środa, 15 maja 2024 10:58
Reklama
Reklama

Odtrucie alkoholowe – czyli praktyczne zastosowanie kroplówek witaminowych

Odtrucie alkoholowe to zabieg, którego głównym celem jest oczyszczenie organizmu pacjenta ze szkodliwych toksyn. Znajdują się one w jego organizmie jako konsekwencja ciągów alkoholowych. Długotrwałe spożywanie alkoholu prowadzi bowiem do wielu zmian metabolicznych i biochemicznych w ustroju. Etanol wywiera szkodliwy wpływ na funkcjonowanie niemal wszystkich narządów wewnętrznych. Upośledza działanie nerek, wątroby, serca, trzustki, żołądka, a nawet mózgu. Niszczy komórki nerwowe, wpływając na ograniczenie zdolności poznawczych i umysłowych człowieka. Niektóre z tych zmian okazują się odwracalne, zwłaszcza w początkowym stadium uzależnienia. O przywrócenie organizmowi równowagi i regenerację tkanek dbają specjaliści podczas stacjonarnego odtrucia alkoholowego. Wówczas wykorzystują możliwości, jakie daje dożylna suplementacja i proponują pacjentom kroplówki witaminowe.
  • Źródło: Art. sponsorowany
Odtrucie alkoholowe – czyli praktyczne zastosowanie kroplówek witaminowych

Wypłukanie resztek alkoholu z organizmu, uzupełnienie niedoborów substancji odżywczych, wsparcie naturalnych procesów regeneracyjnych organizmu – to tylko niektóre z korzyści, jakie niesie ze sobą zastosowanie kroplówek witaminowych w procesie detoksykacji ludzkiego organizmu. Stacjonarne odtrucie alkoholowe umożliwia ponadto podanie pacjentom leków, które ograniczają dolegliwości związane z przebiegiem Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego. Dożylne wlewy połączone z farmakoterapią uznawane są za najskuteczniejsze metody bezpiecznego odstawiania alkoholu. Do niedawna detoksykacja oferowana była jedynie w ośrodkach terapii uzależnień. Obecnie jest dostępna w większości prywatnych placówek medycznych, klinikach, szpitalnych oddziałach psychiatrycznych, a nawet ambulatoriach.

Czym jest odtrucie alkoholowe?

Odtrucie alkoholowe jest jednym z elementów kompleksowej terapii choroby alkoholowej. Intensywne objawy zatrucia alkoholowego skutecznie uniemożliwiają pacjentom codzienne funkcjonowanie. Z tego względu zaleca się odtrucie organizmu po alkoholu na każdym etapie uzależnienia od substancji odurzającej. Bezwzględnym wskazaniem do jej rozpoczęcia jest stwierdzona obecność ciągów alkoholowych i niemożność ich samodzielnego przerwania przez osobę uzależnioną. Do odtruwania alkoholowego kwalifikuje się również tych chorych, u których widoczne i odczuwalne stają się objawy głodu alkoholowego. To fizjologiczna reakcja organizmu na brak substancji odurzającej po przerwaniu ciągu alkoholowego. Dzięki odtruciu możliwe staje się nawodnienie organizmu, uzupełnienie poziomu utraconych witamin i elektrolitów. Detoksykacja pomaga również w odkwaszeniu organizmu, czyli przywróceniu jego równowagi kwasowo-zasadowej i zmniejszeniu poziomu stresu oksydacyjnego.

Na czym polega odtruwanie alkoholowe za pomocą kroplówek?

Zanim rozpocznie się odtrucie alkoholowe konieczna jest konsultacja lekarska. Zwykle pacjent w tym celu spotyka się z internistą lub psychiatrą, który kwalifikuje go do zabiegu. Podczas konsultacji przeprowadza się wywiad medyczny oraz krótkie badanie podmiotowe. Dzięki pozyskanym od pacjenta informacjom możliwe jest ustalenie planu terapii, określenie wskazań do rozpoczęcia detoksu oraz eliminacja ewentualnych przeciwwskazań. Po pozytywnej kwalifikacji pacjenta do zabiegu w Centrum Medycznym Galmedic chory zyskuje do swojej dyspozycji prywatny pokój z łazienką i dostępem do sali telewizyjnej. W takich warunkach spędza zwykle kilka godzin.

