piątek, 19 kwietnia 2024 22:51
Reklama

Kociewska wieś pozyskała milion dotacji

Sołectwo Obozin w gminie Skarszewy bardzo skutecznie zabiega o zewnętrzne środki. To tu, od 2009 roku działa miasteczko westernowe i odbywają się pikniki gromadzące tysiące ludzi.
Kociewska wieś pozyskała milion dotacji

Milion na aktywizację zawodową niepełnosprawnych

 

Kociewska wieś pozyskała milion dotacji

OBOZIN k.SKARSZEW. Uroczyście otwieram projekt „Kociewskie Centrum Integracji Społecznej”: Eleni Tzoka, Grzegorz Miszewski. Takie podpisy widnieją pod dokumentem uroczyście parafowanym w zabytkowym kościółku św. Michała Archanioła w Obozinie.

Na inaugurację projektu, 14 stycznia, Stowarzyszenia Miłośników Obozina i Kociewia zorganizowało koncert kolęd w wykonaniu miejscowych dzieci i Eleni.

 

Koncert

Kościółek był pełny ludzi.

- Sobotni koncert kolęd w wykonaniu dzieci i młodzieży z Obozina pod kierownictwem Agnieszki Sprengel był piękny – chwali sołtys wsi Grzegorz Miszewski koncert. - Potem pięknie wystąpiła Eleni.

Jak zwykle na tak ważnej, wiejskiej imprezie były, w kociewskich strojach, panie z KGW z panią przewodnicząca Celiną Brzeską.

- Panie przygotowały podziękowanie dla Eleni i ks. Darka Lemana, który jest nam bardzo przyjazny i zaprosił Eleni - mówi sołtys Miszewski.- Wszystkie ławki i chór były zajęte.

Eleni jest polską piosenkarką o greckich korzeniach. Naprawdę nazywa się Eleni Tzoka (z domu Milopoulu). Urodziła się 27 kwietnia 1956 r w Bielawie. Artystyczne inspiracje czerpała z domu rodzinnego, po maturze (1975 r) występowała z zespołem Prometheus i rozpoczęła karierę solową.

 

O projekcie

- Projekt ma za zadanie aktywizację zawodową 28 osób niepełnosprawnych: 17 kobiet i 11 mężczyzn, w większym stopniu narażonych na wykluczenie społeczne – mówi Grzegorz Miszewski, prezes Stowarzyszenia miłośników Obozina i Kociewia. - W ramach projektu otrzymają wsparcie psychologiczne, psychospołeczne i zawodowe, przewidziano także rozwijanie różnych umiejętności oraz zmianę lub podniesienie ich kwalifikacji. To mamy zapisane w programie.

Realizacja projektu potrwa od 14 stycznia stycznia 2012 do 30 kwietnia 2014 roku. Jego realizatorem jest Kociewskie Centrum Integracji Społecznej (decyzja wojewody nr 3/2011) przy Stowarzyszeniu Miłośników Obozina i Kociewia, a partnerem przedsięwzięcia jest Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Bolesławowie. Wartość zadania to ponad 1 mln zł.

- Cieszę się, że udało się pozyskać tak znaczące środki, dzięki którym 28 niepełnosprawnych z naszego powiatu odnajdzie się zawodowo. Jako partnerzy projektu weźmiemy w nim bardzo aktywny udział, wykorzystując nasza szkolną bazę i fachowców – zapewnia dyr ZSR CKP Alfred Porte'e.

 

O Sołectwie

Sołectwo Obozin bardzo skutecznie zabiega o zewnętrzne środki. To tu, od 2009 roku działa miasteczko westernowe i odbywają się pikniki gromadzące tysiące ludzi.

- Do tej pory wsi udało się realizować cztery projekty – mówi Miszewski. - Trzy tzw. małe, realizowane w ramach LGD Chata Kociewia „Działaj Lokalnie” dotyczyły pikników country, a czwarty, książki „Z dziejów Obozina”. Książka to bardzo ciekawa praca dotycząca mieszkańców i naszych przodków. Krzysztof Kowalkowski, w mojej i mieszkańców ocenie, napisał bardzo dobrą książkę, dlatego wystąpiliśmy o przyznanie mu „Kociewskiego Pióra”.

 

Ewa Myśków

Nowy projekt napisała dla wsi Ewa Myśków, skarszewianka, prowadząca w „Pięknym zakątku” (Skarszewy) biuro projektów unijnych.

- Kiedy stanęła na mojej drodze zaproponowała mi napisanie projektu wspierającego nasze pikniki. Potem Ewa została członkiem a teraz jest wiceprezesem naszego Stowarzyszenia. Ten projekt za ponad milion to jej dzieło i dziecko – chwali Miszewski.

Projekt został złożony na początku 2011. Uroczyste podpisanie umowy odbyło się 14 października w Urzędzie Marszałkowskim. Pieniądze na koncie były w listopadzie. Wszystko zostało dograne i dopięte do końca 2011 i z początkiem stycznia projekt mógł ruszyć.

Za całość odpowiada prezes a koordynatorem jest Ewa Myśków.

 

Nabór

Zostanie przeprowadzony w styczniu.

- Będą ogłoszenia w prasie – zapowiada Miszewski. - Po ukończeniu szkolenia uczestnicy otrzymają certyfikaty. Będziemy także zabiegali u pracodawców o to, aby po zakończeniu staży zatrudnili beneficjentów programu.

- Osoby zainteresowane udziałem w projekcie zapraszamy do zgłaszania się do Biura Projektu
w Skarszewach przy ul. Kościerskiej 2, tel. 58 588 23 98 – dodaje Ewa Mysków.- Nasz Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach
Poddziałania 7.2.1 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

 

Mają kolejne pomysły

Stowarzyszenie zgłosiło dwa kolejne projekty. Oba przeszły wstępną ocenę i oba są adresowane

do mieszkańców Obozina.

Janusz Rokiciński

 

foty

Obozin1 A. Porte'e, G. Miszewski i Eleni.

Obozin2 Eleni zaśpiewała pięknie.

Obozin3 Pamiątkowe zdjęcie z członkiniami KGW Obozin.

 

APLA

Celem ogólnym projektu

jest aktywizacja zawodowa 28 osób niepełnosprawnych (17 kobiet i 11 mężczyzn), w większym stopniu narażonych na wykluczenie społeczne poprzez wsparcie psychologiczne, psychospołeczne i zawodowe, rozwijanie umiejętności społecznych oraz zmianę lub podniesienie ich kwalifikacji w okresie od 01.01.2012r. Do 30 kwietnia 2014.

Jest skierowany jest do osób które zamieszkują powiat starogardzki, są w wieku aktywności zawodowej (15-64 lata), są osobami niezatrudnionymi: bezrobotnymi lub nieaktywnymi zawodowo, posiadają orzeczenie o niepełnosprawności.



Podziel się
Oceń

Reklama