poniedziałek, 22 czerwca 2026 10:13
Reklama

Czy ja wytrzymam?

Pożółkłe kalendarze. Z niebieskim otokiem (3). Po śniadaniu znowu zbiórka na placu alarmowym, gdzie kaprale wybrali sobie żołnierzy do swoich drużyn. Kapral Przybyła do swojej wybrał mnie i ....
Czy ja wytrzymam?
... i Rudolfa Kusia z Katowic, Witolda Pliszke z Osówka na Kociewiu, Bogdana Szlagowskiego z Kościerzyny, Henryka Kisiela z Katowic, Henryka Majkowskiego z Kościerzyny, Henryka Orczakowskiego z Pinczyna, Tadeusza Szkodę z Katowic.
Po tygodniu dołączył do drużyny Janek  Sikorski i Geppert z Opola. Dowódcą naszej kompani był kapitan Aleksander Chapko, ksywa taż przecież. Kiedy był czymś zirytowany mawiał;  taż przecież mówiłem – zaciągając przy tym wschodnim akcentem. Zastępcą dowódcy kompanii do spraw politycznych – kapitan Kulczyński. Dowódcą naszego plutonu był porucznik Kazimierz Poreda – Kazio. Szefem kompanii był plutonowy Buczkowski – przed wojskiem traktorzysta. Dowódcami drużyn w naszym plutonie byli; Edward Przybyła, Rajmund Widziewicz z Piły i  Stanisław Pilarski. Komendantem Szkoły Podoficerskiej był major Zemski. Zastępcą komendanta do spraw politycznych był major Kamiński. Inni oficerowie i podoficerowie, których zapamiętałem to; kapitan Ćwir – oficer sztabowy do spraw musztry i regulaminów, sierżant Jakubaszek z SPR (Szkoła Podchorążych Rezerwy), dowódca plutonu drugiego z naszej kompanii podporucznik Kuliński. Rozpoczęła się prawdziwa służba wojskowa. Pobudka  godzina 6, zaprawa poranna, mycie i o 7 śniadanie. O 8 apel batalionu szkolnego na placu alarmowym, w czasie którego oficer dyżurny szkoły składał meldunek majorowi Zemskiemu. Towarzyszyła tym czynnościom orkiestra pułkowa. Na zakończenie pododdziały defilowały przed dowództwem na głównej ulicy jednostki. Po apelu plutony rozchodziły się na zajęcia. Zajęcia taktyczne odbywały się na poligonie kilka kilometrów w kierunku granicy. O trzynastej wracaliśmy do jednostki.
Przed Pocztem Chwały
 Przed obiadem, który był dla naszej kompanii o 14, czyściliśmy umundurowanie, buty. Po obiedzie czas wolny do 16. Potem było czyszczenie broni w kompanii, zajęcia własne i o 19 kolacja. Po kolacji sprzątanie kompanii, zajęcia świetlicowe. O 21.30 apel wieczorny kompanii, mycie i o 22.00 capstrzyk – wojsko śpi. Obwieszczał to dla całej jednostki trębacz pułkowy.  Na terenie jednostki oprócz naszego batalionu stacjonował pułk KBW i pododdział Wosk Ochrony Pogranicza. Po kilku dniach otrzymaliśmy broń. Odbyło się to uroczyście na placu przed Pocztem Chwały. Był to pomnik poświęcony poległym za wolność ojczyzny. Broń wręczał dowódca kompanii. Otrzymaliśmy pistolety maszynowe Kałasznikowa –PMK-47, ze składaną kolbą. Serce urosło kiedy na ramieniu powiesiłem swój automat. Trzeba było natychmiast zapamiętać numer swojej broni. Przełożeni sprawdzali to bardzo często. W czasie kiedy powołano mnie do wojska, w armii obowiązywała świadoma dyscyplina. W żadnym wypadku nie mogę powiedzieć o gnębieniu żołnierza. Wszelkie doznane trudy wynikały z zaplanowanych ćwiczeń. Nie było żadnych wyzwisk. Każdą próbę poniżania godności żołnierza mogliśmy zaskarżać zastępcy dowódcy do spraw politycznych, który wyciągał z tego konsekwencje w stosunku do winowajcy. Oczywiście pewne zjawiska humorystyczne związane ze szkoleniem żołnierzy były. Przyjmowaliśmy je z humorem.
