poniedziałek, 14 lipca 2025 17:36
Reklama
,,Kto nie zje pączka, ten będzie miał pecha."

Tłusty Czwartek - najsłodszy dzień w roku

Tłusty Czwartek to dzień, w którym możemy bez wyrzutów sumienia oddać się słodkiemu szaleństwu. Kolejki do cukierni ustawiają się już od rana, a pączki – chrupiące, miękkie, pełne nadzienia – kuszą z każdej strony. Tradycja mówi, że kto nie zje w tym dniu choć jednego pączka, temu nie będzie się wiodło przez cały rok. A skąd w ogóle wzięło się to święto i dlaczego Polacy tak chętnie je celebrują?
Tłusty Czwartek - najsłodszy dzień w roku
Skąd się wziął Tłusty Czwartek?

Historia Tłustego Czwartku sięga czasów pogańskich, kiedy to hucznie żegnano zimę i witano nadchodzącą wiosnę. Wówczas na stołach królowały tłuste, sycące potrawy, w tym… pączki, ale w zupełnie innej wersji niż dziś. Wypełniano je słoniną, boczkiem i jedzono w towarzystwie mięsnych dań oraz alkoholu. Dopiero w XVI wieku w Polsce zaczęły pojawiać się słodkie pączki nadziewane konfiturą i posypywane cukrem pudrem.

Reklama
Rodzinna tradycja – babcine pampuchy i pączki mamy

W moim domu Tłusty Czwartek zawsze miał wyjątkowy smak – smak babcinych racuchów posypanych cukrem pudrem. Co roku babcia smażyła je w ogromnych ilościach, a cała rodzina zjeżdżała się, żeby skosztować jej słynnych „babcinych pampuchów”. Nie było osoby, która odmówiłaby dokładki! 
Mama natomiast od lat przygotowuje prawdziwe domowe pączki, które nie mają sobie równych. A największą frajdę z ich robienia mają wnuki, które zawsze pomagają jej w nadziewaniu ich pysznymi konfiturami za pomocą dużej strzykawki. Śmiechu i klejących rąk jest przy tym co niemiara, ale efekt końcowy wynagradza wszystko!

Pączki i faworki – królowie Tłustego Czwartku

Nie ma Tłustego Czwartku bez pączków i faworków (chrustu). To dwa najbardziej klasyczne smakołyki, które podbijają serca łasuchów. Tradycyjny polski pączek powinien być lekki, puszysty i smażony na smalcu, dzięki czemu uzyskuje charakterystyczną jasną obwódkę. Do dziś mówi się, że najlepsze są te z nadzieniem różanym, ale cukiernicy prześcigają się w wymyślaniu nowych smaków – od czekoladowych, przez pistacjowe, aż po nadziewane chałwą czy kajmakiem.

A jeśli nie mamy czasu na smażenie w domu? Cukiernie przeżywają w tym dniu prawdziwe oblężenie, a najlepsze pączki znikają już z samego rana. Warto więc wcześniej zaplanować, gdzie kupić swoje ulubione.

Najciekawsze rekordy związane z pączkami

Tłusty Czwartek to także dzień bicia słodkich rekordów. Oto kilka ciekawostek:

• Największy pączek świata ważył ponad 3,5 kg i miał średnicę 95 cm!

• Przeciętny Polak zjada w Tłusty Czwartek od 2 do 5 pączków, a statystycznie w całym kraju pochłaniamy ich tego dnia około 100 milionów!

• Rekord w jedzeniu pączków na czas wynosi 55 pączków w 8 minut!
 

Domowy przepis na swojskie pączki

Jeśli chcesz poczuć smak prawdziwych, domowych pączków, oto sprawdzony przepis, który pozwoli Ci wyczarować najlepsze słodkości w swojej kuchni.

Składniki:

• 500 g mąki pszennej

• 50 g świeżych drożdży

• 100 g cukru

• 250 ml mleka

• 4 żółtka

• 1 jajko

• 80 g masła

• 1 łyżka spirytusu lub octu

• szczypta soli

• konfitura różana lub inna do nadziewania

• olej lub smalec do smażenia

• cukier puder do posypania

Przygotowanie:

1. Przygotuj zaczyn: Podgrzej mleko (ma być ciepłe, ale nie gorące), dodaj drożdże, łyżeczkę cukru i 2 łyżki mąki. Wymieszaj i odstaw na 10-15 minut, aż zaczyn zacznie rosnąć.

