niedziela, 25 września 2022 09:08
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Syreny wyją, ale nikt nie wie dlaczego. Mimo to urzędnicy uspokajają, że mieszkańcom nic nie zagraża. Czy aby na pewno?!

Dziś, 15 września w godzinach popołudniowych w Starogardzie Gdańskim kilkukrotnie zawyły syreny systemu alarmowania mieszkańców przed zagrożeniem z powietrza, klęską żywiołową, czy np. skażeniem chemicznym. Sygnał słyszany był w różnych częściach miasta, co świadczy o tym, że uruchomiono najprawdopodobniej kilka syren. Nikt nie wie co się stało, jednak Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego uspokaja, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców. Urząd Miasta twierdzi, że syrena była znakiem do przeprowadzenia próbnej ewakuacji w I Liceum Ogólnokształcącym w Starogardzie. Liceum zaś odpowiada, że nie ma z tą sprawą nic wspólnego. Czy więc faktycznie mieszkańcy nie mają się czego obawiać, skoro nikt nie wie, co wywołało alarm? Czy system ostrzegania mieszkańców działa prawidłowo i w razie zagrożenia uruchomi się w porę? Ile razy jeszcze mieszkańcy będą musieli słuchać przeraźliwego wycia i zastanawiać się, co się stało i czy powinni w jakiś sposób zareagować...?
Syreny wyją, ale nikt nie wie dlaczego. Mimo to urzędnicy uspokajają, że mieszkańcom nic nie zagraża. Czy aby na pewno?!
Autor: fot.FB/ I LO w Starogardzie Gd./ Kociewiak.pl

Pierwszy dźwięk rozległ się około godziny 13. Był on ciągły i niemodulowany, trwał około trzech minut. Oznacza to, że alarmował mieszkańców o możliwej klęsce żywiołowej (trzęsieniu ziemi, powodzi itp.). Tuż po tym skontaktowaliśmy się ze Strażą Pożarną i Policją. Okazało się, że służby te nie odnotowały żadnego zgłoszenia, które mogłoby być czynnikiem do podniesienia w mieście alarmu. Chwilę później skontaktowaliśmy się z Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego, które miało informacje, że system ostrzegania został uruchomiony, ale nie wiedziało dlaczego. Osoba dyżurująca przy telefonie uspokoiła nas jednak, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców i trwa weryfikacja.

W międzyczasie syreny wyły jeszcze minimum dwukrotnie. Mieszkańcy informowali, że dobiegają z różnych części miasta, w tym z okolic Polpharmy, centrum miasta, Polmosu oraz dawnej Fabryki Mebli Okrętowych.

Tuż po godzinie 14 Urząd Miasta ogłosił, że "alarm, który był słyszalny dziś w Starogardzie Gdańskim pochodził z I LO w Starogardzie Gdańskim. Była to próbna ewakuacja uczniów z budynku szkoły". Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że wykorzystano w tym celu... system alarmowania mieszkańców np. przed bombardowaniem - ale czy na pewno...?Do informacji Urzędu Miasta odniosło się w Internecie I LO w Starogardzie Gd., które napisało, zwracając się do władz miasta: "Prosimy nie wprowadzać ludzi w błąd, alarm o godzinie 13.00 nie pochodził z budynku naszej szkoły. Prosimy o weryfikowanie państwa wpisów." 