Takie ...szachy
 Na przykład na zbiórce po kolacji, podoficer dyżurny wyznaczał żołnierzy do sprzątania i powiadał kto gra w szachy –wystąp! No i występowali. Otrzymywali zadanie oczyszczenia posadzki ułożonej w pola przypominające szachownice. Były rozkazy, na pozór wydające się z gnębieniem żołnierzy. Pamiętam jak wracaliśmy ze strzelnicy, żołnierze, którzy nie wykonali strzelania musieli biegać wkoło plutonu maszerującego do koszar. Tym sposobem wyrabiana była kondycja. Sam początkowo na marszobiegach miałem kłopoty kondycyjne. Na zaprawie porannej biegaliśmy trzy kilometry. Nabrałem już takiej kondycji, że z kapralem Widziewiczem nadkładaliśmy jeszcze kilometr.
Nasz poligon był w sąsiedztwie klasztoru w którym więziony był kardynał Stefan Wyszyński. O tym mówiono szeptem. Byłem w tamtejszej kaplicy i w sadzie, gdzie  zerwałem kilka jabłek od zakonników.  Zrywając je, czułem się jak złodziej. Ta służba mi się spodobała. Przed przysięgą do lekkich nie należała. Starałem się wykonywać sumiennie swoje zadania. Byłem najstarszym w kompanii żołnierzem. Starszym od mnie był tylko kapitan Chapko i dowódcy plutonów. Z tego powodu miałem też pewne względy u przełożonych. Wyszliśmy kiedyś na zajęcia nocne. O północy alarm na wymarsz kompanii w pełnym oporządzeniu; plecak, broń, manierka, łopatka, maska przeciwgazowa, zapasowe magazynki i na głowie stalowy hełm. Szedłem na prawym skrzydle plutonu. Obok mnie Węsierski z Tczewa z erkaemem Diektiariewa przewieszonym przez pierś. Ktoś inny taszczył na plecach radiostację bliskiej mocy –RBM, inny bęben z przewodem telefonicznym, jeszcze ktoś telefon polowy TAI-43. Uszliśmy już jakieś dwadzieścia kilometrów, podchodzi do mnie dowódca kompanii i pyta się; jak tam Zieliński, dasz radę? Odpowiedziałem regulaminowo; tak jest obywatelu kapitanie. Poklepał po ramieniu i poszedł na czoło kompanii. Po chwili zatrzymaliśmy się i padł rozkaz okopać się. Ziemia była zmarznięta. Dobrze, że pokryta śniegiem, to też zmarzlina nie była tak gruba. Rozwinięte zostały linię łączności między oddziałami, pracowały radiostację. Węsierski z RKM-em zajął stanowisko obronne. Co chwila głos dowódcy; cekaem z lewa, z prawa. Był to sygnał do krycia się, bo mogą ustrzelić. Błyskały rakiety, wybuchały petardy. Było dość hałaśliwie. Po kilku godzinach „odbój”- koniec ćwiczeń i powrót do jednostki w rozczłonkowanym składzie. Wróciliśmy w południe potwornie zmęczeni. Dowództwo zarządziło spanie i czas wolny do pobudki następnego dnia.
