czwartek, 10 lipca 2025 21:47
Reklama

Polsko–niemiecki projekt w Zespole Szkół Ekonomicznych

W marcu br., Zespół Szkół Ekonomicznych im. Noblistów Polskich w Starogardzie Gdańskim powrócił po dłuższej przerwie do realizacji tzw. polsko-niemieckiej, międzyszkolnej wymiany młodzieży. Przerwa spowodowana była panującą na świecie pandemią koronawirusa. Poniżej przedstawiamy podsumowanie tego wartościowego - dla obydwóch stron - przedsięwzięcia.
Polsko–niemiecki projekt w Zespole Szkół Ekonomicznych

Polsko – niemiecka wymiana młodzieży to przedsięwzięcie realizowane w Zespole Szkół Ekonomicznych od 2008 roku. Starogardzki Ekonomik współpracuje obecnie z Hildegardisschule w Münster. Wcześniej odbywały się również projekty realizowane wspólnie ze szkołą w Diepholz - miastem partnerskim Starogardu.

Reklama

„Nauka z przeszłości dla dobra wspólnej przyszłości”
Głównym celem ostatniego spotkania było poznanie miejsc pamięci związanych z II wojną światową w Polsce, co stanowiło pretekst do ugruntowania przekonania o potrzebie poznania przeszłości dla dobra wspólnej przyszłości i dyskusji na temat zjawisk oraz problemów współczesnej Europy. Koordynatorką projektu była pani Ewa Balcerzak, z którą ściśle współpracowała germanistka, pani Małgorzata Świeczkowska.
Prace projektowe rozpoczęły się w szkole, gdzie wszystkich uczestników wymiany, szczególnie serdecznie gości - młodzież i nauczycieli z Niemiec powitał dyrektor, Tadeusz Burczyk.

Ciekawy program i wspólny dialog
W programie wymiany znalazły się prace projektowe, które miały miejsce w szkole i działania poza nią. Odbyły się także wycieczki do Gdańska (zwiedzanie miasta i wizyta w Muzeum II Wojny Światowej), Malborka (poznanie Zamku Krzyżackiego), Sztutowa (zwiedzanie Muzeum, byłego obozu oraz warsztaty prowadzone przez edukatora - pracownika Działu Oświatowego) i Szpęgawska. Była też okazja do podzielenia się emocjami i ugruntowania wśród uczestników programu potrzeby poznania przeszłości dla zrozumienia współczesnych mechanizmów społecznych. Uczniowie dyskutowali nad możliwością reagowania na ksenofobię czy wykluczenie oraz nad sposobami rozwijania odwagi cywilnej i dojrzałości obywatelskiej. W miejscach pamięci młodzież i opiekunowie złożyli kwiaty i zapali znicze, oddając hołd ofiarom II wojny światowej.
W programie wymiany zaplanowano również czas na integrację polskiej i niemieckiej młodzieży, nie tylko w czasie wspólnej pracy nad projektem, ale także podczas gier i zabaw językowych, spotkania na kręgielni czy czasu spędzonego w rodzinach.
Uczniowie z Ekonomika pokazali oczywiście swoim koleżankom 
i kolegom z Niemiec szkołę, a także Starogard Gdański – m.in. poprzez aktywny udział w tzw. grze miejskiej, a także jego okolicę. Wspólnie spędzony czas był zachętą do pokonywania barier językowych, nauki języka obcego - niemieckiego oraz angielskiego i przełamywania stereotypów.

Cenne doświadczenie także dla nauczycieli
Udział w projekcie to również okazja do wymiany doświadczeń dla kadry nauczycielskiej. W ostatnim dniu projektu wszyscy uczestniczyli w warsztatach „Nauka z przeszłości dla dobra wspólnej przyszłości”, zainicjowanych i przeprowadzonych przez germanistkę, panią Monikę Zielińską. Swoje refleksje wyrazili poprzez wykonane prace plastyczne, które tworzą wystawę na szkolnym holu. Spotkanie zakończyło się ewaluacją projektu, po której wszyscy biorący udział w wymianie wpisali się do kroniki stanowiącej cenne źródło informacji 
o wszystkich realizowanych wspólnie projektach.

Rewizyta
Jeszcze w kwietniu tego roku, uczniowie z Ekonomika odwiedzą koleżanki i kolegów z Hildegardisschule w Münster, w ramach rewizyty. Jakie niespodzianki i program przygotują dla nich tamtejsi nauczyciele i młodzież? – Dowiemy się niebawem.

Wspólne działania zyskały uznanie
- Za zaangażowanie w realizację projektu należą się podziękowania uczniom naszej szkoły oraz rodzicom, którzy gościli u siebie młodzież niemiecką i swoją troską i serdecznością przyczynili się do stworzenia wspaniałej atmosfery oraz germanistkom - Joannie Czepirskiej i Karolinie Szlachcikowskiej, które zaangażowały się w prace projektowe. To dzięki wspólnym działaniom przedsięwzięcie zyskało uznanie młodzieży i nauczycieli partnerskiej szkoły z Münster – powiedziała koordynatorka projektu, pani Ewa Balcerzak.

Realizacja przedsięwzięcia była możliwa dzięki finansowemu wsparciu Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Obwodnicy nie ma i nie będzie tak jak nie ma przejazdów pod torami i nowego wiaduktu w Starogardzie.Data dodania komentarza: 16.02.2025, 06:32Źródło komentarza: WAŻNE: Duże zainteresowanie budową obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Wpłynęło 12 ofertAutor komentarza: Stanisław SierkoTreść komentarza: ... każda promocja pięknych miejsc Kociewia, a szczególnie miejsc NAJBLIŻSZYCH naszym sercom i najbliższych odległościowo jest CENNA ... brawo ... liczę na kontynuację ... pozdrawiam wszystkich aktualnie pracujących w Wydawnictwie Pomorskim ... Stanisław Sierko, były redaktor naczelny "Gazety Kociewsakiej" ...Data dodania komentarza: 14.02.2025, 20:42Źródło komentarza: Historia i dziedzictwo Borów Tucholskich – niezwykłe miejsca, które warto odwiedzićAutor komentarza: DjTreść komentarza: Szkoda, że f-sz czynni e służbie ten dzień obchodzą jak każdy inny. Każda formacja dostaje nagrody na swoje święto, ale to SW stan umysłuData dodania komentarza: 13.02.2025, 22:43Źródło komentarza: Święto Tradycji Służby Więziennej - spotkanie z emerytowanymi funkcjonariuszamiAutor komentarza: Duda AndriuTreść komentarza: Bla bla bla nudyData dodania komentarza: 11.02.2025, 22:11Źródło komentarza: O polityce, wyborach i haniebnej wypowiedzi minister Nowackiej. Felieton Piotra SzubarczykaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Same bzdety. Propaganda jak to jest dobrze za rządów PO. Ściema.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 04:57Źródło komentarza: Inwestycje w gminach powiatu starogardzkiego (cz. 2)Autor komentarza: MagdaTreść komentarza: Jak miło przeczytać o historii tego regionu! Moi przodkowie w XIX mieszkali w okolicy Skórcza i czuję do tej ziemi sentyment...Data dodania komentarza: 11.02.2025, 00:31Źródło komentarza: Dziś Światowy Dzień Kociewia!
Reklama
Reklama
Reklama