wtorek, 22 lipca 2025 21:50
Reklama

Czy od morfiny można się uzależnić?

Morfina jest organicznym związkiem chemicznym z grupy alkaloidów. Można ją znaleźć w opium. Jest środkiem psychoaktywnym. Jej istnienie odkrył w 1804 roku Friedrich Sertürner. Czysta morfina jest substancją stałą o białej barwie i gorzkim smaku. Jest wykorzystywana w medycynie – wykazuje działanie przeciwbólowe, a także odurzające. Czy od przyjmowania morfiny można się uzależnić?
  • Źródło: Artykuł sponsorowany
Czy od morfiny można się uzależnić?

Jak działa morfina? 

Nazwa morfiny pochodzi od greckiego boga Morfeusza. Dawniej była wykorzystywana jako środek nasenny i uspokajając. W starożytności i średniowieczu podawano ją nawet dzieciom, by lepiej spały. Była również stosowana na szeroką skalę przez wojska na froncie w czasie II Wojny Światowej. Morfina wykazuje działanie narkotyczne (odurzające), przeciwbólowe, przeciwkaszlowe, przeciwbiegunkowe, a także wpływa na układ nerwowy. W medycynie występuje głównie w postaci chlorowodorku lub siarczanu morfiny. Można ją również podać w postaci zastrzyku – podskórnie, dożylnie, a także do przestrzeni podpajęczynówkowej oraz zewnątrzoponowo. Do jej pochodnych zalicza się kodeinę, tebainę, heroinę, dioninę.

Morfina ma krótki okres półtrwania dawki, dlatego chcąc utrzymać działanie przeciwbólowe, konieczne jest regularne podawania substancji. Powtarzalność dawek powoduje zwiększenie tolerancji organizmu. Przedawkowanie może doprowadzić do śpiączki. Podobnie, jak w przypadku innych leków z grupy opioidów, można się od niej uzależnić psychicznie i fizycznie.

Uzależnienie od morfiny

Ciągłe przyjmowanie morfiny przez długi czas może dać się we znaki dopiero po kilku latach od odstawienia. Przedawkowanie powoduje problemy z ciśnieniem, wymioty, nudności, zaparcia, zaburzenie sprawności psychicznej, trudności w oddawaniu moczu, objawy psychotyczne lub nadmierną senność. Dawka śmiertelna w przypadku osób nieuczulonych to 200 mg. Jako że uzależnienie rozwija się bardzo szybko, to już po paru godzinach pojawia się głód. Objawia się on drżeniem mięśni, mdłościami, niepokojem, poceniem się i stanami lękowymi. Syndrom odstawienia mija po około 2-3 dniach, a po upływie 8-10 dób w organizmie nie ma już śladów po substancji. Warto jednak pamiętać, że detoks powinien być przeprowadzony pod okiem lekarza w ośrodku leczenia uzależnień (https://medjol.pl/prywatny-osrodek-uzaleznien). Dzięki temu można uniknąć przykrych objawów odstawienia. Kolejnym krokiem jest terapia indywidualna lub grupowa. W trakcie zajęć ze specjalistą można odpowiednio przepracować wszelkie problemy, zrozumieć mechanizm działania uzależnienia, a także przygotować się na długi proces wychodzenia z nałogu. W ośrodku leczenia uzależnień https://medjol.pl/ można również brać udział w turnusach przypominających, które pomogą podtrzymać efekt terapii.

Uzależnienie negatywnie wpływa zarówno na zdrowie samego uzależnionego, jak i osoby w jego otoczeniu. Im wcześniej zostanie wdrożone leczenie, tym większa szansa na życie w wolności od nałogu. Warto zmienić swoje życie i móc znowu w pełni z niego korzystać.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KOMENTARZE
Autor komentarza: mmmTreść komentarza: Sama manifestacja ok, chociaż nie wiem jaki to ma sens skoro obecnie pewnie z 99% Polaków (włącznie z politykami) jest przeciwko nielegalnej imigracji. Problemem jest fakt, że tego typu akcje przyciągają też niestety różnych idiotów. Wystarczy poczytać komentarze na fb. Na szczęście widzę, że te najgorsze usuwacie i bardzo dobrze.Data dodania komentarza: 21.07.2025, 13:28Źródło komentarza: Obcokrajowiec uderzony zgrzewką wody i zwyzywany. Sprawą zajęła się policjaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Obwodnicy nie ma i nie będzie tak jak nie ma przejazdów pod torami i nowego wiaduktu w Starogardzie.Data dodania komentarza: 16.02.2025, 06:32Źródło komentarza: WAŻNE: Duże zainteresowanie budową obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Wpłynęło 12 ofertAutor komentarza: Stanisław SierkoTreść komentarza: ... każda promocja pięknych miejsc Kociewia, a szczególnie miejsc NAJBLIŻSZYCH naszym sercom i najbliższych odległościowo jest CENNA ... brawo ... liczę na kontynuację ... pozdrawiam wszystkich aktualnie pracujących w Wydawnictwie Pomorskim ... Stanisław Sierko, były redaktor naczelny "Gazety Kociewsakiej" ...Data dodania komentarza: 14.02.2025, 20:42Źródło komentarza: Historia i dziedzictwo Borów Tucholskich – niezwykłe miejsca, które warto odwiedzićAutor komentarza: DjTreść komentarza: Szkoda, że f-sz czynni e służbie ten dzień obchodzą jak każdy inny. Każda formacja dostaje nagrody na swoje święto, ale to SW stan umysłuData dodania komentarza: 13.02.2025, 22:43Źródło komentarza: Święto Tradycji Służby Więziennej - spotkanie z emerytowanymi funkcjonariuszamiAutor komentarza: Duda AndriuTreść komentarza: Bla bla bla nudyData dodania komentarza: 11.02.2025, 22:11Źródło komentarza: O polityce, wyborach i haniebnej wypowiedzi minister Nowackiej. Felieton Piotra SzubarczykaAutor komentarza: KaśkaTreść komentarza: Same bzdety. Propaganda jak to jest dobrze za rządów PO. Ściema.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 04:57Źródło komentarza: Inwestycje w gminach powiatu starogardzkiego (cz. 2)
Reklama
Reklama
Reklama