wtorek, 8 lipca 2025 18:32
Reklama

Dziś uroczystość Bożego Ciała

Uroczystość Bożego Ciała to jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolickim, które obchodzimy w Polsce 60 dni po Wielkanocy, w czwartek. To dzień, w którym wierni szczególnie oddają cześć Ciału i Krwi Chrystusa obecnym w Eucharystii, która stanowi fundament katolickiej wiary.
Dziś uroczystość Bożego Ciała

Historia tego święta sięga XIII wieku, kiedy to papież Urban IV w 1264 roku ustanowił je w odpowiedzi na wydarzenie, które miało miejsce w Bolsenie (Włochy). Tamtejszy kapłan miał wątpliwości co do prawdziwej obecności Chrystusa w Eucharystii, a cud, który polegał na tym, że hostia zamieniła się w krew, skłonił papieża do wprowadzenia uroczystości.

Reklama

W Polsce Boże Ciało zyskało dużą popularność już w średniowieczu, a szczególnie wyróżnia się w tradycji polskiej, gdzie jest nie tylko świętem religijnym, ale także społecznym i kulturowym.

Obchody Bożego Ciała w Polsce
W Polsce Boże Ciało jest obchodzone z wielką pompą i radością. Główna część uroczystości to procesja, która ma miejsce tuż po Mszy Świętej. Wierni idą w procesji z Najświętszym Sakramentem, zatrzymując się przy przygotowanych ołtarzach, które ustawiane są na trasie przemarszu. Ołtarze te są często ozdobione kwiatami, a wierni śpiewają hymny eucharystyczne. Każdy z ołtarzy symbolizuje inne aspekty życia chrześcijańskiego: miłość, pokój, wiarę i nadzieję.

Warto dodać, że w wielu miejscach w Polsce, szczególnie na wsi, dzieci przystępujące do I Komunii Świętej mają szczególną rolę w procesji, niosąc kwiaty lub śpiewając pieśni. Na ulicach można zauważyć bogate dekoracje, a po całej Polsce rozbrzmiewają dzwony kościelne, które zapraszają do wspólnej modlitwy.

Znaczenie duchowe Bożego Ciała
Boże Ciało to czas szczególnej refleksji nad sakramentem Eucharystii, który jest obecnością Jezusa Chrystusa wśród wiernych. Jest to także moment, w którym Kościół przypomina o znaczeniu wspólnoty wierzących, którzy razem celebrują tajemnicę zbawienia.

Obchody tego święta są zaproszeniem do głębszego przeżywania Eucharystii w codziennym życiu, a także do bycia świadkiem wiary na co dzień. W czasie procesji i modlitwy wierni jednoczą się w dziękczynieniu za dar Eucharystii, ale także wyrażają pragnienie wspólnoty z Bogiem i z bliźnimi.

Boże Ciało to nie tylko rytuał religijny, ale także okazja do umocnienia więzi międzyludzkich i wspólnotowych, dlatego jest to dzień pełen radości i refleksji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Obwodnicy nie ma i nie będzie tak jak nie ma przejazdów pod torami i nowego wiaduktu w Starogardzie.Data dodania komentarza: 16.02.2025, 06:32Źródło komentarza: WAŻNE: Duże zainteresowanie budową obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Wpłynęło 12 ofertAutor komentarza: Stanisław SierkoTreść komentarza: ... każda promocja pięknych miejsc Kociewia, a szczególnie miejsc NAJBLIŻSZYCH naszym sercom i najbliższych odległościowo jest CENNA ... brawo ... liczę na kontynuację ... pozdrawiam wszystkich aktualnie pracujących w Wydawnictwie Pomorskim ... Stanisław Sierko, były redaktor naczelny "Gazety Kociewsakiej" ...Data dodania komentarza: 14.02.2025, 20:42Źródło komentarza: Historia i dziedzictwo Borów Tucholskich – niezwykłe miejsca, które warto odwiedzićAutor komentarza: DjTreść komentarza: Szkoda, że f-sz czynni e służbie ten dzień obchodzą jak każdy inny. Każda formacja dostaje nagrody na swoje święto, ale to SW stan umysłuData dodania komentarza: 13.02.2025, 22:43Źródło komentarza: Święto Tradycji Służby Więziennej - spotkanie z emerytowanymi funkcjonariuszamiAutor komentarza: Duda AndriuTreść komentarza: Bla bla bla nudyData dodania komentarza: 11.02.2025, 22:11Źródło komentarza: O polityce, wyborach i haniebnej wypowiedzi minister Nowackiej. Felieton Piotra SzubarczykaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Same bzdety. Propaganda jak to jest dobrze za rządów PO. Ściema.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 04:57Źródło komentarza: Inwestycje w gminach powiatu starogardzkiego (cz. 2)Autor komentarza: MagdaTreść komentarza: Jak miło przeczytać o historii tego regionu! Moi przodkowie w XIX mieszkali w okolicy Skórcza i czuję do tej ziemi sentyment...Data dodania komentarza: 11.02.2025, 00:31Źródło komentarza: Dziś Światowy Dzień Kociewia!
Reklama
Reklama
Reklama