czwartek, 17 lipca 2025 04:46
Reklama

PRZYPOMINAMY: W Bolesławowie wybito ponad 13 tysięcy indyków. To pierwsze takie ognisko na Pomorzu w 2025 roku!

Na terenie gminy Skarszewy w miejscowości Bolesławowo potwierdzono ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Wirus wykryto w stadzie indyków rzeźnych, liczącym ponad 13 tys. sztuk. W związku z tym służby weterynaryjne oraz Wojewoda Pomorski wprowadziły szereg rygorystycznych środków mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby, a starosta starogardzki apeluje do hodowców drobiu o zachowanie najwyższych standardów bioasekuracji.
Reklama
PRZYPOMINAMY: W Bolesławowie wybito ponad 13 tysięcy indyków. To pierwsze takie ognisko na Pomorzu w 2025 roku!
fot. JT

Sytuacja jest poważna. Jak wynika z danych, to już 83. ognisko grypy ptaków w Polsce w 2025 roku. Do tej pory wirus doprowadził do konieczności utylizacji ponad 7,4 miliona sztuk drobiu. Dla porównania, w całym 2024 roku odnotowano 50 ognisk, obejmujących łącznie 3,23 miliona ptaków. Tegoroczna skala zakażeń jest więc niemal dwukrotnie większa, co świadczy o wyjątkowej zjadliwości i łatwości rozprzestrzeniania się wirusa.

Obszary podwyższonego ryzyka
W związku z wystąpieniem ogniska w Bolesławowie, Wojewoda Pomorski wyznaczył dwa obszary o podwyższonym ryzyku. Za obszar zapowietrzony uznano część gminy Skarszewy, w tym miejscowości: Bolesławowo, Baczek, Demlin, Kamierowo, Kamierowskie Piece, Mirowo, Obozin, Wolny Dwór oraz samo miasto Skarszewy. Natomiast obszar zagrożony obejmuje miasto Starogard Gdański oraz wiele okolicznych wsi w gminach Starogard Gdański, Skarszewy i Zblewo.

Szczególne środki ostrożności 
Zarówno w obszarze zapowietrzonym, jak i zagrożonym, obowiązują szczególne środki ostrożności. Hodowcy muszą bezwzględnie przestrzegać zasad bioasekuracji – drób powinien pozostawać w zamknięciu, pasza i woda muszą być zabezpieczone przed dostępem dzikich ptaków, a wszelkie czynności przy obsłudze zwierząt powinny być wykonywane z użyciem dedykowanej odzieży ochronnej i z zachowaniem zasad higieny. Każdy przypadek nietypowego zachowania drobiu lub podejrzenia zakażenia należy natychmiast zgłosić lekarzowi weterynarii.

Czy człowiek może zarazić się ptasią grypą?
Choć wirus H5N1 – odpowiedzialny za wysoce zjadliwą grypę ptaków – rzadko przenosi się na ludzi, służby sanitarne przypominają, że podstawą bezpieczeństwa jest unikanie kontaktu z dzikim ptactwem, ich odchodami oraz miejscami, w których mogą się gromadzić. Ryzyko zakażenia człowieka określane jest jako niskie, jednak najbardziej narażeni są pracownicy ferm, rolnicy, weterynarze i osoby mające bezpośredni kontakt z drobiem. W ich przypadku obowiązkowe są środki ochrony osobistej – rękawiczki, maseczki oraz regularne mycie rąk. Należy także pamiętać o zasadach bezpiecznego obchodzenia się z mięsem drobiowym – unikać spożywania surowych jaj, dokładnie myć sprzęt kuchenny oraz przechowywać produkty drobiowe w szczelnych opakowaniach.

Poważne straty, zagrożenie dla gospodarstw
Służby weterynaryjne monitorują sytuację i apelują o rozwagę oraz odpowiedzialność. Choć zagrożenie dla ludzi nie jest wysokie, skala strat wśród drobiu oraz zagrożenie dla gospodarstw rolnych są bardzo poważne. Tylko ścisłe przestrzeganie zaleceń może zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa.

Reklama



 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Obwodnicy nie ma i nie będzie tak jak nie ma przejazdów pod torami i nowego wiaduktu w Starogardzie.Data dodania komentarza: 16.02.2025, 06:32Źródło komentarza: WAŻNE: Duże zainteresowanie budową obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Wpłynęło 12 ofertAutor komentarza: Stanisław SierkoTreść komentarza: ... każda promocja pięknych miejsc Kociewia, a szczególnie miejsc NAJBLIŻSZYCH naszym sercom i najbliższych odległościowo jest CENNA ... brawo ... liczę na kontynuację ... pozdrawiam wszystkich aktualnie pracujących w Wydawnictwie Pomorskim ... Stanisław Sierko, były redaktor naczelny "Gazety Kociewsakiej" ...Data dodania komentarza: 14.02.2025, 20:42Źródło komentarza: Historia i dziedzictwo Borów Tucholskich – niezwykłe miejsca, które warto odwiedzićAutor komentarza: DjTreść komentarza: Szkoda, że f-sz czynni e służbie ten dzień obchodzą jak każdy inny. Każda formacja dostaje nagrody na swoje święto, ale to SW stan umysłuData dodania komentarza: 13.02.2025, 22:43Źródło komentarza: Święto Tradycji Służby Więziennej - spotkanie z emerytowanymi funkcjonariuszamiAutor komentarza: Duda AndriuTreść komentarza: Bla bla bla nudyData dodania komentarza: 11.02.2025, 22:11Źródło komentarza: O polityce, wyborach i haniebnej wypowiedzi minister Nowackiej. Felieton Piotra SzubarczykaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Same bzdety. Propaganda jak to jest dobrze za rządów PO. Ściema.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 04:57Źródło komentarza: Inwestycje w gminach powiatu starogardzkiego (cz. 2)Autor komentarza: MagdaTreść komentarza: Jak miło przeczytać o historii tego regionu! Moi przodkowie w XIX mieszkali w okolicy Skórcza i czuję do tej ziemi sentyment...Data dodania komentarza: 11.02.2025, 00:31Źródło komentarza: Dziś Światowy Dzień Kociewia!
Reklama
Reklama
Reklama