poniedziałek, 14 lipca 2025 21:25
Reklama

W Pelplinie trwa budowa farmy wiatrowej

We wrześniu ubiegłego roku gmina Pelplin poinformowała, iż oficjalnie rozpoczyna się budowa Farmy Wiatrowej Pelplin 2. Dziś, po kilku miesiącach od pierwszego wbicia łopaty, widać już pierwsze spektakularne efekty, które ze zdumieniem podziwiają kierowcy, piesi i rowerzyści. Na placu budowy dostrzec można nie tylko ogromne elementy wiatraków, ale także spektakularne maszyny budowlane. Termin zakończenia robót zaplanowano na grudzie 2024 roku.
W Pelplinie trwa budowa farmy wiatrowej

Na początku września ubiegłego roku inwestor - firma Radan Nordwind Sp. z o. o., spółka zależna Greenvolt Power Wind Poland Sp. z o. o. - zaprosiła gości na teren budowy farmy wiatrowej w pobliżu Pelplina. Zaproszeni mogli zobaczyć, w jakim miejscu wybudowane zostaną wiatraku i uzyskać odpowiedź na nurtujące ich pytania. Wśród gości był m.in.: burmistrz miasta i gminy Pelplin Mirosław Chyła, który wyraził wdzięczność za determinację w dążeniu do realizacji tak kluczowej inwestycji właśnie na terenie Gminy Pelplin. 

Reklama

Najczystszy sposób wytwarzania energii
Przypomnijmy, co wówczas p wpływie inwestycji na rozwój regionu mówił Daniel Dżaman, członek zarządu Greenvolt Power Poland Sp. z o. o.
- Z perspektywy bezpieczeństwa energetycznego RP, Pelplin to strategiczna lokalizacja dla odnawialnych obiektów elektroenergetycznych ze względu na punkt przyłączenia do sieci (GPZ PSE Pelplin - 400/110 kV „Pelplin”) będącym jednym z największych źródeł energii elektrycznej w Północnej Polsce. Jeszcze w niedalekiej przeszłości rozważano budowę Elektrowni Północ opalanej węglem kamiennym przyłączanej do GPZ PSE Pelplin - 400/110 kV, a nawet wymieniano przedmiotową lokalizację jako atrakcyjną dla budowy elektrowni jądrowej. W pierwszym przypadku uniknięto olbrzymich kosztów dostaw i zakupu paliwa węglowego oraz emisji niebezpiecznych związków do atmosfery w tym regionie podczas jego spalania, a w drugim przypadku uniknięto problemu składowania odpadów nuklearnych będących produktem ubocznym w procesach wytwarzania energii w siłowniach atomowych, co stanowiłoby bez wątpienia potężny problem dla regionu i w ogóle dla tej części Europy oraz jej mieszkańców. Co więcej, elektrownie atomowe w przypadku konfliktu zbrojnego są łatwym celem militarnym i stanowią potencjalne niebezpieczeństwo w przypadku ataku/ próby zniszczenia takiego obiektu, natomiast energetyka odnawialna z natury stanowi zespół rozproszonych siłowni (wiatrowych i/lub solarnych) nie stanowiących łatwego celu ataku. Co więcej, energetyka wiatrowa, jak również słoneczna, stanowią najczystszy znany cywilizacji sposób wytwarzania energii elektrycznej – zapewniał.

Własne magazyny energii 
Poza kwestią strategicznej lokalizacji z uwagi na punkt przyłączenia do sieci, region północnej części Polski jest również atrakcyjny z perspektywy samej produktywności wiatrowej, jeśli chodzi o stopień i natężenie wietrzności. 
- W przypadku farmy wiatrowej Pelplin 2 zdecydowaliśmy się na jedną z najnowocześniejszych na świecie. Przedmiotowa inwestycja zapewni dostawy energii oraz będzie miała pozytywny wpływ na sieć elektroenergetyczną w regionie minimalizując ryzyko występowania braków energii w sieci tzw. „black-outów”, co jest kluczowe z perspektywy bezpieczeństwa energetycznego sieci. Obecnie najbliższe istniejące źródła energii elektrycznej to trzy średniej wielkości bloki gazowe w Kujawsko-Pomorskim, Systemowa Elektrownia Ostrołęka opalana węglem kamiennym (w dużej mierze już wyeksploatowana), kilka istniejących farm wiatrowych w Pomorskim, Warmińsko-Mazurskim i Zachodniopomorskim - żaden z wymienionych obiektów nie posiada instalacji magazynów energii.  Co więcej, istniejące duże farmy wiatrowe (np. FW Pomerania o mocy 97 MW) zlokalizowane są na wschód i na północ od Pelplina, co oznacza, że przy specyfice kierunków wiatru (tzw. róża wiatrów), to właśnie farma w Pelplinie ze względu na swoją lokalizację będzie w uprzywilejowanej pozycji pod kątem ilości produkowanej energii. Również z perspektywy źródeł konwencjonalnych (opalanych gazem lub węglem) to farma w Pelplinie będzie miała pierwszeństwo dostarczenia do sieci elektroenergetycznej własnej, czystej energii elektryczne – tłumaczył podczas inauguracji projektu Daniel Dżaman.




