Jak odpowiednio przygotować się do wyprawy w plener? Co trzeba zabrać i o czym nie wolno zapomnieć? Na te i inne pytania odpowiadamy w dalszej części tekstu.
Wybór miejsca biwakowego
Bez względu na to, czy planuje się spędzić nieco czasu na jednym z naszych pięknych kociewskich pól biwakowych, czy też ma się zamiar wybrać w dalszą podróż (również zagraniczną), eskapada powinna być dobrze zaplanowana. Choćby w kwestii wyboru miejsca do biwakowania.
Obecnie najchętniej wybieranym rozwiązaniem jest biwakowanie na wydzielonych i przystosowanych do tego polach biwakowych. Zyskuje się dzięki temu bezpieczną przestrzeń oraz dostęp do infrastruktury (np. wody, łazienek). Alternatywną opcją są dzikie biwaki. W tym przypadku należy jednak zachować ostrożność – nie wszędzie bowiem są one dopuszczalne i niekiedy mogą wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami, w tym z otrzymaniem mandatu.
Jaki podstawowy sprzęt do biwakowania zabrać?
Podstawą podczas biwakowania jest zapewnienie miejsca do odpoczynku i snu. Do najchętniej wybieranych produktów zaliczają się:
namioty,
śpiwory, maty i karimaty.
Nie są to jednak jedyne opcje. W przypadku wyjazdów typu survivalowego częściej zabiera się tarp (wodoodporną płachtę) lub hamak turystyczny – są lekkie, wygodne do przenoszenia, a przy tym zapewniają w miarę przyjemny odpoczynek.
Jeżeli biwakowanie łączy się z przemieszczaniem się z miejsca na miejsce, warto zdecydować się na ograniczenie rzeczy w plecaku do zupełnego minimum. Ułatwi to pakowanie oraz zwiększy komfort wędrowania z plecakiem. Spory wybór potrzebnych przedmiotów można znaleźć na stronie Karaluch.
Prowiant i woda w plecaku na biwak
Na wyprawy w plener najlepiej zabrać ze sobą żywność o długim terminie przydatności, w trwałych opakowaniach. Bywają to liofilizaty, konserwy w puszkach, zupki instant. Przy pobycie stacjonarnym, w miejscu z dostępem do cywilizacji, oczywiście da się regularnie uzupełniać zapasy. Podczas biwakowania na odludziu konieczne może się okazać samodzielne znajdywanie żywności – w duchu survivalowo-bushcraftowym. Nie zapominajmy o wodzie – warto mieć odpowiednie zapasy lub zaopatrzyć się w podręczne zestawy do uzdatniania.
Jeżeli planuje się przyrządzanie posiłków w plenerze, najlepiej mieć ze sobą podręczne garnki i sztućce oraz kuchenkę turystyczną.
Odpowiednia odzież
Garderoba na biwak powinna być wygodna i zapewniać komfort w każdych warunkach. Dobrym pomysłem jest zabranie ubrań do zakładania warstwowego. Zaczyna się od bazy (bielizna), przez izolację, do zewnętrznej ochrony przed kaprysami pogody (wiatrem, deszczem). Konieczna jest oczywiście odzież przeciwdeszczowa i nakrycie głowy dobrane do pory roku. Nie powinno się zapominać o dodatkowych ciepłych skarpetach i ubraniach na zmianę w razie zabrudzenia lub zamoczenia w czasie opadów.
Kosmetyki i środki czystości
Podczas wyjazdu na biwak trzeba mieć przy sobie podstawowe środki czystości, jak mydło, chusteczki, szczoteczkę i pastę do zębów. Potrzebne mogą okazać się też środki przeciw insektom oraz kremy z filtrem UV. Warto zapakować ze sobą podręczną apteczkę z podstawowymi lekami i środkami opatrunkowymi.
Zestawy EDC nie tylko na biwak
W codziennym życiu każdy z nas ma sprzęty, które chce mieć zawsze przy sobie. Tak powstają zestawy EDC (Every Day Carry). Przydają się również podczas biwakowania. Co wchodzi w ich skład? Zazwyczaj są to:
telefon z zasilaniem (ładowarka lub powerbank),
portfel z dokumentami,
nóż lub multitool (przydatny zwłaszcza podczas wyjścia w plener),
latarka.
Taki zestaw można spersonalizować i rozbudować, dopasowując do konkretnego wyjazdu lub indywidualnych potrzeb.
Świadome i odpowiedzialne biwakowanie – w zgodzie z naturą
Wyjazd w plener i biwakowanie potrafią wyciszyć, naładować akumulatory i dać wiele radości. Warto jednak pamiętać, by podchodzić do nich z rozsądkiem i dobrze się przygotować wyprawy. Podstawą powinno być bowiem zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom wycieczki, a także zadbanie o środowisko, w którym planuje się spędzić czas – by można było później do niego wrócić na kolejną przygodę.