niedziela, 13 lipca 2025 11:51
Reklama

90 lat Mazurka Dąbrowskiego. Autor Hymnu Narodowego mieszkał w Skarszewach

26 lutego 1927 roku, czyli dokładnie 90 lat temu Mazurek Dąbrowskiego stał się oficjalnie hymnem narodowym. Stało się to na mocy okólnika ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Sławoja Składkowskiego. Gdzie w Skarszewach kryją się symbole upamiętniające wielkiego Polaka?
90 lat Mazurka Dąbrowskiego. Autor Hymnu Narodowego mieszkał w Skarszewach

Autor słów Mazurka Dąbrowskiego – Józef Wybicki, był w młodości mocno związany ze Skarszewami. Urodził się w Będominie na Kaszubach 29 września 1747 roku. Mając 6 lat trafił do Skarszew, gdzie wychowywał go stryj Franciszek Wybicki – miejscowy proboszcz.  Jak wspominał po latach, wiedza i roztropne uwagi stryja zachęciły go do nauki retoryki. W 1762 roku młody Wybicki zaczął praktykować w skarszewskim Sądzie Grodzkim. Pobyt w Skarszewach przyczynił się do skrystalizowania poglądów Wybickiego m.in. na stan oświaty w państwie i uświadomił mu, jaką role pełni w społeczeństwie prawo. Dostrzegał też krzywdę społeczną, nierówność wobec prawa oraz przekupstwo.

Reklama

Pieśń Legionów
Józef Wybicki napisał ,,Pieśń Legionów Polskich we Włoszech", podczas pobytu polskich legionistów w Reggio Emilia. Było to w lipcu 1797 roku i na cześć gen. Dąbrowskiego pieśń nazwano ,,Mazurkiem Dąbrowskiego". Po raz pierwszy publicznie odśpiewano ją 20 lipca 1797 r., a dwa lata później jej tekst ukazał się drukiem w piśmie wydawanym we Włoszech pt. ,,Legionowa dekada". W Polsce po raz pierwszy opublikowano go w 1806 roku.
Pierwotnie pieśń składała się z sześciu zwrotek, ale na mocy okólnika ministra z 1927 r. dokonano kilku zmian, przede wszystkim zrezygnowano z dwóch zwrotek (czwartej i szóstej).

Tablica na Zamku Joannitów
Skarszewy pamiętały i nadal pamiętają o Józefie Wybickim. Zrzeszenie Prawników Polskich z okazji Roku Józefa Wybickiego obchodzonego w 1972 r., ufundowało tablicę, którą  umieszczono na ścianie dawnego zamku joannitów, gdzie mieściła się przed wiekami siedziba wspomnianego Sądu Grodzkiego. Na kamieniu znajdującym się na Pl. gen. J. Hallera, z okazji 800 - lecia Skarszew została umieszczona tablica z podobizną Wybickiego.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Obwodnicy nie ma i nie będzie tak jak nie ma przejazdów pod torami i nowego wiaduktu w Starogardzie.Data dodania komentarza: 16.02.2025, 06:32Źródło komentarza: WAŻNE: Duże zainteresowanie budową obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Wpłynęło 12 ofertAutor komentarza: Stanisław SierkoTreść komentarza: ... każda promocja pięknych miejsc Kociewia, a szczególnie miejsc NAJBLIŻSZYCH naszym sercom i najbliższych odległościowo jest CENNA ... brawo ... liczę na kontynuację ... pozdrawiam wszystkich aktualnie pracujących w Wydawnictwie Pomorskim ... Stanisław Sierko, były redaktor naczelny "Gazety Kociewsakiej" ...Data dodania komentarza: 14.02.2025, 20:42Źródło komentarza: Historia i dziedzictwo Borów Tucholskich – niezwykłe miejsca, które warto odwiedzićAutor komentarza: DjTreść komentarza: Szkoda, że f-sz czynni e służbie ten dzień obchodzą jak każdy inny. Każda formacja dostaje nagrody na swoje święto, ale to SW stan umysłuData dodania komentarza: 13.02.2025, 22:43Źródło komentarza: Święto Tradycji Służby Więziennej - spotkanie z emerytowanymi funkcjonariuszamiAutor komentarza: Duda AndriuTreść komentarza: Bla bla bla nudyData dodania komentarza: 11.02.2025, 22:11Źródło komentarza: O polityce, wyborach i haniebnej wypowiedzi minister Nowackiej. Felieton Piotra SzubarczykaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Same bzdety. Propaganda jak to jest dobrze za rządów PO. Ściema.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 04:57Źródło komentarza: Inwestycje w gminach powiatu starogardzkiego (cz. 2)Autor komentarza: MagdaTreść komentarza: Jak miło przeczytać o historii tego regionu! Moi przodkowie w XIX mieszkali w okolicy Skórcza i czuję do tej ziemi sentyment...Data dodania komentarza: 11.02.2025, 00:31Źródło komentarza: Dziś Światowy Dzień Kociewia!
Reklama
Reklama
Reklama