Lidia Grzeszkiewicz-Kotlewska była znaną toruńską archeolog, badaczką dziejów i historii głównie Torunia. Do jej najważniejszych odkryć należą m.in. odsłonięcie reliktów pierwszego założenia kościoła św. Janów czy dwóch, trzynastowiecznych, najwcześniejszych założeń franciszkańskiego kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. To dzięki jej pracy odsłonięte zostały ruin dominikańskiego kościoła św. Mikołaja w Toruniu.
To również Lidia Grzeszkiewicz-Kotlewska odkryła relikty Nieszawy, lokowanej w 1425 roku przez Władysława Jagiełłę naprzeciw Torunia i przeniesionej w 1462 roku na obecne miejsce oraz części mieszkalnej Zamku Dybowskiego, czternastowiecznej twierdzy na pograniczu polsko-krzyżackim, zbudowanej przez Władysława Jagiełłę.
Lidia Grzeszkiewicz-Kotlewska prowadziła wspólnie ze swoim zespołem badania na obszarze zespołu staromiejskiego Torunia, w trakcie których odkryte zostały relikty nieznanej wcześniej bramy na terenie Nowego Miasta Torunia, którą przez most i Bramę Kotlarską można było udać się na teren Starego Miasta.
Do swojej pracy podchodziła z ogromną pasją i zaangażowaniem. Mimo iż Starogard oddalony jest od Torunia o wiele kilometrów, zawsze mogliśmy liczyć na jej fachową poradę w sprawach związanych z zabytkami naszego powiatu.