piątek, 18 lipca 2025 03:50
Reklama
24 .01.1940 na świńskim rynku bestialsko rozstrzelano mieszkańców naszego miasta

[ZDJĘCIA] Mija 85 lat od rozstrzelania na świńskim rynku 13 tczewian

Dziś w piątek, 24 stycznia mieszkańcy Tczewa zgromadzili się przy tablicy na ul. Lecha, by upamiętnić ofiary bestialskiego rozstrzelania 13 niewinnych tczewian 24 stycznia 1940 r. Zapalono znicze i oddano hołd mieszkańcom.
Reklama
[ZDJĘCIA] Mija 85 lat od rozstrzelania na świńskim rynku 13 tczewian

Autor: Zbigniew Mocny

Spotkanie, w którym niestety nie wzięło udziału zbyt wielu mieszkańców, poprowadził Przemysław Zieliński, koordynator spotkania ze Stowarzyszenia Dawny Tczew. O godz. 17.00, tradycyjnie przy ul. Lecha (miejscu rozstrzelania), pod tablicą poświęconą zamordowanym, zapalono 13 symbolicznych zniczy, z których każdy odpowiada jednemu rozstrzelanemu. W tym tragicznym czasie mieszkańców, o których mowa, aresztowano za rzekome podpalenie fabryki Arkona (dzisiejsza Fabryka Sztuk).

Reklama


Powinniśmy pamiętać o rocznicy tego mordu, bo pozostaje on zbrodnią nierozliczoną. Rozstrzelanych przed egzekucją bito i upokarzano. Przyglądali się jej gapie, którzy później świadczyli o popełnionej przez najeźdźców zbrodni. Wcześniej w areszcie o łaskę dla osadzonych tczewian starały się rodziny matki i żony aresztowanych. Oczywiście nic to nie dało.

Co do dziś bulwersuje, z relacji historycznych wynika, że za każdy spalony w Arkonie samochód miał karę śmierci ponieść jeden tczewianin...


Jednym z dowodów na dokonanie tej zbrodni przez Niemców jest publiczna odezwa Odezwa Landrata Isendicka z 24.01.1940, w której mowa o akcie sabotażu i konieczności ukarania „sprawców”. Odezwa wyrażała groźbę, że kolejne takie akty będą karana z jeszcze większą surowością.
Przedstawiciele lokalnych lokalnych placówek Gestapo i Selbstschutzu sporządzili listę 13. przypadkowych mieszkańców Tczewa: urzędników, kupców i rzemieślników, decydując o ich rozstrzelaniu. Egzekucji dokonano bez jakiegokolwiek postępowania dowodowego czy sądowego. Prawdopodobnie Niemcy wykorzystali wypadek w Arkonie, jako pretekst do sterroryzowania i zasiania strachu wśród mieszkańców. 


(tomm)/Fot. Zbigniew Mocny


 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Obwodnicy nie ma i nie będzie tak jak nie ma przejazdów pod torami i nowego wiaduktu w Starogardzie.Data dodania komentarza: 16.02.2025, 06:32Źródło komentarza: WAŻNE: Duże zainteresowanie budową obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Wpłynęło 12 ofertAutor komentarza: Stanisław SierkoTreść komentarza: ... każda promocja pięknych miejsc Kociewia, a szczególnie miejsc NAJBLIŻSZYCH naszym sercom i najbliższych odległościowo jest CENNA ... brawo ... liczę na kontynuację ... pozdrawiam wszystkich aktualnie pracujących w Wydawnictwie Pomorskim ... Stanisław Sierko, były redaktor naczelny "Gazety Kociewsakiej" ...Data dodania komentarza: 14.02.2025, 20:42Źródło komentarza: Historia i dziedzictwo Borów Tucholskich – niezwykłe miejsca, które warto odwiedzićAutor komentarza: DjTreść komentarza: Szkoda, że f-sz czynni e służbie ten dzień obchodzą jak każdy inny. Każda formacja dostaje nagrody na swoje święto, ale to SW stan umysłuData dodania komentarza: 13.02.2025, 22:43Źródło komentarza: Święto Tradycji Służby Więziennej - spotkanie z emerytowanymi funkcjonariuszamiAutor komentarza: Duda AndriuTreść komentarza: Bla bla bla nudyData dodania komentarza: 11.02.2025, 22:11Źródło komentarza: O polityce, wyborach i haniebnej wypowiedzi minister Nowackiej. Felieton Piotra SzubarczykaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Same bzdety. Propaganda jak to jest dobrze za rządów PO. Ściema.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 04:57Źródło komentarza: Inwestycje w gminach powiatu starogardzkiego (cz. 2)Autor komentarza: MagdaTreść komentarza: Jak miło przeczytać o historii tego regionu! Moi przodkowie w XIX mieszkali w okolicy Skórcza i czuję do tej ziemi sentyment...Data dodania komentarza: 11.02.2025, 00:31Źródło komentarza: Dziś Światowy Dzień Kociewia!
Reklama
Reklama
Reklama