piątek, 25 lipca 2025 02:46
Reklama

Grzanie silnika przed ruszeniem w drogę? Poznaj za i przeciw

Zimowe rozgrzewanie silnika przed odjazdem to praktyka stosowana przez kierowców od dawna. Obecnie zwyczaj stał się nieco kontrowersyjny i część kierowców postanowiła z niego zrezygnować nie tylko ze względów ekologicznych. Jakie korzyści przynosi grzanie silnika przed ruszeniem w drogę? Na czym polegają wady tego rozwiązania? Dziś rozważymy wszystkie za i przeciw!
  • Źródło: Art. sponsorowany
Grzanie silnika przed ruszeniem w drogę? Poznaj za i przeciw

Komfort i bezpieczeństwo – dlaczego warto rozgrzewać silnik na postoju

Rozgrzewanie silnika przed wyruszeniem w trasę wbrew pozorom jest mało efektywne, ponieważ optymalną temperaturę w ciągu kilku minut jednostka napędowa osiąga wyłącznie podczas jazdy. Na postoju należałoby na to poświęcić przynajmniej pół godziny. Jednak ten zwyczaj stosowany przez niejednego kierowcę ma kilka logicznych uzasadnień. Oto one.

Reklama

·       Komfort termiczny

Po uruchomieniu silnika można natychmiast skorzystać z ogrzewania samochodowego. Gdy kierowca po ewentualnym odśnieżeniu auta wsiądzie do wnętrza, będzie w nim już panowała przyjemna temperatura, a prowadzenie pojazdu bez kurtki i zmarzniętych dłoni z pewnością jest wygodniejsze.

·       Rozmrażanie szyb

Właściciele niegarażowanych aut w celu usunięcia szronu i śniegu, który zgromadził się na szybach używają dzisiaj solidnych mosiężnych skrobaczek oraz wydajnych preparatów w aerozolu. Odśnieżanie szyb jest jednak bardziej wydajne, gdy jednocześnie nagrzewają się one od wewnątrz. To z kolei przekłada się na lepszą widoczność kierowcy, a więc wyższy poziom bezpieczeństwa. W dodatku uruchomienie nawiewu jeszcze przed odjazdem sprawia, że nie dojdzie do nagłego zaparowania przedniej szyby.

Zabójstwo dla silnika? Wady rozgrzewania samochodu przed odjazdem

Obecnie eksperci, mechanicy i sami kierowcy coraz częściej dostrzegają wady grzania silnika zimą przed odjazdem. Na czym one polegają?

·       Hałas i zanieczyszczenia

Rozgrzewanie silnika na postoju bywa dziś odbierane jako niekulturalny zwyczaj. Nie da się ukryć, że pracujący motor stanowi źródło hałasu. Ponadto z układu wydechowego wydobywają się spaliny. Efekt jest niezbyt przyjemny dla przechodniów i sąsiadów, którzy zmierzają do swoich aut zaparkowanych na tym samym parkingu. Nic więc dziwnego, że za uruchomienie silnika w trakcie postoju w terenie zabudowanym na dłużej niż minutę grozi mandat.

·       Emisja spalin

Chociaż smog spowijający polskie miasta pochodzi głównie z przestarzałych urządzeń grzewczych, spaliny samochodowe również mają w nim pewien udział. W epoce popularności eco-drivingu i troski o środowisko uruchamianie silnika na kilka minut przed odjazdem wydaje się zatem dość lekkomyślnym postępowaniem.

·       Zagrożenie dla silnika

Zwolennicy rozgrzewania silnika przed odjazdem często przytaczają argument, że dzięki temu silnik szybciej osiągnie optymalną temperaturę i smarowanie, co teoretycznie jest korzystne. Praktyka pokazuje jednak co innego. W trakcie postoju jednostka napędowa rozgrzewa się bardzo powoli i w istocie przez cały czas pracuje w niekorzystnych warunkach. Do komory spalania trafia tak zwana bogata mieszanka, charakteryzująca się podwyższonym udziałem paliwa w stosunku do powietrza, a w efekcie nadmiar paliwa przedostaje się do oleju wraz z wodą skraplającą się na metalowych częściach.

Dodatkowo nadmiar paliwa, które jest doskonałym rozpuszczalnikiem, w dłuższej perspektywie czasu bardzo negatywnie wpływa na tłoki i cylindry. Ostatecznie regularne rozgrzewanie silnika na postoju może skrócić jego żywotność, a nie wydłużyć.

Obecnie zdecydowanie przeważają opinie, by zrezygnować z przedwczesnego uruchamiania motoru, o ile ze względu na komfort i bezpieczeństwo nie jest to konieczne.

Szukasz sprawdzonych części i płynów eksploatacyjnych do swojego auta? Odwiedź sklep internetowy Aparts, w którym renomowane produkty znajdziesz w bardzo konkurencyjnych cenach!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: mmmTreść komentarza: Sama manifestacja ok, chociaż nie wiem jaki to ma sens skoro obecnie pewnie z 99% Polaków (włącznie z politykami) jest przeciwko nielegalnej imigracji. Problemem jest fakt, że tego typu akcje przyciągają też niestety różnych idiotów. Wystarczy poczytać komentarze na fb. Na szczęście widzę, że te najgorsze usuwacie i bardzo dobrze.Data dodania komentarza: 21.07.2025, 13:28Źródło komentarza: Obcokrajowiec uderzony zgrzewką wody i zwyzywany. Sprawą zajęła się policjaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Obwodnicy nie ma i nie będzie tak jak nie ma przejazdów pod torami i nowego wiaduktu w Starogardzie.Data dodania komentarza: 16.02.2025, 06:32Źródło komentarza: WAŻNE: Duże zainteresowanie budową obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Wpłynęło 12 ofertAutor komentarza: Stanisław SierkoTreść komentarza: ... każda promocja pięknych miejsc Kociewia, a szczególnie miejsc NAJBLIŻSZYCH naszym sercom i najbliższych odległościowo jest CENNA ... brawo ... liczę na kontynuację ... pozdrawiam wszystkich aktualnie pracujących w Wydawnictwie Pomorskim ... Stanisław Sierko, były redaktor naczelny "Gazety Kociewsakiej" ...Data dodania komentarza: 14.02.2025, 20:42Źródło komentarza: Historia i dziedzictwo Borów Tucholskich – niezwykłe miejsca, które warto odwiedzićAutor komentarza: DjTreść komentarza: Szkoda, że f-sz czynni e służbie ten dzień obchodzą jak każdy inny. Każda formacja dostaje nagrody na swoje święto, ale to SW stan umysłuData dodania komentarza: 13.02.2025, 22:43Źródło komentarza: Święto Tradycji Służby Więziennej - spotkanie z emerytowanymi funkcjonariuszamiAutor komentarza: Duda AndriuTreść komentarza: Bla bla bla nudyData dodania komentarza: 11.02.2025, 22:11Źródło komentarza: O polityce, wyborach i haniebnej wypowiedzi minister Nowackiej. Felieton Piotra SzubarczykaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Same bzdety. Propaganda jak to jest dobrze za rządów PO. Ściema.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 04:57Źródło komentarza: Inwestycje w gminach powiatu starogardzkiego (cz. 2)
Reklama
Reklama
Reklama