Mówią o nim: Dom Zły - Głód, przemoc, zastraszanie... Temat dramatycznych warunków w Rodzinnym Domu Dziecka w Starogardzie Gd. i Sucuminie wraca jak bumerang. Dzieci zaczęły otwarcie mówić o horrorze, jaki spotkał je w rodzinie, która miała pomóc im stanąć na nogi po problemach, z jakimi borykały się w swoich rodzinnych domach. Jak się jednak okazało, trafiły z deszczu pod rynnę. - Te małe dzieci też są bite i rzucane o ścianę – mówi jedna z wychowanek państwa Ż. Czy dziś los dzieci przebywających w rodzinie państwa Ż. ma szansę się odmienić? Czy ktoś wreszcie zareaguje?
Ponadto:
Strzelał w okna z wiatrówki! Mógł zabić! - Kara do 5 lat pozbawienia wolności grozi 19-letniemu mężczyźnie, który strzelając z wiatrówki uszkodził cztery okna jednego z budynków w gminie Lubichowo. Mężczyzna usłyszał już zarzuty i w najbliższym czasie stanie przed sadem, gdzie odpowie za popełnione przestępstwo.
Śmiertelny wypadek z udziałem motocyklisty - Policja ustala okoliczności niedzielnego wypadku w Jaźwiskach na drodze krajowej nr 90. W tragicznych okolicznościach zginął mieszkaniec powiatu starogardzkiego. Miał 23 lata.
Sakrament Ducha Świętego - Od września 2016 roku wchodzi w życie nowa, ujednolicona formacja kandydatów do bierzmowania, która obowiązywać będzie we wszystkich parafiach diecezji pelplińskiej. Dziś na łamach gazety publikujemy list Biskupa Pelplińskiego Ryszarda Kasyny informujący o nowej formie przygotowania kandydatów do Sakramentu Bierzmowania.
Poznajcie gminę z Kociewia - W niedzielę, 11 września, w Brusach odbyły się Dożynki Województwa Pomorskiego. Mimo upałów bogate kulturowo wydarzenie zebrało na stadionie miejskim mnóstwo zainteresowanych. Wśród stoisk promujących lokalne samorządy znalazła się także reprezentacja Smętowa Granicznego.
Młodzi dają przykład dorosłym - Widok porozrzucanych papierków, szklanych i plastikowych butelek czy niedopałków nikogo nie zachwyca. 16 września najmłodsi mieszkańcy miasta wzięli sprawę w swoje ręce. Założyli rękawiczki i z workami u boku wyszli w teren, aby go posprzątać. W ten sposób Starogard przyłączył się do akcji „Wielkie sprzątanie świata”.
Feniks odrodził się z popiołu - 16 września uroczyście otwarty został w Wolnym Dworze Zakład Produkcji Mebli Feniks. W wielkich pomieszczeniach firmy znajdują się nowe, bardzo dobrej jakości maszyny, co obecnie czyni Feniks jednym z najnowocześniejszych tego typu zakładów w Polsce.
Wielkie święto uczniów i mieszkańców - W piątek, 16 września, nastąpiło uroczyste otwarcie jednej z największych inwestycji w ostatnich latach na terenie gminy Zblewo. Mowa o długo wyczekiwanej przez mieszkańców hali widowiskowo – sportowej, której oficjalne otwarcie połączono z obchodami jubileuszowymi z okazji 50-lecia szkoły.
Zamknęli dojazd do firmy - Niedawno do naszej Redakcji dotarł sygnał jednego z mieszkańców Starogardu Gd., który prowadzi działalność gospodarczą przy remontowanej ul. Pelplińskiej. Jak mówi, sam remont naraził go na potężne straty finansowe. Początkowo, bez zapowiedzi, została odcięta możliwość dojazdu do jego firmy. Dziś mężczyzna zastanawia się, czy remont w ogóle dobiegnie końca.
Ukrywał się przed policją - Najbliższy rok i 6 miesięcy spędzi w areszcie 33-latek, wobec którego sąd orzekł karę pozbawienia wolności za popełnione wcześniej przestępstwo. Mężczyzna został zatrzymany przez policjantów ze Starogardu Gdańskiego i doprowadzony do aresztu śledczego, gdzie spędzi najbliższe 18 miesięcy.
Uwaga na wilki! - Urząd Gminy w Kaliskach, w związku w pismem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku, informuje o konieczności zabezpieczania zwierząt gospodarskich, z uwagi na pojawienie się wilków na terenie województwa pomorskiego.
Prawie milion na edukację - Gmina Czarna Woda razem z ZSP w Czarnej Wodzie otrzyma dofinansowanie unijne na poprawę jakości edukacji ogólnej ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
Pochwal się zwierzakiem przed światem! - Nasi Drodzy Czytelnicy, specjalnie dla Was ruszamy z kolejną zabawą! Tym razem tematem przewodnim będą Wasze super zwierzaki! Wspaniali przyjaciele, wierni słuchacze, niezastąpieni towarzysze wspólnych zabaw... Takie właśnie są Wasze super pupile! Pochwalcie się nimi przed światem, pokażcie ile dla Was znaczą i jak bardzo dumni z nich jesteście!
Kto biedny, kto bogaty? - Wszyscy są ciekawi ile zarabiają najważniejsze osoby w poszczególnych gminach. Którzy z nich zarobili najwięcej, a którzy najmniej? Sprawdźcie sami! Już niedługo kolejna odsłona z pozostałą częścią włodarzy z terenu naszego powiatu.
Najmniej wyburzonych domów przy „trójce” - Za nami kolejna tura spotkań konsultacyjnych w sprawie budowy obwodnicy Starogardu Gd. Tradycyjnie, nie brakuje na nich zastrzeżeń względem konkretnych wariantów. Jak zauważył jednak przedstawiciel firmy Transprojekt, Grzegorz Długosz, nie da się pogodzić interesów wszystkich mieszkańców a każda trasa budowy obwodnicy będzie budzić mniejsze lub większe zastrzeżenia ze strony mieszkańców.
Zabawa do białego rana - Sobotnie popołudnie przyciągnęło mieszkańców całego powiatu do Osiecznej, gdzie jak co roku miało miejsce Święto Grzyba u Lasaków. Na scenie usytuowanej obok Gminnej Biblioteki Publicznej zobaczyć mogliśmy występy wielu artystów. Przy dobrej muzyce skosztować można było tradycyjnych regionalnych dań oraz nabyć niepowtarzalne regionalne pamiątki.
Rodzina to największy skarb! - Dziś na łamach Gazety Kociewskiej prezentujemy rozmowę z wielokrotnym mistrzem Polski, Europy i Świata w kulturystyce. Bez czego nie wyobraża sobie życia? Co ceni najbardziej u innych ludzi i przy czym odpoczywa? O tym i o kilku innych sprawach rozmawialiśmy z Wojciechem Nadolskim.
Kajakiem po Wdzie - W poniedziałek 12 września uczniowie klasy 3a gimnazjum wzięli udział w spływie kajakowym na trasie Wojtal – Czarna Woda – Złe Mięso z postojem w Klonowicach. Uczniowie mogli podziwiać piękno rzeki Wdy, która jak wiadomo należy do jednej z najpiękniejszych rzek w Polsce.
Wyjątkowy jubileusz SKS-u! - Już w najbliższy weekend odbędą się obchody z okazji 90-lecia istnienia Starogardzkiego Klubu Sportowego. Organizatorzy przygotowali dla fanów sportu wiele ciekawych atrakcji. Hala imienia Andrzeja Grubby po raz kolejny wypełni się wielkimi postaciami ze świata sportu.
Piękny zakątek - Skarszewy to prężnie rozwijające się miasto, przez które przepływa malownicza rzeka Wietcisa. Na południowym obszarze miasta znajduje się jezioro Borówno Wielkie. Miasto słynie z wielu ciekawych imprez, na które przyjeżdżają mieszkańcy z całego powiatu. Dbałość o zabytki sprawiają, że miasto stało się jedną z historycznych perełek naszego powiatu. Niemiecka nazwa Skarszew brzmi Schöneck, czyli "piękny zakątek" Sprawdziliśmy, czy rzeczywiście tak jest.
Grodzisko Cross za nami! - Przy słonecznej pogodzie odbyła się kolejna edycja biegu Grodzisko Cross. W zawodach startowali zarówno najmłodsi jak i nieco starsi amatorzy biegania. Podczas biegu głównego na dystansie 5 km zwyciężył Mateusz Niemczyk, reprezentant Kociewskiego Klubu Biegacza z czasem 15.40. Najlepszą z kobiet okazała się Małgorzata Tuwalska z Lekkoatletycznego Klubu Sportowego ZANTYR Sztum. Bieg główny Grodzisko Cross ukończyło 149 osób.
Zdradziecki atak ZSRR na Polskę - 17 września na cmentarzu przy ulicy 2. Pułki Szwoleżerów Rokitniańskich odbyły się uroczystości upamiętniające 77. rocznicę agresji wojsk sowieckich na Polskę. Pod zbiorową mogiłą poległych podczas II wojny światowej starogardzian zgromadziło się wielu mieszkańców, delegacje oraz poczty sztandarowe.
Las Szpęgawski - cichy świadek egzekucji - W najbliższą niedzielę odbędą się uroczystości związane z 77. rocznicą Mordu w Lesie Szpęgawskim. Uroczystości rozpoczną się punktualnie o godzinie 13.15 od odśpiewania hymnu państwowego. Sprawdźcie program obchodów.
Niedosyt pozostał... - W meczu siódmej kolejki Klub Piłkarski Starogard przegrał z Centrum Pelplin 0 do 2. Spotkanie było dość emocjonujące. Po pierwszej bezbramkowej połowie, drugą lepiej zaczęli goście za sprawą pomocnika Mateusza Górki, który w 51. minucie zdobył prowadzenie dla Centrum.





