 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Irena 22.07.2024 09:08
Super informacja. Elektrownie Wiatrowe to jedyne stabilne źródło energii. Tanie w budowie, nie obciąża podatników! Bezpieczne, w odróżnieniu od wydobycia węgla, gdzie co chwila umierają górnicy. Bezpieczne w przypadku wojny, bo nie stwarzają ryzyka wybuchu i są rozproszone. Cichsze niż elektrownie spalające coś i nie śmierdzi spalinami, nie potrzeba stałego transportu paliwa i hałasu od transportu. Nie potrzeba wody, która jest tracona w elektrowniach atomowych na ruski uran. Te elektrownie dają zysk mieszkańcom, a inne nie dają zysków dla mieszkańców.

Reklama
Irena 22.07.2024 09:06
Super informacja. Elektrownie Wiatrowe to jedyne stabilne źródło energii. Tanie w budowie, nie obciąża podatników! Bezpieczne, w odróżnieniu od wydobycia węgla, gdzie co chwila umierają górnicy. Bezpieczne w przypadku wojny, bo nie stwarzają ryzyka wybuchu i są rozproszone. Cichsze niż elektrownie spalające coś i nie śmierdzi spalinami, nie potrzeba stałego transportu paliwa i hałasu od transportu. Nie potrzeba wody, która jest tracona w elektrowniach atomowych na ruski uran. Te elektrownie dają zysk mieszkańcom, a inne nie dają zysków dla mieszkańców.

miro 16.04.2024 07:39
Lepiej posadzić kilka ha lasu. Efekt ekologiczny , ekonomiczny i wizualny bedzie duzo lepszy! Przejezdzam codziennie do pracy . Wiekszość nie kreci ! Co chwila jakiś bez łopaty’

KOMENTARZE
Autor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Obwodnicy nie ma i nie będzie tak jak nie ma przejazdów pod torami i nowego wiaduktu w Starogardzie.Data dodania komentarza: 16.02.2025, 06:32Źródło komentarza: WAŻNE: Duże zainteresowanie budową obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Wpłynęło 12 ofertAutor komentarza: Stanisław SierkoTreść komentarza: ... każda promocja pięknych miejsc Kociewia, a szczególnie miejsc NAJBLIŻSZYCH naszym sercom i najbliższych odległościowo jest CENNA ... brawo ... liczę na kontynuację ... pozdrawiam wszystkich aktualnie pracujących w Wydawnictwie Pomorskim ... Stanisław Sierko, były redaktor naczelny "Gazety Kociewsakiej" ...Data dodania komentarza: 14.02.2025, 20:42Źródło komentarza: Historia i dziedzictwo Borów Tucholskich – niezwykłe miejsca, które warto odwiedzićAutor komentarza: DjTreść komentarza: Szkoda, że f-sz czynni e służbie ten dzień obchodzą jak każdy inny. Każda formacja dostaje nagrody na swoje święto, ale to SW stan umysłuData dodania komentarza: 13.02.2025, 22:43Źródło komentarza: Święto Tradycji Służby Więziennej - spotkanie z emerytowanymi funkcjonariuszamiAutor komentarza: Duda AndriuTreść komentarza: Bla bla bla nudyData dodania komentarza: 11.02.2025, 22:11Źródło komentarza: O polityce, wyborach i haniebnej wypowiedzi minister Nowackiej. Felieton Piotra SzubarczykaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Same bzdety. Propaganda jak to jest dobrze za rządów PO. Ściema.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 04:57Źródło komentarza: Inwestycje w gminach powiatu starogardzkiego (cz. 2)Autor komentarza: MagdaTreść komentarza: Jak miło przeczytać o historii tego regionu! Moi przodkowie w XIX mieszkali w okolicy Skórcza i czuję do tej ziemi sentyment...Data dodania komentarza: 11.02.2025, 00:31Źródło komentarza: Dziś Światowy Dzień Kociewia!
Reklama
Reklama
Reklama