niedziela, 25 września 2022 07:47
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ewakuacja harcerzy z obozu w Skrzyni. Doszło do zniszczenia bazy, wichura powalała drzewa.

Wczorajsza nawałnica, która przeszła w nocy z 14 na 15 lipca mogła być powtórką tragicznego zdarzenia, do jakiego doszło przed 4 laty na obozie harcerskim w Suszku. Matka natura w ciągu kilku godzin spowodowała wiele szkód, m.in. powaliła wiele drzew, uszkodziła dachy oraz linie energetyczne, a także podtopiła ulice, podwórka czy piwnice. Służby miały ręce pełne pracy przez wiele godzin. Z powodu zagrożenia życia i zdrowia, zdecydowano o ewakuacji obozu harcerskiego w Skrzyni, na jakim przebywali nieletni wraz z opiekunami z powiatu starogardzkiego. Łącznie ewakuowano 260 osób. - Wszyscy są cali i zdrowi - mówi Michał Hinc, kierownik wypoczynku obozu w Harcerskiej Bazie Obozowej Skrzynia.
Ewakuacja harcerzy z obozu w Skrzyni. Doszło do zniszczenia bazy, wichura powalała drzewa.
Autor: M. Hinc/ Redakcja

Trudna sytuacja miała miejsce w powiecie starogardzkim, we wsi Skrzynia, nad jeziorem Słone (gm. Osiek). Strażacy próbowali dostać się do obozu ZHP Skrzynia, celem ewakuacji harcerzy. Ulewny deszcz oraz silny wiatr spowodowały zniszczenie bazy obozowej, w wyniku czego harcerze nie mogli kontynuować tam obozu. Dojazd służb był mocno utrudniony, ponieważ na swojej drodze napotykali oni licznie powalone drzewa. Przed rozpoczęciem wichury wszyscy uczestnicy bezpiecznie ewakuowani zostali do murowanego budynku, w którym spokojnie spędzili noc. Na szczęście nikomu się nic nie stało.

 

- O godz. 23.34 straż pożarna dostała zgłoszenie, że trwa ewakuacja obozu harcerskiego w Skrzyni. Kierownicy obozu zadzwonili na numer 112, że przez silny wiatr w całej okolicy łamią się drzewa. Ewakuowało się 261 osób do Ośrodka Wczasowego „Zakątek Skrzynia”. Jednostki ochrony przeciwpożarowej były w drodze, aby pomóc przy tej ewakuacji. Niestety nie dotarły na czas ze wzgl. na niedrożność dróg dojazdowych.Jak już dojechali na miejsce, 261 osób
było bezpiecznie rozlokowanych w ośrodku. Straż pożarna jechała ze Starogardu, Osieka oraz Skórcza. W tej chwili obóz jest zakończony, kierownik zadecydował o nie kontynuowaniu zgromadzenia. Harcerze wrócili bezpiecznie do domów - mówi mł. kpt. Michał Swobodziński.

 


fot. Powiat Starogardzki

- W związku z wczorajszą nawałnicą, jako kierownik wypoczynku, podjąłem decyzję, aby ewakuować obóz (10 podobozów, 5 wypoczynków) do murowanych budynków, które znajdują się na  terenie Skrzyni - mówi nam Michał Hinc, kierownik wypoczynku  obozu w Harcerskiej Bazie Obozowej Skrzynia. - Zgodnie z procedurami zgłosiłem ewakuacje do straży pożarnej. Od 12 lipca przeprowadziliśmy łącznie 4 próbne ewakuacje, dlatego wczoraj wszystko poszło zgodnie z planem. Dzieci i wychowawcy byli przeszkoleni.
Po ewakuacji do budynków murowanych przyjechała straż pożarna, razem z którą porozdzielaliśmy dzieci do innych budynków, aby bezpiecznie ulokować 260 osób. Nad ranem udałem się do obozu. Przeszedłem się po namiotach... Ze względu na powalone drzewa i zniszczenia, jakie wywołała wichura, podjęliśmy decyzję o odwołaniu obozu. Uczestnicy trafili już do swoich domów. Nikomu nic się nie stało - dodaje Michał Hinc.

