środa, 16 lipca 2025 10:25
Reklama

Koncert zespołu Mazowsze w Pelplinie

Trudno wyobrazić sobie okres Bożego Narodzenia bez kolęd w wykonaniu zespołu „Mazowsze”. Całe pokolenia Polaków przywykły, że w tym najpiękniejszym czasie w roku rozbrzmiewają one z głośników radiowych i telewizyjnych. Ale chyba najpiękniej i najpełniej brzmią na żywo, podczas koncertów kolęd i pastorałek, których co roku zespół gra bardzo dużo. Jednym z miejsc, gdzie w tym roku będzie można usłyszeć Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” będzie bazylika katedralna w Pelplinie. Koncert w pelplińskiej katedrze odbędzie się w sobotę, 21 stycznia o godzinie 18.00. Wstęp na koncert jest bezpłatny.
Reklama
Koncert zespołu Mazowsze w Pelplinie

Podczas koncertu obok najpiękniejszych polskich kolęd usłyszymy również najbardziej znane kolędy zagraniczne, z różnych zakątków świata. Koncert kolęd i pastorałek to poniekąd również lekcja historii. Nie można bowiem zapominać o tym, że najbardziej znane polskie kolędy ściśle splatają się z historią kraju. Autorstwo W żłobie leży przypisywane jest zwyczajowo polskiemu kaznodziei Piotrowi Skardze, a słowa śpiewane są do melodii poloneza koronacyjnego króla polskiego Władysława IV. Słowa Bóg się rodzi napisane zostały przez słynnego polskiego poetę i pamiętnikarza epoki oświecenia Franciszka Karpińskiego. Również i w tym przypadku w warstwie muzycznej wyraźnie słyszalne są rytmy najważniejszego z polskich tańców narodowych – poloneza. Twórcy kolęd to wybitni polscy poeci, m.in. Mikołaj Sęp Szarzyński i Andrzej Morsztyn, a także kompozytorzy: Zygmunt Noskowski, Feliks Nowowiejski oraz, jeszcze w XX wieku, Witold Lutosławski. Jedną z najpiękniejszych polskich kolęd Lulajże Jezuniu w jednym ze swoich utworów, Scherzu h-moll op. 20 wykorzystał Fryderyk Chopin.

Kunszt i prostota 
Cechą charakterystyczną kolęd i pastorałek śpiewanych przez zespół „Mazowsze” jest z jednej strony ich kunsztowne wykonanie, a z drugiej prostota. Piękne aranżacje nie tylko poruszają najczulsze struny duszy słuchaczy, ale również pozwalają śpiewać razem z zespołem. Przez to koncert staje się dla jego uczestników niesamowitym przeżyciem.

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” 
„Mazowsze” należy do największych na świecie zespołów artystycznych sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. Z uwagi na ogromne bogactwo repertuarowe, „Mazowsze” powszechnie uznawane jest za zespół narodowy. Dla tysięcy odbiorców zagranicznych, koncerty „Mazowsza” były pierwszym kontaktem z polską kulturą. „Jeśli takie jest oblicze Polski, to niech żyje Polska!" napisał o zespole szwajcarski dziennik “Gazette de Lausanne", a Jerzy Waldorff nazwał „Mazowsze” perłą w koronie Rzeczypospolitej. Dotychczas ich wystepy widziało ponad 27 mln widzów, przejechaliś 2,3 mln km! Odwiedzili 210 miejscowości w Polsce i 51 krajów świata, a prezentując pieśni ludowe i tańce narodowe zyskali popularność i miano Ambasadora Polskiej Kultury.

Reklama


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Obwodnicy nie ma i nie będzie tak jak nie ma przejazdów pod torami i nowego wiaduktu w Starogardzie.Data dodania komentarza: 16.02.2025, 06:32Źródło komentarza: WAŻNE: Duże zainteresowanie budową obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Wpłynęło 12 ofertAutor komentarza: Stanisław SierkoTreść komentarza: ... każda promocja pięknych miejsc Kociewia, a szczególnie miejsc NAJBLIŻSZYCH naszym sercom i najbliższych odległościowo jest CENNA ... brawo ... liczę na kontynuację ... pozdrawiam wszystkich aktualnie pracujących w Wydawnictwie Pomorskim ... Stanisław Sierko, były redaktor naczelny "Gazety Kociewsakiej" ...Data dodania komentarza: 14.02.2025, 20:42Źródło komentarza: Historia i dziedzictwo Borów Tucholskich – niezwykłe miejsca, które warto odwiedzićAutor komentarza: DjTreść komentarza: Szkoda, że f-sz czynni e służbie ten dzień obchodzą jak każdy inny. Każda formacja dostaje nagrody na swoje święto, ale to SW stan umysłuData dodania komentarza: 13.02.2025, 22:43Źródło komentarza: Święto Tradycji Służby Więziennej - spotkanie z emerytowanymi funkcjonariuszamiAutor komentarza: Duda AndriuTreść komentarza: Bla bla bla nudyData dodania komentarza: 11.02.2025, 22:11Źródło komentarza: O polityce, wyborach i haniebnej wypowiedzi minister Nowackiej. Felieton Piotra SzubarczykaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Same bzdety. Propaganda jak to jest dobrze za rządów PO. Ściema.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 04:57Źródło komentarza: Inwestycje w gminach powiatu starogardzkiego (cz. 2)Autor komentarza: MagdaTreść komentarza: Jak miło przeczytać o historii tego regionu! Moi przodkowie w XIX mieszkali w okolicy Skórcza i czuję do tej ziemi sentyment...Data dodania komentarza: 11.02.2025, 00:31Źródło komentarza: Dziś Światowy Dzień Kociewia!
Reklama
Reklama
Reklama