piątek, 25 lipca 2025 19:40
Reklama

Historia zapalniczki – od prymitywnych narzędzi do nowoczesnych modeli

Zapalniczka to przedmiot, który jest używany przez większość z nas. Kojarzy się on głównie z odpalaniem papierosów, jednak przecież ma on o wiele więcej zastosowań. To właśnie za pomocą zapalniczki możemy odpalić palnik lub świeczkę. Podczas codziennego użytkowania nikt jednak nie zastanawia się nad historią tego małego urządzenia. A jest ona niezwykle ciekawa. Co warto wiedzieć o historii zapalniczek? Oto najważniejsze informacje!
  • Źródło: Art. sponsorowany
Historia zapalniczki – od prymitywnych narzędzi do nowoczesnych modeli

Źródło: freepik.com

W jaki sposób powstała zapalniczka?

Za twórcę pierwszego prototypu zapalniczki uznaje się niemieckiego chemika Johanna Wolfganga Döbereinera. W 1823 roku stworzył on urządzenie, które od jego nazwiska zostało nazwane Lampą Döbereinera. Działanie mechanizmu opierało się o zjawisko samozapłonu wodoru w obecności gąbczastej platyny. Urządzenie to nie zyskało jednak większej popularności ze względu na swoje rozmiary i niebezpieczeństwa wiążące się z jego użytkowaniem.

Model zapalniczki, który przypomina współczesne urządzenia, został opracowany przez angielskiego aptekarza Johna Walkera. Miało to miejsce w 1825 lub 1826 roku (nie udało się tego jednoznacznie ustalić). Wynaleziony przez Anglika sprzęt nadal był jednak daleki od praktyczności. Okazał się on jednak na tyle odpowiadać na potrzeby społeczne, że w następnych latach doczekał się kolejnych modyfikacji.

Prawdziwym przełomem okazał się rok 1903. To właśnie wtedy austriacki chemik Carl Auer von Welsbach dokonał odkrycia, które zrewolucjonizowało zapalniczki. Wynalazł on i opatentował kamień, który umożliwił wytworzenie iskry. Od tego momentu rozpoczęła się produkcja niewielkich rozmiarów urządzeń, które służyły do zapalania. Wykorzystywały one różne paliwa, głównie ropę, benzynę oraz naftę.

Współczesna historia zapalniczek

Odkąd została wynaleziona współczesna zapalniczka, różne firmy zaangażowały się w jej produkcję na dużą skalę. Ważną datą w historii tego urządzenia był rok 1909. Wtedy to wspomniany już Carl Auer von Welsbach opatentował kolejny wynalazek. Tym razem była to zapalniczka benzynowa. Różniła się ona nieco swoją budową od używanych do tej pory modeli.

Opisywany produkt miał formę rurki z lontem, który był nasączony benzyną. Tuż obok rurki zlokalizowane było koło z kamieniem. Jego zadaniem było skuteczne wytworzenie iskry. Opis tego urządzenia brzmi znajomo, prawda? To nie przypadek. Zapalniczka w tej formie przetrwała do dzisiejszych czasów. Na przestrzeni lat wprowadzono jednak niewielkie modernizacje w celu jej ulepszenia.


Ważną datą w historii zapalniczek jest także rok 1932. Wtedy to George G. Blaisdell założył popularną i funkcjonującą do dziś firmę Zippo. Zajęła się ona produkcją zapalniczek benzynowych na masową skalę. Tym, co wyróżniało to przedsiębiorstwo od samego początku istnienia i wyróżnia aż do dziś jest wieczysta gwarancja na produkty.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: mmmTreść komentarza: Sama manifestacja ok, chociaż nie wiem jaki to ma sens skoro obecnie pewnie z 99% Polaków (włącznie z politykami) jest przeciwko nielegalnej imigracji. Problemem jest fakt, że tego typu akcje przyciągają też niestety różnych idiotów. Wystarczy poczytać komentarze na fb. Na szczęście widzę, że te najgorsze usuwacie i bardzo dobrze.Data dodania komentarza: 21.07.2025, 13:28Źródło komentarza: Obcokrajowiec uderzony zgrzewką wody i zwyzywany. Sprawą zajęła się policjaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Obwodnicy nie ma i nie będzie tak jak nie ma przejazdów pod torami i nowego wiaduktu w Starogardzie.Data dodania komentarza: 16.02.2025, 06:32Źródło komentarza: WAŻNE: Duże zainteresowanie budową obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Wpłynęło 12 ofertAutor komentarza: Stanisław SierkoTreść komentarza: ... każda promocja pięknych miejsc Kociewia, a szczególnie miejsc NAJBLIŻSZYCH naszym sercom i najbliższych odległościowo jest CENNA ... brawo ... liczę na kontynuację ... pozdrawiam wszystkich aktualnie pracujących w Wydawnictwie Pomorskim ... Stanisław Sierko, były redaktor naczelny "Gazety Kociewsakiej" ...Data dodania komentarza: 14.02.2025, 20:42Źródło komentarza: Historia i dziedzictwo Borów Tucholskich – niezwykłe miejsca, które warto odwiedzićAutor komentarza: DjTreść komentarza: Szkoda, że f-sz czynni e służbie ten dzień obchodzą jak każdy inny. Każda formacja dostaje nagrody na swoje święto, ale to SW stan umysłuData dodania komentarza: 13.02.2025, 22:43Źródło komentarza: Święto Tradycji Służby Więziennej - spotkanie z emerytowanymi funkcjonariuszamiAutor komentarza: Duda AndriuTreść komentarza: Bla bla bla nudyData dodania komentarza: 11.02.2025, 22:11Źródło komentarza: O polityce, wyborach i haniebnej wypowiedzi minister Nowackiej. Felieton Piotra SzubarczykaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Same bzdety. Propaganda jak to jest dobrze za rządów PO. Ściema.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 04:57Źródło komentarza: Inwestycje w gminach powiatu starogardzkiego (cz. 2)
Reklama
Reklama
Reklama