Bilans nocnych burz na terenie woj. pomorskiego to ok. 110 interwencji związanych z usuwaniem skutków zdarzeń atmosferycznych. Najwięcej razy strażacy interweniowali w powiatach starogardzkim (27), tczewskim (22), kwidzyńskim (18), kościerskim (18) i bytowskim (14).Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Kornelia 15.07.2021 23:35
Chylę czoła przed kadrą - tylko dzięki ich przytomności umysłu, zorganizowaniu i doświadczeniu nasze dzieci wróciły wyłącznie z paroma zadrapaniami. Informacje pogodowe zmieniają się co chwilę, nawet straż pożarna nie zawsze jest w stanie zareagować na czas. Obóz został ewakuowany jeszcze zanim przyszła informacja od straży o takiej konieczności. Ogarnięcie w tak krótkim czasie ponad 250 osób, w tym małych dzieci, zasługuje na podziw a nie pretensje, że ktoś tam klapka nie miał. Ze swojej strony jeszcze raz dziękuję, jesteście WSPANIALI.

Skrzynia 15.07.2021 23:03
Witam W tym wszystkim zapomniano o dobrych ludziach ktorzy przyjeli dzieci pod swoj dach. Pani z fioletowego domku wzięła na noc ok 100 osób, wczasowicze z Poznania wynajmujący domek przyjeli ok 30 osób. Pan Dariusz.C przyjął ok. 80. Szkoda ze nie wspomniano o nich. Pozdrawiam

Xxx 15.07.2021 23:51
Dokładnie

jacek 16.07.2021 08:34
Wspomniano o nich - słyszałem w tv.

monika 16.07.2021 14:39
Panie Dariuszu C. - prawdziwi bohaterowie nie noszą peleryny i nie zależy im na rozgłosie :)

Aga 15.07.2021 22:37
Brawo kadra! Brawo organizatorzy! Brawo procedury i postępowanie absolutnie zgodnie z nimi! Dzieci wcześniej przećwiczone wiedziały co mają robić i nie wpadły w niebezpieczną panikę! Szanowni Państwo, którzy odebrali dzieci w piżamkach i są z tego powodu średnio zadowoleni. Serio??? Dzieci są całe, zdrowe, bezpieczne i to jest najważniejsze. Zadrapania ??? Zdarzają się nawet w domku, kiedy dzieci są pod czujnym okiem rodziców a nawet pod okiem przewidujących wszystkie zdarzenia losowe- babcie i dziadków! Zdrowie jest najważniejsze, a brudną piżamkę wypierze się, a zgubiony bucik- odkupi. Życzę wszystkim takich odpowiedzialnych opiekunów dla naszych dzieci a Harcerzom …. Wielkie dzięki .

Justyna 15.07.2021 22:15
Bardzo dziękujemy za profesjonalnie i z oddaniem przeprowadzoną ewakuację! Proszę nie zwracać uwagi na bełkot niezadowolonych. Tak jest zazwyczaj, gdy się nie zna i nie czuje tematu od środka, gdy się nie pracuje z dziećmi. Widocznie dla niektórych rodziców rzeczy materialne są ważniejsze od ich dziecka. Niezadowolonym polecam luksusowe hotele, nie obóz harcerski. Mój syn też wrócił w klapkach, ale WRÓCIŁ i nie ma nic cenniejszego! Kadra spisała się na medal! Chylę czoła!

Kolo 15.07.2021 21:40
Brawa dla kadry obozowej

A 15.07.2021 16:51
Wzorowo przeprowadzona ewakuacja, troska kadry o dzieci, a pogoda może załamać się też bez alertów, a dzieci były przygotowywane na taką sytuację. Zawsze znajdzie się ktoś "madry* i będzie komentować niepotrzebnie. Brawa dla całej kadry...

Hania 15.07.2021 15:58
Ludzie opamiętajcie się. Wzorowo przeprowadzona ewakuacja, dzieci istotnie nie ucierpiały i kilkakrotnie cwiczyly proby ewakuacji. Ktoż rządny sensacji, ten zawsze ich bedzie szukał. Sami rodzice mogli podjąć decyzję, wszak kazdy otrzymuje alerty. Na pogodę tez nie do końca mamy wpływ. Trudno szukać winowajców. Pamiętajcie samoloty tez czasami sie ... Więc moze zakujmy dzieci do komputera, bo to zawsze mniejsze ryzyko pogodowe, ale czy warto. One naprawde byly Tam szczesliwe, jak za starych, dobrych czasow przed lockdownowych.

o 15.07.2021 15:28
Niedługo i tak wszystkie lasy będą wycięte. Problem się sam rozwiąże.

