- Zapraszamy w tym roku na kultową „Bazunę” do malowniczego miejsca – do Grodziska Owidz, niedaleko Starogardu Gdańskiego. To już w piątek – w ostatni weekend czerwca, w plenerze – mówi Janusz Wikowski, rzecznik „Bazuny”. – Jest tam przepiękny amfiteatr, miejsca biwakowe – wymarzone warunki do koncertów, spotkania towarzyskiego, miłego spędzenia ostatniego weekendu czerwcowego. Koncerty są bezpłatne. Warto tam być, aby bawić się i cieszyć się wolnością – w piosence. - Na 53. „Bazunę” została zaproszona czołówka bardzo lubianych i cenionych grup muzyczno- wokalnych oraz uznanych artystów wywodzących się z poprzednich edycji. Będzie to wielka uczta dla miłośników dobrej muzyki. - Bazuna ma charakter otwarty, udział biorą wykonawcy z całego kraju – w licznych koncertach oraz części konkursowej – mówi Janusz Wikowski. - „Bazuna” organizowana jest nieprzerwanie od ponad półwiecza przez wolontariuszy, miłośników piosenki rajdowej, poetyckiej. Ciągle cieszy się dużą popularnością wśród publiczności oraz uczestników – tych znanych z dawnych lat oraz ciągle przybywających nowych zespołów, grup oraz młodych piosenkarzy i instrumentalistów. Kultywuje dobre wzorce piosenki turystycznej i studenckiej. Jest spoiwem wielopokoleniowej „rodziny” studentów i absolwentów Politechniki Gdańskiej oraz innych uczelni Wybrzeża. - Piosenka rajdowa, przeniesiona wprost z turystycznego szlaku na scenę dominowała w pierwszych edycjach. Przegląd stał się szerokim muzycznym forum – od wielogłosowych harmonii, poprzez brzmienia folk, ballady rockowe i formy kabaretowe po piosenkę autorską i poezję śpiewaną. Wyróżnikiem „Bazuny” jest piosenka – możliwa do zanucenia, wspólnego zaśpiewania, a także tańca. Dominuje jednakże motyw rajdowy – utwory już znane i nowe, przywołujące melodią i słowami górski szlak, wędrówkę i rajdowe ognisko.

Program tegorocznej „Bazuny” jest bardzo bogaty.
Szczegółowy program Bazuny na stronie: www.bazuna.org.pl.
W piątkowym konkursie PRZESTRZEŃ PIOSENKI wystąpią: LUBICHOWSKIE KOCIEWIAKI, Piotr Rzeczkowski z zespołem, Łukasz Majewski i Cezary Rogalski, kilka czułości i Maria Bręczewska z A Ja Nie Wiem oraz znane zespoły: Spotkanie na Szczycie, Zdążyć Przed Północą.
W Grodzie odbędzie się specjalny koncert SŁOWIAŃSKA DUSZA – śpiewanie dawnych pieśni – Białogłosy (sobota, 15.00), a także – już tradycyjnie – wspólne śpiewanie kultowych, popularnych piosenek turystycznych – koncert STUDENCKA NUTA (sobota, 16.30, wędrowne melodie) prowadzony przez gdański zespół WAGABUNDY.
W przepięknym amfiteatrze już tradycyjnie w sobotę obędzie się bardzo oczekiwany przez fanów „Bazuny” z całej Polski NOCNY MARATON. W tym roku wystąpią m.in. znane i popularne zespoły: Oreada, Wszystkiego, Mała Caryna i Gabi, Gunia, Chwila Nieuwagi oraz Łukasz Wiśniewski Trio.
W niedzielę odbędzie się koncert PIOSENKA NASZYM DOMEM, w którym zaprezentują swój dorobek artystyczny: Grzegorz Szafoni i Azyl M., Paweł Pastuszak z zespołem, Jarek Tomaszewski, Maciej Służała.
- Przegląd „Bazuna” jest coroczną kulminacją akustycznej folkowej piosenki, wydarzeniem organizowanym przez gdański środowisko politechniczne – mówi Marek Skowronek, szef programowy (niezwykła osobowość – bardzo znana, lubiana i doceniana w środowisku muzycznym). – „Bazuna”, utworzona w roku 1971 jako sceniczny obraz turystycznego szlaku, wspólnego śpiewania przeniesionego z wędrówki i nocnych ognisk w światło sceny, przez kolejne dekady urosła do rangi szerokiego forum piosenki o akustycznym mianowniku, adresowanym twórczym osobom w piosenkach ukazujących siebie i świat.
Przegląd przez lata definiował szerokie ramy – od turystycznych melodii poprzez poezję śpiewaną, formy kabaretowe, piosenkę morską oraz w stylu country i folk po rockową balladę. Ważny jest folkowy, niekiedy folkrockowy wyróżnik repertuaru.
