poniedziałek, 29 kwietnia 2024 09:10
Reklama
Reklama

Adwokat a prawo spadkowe

Adwokat prawa spadkowego musi wykazać się ogromną wiedzą. Prawo spadkowe to regulacje prawne dotyczące takich zagadnień, jak nabycie spadku, testamenty czy zachowek, ale też podatki czy podział majątku spadkowego. Znajomość tych zagadnień i zrozumienie zapisów prawnych, jakich dotyczą, wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. Chociaż dla laików w temacie, pojęcie prawa spadkowego wydaje się błahe to faktycznie obejmuje ono wiele obszarów.
Adwokat a prawo spadkowe

Czym jest prawo spadkowe?

Prawo spadkowe dotyczy zarówno stwierdzenia nabycia spadku, jak i kwestii testamentu, który jest jednym z dowodów, ułatwiających to stwierdzenie. Jednak prawo spadkowe dotyczy także zachowku czy podziału majątku spadkowego. Ustalenie spadkobierców i należytego im majątku spadkowego, chociaż często może wydawać się proste, wcale nie musi takie być. Dlatego wiele wątpliwości rozwiewa właśnie prawo spadkowe. Oczywiście jak każdym czynnościom cywilno-prawnym, tak i w przypadku spadku, natykamy się na podatki. To kolejne zagadnienie, które ma swoje zapisy w prawie spadkowym.

Stwierdzenie nabycia spadku

Prawo spadkowe zaczyna się od stwierdzenia nabycia spadku. Postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku to dowód, który zatwierdza prawa majątkowe do spadku jednego lub kilku spadkobierców. Sąd wydaje orzeczenie w tej sprawie na podstawie zbadaniu wszystkich okoliczności, w tym prawa dziedziczenia, testamentu itd. Jednak testament może być zarówno spisany, jak i ustny. Co więcej, nie musi dzielić spadku po równo, jeśli jest kilku spadkobierców. Jednak jak ustalić, co się komu należy? Czy testament jest wystarczającym dokumentem? Takich dylematów jest sporo.

Masz prawo do odrzucenia spadku

Chociaż spadek często kojarzy się z powiększeniem stanu majątku i polepszeniem jakości życia, to wcale nie musi taki być. Co w sytuacji, gdy spodziewamy się (albo nie), że osoba, która pozostawiła nam (dobrowolnie lub ustawowo) spadek, pozostawiła go razem z długami? To częste pytanie, z jakim spotykają się kancelarie prawne. Możesz odrzucić taki spadek, ale masz na to określony czas i musisz to zrobić notarialnie, w określony sposób. Co więcej, nawet gdy nie zostałeś uwzględniony w testamencie, majątek pozostawiony przez spadkodawcę, przechodzi na Ciebie ustawowo na zasadzie dziedziczenia. W celu jego odrzucenia musisz udać się do notariusza, który sporządzi stosowny akt. Z kolei w sprawach sądowych pomoże Ci adwokat.

Prawo dziedziczenia ustawowego

Dziedziczenie ustawowe to przepisy prawa, według których określa się kolejność dziedziczenia spadku. Ma ono miejsce najczęściej, gdy spadkodawca nie sporządził testamentu lub też osoby w nim powołane spadek odrzucają. Wówczas w pierwszej kolejności do spadku powołuje się dzieci spadkodawcy i jego małżonka. Wszyscy oni dziedziczą spadek w częściach równych. Chociaż małżonkowi zawsze przysługuje przynajmniej ¼ jego całej wartości.

Odrzucenie spadku a zachowek

Zachowek przysługuje rodzinie spadkodawcy w linii prostej. Czyli dzieciom, wnukom, prawnukom itd. Nawet jeśli nie zostali uwzględnieni w testamencie, mają prawo do zatrzymania zachowku. Z kolei, gdy zostali, ale odrzucili spadek, to zachowku wcale dostać nie muszą. Dlatego odrzucenie spadku rodzi pewne konsekwencje. Więcej o zachowku przeczytasz tutaj: https://zachowek.biz.pl/adwokat-gdansk-prawo-spadkowe/

Przepisy prawa spadkowego

Znajomość zagadnień związana z prawem spadkowym, ich zrozumienie i umiejętne posługiwanie się nim w sprawach dotyczących spadku, to klucz do sukcesu. Klucz, który pozwoli uniknąć ewentualnych długów spadkowych i cieszyć się nabytym lub odziedziczonym majątkiem.

 

 

 


Podziel się
Oceń

Reklama