sobota, 12 lipca 2025 08:05
Reklama

Burze w pomorskim – ostrzeżenia IMGW II stopnia. Jak się chronić?

Polskę czekają gwałtowne burze, którym mogą towarzyszyć silny wiatr, grad i intensywne opady deszczu. IMGW wydał ostrzeżenia I i II stopnia dla całego kraju. Choć niebo może wyglądać spokojnie, nadciągające nawałnice niosą realne zagrożenie – dla zdrowia, życia i dobytku. Sprawdź, co zrobić, żeby pozostać bezpiecznym.
  • Źródło: mat. prasowy
Burze w pomorskim – ostrzeżenia IMGW II stopnia. Jak się chronić?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia przed burzami I i II stopnia dla całej Polski. W nadchodzących godzinach spodziewane są gwałtowne burze, bardzo silny wiatr, lokalne gradobicia i intensywne opady deszczu. Burzowy front obejmie większość regionów kraju, w tym województwo pomorskie. Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu. Ostrzeżenia II stopnia obowiązują od godziny 21:00 do jutra do godz. 5:00 w nocy. Ze względu na dynamiczną sytuację synoptyczną możliwe są aktualizacje wydanych ostrzeżeń.

Reklama

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła alerty, ostrzegając przed możliwymi przerwami w dostawie prądu. Eksperci podkreślają, że to niebezpieczne zjawiska atmosferyczne mogą zagrażać zdrowiu, życiu i mieniu. Jak się chronić?

Unikaj otwartych przestrzeni i drzew
W czasie burzy najbezpieczniej jest pozostać w budynku. Unikaj przebywania na otwartej przestrzeni, w parkach, pod drzewami czy w pobliżu metalowych konstrukcji. Piorun uderza najczęściej w najwyższy punkt – dlatego nie stój na wzniesieniach i nie trzymaj przy sobie parasola ani metalowych przedmiotów. 

Zabezpiecz mieszkanie i balkon
Zanim burza dotrze do Twojej okolicy, zabezpiecz wszystkie ruchome przedmioty – doniczki, meble ogrodowe, grille, suszarki na pranie. Pod wpływem silnego wiatru mogą zostać porwane i wyrządzić szkody lub ranić przechodniów. 

Nie parkuj pod drzewami ani słupami
Jeśli jesteś kierowcą, pamiętaj, by nie zostawiać samochodu w pobliżu drzew, billboardów czy wysokich słupów. Pod wpływem wiatru mogą się przewrócić i zniszczyć pojazd. W przypadku gdy burza zaskoczy Cię w trasie – zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu, z dala od drzew, i przeczekaj ją w aucie.

Odłącz urządzenia elektryczne
W czasie burzy nie korzystaj z urządzeń podłączonych do prądu – może dojść do przepięć lub porażenia. Jeśli masz taką możliwość, odłącz sprzęt RTV i AGD z gniazdek. Unikaj dotykania metalowych elementów instalacji, nie bierz prysznica ani nie zmywaj naczyń – instalacja wodna także może przewodzić ładunki elektryczne.

Pamiętaj o osobach wrażliwych
Szczególnej opieki wymagają osoby starsze, dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby z niepełnosprawnościami. Upewnij się, że wiedzą, jak się zachować, mają dostęp do wody, schronienia i możliwości kontaktu z bliskimi. W razie potrzeby pomóż im zabezpieczyć mieszkanie lub przygotować się na nadchodzące zjawiska pogodowe.

Nawet przy najlepszym przygotowaniu nie zawsze da się uniknąć skutków żywiołu. Gdy burza uderzy z pełną siłą, potrafi zostawić po sobie zniszczone dachy, zalane domy i połamane drzewa. W takich sytuacjach najważniejsze jest szybkie działanie i sięgnięcie po dostępne formy wsparcia – także te oferowane przez znajomych i osoby, które niosą pomoc na co dzień.

Nie usuwaj szkód na własną rękę
Jeśli burza spowodowała zniszczenia – np. powalone drzewa czy uszkodzone linie energetyczne – nie próbuj działać samodzielnie. Takie przypadki należy natychmiast zgłaszać odpowiednim służbom: straży pożarnej, policji lub energetyce. Szczególnie niebezpieczne są leżące przewody – mogą być pod napięciem, nawet jeśli wyglądają niegroźnie.

Burza spowodowała zniszczenia? Załóż darmową zbiórkę
W obliczu zniszczeń spowodowanych przez burzę nie musisz być sam. Jeśli dom lub dobytek Twój bądź Twoich znajomych ucierpiały – możesz założyć bezpłatną zbiórkę na Pomagam.pl. Niezależnie od tego, czy zniszczeniu uległ Twój samochód, szklarnia, altana, czy gospodarstwo - to szybki i skuteczny sposób na uzyskanie wsparcia. Zbiórkę może założyć każdy i trwa to kilka chwil. Serwis nie pobiera prowizji, a zebrane środki pomogą Ci naprawić szkody szybko i skutecznie - czy powstały wskutek burzy, nawałnicy, gradu, czy trąby powietrznej. Społeczność Pomagam.pl już wielokrotnie udowodniła, że w chwilach kryzysu potrafi działać razem i błyskawicznie reagować na ludzkie potrzeby. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Obwodnicy nie ma i nie będzie tak jak nie ma przejazdów pod torami i nowego wiaduktu w Starogardzie.Data dodania komentarza: 16.02.2025, 06:32Źródło komentarza: WAŻNE: Duże zainteresowanie budową obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Wpłynęło 12 ofertAutor komentarza: Stanisław SierkoTreść komentarza: ... każda promocja pięknych miejsc Kociewia, a szczególnie miejsc NAJBLIŻSZYCH naszym sercom i najbliższych odległościowo jest CENNA ... brawo ... liczę na kontynuację ... pozdrawiam wszystkich aktualnie pracujących w Wydawnictwie Pomorskim ... Stanisław Sierko, były redaktor naczelny "Gazety Kociewsakiej" ...Data dodania komentarza: 14.02.2025, 20:42Źródło komentarza: Historia i dziedzictwo Borów Tucholskich – niezwykłe miejsca, które warto odwiedzićAutor komentarza: DjTreść komentarza: Szkoda, że f-sz czynni e służbie ten dzień obchodzą jak każdy inny. Każda formacja dostaje nagrody na swoje święto, ale to SW stan umysłuData dodania komentarza: 13.02.2025, 22:43Źródło komentarza: Święto Tradycji Służby Więziennej - spotkanie z emerytowanymi funkcjonariuszamiAutor komentarza: Duda AndriuTreść komentarza: Bla bla bla nudyData dodania komentarza: 11.02.2025, 22:11Źródło komentarza: O polityce, wyborach i haniebnej wypowiedzi minister Nowackiej. Felieton Piotra SzubarczykaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Same bzdety. Propaganda jak to jest dobrze za rządów PO. Ściema.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 04:57Źródło komentarza: Inwestycje w gminach powiatu starogardzkiego (cz. 2)Autor komentarza: MagdaTreść komentarza: Jak miło przeczytać o historii tego regionu! Moi przodkowie w XIX mieszkali w okolicy Skórcza i czuję do tej ziemi sentyment...Data dodania komentarza: 11.02.2025, 00:31Źródło komentarza: Dziś Światowy Dzień Kociewia!
Reklama
Reklama
Reklama