poniedziałek, 14 lipca 2025 02:17
Reklama

Największy wzór z drzew w Nadleśnictwie Lipusz

Jesień to czas niezwykłej ferii barw, jaką możemy oglądać w czasie spacerów, zwłaszcza po pomorskich lasach. To również najlepsza pora aby, już niedługo, móc oglądać niezwykłe nasadzenia drzew. Dzięki charakterystycznemu przygotowaniu drzewek , nasadzenie przybiera zarys naszego godła.
  • Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku
Największy wzór z drzew w Nadleśnictwie Lipusz

Autor: Leszek Pałys

Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku

Wybór miejsca sadzenia nie był przypadkowy. Warto przypomnieć, że to właśnie Nadleśnictwo Lipusz było tym, które najbardziej, na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, ucierpiało w wyniku nawałnicy jaka przeszła przez nasz kraj w sierpniu 2017 r. 

W nocy z 11/12 sierpnia przez cały kraj przeszła potężna burza, która dokonała zniszczeń na niespotykaną dotychczas skalę. W ciągu niespełna 20 minut wiatr wiejący z prędkością ponad 150 km/h zniszczył w różnym stopniu na terenie Nadleśnictwa Lipusz blisko 18 000 ha lasów w tym 4200 ha stanowiły powierzchnie zniszczone całkowicie.

 Olbrzymie połacie połamanych drzew umożliwiły wykonanie niezwykłego wzoru o łącznej powierzchni ponad 12 ha.

           

Lokalizacja nasadzeń orła nie byłą przypadkowa. Od zachodu granica leśnictwa Glinowo, równocześnie granica Nadleśnictwa Lipusz pokrywa się częściowo z przebiegiem granic państwa Polskiego z 1918 r. Dokonując sadzenia lasu w kształcie godła gdańscy leśnicy symbolicznie uczcili 100-lecie odzyskania niepodległości.

Czym jest dendroglif? To wzór utworzony z nasadzonych drzew, który dzięki zachowaniu pewnego schematu sadzenia tworzy określony wzór. Dendroglif powstał w zgodzie z zasadami sztuki leśnej, dzięki odpowiedniemu doborowi gatunków do warunków siedliskowych tego miejsca. Sylwetkę ,,orła” wypełni brzoza  w otoczeniu sosny. Wiosną na tle sosnowej zieleni wyróżniać się będzie jasną, świeżą zielenią liści, która latem stanie się intensywniejsza i głębsza. Jesienią przez około 2-3 tygodnie orzeł się ,,zazłoci”. Późną jesienią, przez całą zimę i  w okresie przedwiośnia barwy sylwetce ,,orła” będą nadawały białe pnie drzew na tle leśnego gruntu. 

Po czterech latach od posadzenia dendroglifu , młode drzewka powoli osiągają wysokość przy której, ich korony zaczynają się stykać, tworząc coraz w wyraźniejszy wzór, widoczny z lotu ptaka. 

Aby nasadzenia były możliwe konieczne okazały się bardzo staranne prace przygotowawcze, które polegały na pracach geodezyjnych. Konieczne było wytyczenie każdego z punktów załamania wzoru metodami geodezyjnymi. Tylko w ten sposób możliwe było dokładne „wyrysowanie wzoru” w terenie. 

20 października 2018 r. na tereny zniszczonych przez nawałnicę zjechało się kilka tysięcy wolontariuszy z całego kraju min. harcerze z Chorągwi Gdańskiej, bushcrafterzy, leśnicy, oraz osoby indywidualne z różnych rejonów Polski. Dzięki wyznaczonym wcześniej , geodezyjnie miejscom sadzenia poszczególnych gatunków uczestnicy dokonali nasadzeń młodych drzewek, które utworzą dendroglif. W trakcie trwania akcji w ciągu jednego dnia uczestnicy posadzili ponad 70 000 młodych drzewek sosy, brzozy i modrzewia.

Po dokonaniu pomiarów w kolejnym roku po posadzeniu, po dokonaniu komisyjnych pomiarów i kontroli kształt, dendroglif uzyskał potwierdzenie Rekordu Polski jako największy wzór z drzew.

Więcej zdjęć: 

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (LP) od 1924 r. opiekuje się w imieniu Skarbu Państwa i obywateli ogólnonarodowym dobrem, jakim są lasy. Prowadzimy zrównoważoną gospodarkę leśną, chroniąc lasy przed różnymi zagrożeniami, zwiększając ich powierzchnię i zasobność, dbając o różnorodność biologiczną, a jednocześnie udostępniając je wszystkim oraz zaspokajając zapotrzebowanie polskich firm i rodzin na drewno. Pracujemy dla lasu i dla ludzi .  

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Qwerty 29.10.2022 12:46
Piękne godło tak trzymać musimy częściej pokazywać że to my jesteśmy w swoim kraju gospodarzami a nie ...

KOMENTARZE
Autor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Obwodnicy nie ma i nie będzie tak jak nie ma przejazdów pod torami i nowego wiaduktu w Starogardzie.Data dodania komentarza: 16.02.2025, 06:32Źródło komentarza: WAŻNE: Duże zainteresowanie budową obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Wpłynęło 12 ofertAutor komentarza: Stanisław SierkoTreść komentarza: ... każda promocja pięknych miejsc Kociewia, a szczególnie miejsc NAJBLIŻSZYCH naszym sercom i najbliższych odległościowo jest CENNA ... brawo ... liczę na kontynuację ... pozdrawiam wszystkich aktualnie pracujących w Wydawnictwie Pomorskim ... Stanisław Sierko, były redaktor naczelny "Gazety Kociewsakiej" ...Data dodania komentarza: 14.02.2025, 20:42Źródło komentarza: Historia i dziedzictwo Borów Tucholskich – niezwykłe miejsca, które warto odwiedzićAutor komentarza: DjTreść komentarza: Szkoda, że f-sz czynni e służbie ten dzień obchodzą jak każdy inny. Każda formacja dostaje nagrody na swoje święto, ale to SW stan umysłuData dodania komentarza: 13.02.2025, 22:43Źródło komentarza: Święto Tradycji Służby Więziennej - spotkanie z emerytowanymi funkcjonariuszamiAutor komentarza: Duda AndriuTreść komentarza: Bla bla bla nudyData dodania komentarza: 11.02.2025, 22:11Źródło komentarza: O polityce, wyborach i haniebnej wypowiedzi minister Nowackiej. Felieton Piotra SzubarczykaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Same bzdety. Propaganda jak to jest dobrze za rządów PO. Ściema.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 04:57Źródło komentarza: Inwestycje w gminach powiatu starogardzkiego (cz. 2)Autor komentarza: MagdaTreść komentarza: Jak miło przeczytać o historii tego regionu! Moi przodkowie w XIX mieszkali w okolicy Skórcza i czuję do tej ziemi sentyment...Data dodania komentarza: 11.02.2025, 00:31Źródło komentarza: Dziś Światowy Dzień Kociewia!
Reklama
Reklama
Reklama