Lela 15.07.2021 14:04
Też mam inną ocenę sytuacji. Dzieci powinny były zostać ewakuowane o wiele wcześniej, a nie kiedy nad głowami uginały się drzewa, sypała kora i szyszki i słychać było trzask łamanych konarów. Za późno podjęto decyzję o ucieczce. Cudem nikomu nic się nie stało. Te ekstremalne przeżycia pozostaną na długo w ich pamięci. Lepiej w takich sytuacjach przesadzić z reakcją...

Hanabi 15.07.2021 19:10
To cały obóz miał się już ewakuować, gdy zaczął padać lekki deszczyk? Pogoda nie zmienia się co 10 minut i nie można przewidzieć, kiedy nagle zacznie wiać tak ostry wiatr, że będzie powodował łamanie się gałęzi na drzewach i odrywanie kory. Nikt nie jest jasnowidzem. Decyzja o ucieczce, moim osobistym zdaniem, była podjęta od razu, gdy zauważono, że pogoda jest już niebezpieczna. Nikt przecież w takiej sytuacji nie czekałby do momentu, aż uzna że "no jeszcze dwa drzewa się przewalą i możemy się ewakuować". Każdy taki mądry patrząc z boku na całą sytuację. I zawsze się pojawiają teksty "można było szybciej, wcześniej, lepiej".

Cezariusz 15.07.2021 13:05
Szanowni Państwo, pan Michał Hinc mija się z prawdą opisując zaistniałą sytuację. Jeśli wierzyć uczestnikom obozu. Nawałnica zaskoczyła uczestników, dzieci uciekały z namiotów w piżamach, niektóre na bosaka w czasie burzy, najpierw chroniły się w kontenerze WC! Moja kuzynka została odebrana w piżamie i klapkach. Na głowie ma ranę ciętą spowodowaną spadającą gałęzią podczas nawałnicy. "Nikomu nic się nie stało - dodaje Michał Hinc."

Kowalska Wanda 15.07.2021 13:14
Mozna sie naprawde dziwic,przeciez wiadomosci o tak niekorzystnych warunkach pogodowych DOSTAJEMY CODZIENNIE W SMS I TELEWIZJI, ktora ostrzega. Mielismy nauczke z obozu w Suszku. Dziwie sie tez rodzicom.

ce 15.07.2021 14:33
Właśnie, dostajemy codziennie. Czy to znaczy, czy codziennie należy wszystkich ewakuować, czy raczej zakazać wszelkich obozów, kolonii itp?

Lolo 15.07.2021 19:52
Rozumiem, że wakacje spędzasz w piwnicy ?

Maciej Bryja 15.07.2021 16:20
"Nawałnica zaskoczyła uczestników" - ale kadrę nie, po to jest kadra, żeby myśleć o takich rzeczach zamiast uczestników. "dzieci uciekały z namiotów w piżamach" - dzieci wybiegły na zbiórkę na polecenie kadry, były ważniejsze rzeczy do ratowania niż piżama, moja córka wróciła do domu boso i cieszę się, że mam całą córkę Kontenery WC i prysznice kontenerowe są (także w opinii PSP) najbezpieczniejszym miejscem w promieniu kilku kilometrów więc dobrze, że tam się schowali. Pozdrawiam serdecznie anonimowego Pana

Mama harcerzy 16.07.2021 11:08
Serio? A pan tam byl ? Dzieci ktore byly na miejscu mówią zupełnie co innego. Byly przygotowane do ewakuacji. Znały procedury. Wiedzialy co robic w takiej sytacji, bo kadra uczy ich jak postepowac i przeprowadza sprawne proby ewakuacji. Biorąc pod uwage ze bylo tam 260 dzieci i wszyscy wrocili cali, to te wymysły są nie na miejscu. Należą sie slowa szacunku i wsparcia. Wziąlby pan odowiedzalnosc za organizacje tak duzego przedsięwziecia? Odpowiedzialnosc za te dzieci? Mysle ze nie. Bo nie ma pan pojecia ile to kosztuje pracy i zaangażowania! A Ci ludzie robią to doskonale od wielu lat. Pozdrawiam.