Integralną częścią „Bazuny” jest konkurs piosenki
Nagrodami głównymi Przeglądu są:
• tytuł najlepszego wykonawcy (solisty bądź zespołu) i wyróżnienia
• tytuł Rajdowej Piosenki Roku za utwór o szczególnych walorach turystycznego przeboju
• najlepsza interpretacja piosenki znanej
• Nagroda Publiczności
W zrealizowanym on-line konkursie wzięło wielu twórców, piosenkarzy, zespołów z całej Polski. Do drugiego finalnego etapu jury zakwalifikowało 25 wykonawców. Laureaci głównych nagród wystąpią podczas Przeglądu (w sobotę) i będą brać udział w superkonkursie widowni – Nagrodzie Publiczności.
– Mamy nadzieję, że tegoroczna „Bazuna” wyłoni nowe przeboje, pozwoli ujawnić talenty muzyczne nie tylko wśród młodzieży akademickiej. Udział w konkursie ma charakter otwarty – dla młodzieży, studentów, harcerzy i ludzi ciągle czujących się młodymi. Tak, jak w bogatej historii „Bazuny” nominacje konkursowe mają być zachętą i bodźcem do dalszego artystycznego rozwoju oraz konstruowania autorskiego programu – mówi Janusz Wikowski, rzecznik „Bazuny”.
W przyjaznej atmosferze, w strefie łagodnej muzyki
– Udział znanych artystów, przed laty zdobywających laury „Bazuny” cieszyć się zwykle wielkim zainteresowaniem odbiorców – miłośników dobrej, pogodnej muzyki – mówi Janusz Wikowski, rzecznik „Bazuny”. - Także mieszkańcy Starogardu i okolic a także spędzający wakacje w okolicznych ośrodkach wypoczynkowych będą mieli okazję mile spędzić czas.
Istotnym aspektem Przeglądu jest jego integracyjny, rodzinny, przyjacielski charakter. W tym roku – jak w dawnych latach – koncerty odbędą się w plenerze, na scenie, a także w sali Godziska, gdzie będzie można w sobotę po popołudniu – już tradycyjnie - wspólnie pośpiewać kultowe, popularne piosenki turystyczne, rajdowe podczas otwartego koncertu STUDENCKA NUTA wraz z „bazunowym” zespołem WAGABUNDY.
W przepięknym plenerze grodziska
Ta niezwykła impreza kulturalna odbędzie się w tym roku w przepięknym plenerze Grodziska Owidz niedaleko Starogardu Gdańskiego. Jest to perełka Kociewia, niezwykle ciekawe miejsce na Pomorzu. Znajduje się tam rekonstrukcja XI-wiecznego grodu (domostwa, zagrody, wieża bramna, wieża stołp). To piękny plener służący wypoczynkowi rodzinnemu, siedziba Muzeum Mitologii Słowiańskiej, miejsce wydarzeń rekonstruujących życie i kulturę sprzed wieków. W tym magicznym miejscu, na scenie przestronnego amfiteatru, ozdobionym bazunową scenografią, wystąpią uczestnicy i goście tegorocznego festiwalu piosenki turystycznej.

Imprezą towarzysząca będzie jarmark
Grodzisko ma rozbudowaną infrastrukturę turystyczną – gastronomię, plac biwakowy, parkingi i przystań kajakowa na Wierzycy. Podczas „Bazuny”na terenie grodziska będzie Jarmark na Podgrodziu, oferujący miejscowe rękodzieło i kulinaria - smaczną kuchnię kociewską i kaszubskie truskawki.
Z „Bazuną” ponad pół wieku
Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej Bazuna ma charakter otwarty, udział biorą wykonawcy z całego kraju – w licznych koncertach oraz części konkursowej. „Bazuna” organizowana jest nieprzerwanie od ponad półwiecza, cieszy się dużą popularnością wśród publiczności, fanów oraz uczestników – tych znanych z dawnych lat oraz ciągle przybywających nowych zespołów, grup oraz młodych piosenkarzy, w tym środowiska harcerskiego.
Ta już kultowa, popularna nie tylko na Pomorzu, impreza łączącą brać turystyczną, rajdową, odpoczywającą w plenerze, na trasie, przy ognisku – jest organizowana przez wolonraiuszy już po raz 53! Pierwsza impreza odbyła się jesienią 1971 r. w dawnej Sali Teatralnej KSW „Żak” w Gdańsku (obecnie siedziba Rady Miasta). Przez kolejne lata Przegląd odbywał się w Gdańsku, a następnie – objazdowo, plenerowo w różnych miejscach Pomorza (Kaszub, Kociewia, Powiśla). W tym roku kolejny raz gości w Owidzu.
WSTĘP BEZPŁATNY
Warto podkreślić, że wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. Jak zwykle, „Bazuna” nie ma bowiem charakteru komercyjnego. Koszty organizacyjne, techniczne są pokrywane z funduszy darczyńców i sponsoringu. Natomiast organizatorzy – miłośnicy i popularyzatorzy piosenki turystycznej – działają na zasadzie wolontariatu.
Organizatorzy: Pomorskie Stowarzyszenie Kulturalno- Artystyczne Bazuna, Stowarzyszenie Absolwentów PG, Studencki Klub Turystyczny PG FIFY, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu Grodzisko, Stowarzyszenie „Czerwonej Róża”.
Patronat honorowy objęli: Rektor Politechniki Gdańskiej, Prezydent Miasta Starogard Gd., Starostwo oraz Gmina Starogard Gd.
Napisz komentarz
Komentarze