Funkcje oświetlenia na elewacji – dlaczego warto je zastosować?
Lampy na elewacji pełnią różne zadania. Z jednej strony mają zwiększyć bezpieczeństwo podczas przemieszczania się w ogrodzie, na podwórku. Przydają się w strefie wejścia, by ułatwić poszukiwanie kluczy w torebce czy otwieranie drzwi. Zapewniają światło w strefach relaksu na balkonie czy tarasie, by móc z nich swobodnie korzystać również wieczorową porą. Lampy na elewacjach służą niejednokrotnie do podświetlania tabliczki informacyjnej – z numerem posesji, co znacząco ułatwia identyfikację miejsca w godzinach nocnych.
Z drugiej strony tego typu produkty oświetleniowe wpływają na wygląd całego budynku, podkreślają detale architektoniczne oraz budują odpowiedni klimat (np. sprzyjający relaksacji w wakacyjny wieczór).
Dla uzyskania różnych efektów konieczne jest postawienie na odpowiednie rodzaje opraw oświetleniowych.
Typy lamp na elewację
Aby oświetlenie elewacyjne było w pełni funkcjonalne, należy postawić na dobrze dobrane produkty. Co może okazać się przydatne?
- Kinkiety: to eleganckie lampy, najchętniej umieszczane w strefie wejścia, na balkonach czy tarasach jako wygodne doświetlenie przestrzeni.
- Reflektory: zapewniają mocniejszy strumień światła punktowego, idealny do podświetlenia szczególnie istotnych elementów (detale architektoniczne, rośliny etc.).
- Lampy wpuszczane: trafiają na elewację, schody czy podłogi tarasowe, nie zajmują wiele miejsca, a gwarantują przyjemne dla oka oświetlenie punktowe.
- Listwy LED (taśmy w specjalnych osłonach): liniowe podświetlenie gzymsów, krawędzi, wnęk.
Często łączy się ze sobą rozmaite typy opraw, by uzyskać satysfakcjonujące rezultaty, komfort, bezpieczeństwo i wygodę dla wszystkich użytkowników. Spory wybór zróżnicowanych produktów zapewnia między innymi: AZzardo.com.pl.
Dobór lamp elewacyjnych – względy estetyczne
Dobra lampa elewacyjna musi oczywiście wpisywać się w całościową aranżację. Dlatego w przypadku architektury nowoczesnej zazwyczaj stawia się na opcje minimalistyczne, w neutralnych kolorach. Na elewacjach klasycznych mogą pojawiać się stylizowane lampy dekoracyjne, w ciepłych kolorach mosiądzu i miedzi, z ozdobnymi kloszami. W domach rustykalnych chętnie montuje się natomiast metalowe oprawy retro.
Podstawowe parametry techniczne opraw na elewację
Aby zapewnić właściwy poziom oświetlenia, trzeba zwrócić uwagę na kluczowe parametry. Podstawą jest oczywiście odporność na działanie czynników pogodowych (materiały takie, jak: aluminium, stal nierdzewna, tworzywa sztuczne). Muszą one zapewniać wysoki współczynnik ochrony IP, jak wszystkie elementy zewnętrznego systemu oświetleniowego.
Kolejną kwestią są źródła światła. Najlepiej zdecydować się na energooszczędne produkty LED. Zużywają mniej prądu, zapewniają większą żywotność niż klasyczne żarówki. A przy tym występują w wielu wariantach, co ułatwia stworzenie funkcjonalnego systemu.
Natężenie oświetlenia na elewacji zazwyczaj nie musi być duże – wystarcza subtelne podświetlenie, które ułatwia korzystanie z terenu w nocy. Z kolei temperaturę barwową dobiera się do funkcji i stylu budynku. W nurtach retro i klasycznych chętnie stawia się na cieplejsze tony. Nowoczesna architektura to natomiast światło chłodniejsze. Ciepła barwa przydaje się ponadto w miejscach do relaksu i wypoczynku. Neutralną temperaturę może mieć natomiast światło nad drzwiami i przy garażach.
Sterowanie oświetleniem na elewacji
Sterowanie lampami elewacyjnymi może odbywać się na wiele sposobów. Stosuje się do tego choćby klasyczne włączniki. Oprócz nich można wybrać systemy inteligentne, pozwalające na zdalne sterowanie za pomocą pilota, aplikacji mobilnej czy komend głosowych. Często dają one dostęp do opcji tworzenia scen oświetleniowych i harmonogramów świetlnych, a także współpracują z licznymi czujnikami (ruchu i zmierzchu), co zapewnia wygodną automatyzację oświetlenia przydomowego terenu.
Oświetlenie elewacyjne bloku i domu jednorodzinnego – podsumowanie
Dobre oświetlenie elewacji powinno łączyć wysoką funkcjonalność z efektownym wyglądem. Oprawy muszą zapewniać bezpieczeństwo użytkowania na zewnątrz, a także tworzyć wygodne warunki do przemieszczania się i wypoczynku w ogrodzie wieczorową porą. To dzięki nim dopełnia się aranżację i sprawia, że budynek prezentuje się efektownie o każdej porze.