sobota, 12 lipca 2025 20:38
Reklama

Wielkanoc – święto życia, które pokonuje śmierć

Wielkanoc to czas, w którym cisza grobu ustępuje miejsca śpiewowi nadziei, a ciemność poranka rozświetla światło życia. To święto zwycięstwa miłości nad śmiercią, przebaczenia nad lękiem i nadziei nad zwątpieniem. Zmartwychwstanie Chrystusa – najważniejsza tajemnica chrześcijańskiej wiary – wciąż przemawia z mocą do współczesnego świata, zapraszając do zatrzymania się, refleksji i duchowego odrodzenia. Wielkanoc nie jest jedynie wspomnieniem wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat. To żywa, poruszająca rzeczywistość, która dotyka serc i sumień także dziś.
Wielkanoc – święto życia, które pokonuje śmierć

Zanim rozbrzmi radosne „Alleluja”, chrześcijanie przechodzą przez duchową pustynię Wielkiego Postu. To czas wyciszenia, refleksji i odnowy - nie tyle poprzez rezygnację, co poprzez głębsze zrozumienie sensu wiary. Ten okres prowadzi wprost do Triduum Paschalnego – trzech dni, które stanowią serce liturgicznego roku.
Wielki Czwartek przypomina o ustanowieniu Eucharystii i kapłaństwa. Wielki Piątek – dzień męki i śmierci Chrystusa – zatrzymuje w milczeniu i adoracji Krzyża. Wielka Sobota to dzień ciszy, w którym Kościół trwa przy Grobie Pańskim, by w Wigilię Paschalną przeżyć kulminację tajemnicy: Zmartwychwstanie.

Pusty grób – źródło nadziei
W poranek wielkanocny światło zwycięża ciemność, a śmierć traci swoją ostateczną moc. Grób jest pusty – i to właśnie ten fakt zmienił historię ludzkości. Chrześcijanie wierzą, że Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie otworzył nową drogę – drogę do życia, które nie zna końca. To nie jest tylko teologiczna doktryna – to zaproszenie do życia pełnego sensu, miłości i nadziei.
Współczesny człowiek, zmęczony niepokojem, podziałami i codziennym zabieganiem, szczególnie dziś potrzebuje przesłania, jakie niesie Wielkanoc. Pusty grób nie mówi: „to już koniec” – lecz: „wszystko dopiero się zaczyna”.
 

Reklama

Wielkanoc w polskim domu
W polskiej tradycji święta wielkanocne są mocno zakorzenione – i choć ich duchowy wymiar pozostaje najważniejszy, to bogactwo symboli i zwyczajów dodaje im głębi. Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę, poranna procesja rezurekcyjna, malowanie pisanek czy dzielenie się jajkiem przy świątecznym stole – wszystkie te gesty mają swoje znaczenie.
Jajko to symbol życia i odrodzenia, baranek – Chrystusa, który pokonał grzech i śmierć. Pokarmy święcone w koszyczkach przypominają, że Bóg błogosławi codzienność, a wspólne, rodzinne śniadanie wielkanocne to nie tylko uczta dla ciała, ale i dla ducha. To czas rozmów, pojednania, bliskości – to dom, który żyje radością zmartwychwstania.

Święto miłości, która się nie kończy
Wielkanoc niesie ze sobą przesłanie, którego świat nigdy nie przestanie potrzebować. Mówi o miłości, która nie zna granic, o wierze, która przetrwa każdą próbę i o nadziei, która jest silniejsza niż śmierć. To święto, które zaprasza każdego – bez względu na wiek, poglądy czy przeszłość – by usłyszeć jedno: „Nie lękajcie się. On żyje.”
W tym czasie, gdy przyroda budzi się do życia, także serce człowieka może na nowo odnaleźć sens i kierunek. Wielkanoc przypomina, że żadne cierpienie nie trwa wiecznie, a światło – choćby gasło – zawsze wraca. To święto miłości, która przeszła przez krzyż i wróciła jako życie.

Niech ta Wielkanoc stanie się dla nas wszystkich czasem prawdziwego odrodzenia – wiary, pokoju, i nadziei, która prowadzi przez każdą ciemność.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Obwodnicy nie ma i nie będzie tak jak nie ma przejazdów pod torami i nowego wiaduktu w Starogardzie.Data dodania komentarza: 16.02.2025, 06:32Źródło komentarza: WAŻNE: Duże zainteresowanie budową obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Wpłynęło 12 ofertAutor komentarza: Stanisław SierkoTreść komentarza: ... każda promocja pięknych miejsc Kociewia, a szczególnie miejsc NAJBLIŻSZYCH naszym sercom i najbliższych odległościowo jest CENNA ... brawo ... liczę na kontynuację ... pozdrawiam wszystkich aktualnie pracujących w Wydawnictwie Pomorskim ... Stanisław Sierko, były redaktor naczelny "Gazety Kociewsakiej" ...Data dodania komentarza: 14.02.2025, 20:42Źródło komentarza: Historia i dziedzictwo Borów Tucholskich – niezwykłe miejsca, które warto odwiedzićAutor komentarza: DjTreść komentarza: Szkoda, że f-sz czynni e służbie ten dzień obchodzą jak każdy inny. Każda formacja dostaje nagrody na swoje święto, ale to SW stan umysłuData dodania komentarza: 13.02.2025, 22:43Źródło komentarza: Święto Tradycji Służby Więziennej - spotkanie z emerytowanymi funkcjonariuszamiAutor komentarza: Duda AndriuTreść komentarza: Bla bla bla nudyData dodania komentarza: 11.02.2025, 22:11Źródło komentarza: O polityce, wyborach i haniebnej wypowiedzi minister Nowackiej. Felieton Piotra SzubarczykaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Same bzdety. Propaganda jak to jest dobrze za rządów PO. Ściema.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 04:57Źródło komentarza: Inwestycje w gminach powiatu starogardzkiego (cz. 2)Autor komentarza: MagdaTreść komentarza: Jak miło przeczytać o historii tego regionu! Moi przodkowie w XIX mieszkali w okolicy Skórcza i czuję do tej ziemi sentyment...Data dodania komentarza: 11.02.2025, 00:31Źródło komentarza: Dziś Światowy Dzień Kociewia!
Reklama
Reklama
Reklama