![[FOTO] Pożar w areszcie i rozróby z udziałem agresywnych pseudokibiców - były to tylko ćwiczenia [FOTO] Pożar w areszcie i rozróby z udziałem agresywnych pseudokibiców - były to tylko ćwiczenia](https://static2.kociewiak.pl/data/articles/sm-4x3-foto-pozar-w-areszcie-i-rozroby-z-udzialem-agresywnych-pseudokibicow-byly-to-tylko-cwiczenia-1764881475.jpg)


![[AKTUALIZACJA] PILNE: Alarm bombowy na Dworcu Gdańsk Główny. Ruch pociągów wstrzymany [AKTUALIZACJA] PILNE: Alarm bombowy na Dworcu Gdańsk Główny. Ruch pociągów wstrzymany](https://static2.kociewiak.pl/data/articles/sm-4x3-pilne-alarm-bombowy-na-dworcu-gdansk-glowny-ruch-pociagow-wstrzymany-1763998014.jpg)


![[FOTO] PILNE: Pożar budynku wielorodzinnego przy ulicy Jagiełły. Na miejscu liczne siły i środku straży pożarnej [FOTO] PILNE: Pożar budynku wielorodzinnego przy ulicy Jagiełły. Na miejscu liczne siły i środku straży pożarnej](https://static2.kociewiak.pl/data/articles/sm-4x3-foto-pilne-pozar-budynku-wielorodzinnego-przy-ulicy-jagielly-na-miejscu-liczne-sily-i-srodku-str-1763573162.jpg)


Napisz komentarz
Komentarze