wtorek, 30 kwietnia 2024 01:28
Reklama
Reklama

Podatki marynarzy - kluczowe informacje i wskazówki

Rozliczenia podatkowe w przypadku marynarzy mogą być skomplikowane ze względu na różnorodne przepisy — zarówno krajowe, jak i międzynarodowe. Zrozumienie swoich zobowiązań podatkowych jako marynarz jest istotne, aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów ze strony urzędu skarbowego. Mowa tutaj m.in. o określeniu rezydencji podatkowej, zweryfikowaniu przysługujących ulg podatkowych oraz zdefiniowaniu rodzajów dochodów podlegających opodatkowaniu. Co jeszcze warto wiedzieć na temat podatków dla marynarzy?
  • Źródło: Art. sponsorowany
Podatki marynarzy - kluczowe informacje i wskazówki

Podatki dla marynarzy a problemy interpretacyjne

Kwestie podatkowe związane z pracą marynarzy są dość niejasne i często sprawiają mnóstwo problemów interpretacyjnych. Wynika to m.in. z braku jednolitych uregulowań, które prowadzą do błędnego rozumienia statusu podatkowego marynarzy w Polsce oraz za granicą. Trzeba tutaj podkreślić, że w związku z tym bardzo duża liczba marynarzy w ogóle nie rozlicza się ze swoich podatków lub robi to w sposób niewłaściwy. 

Należy pamiętać, że prędzej czy później  postępowanie może zostać wykryte przez urząd skarbowy i stosownie ukarane. Dlatego też warto o swoich rozliczeniach podatkowych pomyśleć zawczasu i w razie problemów interpretacyjnych skontaktować się z wyspecjalizowaną kancelarią prawną. Ponadto marynarz może musieć rozliczyć swoje podatki nawet sytuacji, gdy pracuje dla zagranicznego armatora w kraju, w którym obowiązują umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie: https://www.kancelaria-gdynia.eu/podatki-marynarskie.html

Podatki marynarzy — co warto wiedzieć?

Warto pamiętać, że zakup nieruchomości i niektórych ruchomości wiąże się z koniecznością złożenia zeznania podatkowego, co automatycznie sprawia, że marynarz zostaje zarejestrowany w ewidencji podatników. To jednak nie wszystko. Marynarze mogą także zostać poddani zw. kontroli podatkowej (nawet, jeśli nie figurują w bazie danych urzędu skarbowego).  

Dzieje się tak np. w momencie, gdy inna osoba (ktoś postronny lub z rodziny) zgłosi informacje o nieuczciwych praktykach. Ponadto w ostatnich latach zauważalny jest wzrost wezwań marynarzy przez polskie urzędy skarbowe na podstawie informacji o dochodach, które przekazują zagraniczne organy podatkowe. 

W niektórych krajach istnieją specjalne ulgi podatkowe dla marynarzy. Niektóre z nich mogą obejmować zwolnienie z podatku dochodowego od dochodu uzyskanego za granicą przez określony czas lub w związku z określonym rodzajem pracy na morzu. Te zwolnienia mogą znacząco wpłynąć na całkowitą kwotę podatku do zapłacenia.

Podatki marynarskie a przychody zagraniczne

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, w Polsce obowiązują postanowienia Konwencji wielostronnej MLI, które mają na celu zapobieganie unikaniu opodatkowania i przenoszeniu zysków między krajami.

Istnieją dwie główne metody unikania podwójnego opodatkowania:

Zwolnienie z progresją, które dotyczy osób osiągających dochody zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wówczas podatek w Polsce naliczany jest jedynie od dochodów uzyskanych w tym kraju. Co więcej, nawet jeśli podatnik deklaruje wszystkie swoje dochody (zarówno z zagranicy, jak i z Polski) w zeznaniu podatkowym PIT-36, to wysokość podatku jest uzależniona od dochodów krajowych i może wynosić 17% lub 32%.

  1. Odliczenie proporcjonalne, czyli metoda, która polega na odliczeniu od podatku, który należałoby zapłacić w Polsce, kwoty podatku już zapłaconego za granicą. Nawet jeśli osoba nie osiąga dochodu w Polsce, musi złożyć zeznanie podatkowe od swoich dochodów zagranicznych, ale wtedy odlicza się już zapłacony podatek w innym kraju.

W celu minimalizacji ryzyka problemów podatkowych każdy marynarz powinien konsultować planowane działania z wyspecjalizowanym prawnikiem, aby określić swoją sytuację podatkową i zrozumieć związane z nią ryzyko.


Podziel się
Oceń

Reklama