W atmosferze dyskrecji i komfortu personel medyczny przystępuje do podania pacjentowi kroplówki witaminowej. Roztwór glukozy i jonów podstawowych pierwiastków dociera bezpośrednio do krwiobiegu osoby uzależnionej za pośrednictwem wenflonu. Umieszcza się go w żyle obwodowej. Zwykle pielęgniarka lub pielęgniarz wykonuje wkłucie w zgięciu łokcia. Jest ono niebolesne i przypomina nieco pobieranie krwi. Dożylna infuzja płynów ma przewagę nad doustną suplementacją. Pobierane w ten sposób przez organizm substancje odżywcze nie podlegają trawieniu. Omijając układ pokarmowy, wchłaniają się z krwi niemal w 100%. Ich skuteczność jest zatem o wiele wyższa, a walka z nieprzyjemnymi konsekwencjami nadużywania alkoholu – krótsza. Podanie dożylnej kroplówki witaminowej trwa zwykle kilkadziesiąt minut. W tym czasie chory przebywa pod stałą opieką specjalistów, którzy monitorują i kontrolują jego stan zdrowia.

Co zawierają kroplówki na kaca?

Alkoholizm jest złożoną chorobą, która powoduje występowanie dolegliwości psychosomatycznych. Podczas odtrucia alkoholowego można złagodzić dotkliwość niemal wszystkich z nich. Pacjent stopniowo przestaje odczuwać m.in. mdłości, bóle głowy, nudności, zaburzenia pracy serca, drżenia mięśniowe, bezsenność. Staje się spokojniejszy, wraca jego siła i energia witalna. Szybki rezultat terapeutyczny po zastosowaniu kroplówki witaminowej podczas odtrucia organizmu to zasługa starannie wyselekcjonowanego składu wlewu. Znajdują się w nim jony podstawowych pierwiastków (wapń, magnez, potas, sód) w towarzystwie glukozy. Jest ona nie tylko ich nośnikiem, ale również źródłem energii dla człowieka. Wlew jest zatem mieszanką elektrolitów i substancji odżywczych. Pozwala na wyeliminowanie głównych przyczyn złego samopoczucia po alkoholu, nawadniając organizm i uzupełniając wszelkie niedobory. Odtrucie alkoholowe można ponadto wzbogacić o inne substancje, które przyspieszają regenerację, neutralizują obecność wolnych rodników, oczyszczają i regenerują wątrobę. Do składu kroplówek, zależnie od stanu zdrowia pacjenta, można dodać roztwór soli fizjologicznej, witaminę C, ornitynę, witaminy z grupy B. W razie konieczności we wlewie witaminowym podaje się pacjentowi także leki, ograniczające fizyczne i psychiczne objawy głodu alkoholowego. To przede wszystkim środki przeciwbólowe, przeciwwymiotne, nasenne i uspokajające. Wszystkie z nich podaje się dożylnie lub domięśniowo ze względu na ich lepsze i szybsze wchłanianie.

Detoks poalkoholowy za pomocą kroplówki witaminowej można przeprowadzić również wobec pacjentów bez nałogu. Gdy nie jest ona elementem terapii uzależnień, pacjent zgłasza się na wykonanie wlewu jednorazowo, tuż po epizodzie nadużycia substancji odurzającej. Otrzymuje kroplówkę witaminową, którą zaleca się powtórzyć po określonym czasie lub nie – w zależności od stanu pacjenta. Dożylny wlew witaminowy na kaca ma działanie doraźne. Choć likwiduje przyczynę złego samopoczucia (obniża stężenie alkoholu we krwi), wykazuje długotrwałe działanie jedynie w przypadku zachowania przez pacjenta wstrzemięźliwości od alkoholu.

Opieka specjalistów w stacjonarnej placówce medycznej a domowa detoksykacja

Dzięki działaniu kroplówek pacjenci osiągają stan trzeźwości i równowagi psychofizycznej. Oczyszczenie organizmu z toksyn i przerwanie ciągu alkoholowego stanowi zazwyczaj pierwszy krok na drodze do walki z uzależnieniem. Istotne jest zatem, by w odpowiedni sposób wybrać placówkę, w której zaoferowane wlewy witaminowe będą najwyższej jakości, a wykonanie wlewu nie będzie wiązało się z żadnymi nieprzyjemnymi objawami. Jednocześnie doświadczeni specjaliści powinni zadbać o ograniczenie możliwości wystąpienia powikłań spowodowanych odstawieniem alkoholu.