Przysięga
Zbliżał się czas złożenia przysięgi wojskowej. Ćwiczyliśmy musztrę w tym kierunku. Tym dyrygował już kapitan Ćwir. Na terenie jednostki było też pełno wymiarowe boisko sportowe. Tam właśnie miała odbyć się ta uroczystość. Rozkazem komendanta szkoły termin przysięgi wyznaczono na niedzielę 8 grudnia 1963 roku. Mogliśmy o tym terminie powiadomić rodzinę. Powiadomiłem, jednak wiedziałem, że nikt nie przyjedzie. To przecież drugi kraniec Polski. W sobotę przed przysięgą czyściliśmy mundury, buty, prasowali płaszcze. Wszystko musiało błyszczeć. Zostałem wyznaczony przez dowódcę kompanii na złożenie przysięgi na sztandar jednostki, pewnie wziął pod uwagę mój wiek.  Wyznaczono jeszcze trzech żołnierzy z innych kompanii. Dzień przysięgi przywitał nas nisko wiszącymi chmurami. O ile dobrze pamiętam o godzinie 10 batalion elewów Podoficerskiej Szkoły Łączności, stanął w zwartym szyku na płycie boiska. Na trybunie honorowej dowództwo i przedstawiciele władz cywilnych oraz wytypowani rodzice jakiegoś żołnierza. Po przemówieniach, oficer prowadzący z upoważnienia majora Zemskiego dał rozkaz; żołnierze wyznaczeni do złożenia przysięgi na sztandar jednostki – wystąp! Z tremą ale i z satysfakcją wystąpiłem trzy kroki przed szereg. I kolejny rozkaz; w kierunku sztandaru – marsz! Pomaszerowałem krokiem defiladowym przed sztandar. Po rozkazie; szkoła baczność – do przysięgi! Wyciągnąłem prawą rękę z wyprostowanym palcem wskazującym i środkowym w kierunku sztandaru trzymanego przez chorążego pocztu sztandarowego w asyście dwóch oficerów. Nad boiskiem rozległy się gromkie słowa; ja obywatel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, stając w szeregach Ludowego Wojska Polskiego, przysięgam… Jeszcze wtedy nie było w rocie zdania o przysiędze wierności Związkowi Radzieckiemu. Po przysiędze wróciliśmy do miejsca zakwaterowania. Do kogo przyjechała rodzina, miał spotkanie w hali sportowej, połączone z uroczystym obiadem. Żołnierze bez rodzin zjedli uroczysty obiad na żołnierskiej stołówce w obecności swoich dowódców. Nie czułem się smutno, ponieważ byłem przygotowany na taką sytuację. Po obiedzie w Domu Żołnierza, który mieścił się na terenie miasta, była zabawa dla wojska. Tam poszliśmy. Jakże mile byłem zaskoczony, kiedy dyżurny powiadomił mnie o przyjeździe rodziny. Wychodzę i patrzę a to moja siostra Danusia. Uścisnęliśmy się serdecznie. Spóźniła się na przysięgę, bo nie było innego połączenia. Byliśmy razem tylko kilka godzin, bo około 18 miała pociąg do Katowic. Ja byłem tak uradowany z Danusi, że w pewnym momencie powiedziałem, powiem chłopakom, że przyjechała moja narzeczona. Chciałem zaszpanować. To było głupie i Danusia się z tego uśmiała. Zameldowałem się u będącego na zabawie kapitana Kulczyńskiego z prośbą o przepustkę, bym mógł odprowadzić na dworzec moją siostrę. Dał bez wahania. Kiedy wsiadła już do pociągu, zrobiło mi się trochę smutno. Wstąpiłem do dworcowej restauracji na piwo. W pewnym momencie wchodzi na sale patrol Komendy Garnizonu. Wyłowili mnie od razu. Dowódca patrolu – kapral, grzecznie poprosił o przepustkę. Kiedy ją obejrzał powiedział; pierwsza przepustka, po przysiędze. Nie przeszkadzajcie sobie. Wypiłem piwo i poszedłem wolnym krokiem  do koszar.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Koncerty czerwcowe w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Koncerty czerwcowe w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Koncerty symfoniczne i wydarzenia organizowane przez PFB w czerwcu 2026 r. Sala Koncertowa PFB1/06/2026, poniedziałek, godz. 9:00 i 11:30Bilety w cenie: 26 złKoncert edukacyjny z okazji Dnia Dziecka – Ole! Muzyczna korrida z byczkiem FernandoWystąpią:Kamil Pękala – barytonKwartet Opera w składzie:Michał Rożek – I skrzypcePrzemysław Treszczotka – II skrzypceKrzysztof Szwarc – altówkaBarbara Misiewicz – wiolonczelaZespół taneczny Żucovia DanceNatalia Bigus – choreografiaKarolina Klawitter – scenariusz i prowadzenie koncertuW programie: Georges Bizet – muzyka z opery Carmen Wiek: 4+Czas trwania: ok. 60 min.Zapraszamy Was na niezwykły koncert z okazji Dnia Dziecka, podczas którego poznacie bajkę o najsympatyczniejszym byczku świata – Fernando. Wszystko to przy dźwiękach wspaniałej muzyki z opery Carmen Georges’a Bizeta – pełnej hiszpańskiego ognia, rytmicznego tupania, radosnego klaskania.