Na ten komentarz Miasto odpowiedziało: "Taką informację otrzymaliśmy dziś od Pani Dyrektor I LO. Pierwszy alarm był na rozpoczęcie, a kolejny na zakończenie ćwiczeń". Administracja I Ogólniaka najwyraźniej straciła cierpliwość i ponownie odpowiedziała Miastu: " Jeszcze raz informujemy: syreny alarmowe były w Starogardzie słyszane przed godziną 13:00 i po 13:30. Nasza próbna ewakuacja, którą przeprowadzamy każdego roku miała miejsce o godzinie 13:10. Sygnał dźwiękowy naszego systemy alarmowego zasadniczo różni się od dźwięków emitowanych przez system syren miejskich, który zamontowany jest na naszej szkole. (Przypomina dźwięk alarmu samochodowego). Syreny na I LO systemu miejskiego nie emitowały żadnego dźwięku, dlatego jeszcze raz prosimy o weryfikację państwa wpisu, który jak już wcześniej wspominaliśmy wprowadza ludzi w błąd. Trudno jest też uwierzyć w to, że sygnał alarmu przeciwpożarowego, przypominający alarm samochodowy, byłby słyszalny w Starogardzie Gdańskim. Nie ten kaliber sprzętu, nie ta moc, nie to natężenie., nie ta częstotliwość. "Tu nasuwają się pytania: czy ktokolwiek kontroluje system alarmowania mieszkańców przed zagrożeniem? Od kiedy używa się go do przeprowadzania próbnych ewakuacji w szkołach lub innych instytucjach? Czy mieszkańcom faktycznie nie zagraża niebezpieczeństwo? Być może któryś z czujników wykrył w powietrzu niebezpieczne chemikalia i uruchomił się alarm? Czy przed uspokojeniem mieszkańców miasta Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego faktycznie sprawdziło, czy starogardzianom nie zagraża niebezpieczeństwo? Czy system ten działa? Przypomnijmy, że już wielokrotnie szwankował i podnosił alarm, niekiedy nawet w środku nocy.
Tuż za naszą wschodnią granicą trwa wojna, przez co zagrożone jest również nasze państwo ze względu na bezpośredni kontakt z terenem konfliktu. Czy jeśli nad nasz kraj nadlecą wrogie samoloty, mieszkańcy mogą liczyć na ostrzeżenie, czy przekonają się o nich w momencie ich dostrzeżenia? Czy jeśli w którymś z zakładów produkcyjnych w mieście dojdzie do awarii dowiemy się o tym? Pytań jest mnóstwo, ale czy ktoś umie na nie odpowiedzieć, skoro nikt z osób - wydawałoby się - odpowiedzialnych nie wie, co tak na prawdę się stało, a Urząd Miasta kłóci się w tej sprawie z administracją szkoły?

Mamy nadzieję, że sytuacja zostanie szybko wyjaśniona i w przyszłości tego rodzaju alarmy nie będą miały miejsca bez potrzeby. Jeśli będą one występowały z taką częstotliwością jak dotychczas, mieszkańcy zaczną je totalnie ignorować. Mamy także nadzieję, że jeśli przyjdzie komuś do głowy, aby je uruchomić bez zasadnej potrzeby, powiadomieni zostaną o tym mieszkańcy miasta, a także Ukraińcy, którzy w nim przebywają, a którym kojarzą się one jednoznacznie z nalotem bombowym.

 

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
dipdip 19.09.2022 03:50
Jak zwykle wszyscy bezkarni.

Stachu 18.09.2022 16:41
Ja bym się raczej zastanawiał co jak naprawdę zawyją. Wiecie co dalej robić jak już zagrożenia zostaną ogłoszone??? Wyłączą prąd i media przestaną działać? Ktoś jest przeszkolony? Nasze miasto ma jakieś plany ? O bunkry wcale nie pytam.

Seweryn 16.09.2022 15:59
Po co dociekać kto włączył, skoro tępej większości wystarcza jeśli im powiedzą że nie wiadomo kto gdzie i kiedy. W kraju co na węglu stoi brakuje tego surowca bo wysyłany jest masowo za granice a wam się każe zbierać chrust i oszczędzać na ogrzewaniu oraz prądzie więc o czym my mówimy.Wystarczy, że w tv powiedzą abyście oszczędzali wodę i myli się jak koty własnym jęzorek to też tak zrobicie.Kto nie sięgnie w miejsca trudno dostępne niech na zasadzie wzajemności wymyje żone a ona jego lub dogada się z sąsiadkom.Zamiast papieru do d,,,py , używajcie paluszków a potem hops do buzki a wszystko dla dobra klimatu.