druchboruch 15.07.2021 12:31
władze powiatu przeszły jak burza

Reklama
Hommage à Profesor Kazimierz Ostrowski. Pamięć obrazów Hommage à Profesor Kazimierz Ostrowski. Pamięć obrazów wernisaż: 15 września 2022, godz.18:00 wystawa czynna: 16 września - 2 października 2022, w godz. 12.00-18.00 miejsce: Zbrojownia Sztuki, Targ Węglowy 6, Gdańsk Artyści: Badowska Wilga, Bau Jarosław, Bereźnicki Kiejstut, Bielawski Andrzej, Bryzgalski Kuba, Buczkowski Jan, Cybulski Daniel, Czerniawski Józef, Cześnik Henryk, Dobrowolska Alina, Dolega Zuzanna, Florczak Robert, Garczyński Przemysław, Garnowski Michał, Gliszczyński Krzysztof, Gorczyński Maciej, Ignatowicz Filip, Jadczuk Aleksandra, Józefowicz Katarzyna, Józefowicz Piotr, Kalkowski Kazimierz, Karmasz Andrzej, Kornacki Jacek, Krechowicz Dominika, Krechowicz Jerzy, Kucharski Tomasz, Lasecki Hugon, Lejman Dominik, Lipnicki Sławomir, Łajming Włodzimierz, Łopaciński Przemysław, Miszkin Teresa, Model Marek, Modzelewski Jarosław, Nathan Piotr, Nowicka Hanna, Osicki Janusz, Ostrogórski Jerzy, Pela Magdalena, Pęk Mateusz, Plota Janusz, Pieleszek Jakub, Polkowski Krzysztof, Przyżycka Agata, Reinert-Faleńczyk Anna, Sobczyk Marek, Starzec Teresa, Sylwestrowicz Arkadiusz, Świeszewski Maciej, Targońska Maria, Treppa Zbigniew, Waligórska Anna, Widyński Aleksander, Wróblewski Krzysztof, Wrzesiński Marek, Zaremba Wiesław, Zawicki Marcin, Zdybel Jacek Impulsem do stworzenia wystawy, było przekazanie Uczelni przez córkę Profesora Kazimierza Ostrowskiego, Panią Honoratę Pilszyk, podobrazi, jakie pozostawił po sobie Mistrz. Były to płótna zagruntowane przez Artystę osobiście, gotowe do dalszej pracy, niektóre z ledwo zaczętym szkicem lub próbą pozostawionego koloru. Gdy zobaczyłem je w pracowni w Gdyni (a było to w 2015 roku), pomyślałem, że te podkłady mogłyby stać się inspiracją do stworzenia nowych prac, rodzaju symbolicznej kontynuacji, dokończenia dzieła przez innych malarzy. Przygotowanie wystawy prac namalowanych przez innych twórców, na płótnach należących do Kazimierza Ostrowskiego, było ideą intrygującą, wartą zaangażowania. Podobrazia dość szybko powędrowały nie tylko do jego absolwentów i przyjaciół, ale także artystów z innych ośrodków, przyjaciół związanych z Galerią Koło (w której prace Profesora prezentowane były na wystawie inaugurującej działalność galerii w 1995 roku). Gest ten został przyjęty z zainteresowaniem jako duże wyzwanie artystyczne. Ponieważ ilość podarowanych „Kachowych” płócien była ograniczona, wracając ponownie do pomysłu realizacji wystawy, postanowiłem ją rozszerzyć. Zaproponowałem udział w wystawie wszystkim pracownikom Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ważny jest udział w projekcie najmłodszych pracowników Wydziału Malarstwa, którzy nie mieli okazji poznania profesora Kazimierza Ostrowskiego, znają osobę Profesora tylko z opowieści. Celem wystawy jest wyrażenie uznania dla twórczej postawy Kazimierza Ostrowskiego i jego artystycznych zmagań. Jest to także wyzwanie wobec historii i dziedzictwa kultury. Warto przekazywać naszą wspólną historię nowym pokoleniom, które stają się jej symbolicznymi spadkobiercami. Poprzez udział artystów różnych generacji, będziemy mogli przyjrzeć się artystycznym ideom, które mimo pokoleniowych różnic, posiadają wspólny rodowód. Istotny jest także modernistyczny rys w twórczości Profesora i jej relacja z malarstwem współczesnym. W obecnym roku 2022 mija 105 rocznica urodzin