piątek, 25 lipca 2025 17:51
Reklama

Osieczna

Wieś pogranicza borowiacko-kociewskiego w Polsce na obszarze Borów Tucholskich położona w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim, w gminie Osieczna na trasie zawieszonej linii kolejowej Skórcz-Lubichowo-Szlachta-Czersk.
Osieczna

Reklama

Wyświetl większą mapę




Osieczna (30 km na południowy zachód od Starogardu Gd.). Wieś zwarta (783 mieszkańców), położona głęboko borach Tucholskich, nad rzeczką Prusiną, wypływającą z pobliskiego, zanikającego jeziora Grzybień (10,94 ha), a uchodzącą do Wdy w Tleniu. 3 km na zachód dwa jeziora Starzyska (5,16 ha i 2 ha). Latem ośrodek wypoczynkowy młodzieży szkolnej. Dialekt, którym mówi miejscowa ludność, przechodzi łagodnie z kociewskiego w borowiacki. Jeszcze w 1969 r. 10 gospodarzy uprawiało rolę w krowy i woły. Wieś jest siedzibą władz gminy o powierzchni 123 km2 (2951 mieszkańców).

W terenie natrafiono na ślady osadnictwa neolitycznego oraz grobów skrzynkowych (Starzyska). Prawdopodobnie istniał tu grod(ek) wczesnośredniowieczny, w wiekach XIV—XIX były tu piece smolne (resztki jednego z nich, l km na północ od agronomówki). 1,2 km na północ od agronomówki zachowały się ślady grobów żołnierzy napoleońskich. Wieś nawiedzały w przeszłości liczne pożary, z których ostatni w 1971 r. zniszczył budynki 7 gospodarzy w centrum wsi. Przetrwały wspomnienia o areszcie gminnym, specjalnie urządzonym w stodole przynależnej do plebanii, oraz o aresztach tymczasowych w podpiwniczeniu leśn. Leśny Dwór i w pomieszczeniach biura Amtskommissarza przy dawnej ul. Świerczewskiego 9 w Osiecznej (Kościuszki), w których hitlerowcy bezprawnie więzili, a nawet mordowali Polaków. Istniała Komenda Gminna Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski" (Niemczyk), na polecenie której m.in. dokonano na stacji w Osiecznej dywersji kolejowej 12.11.1943 r. Po wojnie wieś się rozbudowała o nowe osiedla mieszkaniowe. Powstały m.in. nowy zespół magazynów, wielobranżowy pa­wilon handlowy i biura GS, Dom Kultury, nowa szkoła, agronomówka, remiza strażacka i Ośrodek Zdrowia. Powstała wielobranżowa SKR. Wieś i okolice otrzymały światło elektryczne (1962).

Kościół parafialny w Osiecznej

Pomnik samolot przy ZSP w Osiecznej

 Charakterystyczna zabudowa wsi

Zwiedzanie: Kościół z 1920 r. z tablicą ku czci zamor­dowanego ks. Czaplińskiego z uroczą aleją wysokich smukłych brzóz i cmentarzem z grobami wielu zamordowanych Polaków, uczestników ruchu oporu i ofiar woj­ny 1939-1945 (fakty te wynikają z napisów nagrobko­wych), jak i ludzi zasłużonych dla środowiska, np. L. Ossowickiego. Tablica w szkole upamiętniająca walki spadochroniarzy LWP w pobliskich lasach w latach 1944-1945 (szkoła nosi imię Lotników WP). Przed samolot-pomnik, postawiony w roku XXX-lecia LWP (w szkole pamiątki z przeszłości Osiecznej). W okolicznych lasach formy wizualne upamiętniające miejsca zbrodni hitlerowskich dokonanych na J. Rybińskim, małżonkach H. i J. Donarskich oraz ich córce Gabrieli, jak i K. Milochu. Przy szosie do Osowa Leśnego pomnik ku czci leśniczego Bronisława Osowskiego, zastrzelonego w 1923 r. przez kłusownika. W pobliskich lasach występuje nader rzadki głuszec z rodziny kurakowatych, ostatni trubadur leśny. „W okresie godowym - pisze A. Sikora, Osobliwości i zabytki przyrody województwa gdańskiego, 1978, s. 61 - kogut śpiewa z niezwykłą zapalczywością swoje pieśni miłosne i zwabia w ten sposób samicę. Przy wydawaniu niektórych tonów w czasie pieśni kogut nie słyszy („głuchy jak głuszec”)”. PKS, Urząd Gminy, sklepy, bar, Bank Spółdzielczy (filia), poczta, ośrodek zdrowia, Gminna Biblioteka Publiczna, Zespół Szkół Publicznych, Samorządowe Przedszkole Publiczne.