bolo 16.09.2022 11:35
Syreny alarmowe to przeżytek !!! To że jeszcze wyją to znak że zatrzymaliśmy się w epoce II wojny. Nic dziwnego tępogłowi nadal są na kierowniczych stanowiskach i mają tzw władzę! A to oznacza nic więcej niż tylko to niestety że w Polsce komuna nadal jest !!!

fajna laska 16.09.2022 17:21
Hej, Bolo! Czemu znowu pokazujesz swoja frustracje?

tutam 16.09.2022 10:19
Śmieszy mnie ta tabelka "Sygnały alarmowe" - pochodzi ona z czasów głębokiego PRL-u, gdy radiofonia i telewizja w Polsce były wyłącznie państwowe i scentralizowane. Dziś gdy wszyscy słuchają RMF-u, żadna prywatna rozgłośnia nie będzie informowała o sytuacji w jakimś tam Starogardzie, bo to po prostu nieopłacalne. "Radiofonia przewodowa" przestała działać w Starogardzie chyba wraz z ogłoszeniem stanu wojennego 13 grudnia 1981. W blokach już za Gierka głośników nie było.

Ja 16.09.2022 08:27
Nie ma komu chwycić się za jaja i przyznać, że coś jest zepsute i trzeba to naprawić.

myśliwy 16.09.2022 09:12
a już myślałem , że jaruś jest na lotach i odfrunie na zawsze , szkoda...

wrota 16.09.2022 07:15
gówniane miasto gówniani włodarze gówniany przepływ informacji jedno wielkie szambo... czy kiedyś trafi sie porządny gospodarz który w pierwszej kolejności rozgoni to towarzystwo z Gdańskiej, szczerze wątpię bo nikt nie wygra wyborów obiecując że zrobi tam porządek bo towarzystwo o siebie zadba... czas spakować wrotki i wyp... z tego zapiździałego grajdoła

Qwerty 16.09.2022 08:22
wrota masz rację . Z całego serca dziękuję włodarzom tego państwa za to co zrobili . Rozmyślam nad Białorusią

jolka 16.09.2022 11:39
i tam jest twoje miejsce.

Qwerty 16.09.2022 19:43
Jolka PiSiorka daj pokonwersować inteligentniejszym ok?

jolkaA ty wiesz w ogóle co znaczy konwersacja? 17.09.2022 05:46
O debil się odezwał.

Qwerty 17.09.2022 07:12
Co taka zła . Aha znam odpowiedź bo opieka zamknięta xd

wrota 16.09.2022 12:10
Mińsk może być spoko mają porzadne metro i dobre asfalty na wrotkowiska ... tylko z dyktatorem znowu trzeba zrobić rząd może tam będzie łatwiej niż w urzędzie miasta w szwarcogardzie

Zbigniew 16.09.2022 07:06
W Starogardzie od lat nie ma Polmosu... Mamy Premium Distillers.

tutam 16.09.2022 10:21
A w sklepach nie już wódek z napisem Starogard Gdański - starogardzka destylarnia jest już wyłącznie tylko podwykonawcą dla innych tego typu wytwórni w Polsce.

Doris 16.09.2022 07:03
Kociewiak jak zawsze sieje panikę

K.P. 16.09.2022 06:59
Wczorajsze syreny miały  związek z ćwiczeniami w destylarnii przy ul. Jagiełly. Nie wiem jak sprawa ma się z liceum i urzędem miasta, który rzekomo wprowadza w błąd, ale wiem na pewno,że koło 13.30 syreny wyły z destylarni. 

kac 16.09.2022 11:58
zabrakło wódki ???

