wtorek, 15 lipca 2025 19:31
Reklama

Zwrot podatku z Niemiec - co warto wiedzieć?

Wielu naszych rodaków pracuje poza granicami kraju. Rozliczenie z tej pracy zwykle odbywa się jednak w Polsce. Jak wygląda rozliczenie podatku z Niemiec? Sprawdź najważniejsze informacje! 1. Kiedy obowiązkowe jest rozliczenie podatku w Niemczech? 2. Jak wygląda rozliczenie podatku z Niemiec? 3. Jakie dokumenty są niezbędne do rozliczenia podatku z Niemiec? 4. Terminy, ulgi podatkowe i czas oczekiwania na zwrot podatku
  • Źródło: Art. sponsorowany
Zwrot podatku z Niemiec - co warto wiedzieć?

Kiedy obowiązkowe jest rozliczenie podatku w Niemczech?

W Niemczech nie panuje nieograniczony obowiązek podatkowy. Są grupy osób, które mogą zostać zwolnione z rozliczenia podatku właśnie w Niemczech. Obowiązek rozliczenia podatku w Niemczech mają:

  • podatnicy z przyznaną przez US ulga podatkową Steuerfreibetrag,
  • podatnicy, którzy mają nadany Steuernummer,
  • osoby, które pobierają w Niemczech świadczenia socjalne,
  • podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, która została zarejestrowana na terenie Niemiec,
  • emeryci i renciści,
  • podatnicy z trzecią lub szóstą klasą podatkową,
  • podatnicy wezwani do rozliczenia podatku przez niemiecki US.

Jak wygląda rozliczenie podatku z Niemiec?

Wbrew pozorom rozliczenie podatku dochodowego z Niemiec nie jest takie trudne, jak się wydaje. Wystarczy trzymać się określonych zasad oraz poprawnego wypełnienia deklaracji podatkowej, a nie powinno być żadnych problemów. Zawsze można skorzystać z profesjonalnej pomocy lub rzetelnych informacji dostępnych na stronie https://www.timetax.pl/zwrot-podatku-z-niemiec/

Jakie dokumenty są niezbędne do rozliczenia podatku z Niemiec?

Chcesz złożyć zeznanie podatkowe i uzyskać zwrot podatku z Niemiec? Warto wiedzieć, jakie dokumenty są do tego niezbędne! Przede wszystkim do urzędu skarbowego należy dostarczyć:

  • zaświadczenie EU/EWR — potwierdzenie uzyskania dochodów w Polsce bądź w innym kraju, poza Niemcami,
  • kartę podatkową — wydawana jest przez pracodawcę, ich liczba zależy od tego, ilu pracodawców dany podatnik miał jednego roku. W sytuacji, kiedy podatnik nie otrzymał karty podatkowej, powinien dostarczyć do urzędu skarbowego odcinek miesięcznej wypłaty,
  • kopię paszportu lub dowodu osobistego.

Jak widać, nie ma zbyt dużo dokumentów, jakie należy dołączyć do zeznania podatkowego.

Terminy, ulgi podatkowe i czas oczekiwania na zwrot podatku 

Niemiecki urząd skarbowy ma swoje własne terminy rozliczeń. Jeśli interesuje Cię rozliczenie podatku z Niemiec, możesz tego dokonać do czterech lat wstecz maksymalnie. Przykładowo do 31.12.2023 roku do urzędu powinna wpłynąć deklaracja podatkowa za rok 2019. W przypadku bieżących rozliczeń (dotyczą osób mających obowiązek rozliczenia), czyli rozliczenia roku 2022 - deklaracja powinna zostać złożona do 2 października 2023 roku.

Podczas rozliczania podatku z Niemiec, można skorzystać z kilku ulg. Oto one:

  • rachunki za Internet, telefon komórkowy wykorzystywane w celach służbowych,
  • rachunki za nocleg,
  • koszty dojazdu do pracy (np. bilety lotnicze, bilety autobusowe),
  • umowa najmu mieszkania.

W zależności od urzędu skarbowego czas oczekiwania na zwrot podatku z Niemiec wynosi zwykle 3-6 miesięcy.

Jak widać, chęć uzyskania zwrotu z podatku z Niemiec związane jest z koniecznością złożenia deklaracji podatkowej. To sprawia, że konieczne jest udanie się do urzędu skarbowego lub rozliczenie się przy pomocy narzędzi elektronicznych. Warto pamiętać, by gromadzić wszelkie istotne dokumenty. W ten sposób później nie będzie żadnego problemu z ich skompletowaniem. Bardzo ważne jest też to, by wszystkie informacje zawarte w dokumentach bądź w późniejszym zeznaniu podatkowym były w pełni zgodne ze stanem faktycznym. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Obwodnicy nie ma i nie będzie tak jak nie ma przejazdów pod torami i nowego wiaduktu w Starogardzie.Data dodania komentarza: 16.02.2025, 06:32Źródło komentarza: WAŻNE: Duże zainteresowanie budową obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Wpłynęło 12 ofertAutor komentarza: Stanisław SierkoTreść komentarza: ... każda promocja pięknych miejsc Kociewia, a szczególnie miejsc NAJBLIŻSZYCH naszym sercom i najbliższych odległościowo jest CENNA ... brawo ... liczę na kontynuację ... pozdrawiam wszystkich aktualnie pracujących w Wydawnictwie Pomorskim ... Stanisław Sierko, były redaktor naczelny "Gazety Kociewsakiej" ...Data dodania komentarza: 14.02.2025, 20:42Źródło komentarza: Historia i dziedzictwo Borów Tucholskich – niezwykłe miejsca, które warto odwiedzićAutor komentarza: DjTreść komentarza: Szkoda, że f-sz czynni e służbie ten dzień obchodzą jak każdy inny. Każda formacja dostaje nagrody na swoje święto, ale to SW stan umysłuData dodania komentarza: 13.02.2025, 22:43Źródło komentarza: Święto Tradycji Służby Więziennej - spotkanie z emerytowanymi funkcjonariuszamiAutor komentarza: Duda AndriuTreść komentarza: Bla bla bla nudyData dodania komentarza: 11.02.2025, 22:11Źródło komentarza: O polityce, wyborach i haniebnej wypowiedzi minister Nowackiej. Felieton Piotra SzubarczykaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Same bzdety. Propaganda jak to jest dobrze za rządów PO. Ściema.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 04:57Źródło komentarza: Inwestycje w gminach powiatu starogardzkiego (cz. 2)Autor komentarza: MagdaTreść komentarza: Jak miło przeczytać o historii tego regionu! Moi przodkowie w XIX mieszkali w okolicy Skórcza i czuję do tej ziemi sentyment...Data dodania komentarza: 11.02.2025, 00:31Źródło komentarza: Dziś Światowy Dzień Kociewia!
Reklama
Reklama
Reklama