest smutniejsze?Data dodania komentarza: 24.02.2024, 09:21Źródło komentarza: FELIETON: „Inspekcja drogowa” TuskaAutor komentarza: RomanTreść komentarza: Cześć, oby ten remont zakończył się lepszym efektem niż remont ul. Zielonej. Zasłonięto studzienki kanalizacyjne i przy okazji spowodowało to zalanie domu...Data dodania komentarza: 23.02.2024, 15:12Źródło komentarza: Będzie remont trzech ulic w KokoszkowachAutor komentarza: alkohole świataTreść komentarza: oni wszyscy w trójkę są siebie warci... , wstyd , skandal , żenada...Data dodania komentarza: 23.02.2024, 08:39Źródło komentarza: Spotkanie starogardzkich samorządowców z nowa wojewodą pomorskąAutor komentarza: IcemarkTreść komentarza: Nie brakuje tez prawicowych fanatyków to jeszcze bardziej smutneData dodania komentarza: 23.02.2024, 00:34Źródło komentarza: FELIETON: „Inspekcja drogowa” TuskaAutor komentarza: AdamekTreść komentarza: Wiem To jak jesteś z nami to mozesz kraść brać lapowki i nic Ci nikt nie zrobi. To słowa tego na N. PozdrawiamData dodania komentarza: 22.02.2024, 17:00Źródło komentarza: FELIETON: „Inspekcja drogowa” TuskaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Ty masz chyba coś z głową. Przecież nowy premier ma wiele do zaoferowania rolnikom. Wszystko zlikwidować doprowadzić ludzi do bankructwa bo niemcy muszą się bogaci nie Polacy.Data dodania komentarza: 22.02.2024, 16:56Źródło komentarza: FELIETON: „Inspekcja drogowa” Tuska
Reklama
Reklama