Rezerwat „Zdrójno” (6 km od Osiecznej)
Malownicza trasa wokół Rezerwatu „Zdrójno” ma długość około 10 km. Rozpoczyna się nad jeziorem Brzezianek i biegnie nad jego brzegiem oraz wzdłuż rzeki o tej samej nazwie. Bobry, które sprowadzono na teren rezerwatu „ZDRÓJNO” ( pow. 169,97 ha) z inicjatywy Pana K. Aszyka w 1971 roku, rozmnożyły się na taką skalę, że obecnie występują przy prawie każdym większym rowie melioracyjnym. W rezerwacie występują fragmenty łęgów, na wyższych terenach fragmenty grądu i boru mieszanego oraz siedlisko głuszca, żeremia bobrów.



Żródło:
gmina Osieczna



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

iwona 11.07.2013 16:14
Komentarz zablokowany

Reklama
15.05.2012 18:43
Komentarz zablokowany

KOMENTARZE
Autor komentarza: mmmTreść komentarza: Sama manifestacja ok, chociaż nie wiem jaki to ma sens skoro obecnie pewnie z 99% Polaków (włącznie z politykami) jest przeciwko nielegalnej imigracji. Problemem jest fakt, że tego typu akcje przyciągają też niestety różnych idiotów. Wystarczy poczytać komentarze na fb. Na szczęście widzę, że te najgorsze usuwacie i bardzo dobrze.Data dodania komentarza: 21.07.2025, 13:28Źródło komentarza: Obcokrajowiec uderzony zgrzewką wody i zwyzywany. Sprawą zajęła się policjaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Obwodnicy nie ma i nie będzie tak jak nie ma przejazdów pod torami i nowego wiaduktu w Starogardzie.Data dodania komentarza: 16.02.2025, 06:32Źródło komentarza: WAŻNE: Duże zainteresowanie budową obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Wpłynęło 12 ofertAutor komentarza: Stanisław SierkoTreść komentarza: ... każda promocja pięknych miejsc Kociewia, a szczególnie miejsc NAJBLIŻSZYCH naszym sercom i najbliższych odległościowo jest CENNA ... brawo ... liczę na kontynuację ... pozdrawiam wszystkich aktualnie pracujących w Wydawnictwie Pomorskim ... Stanisław Sierko, były redaktor naczelny "Gazety Kociewsakiej" ...Data dodania komentarza: 14.02.2025, 20:42Źródło komentarza: Historia i dziedzictwo Borów Tucholskich – niezwykłe miejsca, które warto odwiedzićAutor komentarza: DjTreść komentarza: Szkoda, że f-sz czynni e służbie ten dzień obchodzą jak każdy inny. Każda formacja dostaje nagrody na swoje święto, ale to SW stan umysłuData dodania komentarza: 13.02.2025, 22:43Źródło komentarza: Święto Tradycji Służby Więziennej - spotkanie z emerytowanymi funkcjonariuszamiAutor komentarza: Duda AndriuTreść komentarza: Bla bla bla nudyData dodania komentarza: 11.02.2025, 22:11Źródło komentarza: O polityce, wyborach i haniebnej wypowiedzi minister Nowackiej. Felieton Piotra SzubarczykaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Same bzdety. Propaganda jak to jest dobrze za rządów PO. Ściema.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 04:57Źródło komentarza: Inwestycje w gminach powiatu starogardzkiego (cz. 2)
Reklama
Reklama
Reklama