wtorek, 8 lipca 2025 13:12
Reklama

Katowicki Giszowiec – sprawdź co się w nim kryje

Na terenie Katowic leży wiele zabytkowych osiedli, które są związane z tworzeniem mieszkań dla górników, codziennie ryzykujących swoje życie w czasie pracy. Przykładem jest dzielnica Giszowiec, co roku przyciągająca wielu turystów z całego świata. Jeśli jeszcze nie masz tej dzielnicy na liście miejsc, które warto zwiedzić w Katowicach, koniecznie dopisz ją jako kolejny punkt. Co kryje w sobie ta dzielnica i jak powstała?
  • Źródło: Art. sponsorowany
Katowicki Giszowiec – sprawdź co się w nim kryje

Giszowiec – gratka dla turystów

Katowice są głównie kojarzone z przemysłem i technologiami. Jednak wyróżniają się zabytkową architekturą, która doskonale przypomina, w jaki sposób rozwijało się to miasto po II Wojnie Światowej. Turyści, wybierając się do Katowic, zwykle odwiedzają osiedle Nikiszowiec. Giszowiec, choć mniej popularny, to równie piękna dzielnica, którą przedstawimy w tym artykule.

Reklama

Historia katowickiego Giszowca

Początki tego miejsca sięgają XX wieku, gdy na tym terenie powstało osiedle dla górników. Nazwa nawiązuje do niemieckiej nazwy kopalni Giesche, którą następnie zmieniono w KWK „Wieczorek”. W pierwszych latach nowego wieku funkcjonował tam obszar dworski, a następnie zaprojektowano tam osiedle mieszkaniowe.

Lokale mieszkalne wybudowane były z myślą o przeznaczeniu ich górnikom. Założenie było więc bardzo podobne, jak w przypadku powstawania osiedla Nikiszowiec. Jeśli chodzi o rozwiązania architektoniczne, to trzeba przyznać, że były one nietuzinkowe. Dlaczego? Ponieważ w tamtym czasie zwykło stawiać się typowe dla miasta kamienice, natomiast na terenie Giszowca zdecydowano się na wielorodzinne domy.

Taki typ zabudowy zastosowano między innymi ze względu na odległe położenie osiedla od centrum. Z racji tego, że osiedle było położone na przedmieściach, projekt zakładał realizację koncepcji tzw. miasta-ogrodu. Zatem istotną częścią projektu stanowiła zieleń, co z pewnością sprzyjało komfortowi mieszkania.

Współczesne przeznaczenie

Obecnie, dzięki ciekawej, zabytkowej zabudowie zintegrowanej z zielenią, każdego roku Giszowiec jest odwiedzany przez wielu turystów. Teren zachęca do spacerowania i można go wliczyć do sprawdzonych atrakcji dla fanów architektury i urbanistyki.

Atrakcyjna lokalizacja może sprawić, że w bliskim sąsiedztwie pojawią się nowe bloki. Być może znajdzie się inwestor, który zrealizuje osiedle z mieszkaniami na wynajem instytucjonalny zbliżone do tego o nazwie Nowy Nikiszowiec. Więcej informacji o komfortowych rozwiązaniach dla młodych i nie tylko znajdziesz pod adresem: https://katowice.mdr.pl/.

Katowicki Giszowiec stanowi nie tylko ciekawy punkt spacerowy, lecz także skupisko zabytkowych budowli. W dalszej części artykułu przedstawiamy szczegóły dotyczące zabytków, leżących na tym osiedlu.

Jakie atrakcje występują na terenie katowickiego Giszowca?

Na terenie górniczego osiedla turyści mają okazję zwiedzić budynek gospody, który jest obecnie miejskim domem kultury, ceglaną wieżę ciśnień, szyby górnicze, dom nadleśniczego oraz willę dyrektora kopalni Giesche. Patrząc na tak liczne występowanie zabytków, z pewnością można stwierdzić, że żaden turysta nie doświadczy nudy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Obwodnicy nie ma i nie będzie tak jak nie ma przejazdów pod torami i nowego wiaduktu w Starogardzie.Data dodania komentarza: 16.02.2025, 06:32Źródło komentarza: WAŻNE: Duże zainteresowanie budową obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Wpłynęło 12 ofertAutor komentarza: Stanisław SierkoTreść komentarza: ... każda promocja pięknych miejsc Kociewia, a szczególnie miejsc NAJBLIŻSZYCH naszym sercom i najbliższych odległościowo jest CENNA ... brawo ... liczę na kontynuację ... pozdrawiam wszystkich aktualnie pracujących w Wydawnictwie Pomorskim ... Stanisław Sierko, były redaktor naczelny "Gazety Kociewsakiej" ...Data dodania komentarza: 14.02.2025, 20:42Źródło komentarza: Historia i dziedzictwo Borów Tucholskich – niezwykłe miejsca, które warto odwiedzićAutor komentarza: DjTreść komentarza: Szkoda, że f-sz czynni e służbie ten dzień obchodzą jak każdy inny. Każda formacja dostaje nagrody na swoje święto, ale to SW stan umysłuData dodania komentarza: 13.02.2025, 22:43Źródło komentarza: Święto Tradycji Służby Więziennej - spotkanie z emerytowanymi funkcjonariuszamiAutor komentarza: Duda AndriuTreść komentarza: Bla bla bla nudyData dodania komentarza: 11.02.2025, 22:11Źródło komentarza: O polityce, wyborach i haniebnej wypowiedzi minister Nowackiej. Felieton Piotra SzubarczykaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Same bzdety. Propaganda jak to jest dobrze za rządów PO. Ściema.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 04:57Źródło komentarza: Inwestycje w gminach powiatu starogardzkiego (cz. 2)Autor komentarza: MagdaTreść komentarza: Jak miło przeczytać o historii tego regionu! Moi przodkowie w XIX mieszkali w okolicy Skórcza i czuję do tej ziemi sentyment...Data dodania komentarza: 11.02.2025, 00:31Źródło komentarza: Dziś Światowy Dzień Kociewia!
Reklama
Reklama
Reklama