czwartek, 17 lipca 2025 02:22
Reklama

MRiRW informuje: Wprowadzono zmiany w sposobie szacowania strat spowodowanych suszą w 2023 r.

KRAJ. Nie jeden rolnik może być zdezorientowany tegorocznymi zmianami w zakresie zmian w sposobie szacowania strat spowodowanych tegoroczną suszą. Rolnicy dopytują, jak i komu należy zgłosić szkodę, żeby potem mogli liczyć na ewentualną pomoc…
Reklama
MRiRW informuje: Wprowadzono zmiany w sposobie szacowania strat spowodowanych suszą w 2023 r.
Samo oszacowanie szkód przez komisję nie pozwoli na wygenerowanie protokołów. Konieczne jest zgłoszenie w aplikacji.

Źródło: pixabay.com

Według informacji przekazanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, podstawą oszacowania szkód spowodowanych suszą jest złożenie wniosku za pośrednictwem aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą”, dostępnej pod adresem: aplikacje.gov.pl/app/susza/#/campaign (jak miało to miejsce od 2020 roku), która dokona oceny strat na podstawie danych Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego. Zmianie ulega m.in. fakt, że wniosek złożony o oszacowanie szkód tylko przez komisję gminną (niezależny od tego w aplikacji) nie pozwoli na otrzymanie wsparcia! Wymagane jest mimo wszystko zalogowanie w aplikacji.

Reklama

Logowanie do aplikacji odbywa się za pomocą Profilu Zaufanego. Aplikacja ta automatycznie generuje protokół oszacowania szkód (gdy szkody wynoszą powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej) lub kalkulację oszacowania szkód (gdy szkody wynoszą nie więcej niż 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej).

Zmiany w stosunku do kampanii 2022:

1. Nie można anulować wysyłki wniosku
2. Usunięcie sekcji wniosku Informacje o szkodach na stawach rybnych oraz Informacje o szkodach na uprawach trwałych
3. Załączanie dokumentów poświadczających dodatkowe koszty poniesione na produkcji zwierzęcej

W przypadku uwag do wyników szacowania strat przez aplikację rolnik może zwrócić się o dodatkowe szacowanie szkód przez komisję gminną, która dokona oceny strat podczas wizji w terenie. W takim wypadku, osoba zainteresowana powinna złożyć wniosek w swoim urzędzie gminy, pod który podlega dane gospodarstwo rolne. Wnioski pobrać można zarówno z oficjalnych stron internetowych urzędów gminy, jak i osobiście,  w siedzibach urzędów.

Złożenie wniosku w aplikacji jest wystarczające do oszacowania strat i pozwala na rozpoczęcie zbiorów, natomiast wniosek o ocenę strat przez Komisję wstrzymuje zbiory do czasu dokonania szacunku – informują urzędnicy.

Zgodnie z  Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 13 lipca 2023 r. (Dz.U. z 2023 r. poz. 1350), producent rolny zgłasza wystąpienie szkód w terminie umożliwiającym ich szacowanie, nie później niż do dnia 15 września roku wystąpienia szkody.

Zaznaczyć należy, że wniosek złożony o oszacowanie szkód tylko przez komisję gminną nie pozwoli na otrzymanie wsparcia – rolnik musi złożyć wniosek w aplikacji, by wygenerować protokół oszacowania szkód. Komisja powołana przez Wojewodę będzie przekazywać rolnikowi jedynie raport oszacowania szkód, który bez protokołu szacowania szkód (z aplikacji) nie uprawnia do uzyskania pomocy! Konieczne jest bowiem złożenie wniosku przez aplikację.

Jeżeli występują problemy w działaniu aplikacji można je zgłosić do Ministerstwa na adres e-mail: susza@coi.gov.pl

Szczegółowe informacje pod adresem: www.gov.pl/web/rolnictwo/szacowanie-suszy


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Obwodnicy nie ma i nie będzie tak jak nie ma przejazdów pod torami i nowego wiaduktu w Starogardzie.Data dodania komentarza: 16.02.2025, 06:32Źródło komentarza: WAŻNE: Duże zainteresowanie budową obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Wpłynęło 12 ofertAutor komentarza: Stanisław SierkoTreść komentarza: ... każda promocja pięknych miejsc Kociewia, a szczególnie miejsc NAJBLIŻSZYCH naszym sercom i najbliższych odległościowo jest CENNA ... brawo ... liczę na kontynuację ... pozdrawiam wszystkich aktualnie pracujących w Wydawnictwie Pomorskim ... Stanisław Sierko, były redaktor naczelny "Gazety Kociewsakiej" ...Data dodania komentarza: 14.02.2025, 20:42Źródło komentarza: Historia i dziedzictwo Borów Tucholskich – niezwykłe miejsca, które warto odwiedzićAutor komentarza: DjTreść komentarza: Szkoda, że f-sz czynni e służbie ten dzień obchodzą jak każdy inny. Każda formacja dostaje nagrody na swoje święto, ale to SW stan umysłuData dodania komentarza: 13.02.2025, 22:43Źródło komentarza: Święto Tradycji Służby Więziennej - spotkanie z emerytowanymi funkcjonariuszamiAutor komentarza: Duda AndriuTreść komentarza: Bla bla bla nudyData dodania komentarza: 11.02.2025, 22:11Źródło komentarza: O polityce, wyborach i haniebnej wypowiedzi minister Nowackiej. Felieton Piotra SzubarczykaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Same bzdety. Propaganda jak to jest dobrze za rządów PO. Ściema.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 04:57Źródło komentarza: Inwestycje w gminach powiatu starogardzkiego (cz. 2)Autor komentarza: MagdaTreść komentarza: Jak miło przeczytać o historii tego regionu! Moi przodkowie w XIX mieszkali w okolicy Skórcza i czuję do tej ziemi sentyment...Data dodania komentarza: 11.02.2025, 00:31Źródło komentarza: Dziś Światowy Dzień Kociewia!
Reklama
Reklama
Reklama