Profesora i pewnie gdyby żył, celebrowalibyśmy ją hucznie. Mamy niecodzienną okazję by tak się stało, by na chwilę wrócić do wspólnie spędzonych chwil. W 2002 roku byłem pomysłodawcą utworzenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego, którą Zarząd Okręgu ZPAP w Gdańsku przyznaje dorocznie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa. W 2010 roku, pełniąc funkcję Dziekana Wydziału Malarstwa, zainicjowałem wydawnictwo o charakterze dokumentacyjnym, w którym sporo artystów mogło się podzielić swoimi wspomnieniami związanymi z osobą Profesora. Wielu z nich nie ma już wśród z nas. Pozostają nieocenione słowa, które z czasem nabierają szczególnej wymowy. Rozpoczęty dialog wymaga kontynuacji, by mógł rozwijać się w czasie, nabrać impetu. Ważną częścią projektu jest wydawnictwo, które zostanie zrealizowane po wystawie. Biorący udział w tym przedsięwzięciu artyści, będą mogli zaprezentować nie tylko swoje dzieła, ale także wspomnienia związane z Profesorem oraz refleksje odnoszące się do czasów studiów na Wydziale Malarstwa. To niecodzienne spotkanie jest dla nas wszystkich okazją, by oddać hołd Profesorowi oraz docenić Jego wiarę w sztukę i przepełnione pasją oddanie profesji malarza. Krzysztof Gliszczyński Kurator: prof. dr hab. Krzysztof Gliszczyński Współpraca kuratorska: dr Daniel Cybulski Wydział Malarstwa ASP w Gdańsku Patroni medialni: trójmiasto.pl, Magazyn „Linia”, Magazyn Trójmiejski „Prestiż”, "Notes na 6 tygodni", Radio Gdańs Wydarzenie FB:  https://www.facebook.com/events/422290226552438  Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.08.2022 14:00 – Data zakończenia wydarzenia: 02.10.2022 18:00
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Qwerty Treść komentarza: Typowy skretyniały pisior, żal mi Ciebie .Paliwo podrożało , bo wysyłamy na Ukr, węgla nie ma ale spoko kupimy nasz Polski węgiel powtarzam Polski węgiel!!!od Ukrainy i jakos to będzie . Czy nas Rosja zaatakowała ?? No nie . To dlaczego miałbym iść walczyć dla neobanderowców??? Nie będę się pchał nie w moją wojnę . PiSiorki z Powcami niech idą :):) Data dodania komentarza: 21.09.2022, 09:28Źródło komentarza: Tabletki z jodem trafiły do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej. MSWiA: To na wszelki wypadekAutor komentarza: alkomat 2Treść komentarza: a co mom zgłaszać , jak tego nie udowodnię ?Data dodania komentarza: 21.09.2022, 09:16Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: Wujek dobra radaTreść komentarza: Wystarczy nie jeździć jak debil i już nie dopierdzieląData dodania komentarza: 21.09.2022, 09:10Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: precz z trolemTreść komentarza: A Ty trolu? Zgłosiłeś?Data dodania komentarza: 21.09.2022, 07:30Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: boloTreść komentarza: Masz człowieku mały mózg, a w zasadzie ty nie masz mózgu. Ale nie mam zamiaru żałować takich typów jak Ty i Tobie podobni. Jesteś zły. Ty i Tobie podobni to najgorsze zło dla Polaków i dla Polski.Data dodania komentarza: 21.09.2022, 07:29Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: JolaTreść komentarza: To o czym piszesz to patologia. Nie potrafisz zorganizować dziecku życia, to podaruj sobie dzieci. Potem cała Polska musi utrzymywać patoli, którym te policyjne ble, ble, ble też nie pomoże.Data dodania komentarza: 21.09.2022, 07:16Źródło komentarza: Dzielnicowi odwiedzili dzieci z przedszkola Aniołek
Reklama
Reklama