2. Ciasto: Do miski przesiej mąkę, dodaj cukier, sól, jajko i żółtka. Wlej zaczyn i zacznij wyrabiać ciasto. Stopniowo dodawaj roztopione, ale przestudzone masło i spirytus. Wyrabiaj około 10-15 minut, aż ciasto będzie elastyczne.

3. Wyrastanie: Przykryj miskę ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na 1-1,5 godziny, aż podwoi objętość.

4. Formowanie pączków: Gdy ciasto wyrośnie, rozwałkuj je na grubość ok. 1,5 cm i wykrawaj krążki. Na środku każdego połóż odrobinę nadzienia, zlep brzegi i formuj kulkę. Odstaw do ponownego wyrośnięcia na około 30 minut.

5. Smażenie: W dużym garnku rozgrzej olej lub smalec do temperatury 175°C. Smaż pączki po kilka minut z każdej strony, aż będą złociste.

6. Odsączanie: Po usmażeniu odsącz je na ręczniku papierowym, a na koniec posyp cukrem pudrem.

Gotowe! Ciesz się pysznymi, domowymi pączkami, które smakują o niebo lepiej niż te kupne.
Tłusty Czwartek to dzień, w którym zapominamy o dietach i cieszymy się tradycyjnymi wypiekami. Niezależnie od tego, czy wybierasz klasycznego pączka z różą, chrupiące faworki, czy nowoczesne wersje bez cukru – najważniejsze jest, by celebrować ten dzień z uśmiechem i pełnym brzuchem. W końcu – jak mówi tradycja – kto nie zje pączka, ten będzie miał pecha!

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Obwodnicy nie ma i nie będzie tak jak nie ma przejazdów pod torami i nowego wiaduktu w Starogardzie.Data dodania komentarza: 16.02.2025, 06:32Źródło komentarza: WAŻNE: Duże zainteresowanie budową obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Wpłynęło 12 ofertAutor komentarza: Stanisław SierkoTreść komentarza: ... każda promocja pięknych miejsc Kociewia, a szczególnie miejsc NAJBLIŻSZYCH naszym sercom i najbliższych odległościowo jest CENNA ... brawo ... liczę na kontynuację ... pozdrawiam wszystkich aktualnie pracujących w Wydawnictwie Pomorskim ... Stanisław Sierko, były redaktor naczelny "Gazety Kociewsakiej" ...Data dodania komentarza: 14.02.2025, 20:42Źródło komentarza: Historia i dziedzictwo Borów Tucholskich – niezwykłe miejsca, które warto odwiedzićAutor komentarza: DjTreść komentarza: Szkoda, że f-sz czynni e służbie ten dzień obchodzą jak każdy inny. Każda formacja dostaje nagrody na swoje święto, ale to SW stan umysłuData dodania komentarza: 13.02.2025, 22:43Źródło komentarza: Święto Tradycji Służby Więziennej - spotkanie z emerytowanymi funkcjonariuszamiAutor komentarza: Duda AndriuTreść komentarza: Bla bla bla nudyData dodania komentarza: 11.02.2025, 22:11Źródło komentarza: O polityce, wyborach i haniebnej wypowiedzi minister Nowackiej. Felieton Piotra SzubarczykaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Same bzdety. Propaganda jak to jest dobrze za rządów PO. Ściema.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 04:57Źródło komentarza: Inwestycje w gminach powiatu starogardzkiego (cz. 2)Autor komentarza: MagdaTreść komentarza: Jak miło przeczytać o historii tego regionu! Moi przodkowie w XIX mieszkali w okolicy Skórcza i czuję do tej ziemi sentyment...Data dodania komentarza: 11.02.2025, 00:31Źródło komentarza: Dziś Światowy Dzień Kociewia!
Reklama
Reklama
Reklama