Reklama
Hommage à Profesor Kazimierz Ostrowski. Pamięć obrazów Hommage à Profesor Kazimierz Ostrowski. Pamięć obrazów wernisaż: 15 września 2022, godz.18:00 wystawa czynna: 16 września - 2 października 2022, w godz. 12.00-18.00 miejsce: Zbrojownia Sztuki, Targ Węglowy 6, Gdańsk Artyści: Badowska Wilga, Bau Jarosław, Bereźnicki Kiejstut, Bielawski Andrzej, Bryzgalski Kuba, Buczkowski Jan, Cybulski Daniel, Czerniawski Józef, Cześnik Henryk, Dobrowolska Alina, Dolega Zuzanna, Florczak Robert, Garczyński Przemysław, Garnowski Michał, Gliszczyński Krzysztof, Gorczyński Maciej, Ignatowicz Filip, Jadczuk Aleksandra, Józefowicz Katarzyna, Józefowicz Piotr, Kalkowski Kazimierz, Karmasz Andrzej, Kornacki Jacek, Krechowicz Dominika, Krechowicz Jerzy, Kucharski Tomasz, Lasecki Hugon, Lejman Dominik, Lipnicki Sławomir, Łajming Włodzimierz, Łopaciński Przemysław, Miszkin Teresa, Model Marek, Modzelewski Jarosław, Nathan Piotr, Nowicka Hanna, Osicki Janusz, Ostrogórski Jerzy, Pela Magdalena, Pęk Mateusz, Plota Janusz, Pieleszek Jakub, Polkowski Krzysztof, Przyżycka Agata, Reinert-Faleńczyk Anna, Sobczyk Marek, Starzec Teresa, Sylwestrowicz Arkadiusz, Świeszewski Maciej, Targońska Maria, Treppa Zbigniew, Waligórska Anna, Widyński Aleksander, Wróblewski Krzysztof, Wrzesiński Marek, Zaremba Wiesław, Zawicki Marcin, Zdybel Jacek Impulsem do stworzenia wystawy, było przekazanie Uczelni przez córkę Profesora Kazimierza Ostrowskiego, Panią Honoratę Pilszyk, podobrazi, jakie pozostawił po sobie Mistrz. Były to płótna zagruntowane przez Artystę osobiście, gotowe do dalszej pracy, niektóre z ledwo zaczętym szkicem lub próbą pozostawionego koloru. Gdy zobaczyłem je w pracowni w Gdyni (a było to w 2015 roku), pomyślałem, że te podkłady mogłyby stać się inspiracją do stworzenia nowych prac, rodzaju symbolicznej kontynuacji, dokończenia dzieła przez innych malarzy. Przygotowanie wystawy prac namalowanych przez innych twórców, na płótnach należących do Kazimierza Ostrowskiego, było ideą intrygującą, wartą zaangażowania. Podobrazia dość szybko powędrowały nie tylko do jego absolwentów i przyjaciół, ale także artystów z innych ośrodków, przyjaciół związanych z Galerią Koło (w której prace Profesora prezentowane były na wystawie inaugurującej działalność galerii w 1995 roku). Gest ten został przyjęty z zainteresowaniem jako duże wyzwanie artystyczne. Ponieważ ilość podarowanych „Kachowych” płócien była ograniczona, wracając ponownie do pomysłu realizacji wystawy, postanowiłem ją rozszerzyć. Zaproponowałem udział w wystawie wszystkim pracownikom Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ważny jest udział w projekcie najmłodszych pracowników Wydziału Malarstwa, którzy nie mieli okazji poznania profesora Kazimierza Ostrowskiego, znają osobę Profesora tylko z opowieści. Celem wystawy jest wyrażenie uznania dla twórczej postawy Kazimierza Ostrowskiego i jego artystycznych zmagań. Jest to także wyzwanie wobec historii i dziedzictwa kultury. Warto przekazywać naszą wspólną historię nowym pokoleniom, które stają się jej symbolicznymi spadkobiercami. Poprzez udział artystów różnych generacji, będziemy mogli przyjrzeć się artystycznym ideom, które mimo pokoleniowych różnic, posiadają wspólny rodowód. Istotny jest także modernistyczny rys w twórczości Profesora i jej relacja z malarstwem współczesnym. W obecnym roku 2022 mija 105 rocznica urodzin Profesora i pewnie gdyby