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku2/06/2026, wtorek, godz. 20:00Wstęp wolny!Koncert organowy z cyklu Bliżej Bacha Wystąpi:Bartosz Jakubczak – organySouthwest German Chamber ChoirJudith Mohr – przygotowanie Chóru W programie:/ Bartosz Jakubczak:Nicolaus Bruhns – Preludium e-moll WielkieJan Sebastian Bach – Preludium chorałowe Allein Gott in der Höh sei Ehr BWV 662Allabreve BWV 589Felix Mendelssohn-Bartholdy – Temat z wariacjami D-durWolfgang Amadeusz Mozart – Fantazja f-moll KV 608/ Chór:Mikołaj Zieleński – Vox in RamaWacław z Szamotuł – In te Domine speraviHeinrich Schütz – Herr, auf dich traue ichJan Sebastian Bach – Ich lasse dich nichtCzas trwania koncertu: ok. 60 min.Cykl koncertowy Bliżej Bacha to koncerty skierowane głównie do lokalnej społeczności, które rokrocznie przyciągają setki pomorskich melomanów. W tym roku koncerty w ramach powyższych wydarzeń będą miały miejsce w dominikańskiej, zabytkowej Bazylice św. Mikołaja. Świątynia, jako jedna z najstarszych w Gdańsku, stanowi niezwykle ważne miejsce dla gdańszczan, a dla turystów ważny punkt na trójmiejskiej mapie zabytków. Bazylika może poszczycić się zabytkowymi organami – najlepszym gdańskim bachowskim instrumentem i mnóstwem dzieł sztuki sakralnej, które przechodzą konsekwentne renowacje. Zapraszamy na koncert organisty Bartosza Jakubczaka oraz Southwest German Chamber Choir, prowadzony przez Judith Mohr.--Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica SacraWspółorganizatorzy:Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w GdańskuKlasztor Dominikanów w Gdańsku---Sala Dębowa6/06/2026, sobota, godz. 11:00, 13:30Bilety: 16 złWarsztaty muzyczno-integracyjne dla seniorów – Muzyka nie zna wieku Prowadzenie: Eliza LudkiewiczMuzyka nie zna wieku to sobotnie spotkania w niewielkim, kameralnym gronie, w niezobowiązującej atmosferze. Prowadząca Eliza Ludkiewicz (psycholożka, oligofrenopedagożka oraz arteterapeutka) zapozna uczestników z elementami muzykoterapii, ukazując, w jaki sposób muzyka może rozluźniać ciało i umysł, poprawić kondycję psychofizyczną, pobudzić kreatywność i uwolnić endorfiny. Część druga spotkania ma nieformalny charakter integracji przy kawie, herbacie i słodkiej przekąsce.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2026 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala nad Motławą 9/06/2026, wtorek, 13:30Bilety w cenie: 39 zł (jeden bilet obejmuje wstęp jednego dziecka i opiekuna)Czuła muzyka dla SmykaWarsztaty umuzykalniające dla maluszków i ich opiekunówProwadzenie: Ewelina Bronk-MłyńskaWiek: 1-4 latCzas trwania: ok. 45 min.Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty stworzone z myślą o najmłodszych dzieciach oraz ich opiekunach. Czuła muzyka dla Smyka to przestrzeń wspólnego odkrywania świata dźwięków, rytmu i bliskości. W kameralnej, ciepłej atmosferze dzieci doświadczają różnorodnych brzmień, rozwijają wrażliwość muzyczną i ruchową, uczą się przez zabawę i naturalną ekspresję, budują więź z opiekunem poprzez wspólne muzyczne aktywności.Zajęcia prowadzone są przez Ewelinę Bronk-Młyńską (certyfikowaną instruktorkę I i II st., członkini Polskiego Towarzystwa im. E. E. Gordona, absolwentkę Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku na wydziale instrumentalnym i wokalno-aktorskim oraz pedagożkę) w duchu uważności i radości, bez oceniania czy oczekiwań – tu liczy się radość z bycia razem i wspólnego muzykowania.