sobota, 12 lipca 2025 02:46
Reklama

Dziś Światowy Dzień Kociewia!

Święto Kociewia, obchodzone 10 lutego, upamiętnia dwusetną rocznicę pierwszego udokumentowanego zapisu nazwy „Gociewie”. To wyjątkowe wydarzenie, które miało miejsce w 1807 roku, przypomina o historycznych korzeniach tego etniczno-kulturowego regionu Pomorza. Dziś Kociewie to tętniący życiem obszar, pełen tradycji, wyjątkowych zabytków i ciekawych atrakcji turystycznych.
Dziś Światowy Dzień Kociewia!

Wszystko zaczęło się w czasie wojny francusko-pruskiej, kiedy oddziały polskie walczyły przeciwko zaborcom. W jednym z listów oficerskich, wysłanym z Nowego nad Wisłą 10 lutego 1807 roku, podpułkownik Józef Hurtig raportował Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu o wysyłaniu „patrolu ku Gociewiu”. To właśnie ten fragment listu stanowi pierwszy udokumentowany zapis nazwy regionu, który z czasem przyjął formę „Kociewie”. Z okazji tej rocznicy, w 2007 roku, ustanowiono 10 lutego Światowym Dniem Kociewia, który celebruje dziedzictwo tego regionu.

Reklama

Geografia i charakter regionu
Kociewie to region położony na lewym brzegu Wisły, w dorzeczu Wdy i Wierzycy, wschodniej części Borów Tucholskich. Rozciąga się na obszarze 3,5 tysiąca kilometrów kwadratowych, zamieszkiwanym przez około 340 tysięcy osób. Region ten jest częścią dwóch województw – pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. W województwie pomorskim obejmuje powiaty starogardzki i tczewski, a także fragmenty powiatów gdańskiego, kościerskiego i chojnickiego. W województwie kujawsko-pomorskim to głównie powiaty świecki i tucholski.

Bogactwo historyczne i turystyczne
Kociewie to region, który zachwyca swoją historią i pięknymi zabytkami. Można tu znaleźć trzy wspaniałe fortyfikacje pokrzyżackie – w Świeciu, Nowem i Gniewie. Nad regionem góruje również bazylika katedralna w Pelplinie, z jej unikatowym zabytkiem – Biblią Gutenberga, której egzemplarz jest jedyny w Polsce. Tczew z kolei szczyci się mostami starszymi niż wieża Eiffla w Paryżu, a Starogard Gdański, stolica Kociewia, jest centrum kulturalnym i historycznym regionu.

Najstarsza miejscowość na Kociewiu
Region może poszczycić się także jednym z najstarszych miast w Europie. Skórcz, którego nazwa pojawiła się już na mapach Ptolemeusza z pierwszych wieków naszej ery, jest jednym z najstarszych miejsc na Kociewiu. W Skórczu znajduje się także unikatowa atrakcja – głębinowe wody artezyjskie, samoczynnie wypływające na powierzchnię ziemi. To prawdziwy rarytas turystyczny tego regionu.

Znani Kociewiacy
Kociewie to również region, który wydał wielu znanych i cenionych ludzi. Wśród nich znajduje się król Jan Sobieski, który miał swoje korzenie w tej ziemi, czy też Johann Reinhold Forster – naukowiec i badacz. Wspomniani Kociewiacy to także piłkarz Kazimierz Deyna, tenisista stołowy Andrzej Grubba, czy muzyk Grzegorz Ciechowski. Sławomir Pstrong, reżyser i scenarzysta, czy Oktawia Nowacka, pięcioboistka, również są dumą Kociewia. Region ten może poszczycić się także takimi postaciami jak aktorka Dorota Landowska i piosenkarka Anna Szarmach.

Kociewie – tożsamość, tradycja i przyszłość
Święto Kociewia to doskonała okazja, by oddać hołd historii tego regionu i uświadomić sobie jego bogactwo kulturowe. Dzięki takim wydarzeniom, jak Dzień Kociewia, mieszkańcy i odwiedzający mogą poczuć się częścią tej niezwykłej tradycji. Kociewie to miejsce, które z pewnością zasługuje na jeszcze większą uwagę i docenienie za swoje dziedzictwo, zarówno to historyczne, jak i współczesne.


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Magda 11.02.2025 00:31
Jak miło przeczytać o historii tego regionu! Moi przodkowie w XIX mieszkali w okolicy Skórcza i czuję do tej ziemi sentyment...

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Obwodnicy nie ma i nie będzie tak jak nie ma przejazdów pod torami i nowego wiaduktu w Starogardzie.Data dodania komentarza: 16.02.2025, 06:32Źródło komentarza: WAŻNE: Duże zainteresowanie budową obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Wpłynęło 12 ofertAutor komentarza: Stanisław SierkoTreść komentarza: ... każda promocja pięknych miejsc Kociewia, a szczególnie miejsc NAJBLIŻSZYCH naszym sercom i najbliższych odległościowo jest CENNA ... brawo ... liczę na kontynuację ... pozdrawiam wszystkich aktualnie pracujących w Wydawnictwie Pomorskim ... Stanisław Sierko, były redaktor naczelny "Gazety Kociewsakiej" ...Data dodania komentarza: 14.02.2025, 20:42Źródło komentarza: Historia i dziedzictwo Borów Tucholskich – niezwykłe miejsca, które warto odwiedzićAutor komentarza: DjTreść komentarza: Szkoda, że f-sz czynni e służbie ten dzień obchodzą jak każdy inny. Każda formacja dostaje nagrody na swoje święto, ale to SW stan umysłuData dodania komentarza: 13.02.2025, 22:43Źródło komentarza: Święto Tradycji Służby Więziennej - spotkanie z emerytowanymi funkcjonariuszamiAutor komentarza: Duda AndriuTreść komentarza: Bla bla bla nudyData dodania komentarza: 11.02.2025, 22:11Źródło komentarza: O polityce, wyborach i haniebnej wypowiedzi minister Nowackiej. Felieton Piotra SzubarczykaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Same bzdety. Propaganda jak to jest dobrze za rządów PO. Ściema.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 04:57Źródło komentarza: Inwestycje w gminach powiatu starogardzkiego (cz. 2)Autor komentarza: MagdaTreść komentarza: Jak miło przeczytać o historii tego regionu! Moi przodkowie w XIX mieszkali w okolicy Skórcza i czuję do tej ziemi sentyment...Data dodania komentarza: 11.02.2025, 00:31Źródło komentarza: Dziś Światowy Dzień Kociewia!
Reklama
Reklama
Reklama