Chorym zainteresowanym usługą, jaką jest odtrucie alkoholowe, Kraków zaleca korzystanie z ofert stacjonarnych placówek medycznych, wyspecjalizowanych w udzielaniu pomocy osobom uzależnionym. Pożegnanie z używką nie jest bowiem łatwe, zwłaszcza po długotrwałych ciągach alkoholowych. Podczas nich uzależnienie od alkoholu pogłębia się i staje coraz bardziej zaawansowane. Nie zaleca się stosowania domowej detoksykacji, głównie ze względu na brak możliwości pozostawania pacjenta pod ścisłą opieką lekarza w warunkach domowych. W stacjonarnej placówce medycznej lekarz i przedstawiciele personelu pielęgniarskiego czuwają nad optymalnym stanem zdrowia fizycznego i psychicznego nałogowca. W razie konieczności adekwatnie i szybko reagują na jego potrzeby. Dotyczy to zwłaszcza objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego, które stanowią najczęstszą przyczynę przedwczesnej rezygnacji z terapii choroby alkoholowej. Gdy dolegliwości odstawienne stają się dla pacjentów trudne do zniesienia, a pozostają oni w warunkach domowych, sięgają po popularnego tzw. klina, który oddala ich od trzeźwości, ponownie włączając w nałóg. Detoks alkoholowy w domu jest zatem najczęściej nie tylko nieskuteczny, ale może również okazać się niebezpieczny dla zdrowia nałogowca. Nagłe odstawienie używki powoduje w organizmie chorego nagłe reakcje, z którymi szybko i skutecznie poradzą sobie jedynie specjaliści. Mają oni do swojej dyspozycji sprzęt oraz medykamenty, dzięki którym proces oczyszczania organizmu z toksyn poalkoholowych przebiega pomyślnie i bez komplikacji.

Jak długo trwa odtrucie alkoholowe?

Podczas każdego odtrucia alkoholowego pacjentowi podaje się płyny, niezbędne leki, stwarza warunki do odpoczynku i relaksu, dbając jednocześnie o jego dyskrecję i komfort. Odtrucie poalkoholowe jest procesem złożonym, który trwa zwykle kilka godzin. W przypadku niektórych pacjentów detoks powinien trwać kilka dni. To, ile trwa odtrucie alkoholowe, zależy głównie od indywidualnych predyspozycji każdego pacjenta. Największe znaczenie ma ilość alkoholu wypijanego przez chorych podczas ciągów alkoholowych, stopień ich uzależnienia, ogólny stanu zdrowia, nasilenie objawów zespołu abstynencyjnego, przebieg dotychczasowego leczenia alkoholizmu.

Odtrucie alkoholowe pomaga w osiągnięciu równowagi i jest pomocne w dalszym leczeniu. Podczas całego zabiegu najważniejszy jest komfort i bezpieczeństwo pacjenta. Powikłania i komplikacje po profesjonalnym detoksie alkoholowym pod okiem specjalistów należą do rzadkości. U niektórych chorych mogą stać się zauważalne pierwsze objawy poalkoholowych napadów drgawek, czy zaburzeń psychicznych (np. depresji i omamów). Ponieważ celem skutecznego detoksu jest jak najłagodniejszy przebieg procesu trzeźwienia, żadnego etapu leczenia uzależnienia nie przyspiesza się, dbając o jego prawidłowy przebieg.

Cena detoksu alkoholowego uzależniona jest głównie od czasu, jaki pacjent spędza w placówce medycznej. Zwykle waha się od kilkuset do 2400 złotych. W Centrum Medycznym Galmedic w koszt usługi wliczona jest opieka lekarska i pielęgniarska sprawowana nad pacjentem, cena użytych medykamentów oraz warunków oferowanych pacjentowi.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
KOMENTARZE
Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Drogi kociewiaku.pl, czy mi się wydaje że wczoraj coś ważnego załatwialiśmy? Może trzeba kogoś ściągnąć z urlopu czy jak?Data dodania komentarza: 08.04.2024, 10:15Źródło komentarza: Nieletni motocyklista po wypadku trafił do szpitalaAutor komentarza: ALLTreść komentarza: I słusznie !Data dodania komentarza: 08.04.2024, 10:05Źródło komentarza: Skandal. Wojewoda Rutkiewicz usunęła w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim tablicę śp. Prezydenta RP Lecha KaczyńskiegoAutor komentarza: RudiTreść komentarza: Około 40 sekundy - jeśli dobrze pamiętam to skrzyżowanie sprzed budowy ronda, to tam najwięcej narozrabiał nagrywający.Data dodania komentarza: 07.04.2024, 22:05Źródło komentarza: [WIDEO] STOP agresji drogowej!Autor komentarza: jolka demolkaTreść komentarza: Zauważ,że nikt z tych "prawicowych"fanatyków nie wyzywa was od świrów i pijaków.I co jest smutniejsze?Data dodania komentarza: 24.02.2024, 09:21Źródło komentarza: FELIETON: „Inspekcja drogowa” TuskaAutor komentarza: RomanTreść komentarza: Cześć, oby ten remont zakończył się lepszym efektem niż remont ul. Zielonej. Zasłonięto studzienki kanalizacyjne i przy okazji spowodowało to zalanie domu...Data dodania komentarza: 23.02.2024, 15:12Źródło komentarza: Będzie remont trzech ulic w KokoszkowachAutor komentarza: alkohole świataTreść komentarza: oni wszyscy w trójkę są siebie warci... , wstyd , skandal , żenada...Data dodania komentarza: 23.02.2024, 08:39Źródło komentarza: Spotkanie starogardzkich samorządowców z nowa wojewodą pomorską
Reklama