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---9/06/2026, wtorek, godz. 20:00Wstęp wolny!Koncert organowy z cyklu Bliżej BachaWystąpi:Radosław Marzec – organyW programie:Jan Sebastian Bach:- Preludium i fuga Es-dur BWV 552- Trio Sonata C-dur BWV 529: Allegro, Largo, Allegro- Preludium e-moll BWV 548- Andante h-moll BWV 528 z: Trio Sonata e-moll- Fuga e-moll, BWV 548Czas trwania koncertu: ok. 60 min.Cykl koncertowy Bliżej Bacha to koncerty skierowane głównie do lokalnej społeczności, które rokrocznie przyciągają setki pomorskich melomanów. W tym roku koncerty w ramach powyższych wydarzeń będą miały miejsce w dominikańskiej, zabytkowej Bazylice św. Mikołaja. Świątynia, jako jedna z najstarszych w Gdańsku, stanowi niezwykle ważne miejsce dla gdańszczan, a dla turystów ważny punkt na trójmiejskiej mapie zabytków. Bazylika może poszczycić się zabytkowymi organami – najlepszym gdańskim bachowskim instrumentem i mnóstwem dzieł sztuki sakralnej, które przechodzą konsekwentne renowacje. Zapraszamy na koncert znakomitego organisty Radosława Marca.--Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica SacraWspółorganizatorzy:Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w GdańskuKlasztor Dominikanów w Gdańsku---Sala Koncertowa PFB12/06/2026, piątek, godz. 19:00 Bilety w cenie: 28-100 złKoncert symfoniczny – Pietro de Maria Wystąpią:Orkiestra PFBEugene Tzigane – dyrygentPietro de Maria – fortepianPietro de MariaW programie:Wolfgang Amadeusz Mozart – Koncert fortepianowy nr 22 Es-dur K. 482 [34’]Przerwa [20']Johannes Brahms – III Symfonia F-dur op. 90 [33’]Świetny włoski pianista Pietro de Maria zagra jeden z najbardziej cenionych koncertów Wolfganga Amadeusza Mozarta – Koncert fortepianowy nr 22 Es-dur K. 482. Mozart zastąpił w nim oboje klarnetami, co nadaje brzmieniu orkiestry bardziej miękki, ciepły kolor i podkreśla lekkość stylu klasycznego, połączonego z głęboką ekspresją emocjonalną koncertu. Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą japońskiego dyrygenta Eugene’a Tzigane  zagra również jedną z najważniejszych symfonii późnego romantyzmu – III Symfonię F-dur op. 90 Johannesa Brahmsa.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala Koncertowa PFB19-20/06/2026, piątek-sobota, godz. 19:00 Bilety w cenie: 43-141,50 złZakończenie jubileuszowego 80. sezonu artystycznego 2025-2026Wystąpią:Krzysztof Jakowicz fot. Piotr ŻagiellOrkiestra PFBGeorge Tchitchinadze – dyrygentKrzysztof Jakowicz – skrzypceEwa Tracz – sopranAdam Sobierajski – tenorTomasz Rak – barytonAkademicki Chór Uniwersytetu GdańskiegoMarcin Tomczak, Aneta Majda – przygotowanie chóru UGChór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego im. T. TylewskiegoBłażej Połom, Aleksandra Zawada, Hanna Stoszek – przygotowanie chóru GUMedChór dziecięcy Canzonetta z OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańskuoraz uczestnicy Operowego Chóru Dziecięcego przy Operze Bałtyckiej w GdańskuTeresa Pabjańczyk, Anna Borkowska – przygotowanie chóru OSMProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Max Bruch – I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26 [24’]Przerwa [20']Carl Orff – Carmina Burana [59’]Wyjątkową atrakcję Polska Filharmonia Baltycka szykuję na zakończenie swojego jubileuszowego sezonu artystycznego. Koncert wieńczący 80 lat istnienia zespołu Orkiestry PFB uświetni obecność aż czterech chórów: Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego, Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego im. T. Tylewskiego oraz Chóru dziecięcego Canzonetta z OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku wspartego uczestnikami Operowego Chóru Dziecięcego przy Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Wraz z nimi Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą maestro George’a Tchitchinadze i śpiewakami-solistami (Ewa Tracz, Adam Sobierajski  i Tomasz Rak) wykona słynną kompozycję Carla Orffa Carmina Burana. Wcześniej w pierwszej części wieczoru wystąpi wirtuoz skrzypiec Krzysztof Jakowicz, który z Orkiestrą PFB zagra I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26. Koncert wyjątkowo zostanie powtórzony w sobotę 20 czerwca.