piątek, 5 grudnia 2025 14:57
Reklama

Radni z imienną odpowiedzialnością. Zmiany w głosowaniu radnych Rady Miasta

W sobotę, 30 stycznia, podczas sesji Rady Miasta podjęto uchwałę zmieniającą statut gminy miejskiej. Wśród zmian, które się z tym wiążą, jest między innymi głosowanie imienne. Oznacza to, że radni będą podejmować decyzje podpisując się pod nimi imieniem i nazwiskiem, co odnotowywane będzie w protokołach sesyjnych.
Radni z imienną odpowiedzialnością. Zmiany w głosowaniu radnych Rady Miasta

Nowy statut gminy miejskiej Starogard Gdański zacznie obowiązywać najprawdopodobniej od marca. Jedną z wprowadzonych zmian jest głosowanie imienne.
- Kolejny nowy zapis w Statucie, który w istotny sposób zmienia dotychczasowe reguły, określające ustrój gminy, zaproponowało na początku kadencji Stowarzyszenie "Nasz Starogard" – poinformowała Magdalena Dalecka z Wydziału Informacji Społecznej w starogardzkim magistracie. - Na jego wniosek wprowadzono podczas obrad sesji głosowanie imienne. Dotychczas radni głosowali jawnie poprzez podniesienie ręki. Głosy „za”, „przeciw” i „wstrzymujące się” były liczone łącznie. Obecnie uchwały Rady za wyjątkiem tych, w których ustawowo wymagany jest tryb głosowania tajnego, podejmowane będą w głosowaniu imiennym. Radni, wywoływani w porządku alfabetycznym z listy obecności na sesji, po kolei oświadczać będą czy są „za”, „przeciw”, czy też „wstrzymują się” od głosu w danej sprawie. Oddane głosy przez poszczególnych radnych, z podaniem imienia i nazwiska odnotowane zostaną w protokole sesji. Zmiana ma zwiększyć transparentność pracy Rady – wyjaśnia Magdalena Dalecka.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

.............. 09.02.2016 11:56
Poczytaj sobie stary i nowy statut , to będziesz wiedział , że głosowanie imienne to najmniejszy problem tego Statutu . Jeśli śledzisz uważnie obrady RM , to dobrze wiesz , że to radni PO składali do tej pory wnioski o głosowanie imienne . Ale jak już chcesz się doszukiwać znamion ".. tchórzostwa i anonimowości " , to spytaj swoich kumpli z PiS-u i NS , ile razy to oni zwiewali z Sesji TM nikomu nic nie mówiąc . Są zdecydowanie lepsi w te klocki .

09.02.2016 13:51
pytanie czemu zwiewali? na mieście gadają że chodzi o płyny.................

09.02.2016 10:18
Nie radni PO i przystawka w postaci Pieleckiego, gajdy i Gosz wytłumaczą mieszkańcom dlaczego uciekli przed głosowaniem za zmianami w statucie, a tym samym wprowadzeniem imiennego głosowa? Czyżby byli tchórzami i nadal chcieli pozostawać anonimowi?

09.02.2016 13:48
Nie przedstawiaj się tutaj i napisz o innych zmianach to będziesz wiedział czemu wyszli.

08.02.2016 14:54
Apel KOD Starogard o nie używanie mowy nienawiści, o poszanowanie prawa i działania zgodnie z prawem. Głosowanie imienne: Benert "Nasz Starogard" - przeciw Walczak PiS - przeciw Olszewski "Nasz Starogard" - przeciw Strzelczyk PiS - przeciw Janaszek "Nasz Starogard" - przeciw Slosarska PiS - przeciw Jankowski "grupa koniunkturalistów" - przeciw Gdaniec "Nasz Starogard" - przeciw Kubkowski PiS - przeciw Konkel "Nasz Starogard" - przeciw Czyżewski "grupa koniunkturalistów" - wstrzymał się Radni PO i RR - za

08.02.2016 14:58
Dzięki gościu za informacje.No i mamy jasność jak wyglądało glosowanie.....?

08.02.2016 10:17
Trzeba wprowadzić zwłaszcza w powiecie!!!!!!! Wtedy jasne byloby kto np.głosował za wzięciem kredytu na limuzynę dla Chyły i Burczyka?

