Do czego służy wyciągarka elektryczna?
Na co dzień wyciągarka elektryczna z powodzeniem wykorzystywana jest w wielu zastosowaniach. To praktyczne urządzenie, które można montować na ramie różnego rodzaju pojazdów. Sprawdza się to m.in. w pojazdach terenowych, lawetach czy też w wozach strażackich. Tam wciągnik elektryczny służy m.in. do wydostawania pojazdów z trudnych terenów (np. piach, błoto, rów), wciągania aut na lawetę w celu ich transportu czy też usuwania przeszkód w procesie niesienia pomocy ofiarom wypadków i kataklizmów. To jednak nie wszystko. Wyciągarki elektryczne z powodzeniem umieszcza się również w konstrukcji pojazdów specjalistycznych, w tym wykorzystywanych w sektorze leśnictwa. Dobrej jakości urządzenie z tej kategorii znajdziesz w sklepie Hydromech pod linkiem: https://hydromech.eu/pl/menu/wyciagarki/elektryczne-1007.html.
Zasada działania elektrycznej wyciągarki
Jak w ogóle to działa? Zasada działania urządzenia jest relatywnie prosta. Za napęd odpowiada silnik elektryczny. Jego zadaniem jest konwertowanie energii elektrycznej w ruch obrotowy. Ten wykorzystywany jest do obrotu bębna linowego, dzięki czemu możliwe jest nawijanie lub odwijanie liny bądź łańcucha podłączonego do ładunku. W ten sposób przesuwa się lub podnosi ładunek różnego typu. Nowoczesne wyciągarki tego typu charakteryzują się dużym udźwigiem i bezpieczeństwem stosowania. Można sterować nimi za pomocą dedykowanego pilota lub ręcznie z kabiny pojazdu w zależności od sytuacji i potrzeby. W ramach systemów bezpieczeństwa stosuje się m.in. hamulec elektromagnetyczny oraz awaryjny czy też zabezpieczenie przeciążeniowe.
Jak korzystać z wyciągarki elektrycznej?
Przede wszystkim każda wyciągarka powinna być użytkowana z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Należy zapoznać się z parametrami urządzenia, ponieważ każdy model tym się różni. Dotyczy to m.in. udźwigu, mocy silnika czy rodzaju zastosowanej liny/łańcucha. Po włączeniu urządzenia należy rozwinąć linę i podłączyć ją do ładunku. Po upewnieniu się, że połączenie jest stabilne, można przejść do przesuwania przeszkody lub wydobywania pojazdu. Należy robić to z wyczuciem, unikając gwałtownych ruchów. Ze względów bezpieczeństwa rekomenduje się sterowanie wyciągarką 12/24 V lub inną z pozycji znajdującej się poza samochodem. W ten sposób redukuje się ryzyko ewentualnych wypadków.
Co wziąć pod uwagę przy zakupie wyciągarki?
Planujesz zakup wyciągarki samochodowej do swojego warsztatu, firmy budowlanej czy też pomocy drogowej? Koniecznie zapoznaj się ze specyfikacją techniczną urządzenia. Pod uwagę weź przede wszystkim takie parametry techniczne i aspekty jak:
- uciąg wyciągarki;
- moc silnika elektrycznego (lub silników elektrycznych);
- długość liny;
- prędkość odwijania i nawijania liny z ładunkiem;
- system sterowania (przewodowy, bezprzewodowy, automatyczny);
- waga własna urządzenia;
- przełożenie.
Im więcej elementów sprawdzisz, tym lepszego wyboru dokonasz. Szukasz wysokiej jakości urządzeń z tej kategorii? Znajdziesz je w ofercie sklepu internetowego Hydromech. Obejmuje ona m.in. starannie dobrane wyciągarki elektryczne o różnym uciągu i potencjale zastosowania.
Napisz komentarz
Komentarze