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski--Archikatedra Oliwska29/06/2026, poniedziałek, godz. 20:00 Bilety w cenie: 28-48 złInauguracja 69. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie Orkiestra PFB fot. Piotr HukałoWystąpią:Orkiestra PFBMirosław Jacek Błaszczyk – dyrygentRoman Perucki – organyŁukasz Długosz – fletAgata Kielar-Długosz – fletŁukasz Długosz i Roman Perucki, fot. Paweł JaremczukProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Enjott Schneider – III Koncert organowy Chopinade (prawykonanie)Mikołaj Piotr Górecki – Sacra conversazione na dwa flety, organy i orkiestrę smyczkową op. 71 (prawykonanie)Krzysztof Penderecki – Adagio z III Symfonii (wersja na smyczki)Czas trwania koncertu: ok. 80 min.Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie to największe w Polsce i jedno z największych wydarzeń organowych w Europie. Podczas festiwalu przez całe wakacje w zabytkowej Katedrze Oliwskiej grane są recitale w wykonaniu wybitnych organistów z różnych stron świata. Perłą w koronie zawsze jest Inauguracja MFMO w Oliwie, która tym razem będzie wyjątkowo imponująca. Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka zagra z wybitnymi solistami: prof. Romanem Peruckim (organy) i flecistami: Agatą Kielar-Długosz i Łukaszem Długoszem. W programie aż dwa prawykonania dedykowane solistom koncertu. Po raz pierwszy usłyszymy III Koncert organowy Chopinade Enjotta Schneidera oraz Koncert na flet, organy i orkiestrę Mikołaja Piotra Góreckiego. Wydarzenie dopełni Adagio z III Symfonii (w wersji na smyczki) Krzysztofa Pendereckiego.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski  Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.06.2026
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Y€b@ć upa i bandere Treść komentarza: Wszyscy ukradlińcy do siebie Data dodania komentarza: 14.06.2026, 12:43 Źródło komentarza: FELIETON: Koniec ukraińskiego snu Autor komentarza: Koko Treść komentarza: Policja LPR i technik ale Karetki to co już nie warto wymienić??? Gdyby nie ratownicy z ZRM w Skarszewch ta dziewczyna by nie żyła , szybka reakcja , podjęte decyzje o przysłaniu LPR to ich zasługa więc te informacje to są beznadziejne Data dodania komentarza: 14.06.2026, 00:17 Źródło komentarza: 15-latka spadła z hulajnogi elektrycznej i uderzyła głową w beton Autor komentarza: tutam Treść komentarza: Mogę spytać po co macie kącik "Napisz do nas", skoro to nie działa? Tak się boicie spamu, że zablokowaliście? Data dodania komentarza: 14.06.2026, 00:07 Źródło komentarza: [AKTUALIZACJA] Trwa policyjna obława. 75-latek leżał w kałuży krwi. Mundurowi poszukują Mateusza G. Autor komentarza: kto ma wiedzieć ten wie Treść komentarza: Każdy mężczyzna ma na sobie kask, tylko nie każdy regularnie ściąga z niego pokrowiec Data dodania komentarza: 10.06.2026, 12:59 Źródło komentarza: 15-latka spadła z hulajnogi elektrycznej i uderzyła głową w beton Autor komentarza: em Treść komentarza: nie miałam nic przeciwko tej fladze, dopóki nie przeczytałam "Wniosek o usunięcie flagi ma związek z niedawną decyzją prezydenta Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, który nadał Samodzielnemu Centrum Operacji Specjalnych „Północ” Sił Operacji Specjalnych Ukrainy honorowe imię „Bohaterów UPA”. (...) Ukraińska Powstańcza Armia odpowiadała za antypolskie działania na Wołyniu" - i serio ukraińskie flagi jeszcze u nas wiszą po tym ???? Data dodania komentarza: 10.06.2026, 08:16 Źródło komentarza: Czy ukraińska flaga zniknie sprzed Starostwa? Domagają się tego mieszkańcy oraz radny Autor komentarza: KATARZYNA Treść komentarza: SZUKAMY gruntów do wydzierżawienia !!! Kl. IV, V, VI min. 10 ha w jednym obrębie ewiden. 200 000 zł za turbinę/wiatrak – Czynsz roczny 60 000 zł za ha - Czynsz roczny dla magazynu energii 20 000 zł za ha – Czynsz roczny dla farmy PV Telefon: 697 863 971 Email: [email protected] Data dodania komentarza: 8.06.2026, 14:20 Źródło komentarza: Będzie obwodnica - rolnicy czekają na wycenę swoich gruntów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama