poniedziałek, 29 kwietnia 2024 18:50
Reklama
Reklama

Jak działa przychodnia Medunit? Jak uzyskać receptę za darmo przez internet?

  • Źródło: Art. sponsorowany
Jak działa przychodnia Medunit? Jak uzyskać receptę za darmo przez internet?

Źródło: pixabay

W ostatnim czasie nastąpił bardzo intensywny rozwój telemedycyny. Coraz popularniejsze stają się konsultacje lekarskie online, podczas których można uzyskać e-receptę, e-zwolnienie czy e-skierowanie do specjalisty bez wychodzenia z domu. W większości telemedycyna kojarzona jest z usługami prywatnymi, za które należy zapłacić. Jednak nie zawsze tak jest - receptę przez internet można uzyskać także za darmo!

Medunit jest idealnym przykładem innowacyjnej przychodni lekarskiej, która doskonale dostosowała się do obecnych czasów. Medunit oferuje darmowe konsultacje na NFZ zarówno w stacjonarnej formie w swojej placówce w Gdańsku, jak i przez internet poprzez ich aplikację mobilną. Obie te formy świadczeń są całkowicie darmowe - jedynym warunkiem jest zapisanie się do tej przychodni w ramach POZ.

Jak uzyskać receptę online w Medunit?

Aby uzyskać receptę online w Medunit, należy najpierw umówić się na e-konsultację lekarską w jednym z portali telemedycznych lub w placówce medycznej z możliwością otrzymania recepty online.

Następnie należy się na takim portalu zarejestrować oraz wybrać pasujący termin e-konsultacji. Niezbędne będzie także wypełnienie formularza medycznego, w którym zawarte będą pytania o Twoje dane osobowe i często również Twoją historię medyczną, powód zapisania się na e-konsultację oraz o wskazania do stosowania leku, na który receptę chciałbyś uzyskać.

W ustalonym terminie odbywa się e-konsultacja lekarska w sposób określony wcześniej na platformie - może być to w formie telefonicznej lub na czacie przez aplikację. Podczas wizyty lekarz będzie miał możliwość wystawienia recepty online (e-recepty), którą następnie będziesz mógł zrealizować w aptece dzięki podaniu swojego numeru PESEL oraz unikatowego kodu swojej e-recepty. Ponadto lekarz może wypisać e-zwolnienie lub e-skierowanie do specjalisty.

Czy uzyskanie recepty online jest bezpłatne w Medunit?

Recepta online może zostać wystawiona przez internet podczas konsultacji medycznej. Wszystko zależy od platformy telemedycznej, w której postanowisz zrealizować swoją e-konsultację. Na prywatnych platformach przed umówieniem e-wizyty, należy zapłacić za nią określoną kwotę. Natomiast w przypadku Medunit uzyskanie recepty online podczas e-konsultacji jest całkowicie darmowe!

Jak uzyskać darmową receptę online w Medunit?

Przychodnia Medunit oferuje konsultacje medyczne w ramach NFZ poprzez swoją aplikację mobilną lub stacjonarnie w placówce ul. Marii Skłodowskiej-Curie 5 w Gdańsku.

Aby uzyskać darmową konsultację medyczną z receptą online, należy wykonać poniższe kroki:

Pobrać aplikację mobilną Medunit NFZ na swój telefon.

Uzupełnić formularz rejestracyjny swoimi danymi osobowymi.

Uzupełnić deklarację o zapisaniu się do przychodni w ramach POZ (co jest równorzędne z wypisaniem się ze swojej dotychczasowej przychodni POZ).

Po wykonaniu powyższych czynności będziesz w stanie cieszyć się darmową opieką medyczną oraz możliwością bezpłatnego uzyskania e-recepty. W aplikacji można zapisać się zarówno na e-konsultację, jak i na wizytę stacjonarną w gabinecie lekarskim. Podczas konsultacji lekarz może także wypisać e-skierowanie na badania lub do specjalisty czy wystawić e-zwolnienie.

Należy jednak zwrócić uwagę na to, że przychodnia Medunit jest placówką POZ funkcjonującą w ramach NFZ, więc aby z niej skorzystać, trzeba mieć ważne ubezpieczenie zdrowotne w Narodowym Funduszu Zdrowia. Ponadto istnieje możliwość skorzystania z wizyt prywatnych.

Co to jest e-recepta?

Podczas konsultacji lekarskich online lekarz ma możliwość wystawienia e-recepty, czyli elektronicznej recepty. Co ciekawe jednak, z e-receptami pacjenci obecnie spotykają się także podczas wizyt stacjonarnych, gdyż w styczniu 2020 roku wszedł w życie obowiązek wystawiania przez lekarza recept elektronicznych jako alternatywę dla papierowej recepty. W niektórych sytuacjach jednak wciąż może być wystawiona tradycyjna recepta.

Sprawia to, że lekarz nie musi wypisywać recept ręcznie, a komunikacja pomiędzy lekarzami a aptekami jest ułatwiona, gdyż wszystkie niezbędne informacje na temat historii leczenia pacjenta, historii wystawionych recept oraz konkretnej e-recepty są zawarte w systemie.

Wystawienie recepty online przez lekarza wiąże się z uzyskaniem 4-cyfrowego kodu e-recepty, który zostaje pacjentowi podany. Następnie w celu realizacji recepty w dowolnej aptece, należy podać farmaceucie wspomniany kod recepty oraz numer PESEL pacjenta, na którego została wystawiona e-recepta. Po wpisaniu tych danych do systemu, farmaceuci są w stanie zobaczyć informacje na temat przepisanej e-recepty.

Jeżeli pacjent ma założone Internetowe Konto Pacjenta (IKP), to kod e-recepty może także zostać mu przesłany SMS-em. Posiadacze aplikacji Moje IKP natomiast mogą wykupić przepisane leki po pokazaniu widocznego w aplikacji kodu QR e-recepty.

Ile czasu jest ważna e-recepta?

To, w jakim przedziale czasowym można zrealizować e-receptę, jest zależne od wielu czynników - wpływa na to między innymi rodzaj przepisanego leku, a także informacja, czy pacjent leczy się przewlekle.

W standardowej sytuacji, czas realizacji recepty to 30 dni od daty wystawienia e-recepty lub ewentualnie od daty "od dnia" zaznaczonej na recepcie przez lekarza. Natomiast w przypadku antybiotyków recepta ważna jest tylko 7 dni.

Jeżeli pacjent cierpi na choroby przewlekłe i przyjmuje leki na stałe, lekarz może w takim przypadku wypisać e-receptę ważną 365 dni. Jednak pierwsze opakowanie leku powinno w takim przypadku także zostać wykupione w ciągu 30 dni od dnia uzyskania recepty.

Wyjątkiem są także leki oraz preparaty medyczne przeznaczone do leczenia żywieniowego, leki sprowadzane z zagranicy oraz preparaty immunologiczne - w ich przypadku e-recepta jest ważna 120 dni od daty jej wystawienia.

Ile leków może być przepisane na jednej e-recepcie?

Na jednej e-recepcie może być przepisany tylko jeden lek lub preparat leczniczy w odpowiedniej ilości opakowań. Stąd wywnioskować można, że e-recepta w pewien sposób odpowiada jednej pozycji zapisanej na tradycyjnej recepcie papierowej.

Natomiast odpowiednikiem całej tradycyjnej recepty jest twór zwany receptą zbiorczą lub pakietem recept - może tam się znajdować maksymalnie 5 e-recept. W takim przypadku można wykupić leki z różnych e-recept z recepty zbiorczej w sposób niezależny od siebie - w różnych aptekach czy w odmiennych terminach (lecz oczywiście z zachowanym terminem ważności e-recepty).

Przy tym należy pamiętać, że jeżeli lekarz przepisał nam kilka opakowań danego leku, to również można je wykupić niezależnie od siebie, lecz trzeba to zrobić w tej samej aptece.

Czym jest Internetowe Konto Pacjenta?

Internetowe Konto Pacjenta (IKP) to innowacyjny portal medyczny, który ma na zadaniu uporządkowanie w jednym miejscu medycznych informacji dotyczących pacjenta oraz ułatwienie pacjentom wygodnego korzystanie z różnych cyfrowych usług. Można tam m.in. zobaczyć swoją historię wystawionych e-recept, e-skierowań czy wizyt lekarskich.

W jaki sposób założyć konto na Internetowym Koncie Pacjenta?

Internetowe Konto Pacjenta z automatu ma każdy, kto ma swój numer PESEL. Nie trzeba w związku z tym zakładać konta.

Jak wygląda logowanie do Internetowego Konta Pacjenta?

Aby zalogować się do swojego Internetowego Konta Pacjenta, należy wejść na stronę internetową pacjent.gov.pl oraz kliknąć niebieskie pole w prawym górnym rogu ekranu z napisem "zaloguj się". Aby to zrobić, należy mieć podpis elektroniczny.

Aby zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta, musimy skorzystać z jednego z poniższych sposobów:

profil zaufany,

aplikacja mObywatel,

bankowość elektroniczna,

e-dowód.

Bibliografia

Portal NFZ Warszawa [online], [dostęp: 7 marca 2024], dostępny w internecie:

http://www.nfz-warszawa.pl/dla-swiadczeniodawcow/recepty-leki-apteki/informacje-ogolne/e-recepta/#:~:text=Taka%20informacja%20o%20wystawionej%20e,realizacji%2C%20dane%20lekarza%20wystawiaj%C4%85cego%20recept%C4%99.

Portal pacjent.gov.pl [online], [dostęp: 7 marca 2024], dostępny w internecie:

https://pacjent.gov.pl/poznaj-e-recepte-transgraniczna

Portal pacjent.gov.pl [online], [dostęp: 7 marca 2024], dostępny w internecie:

https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta/pytania-i-odpowiedzi#:~:text=Internetowe%20Konto%20Pacjenta%20(IKP)%20to,Wystarczy%20si%C4%99%20tylko%20zalogowa%C4%87.


Podziel się
Oceń

Reklama