żył, celebrowalibyśmy ją hucznie. Mamy niecodzienną okazję by tak się stało, by na chwilę wrócić do wspólnie spędzonych chwil. W 2002 roku byłem pomysłodawcą utworzenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego, którą Zarząd Okręgu ZPAP w Gdańsku przyznaje dorocznie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa. W 2010 roku, pełniąc funkcję Dziekana Wydziału Malarstwa, zainicjowałem wydawnictwo o charakterze dokumentacyjnym, w którym sporo artystów mogło się podzielić swoimi wspomnieniami związanymi z osobą Profesora. Wielu z nich nie ma już wśród z nas. Pozostają nieocenione słowa, które z czasem nabierają szczególnej wymowy. Rozpoczęty dialog wymaga kontynuacji, by mógł rozwijać się w czasie, nabrać impetu. Ważną częścią projektu jest wydawnictwo, które zostanie zrealizowane po wystawie. Biorący udział w tym przedsięwzięciu artyści, będą mogli zaprezentować nie tylko swoje dzieła, ale także wspomnienia związane z Profesorem oraz refleksje odnoszące się do czasów studiów na Wydziale Malarstwa. To niecodzienne spotkanie jest dla nas wszystkich okazją, by oddać hołd Profesorowi oraz docenić Jego wiarę w sztukę i przepełnione pasją oddanie profesji malarza. Krzysztof Gliszczyński Kurator: prof. dr hab. Krzysztof Gliszczyński Współpraca kuratorska: dr Daniel Cybulski Wydział Malarstwa ASP w Gdańsku Patroni medialni: trójmiasto.pl, Magazyn „Linia”, Magazyn Trójmiejski „Prestiż”, "Notes na 6 tygodni", Radio Gdańs Wydarzenie FB:  https://www.facebook.com/events/422290226552438  Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.08.2022 14:00 – Data zakończenia wydarzenia: 02.10.2022 18:00
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Qwerty Treść komentarza: Typowy skretyniały pisior, żal mi Ciebie .Paliwo podrożało , bo wysyłamy na Ukr, węgla nie ma ale spoko kupimy nasz Polski węgiel powtarzam Polski węgiel!!!od Ukrainy i jakos to będzie . Czy nas Rosja zaatakowała ?? No nie . To dlaczego miałbym iść walczyć dla neobanderowców??? Nie będę się pchał nie w moją wojnę . PiSiorki z Powcami niech idą :):) Data dodania komentarza: 21.09.2022, 09:28Źródło komentarza: Tabletki z jodem trafiły do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej. MSWiA: To na wszelki wypadekAutor komentarza: alkomat 2Treść komentarza: a co mom zgłaszać , jak tego nie udowodnię ?Data dodania komentarza: 21.09.2022, 09:16Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: Wujek dobra radaTreść komentarza: Wystarczy nie jeździć jak debil i już nie dopierdzieląData dodania komentarza: 21.09.2022, 09:10Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: precz z trolemTreść komentarza: A Ty trolu? Zgłosiłeś?Data dodania komentarza: 21.09.2022, 07:30Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: boloTreść komentarza: Masz człowieku mały mózg, a w zasadzie ty nie masz mózgu. Ale nie mam zamiaru żałować takich typów jak Ty i Tobie podobni. Jesteś zły. Ty i Tobie podobni to najgorsze zło dla Polaków i dla Polski.Data dodania komentarza: 21.09.2022, 07:29Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: JolaTreść komentarza: To o czym piszesz to patologia. Nie potrafisz zorganizować dziecku życia, to podaruj sobie dzieci. Potem cała Polska musi utrzymywać patoli, którym te policyjne ble, ble, ble też nie pomoże.Data dodania komentarza: 21.09.2022, 07:16Źródło komentarza: Dzielnicowi odwiedzili dzieci z przedszkola Aniołek
Reklama
Reklama