08.02.2016 09:59
Nareszcie będzie można zobaczyć kto jak głosuje!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Czekamy radni na to z utęsknieniem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

08.02.2016 07:54
Jak tam browarek?

06.02.2016 20:14
A co wymyślił brzdąc?

06.02.2016 12:02
i jestem przerażony ilością idiotycznych wpisów. Kochani internauci - myśleć, myśleć. Może wrócą jeszcze ci, którzy wpisują się sensowniej.

06.02.2016 08:31
nie płacić tym leniom i nierobom żadnych diet,ta banda na nic nie zasługuje !!!!!!

szukam wegla 06.02.2016 00:29
Kto mi podpowie gdzie w powiecie kupię naprawdę dobry węgiel bo to co dziś kupiłem pali się a nie grzeje

wiedzący 06.02.2016 08:50
W ZBLEWIE U PANA KONIECZKI. KUPUJE U NIEGO PONAD 10 LAT, MIESZKAM W STAROGARDZIE, PRZYWIOZĄ A JA JESTEM ZADOWOLONY, MAŁO POPIOŁU, KALORYCZNOŚĆ EKSTRA. pozdrawiam

jan 06.02.2016 12:06
dzęki

.............. 05.02.2016 20:42
Jak na razie to oni są w mniejszości . Rozliczać chcecie ? Rozliczajcie rządzących -PiS i przystawki . Do tej pory o głosowanie imienne wnosili radni PO i RR . Tak , że nazwiska ci się pomyliły . Powinieneś zacząć od Walczaka . Resztę znasz .

05.02.2016 19:56
Rada powiatowa powinna też wprowadzić taką zmianę do statutu. Koniecznie !!!! Gdyby musieli podpisywać się imiennie na protokole to byloby jasne dla wyborców jakie decyzje podejmują poszczególni radni.

05.02.2016 19:18
Ruśniak, Brzycki, Kotlewski zobaczymy jak nas reprezentujecie?

zadlo 05.02.2016 16:36
komu wy panowie jestescie potrzebni?? jak do tej pory od 25 lat radni sa powodem degrengolady miasta !!! czas najwyzszy na zarzad jednoosobowy tzn komisaryczny !!!

05.02.2016 16:24
jeżeli radny olszewski został skazany prawomocnym wyrokiem sądu,to dlaczego jest jeszcze radnym ????????

05.02.2016 17:03
A od kiedy i niby za co on ma ten wyrok o którym tu wiecznie piszesz?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mlisewski590@gmailTreść komentarza: Dzie można odebrać jedzenie Bo ja nie mam nic do jedzenia Proszę odpisaćData dodania komentarza: 1.12.2025, 10:19Źródło komentarza: Nowe lodówki społeczne w Starogardzie! Gdzie się znajdują i co można do nich wkładać?Autor komentarza: CiekawskiTreść komentarza: Czy w autobusie szkolnym są pasy bezpieczeństwa?Data dodania komentarza: 27.11.2025, 12:57Źródło komentarza: Groźne zdarzenie drogowe. Autobus szkolny w rowie. Dzieci bez pomocy medycznej na miejscu stłuczki?!Autor komentarza: Alinkaaa3Treść komentarza: wszesniej czy pozniej wszystko wraca, czasami w najbardziej nieoczekiwanym momencie. takie historie sklaniaja do refleksij i sprawdzania swoich praw na czas, naprzyklad za pomoca materialow na stronie https://consultant.net.pl/, a nie wtedy, gdy jest juz za poznoData dodania komentarza: 26.11.2025, 15:46Źródło komentarza: Lekceważył prawo i sądowe zakazy. Konsekwencje przyszły nocąAutor komentarza: Alinkaaa3Treść komentarza: Czytając ten artykuł, po raz kolejny przekonałem się, że nie można ignorować prawa bez ponoszenia konsekwencji. Wcześniej czy później wszystko wraca, czasami w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Takie historie skłaniają do refleksji i sprawdzania swoich praw na czas, na przykład za pomocą materiałów na stronie Consultant.net.pl, a nie wtedy, gdy jest już za późno.Data dodania komentarza: 26.11.2025, 15:40Źródło komentarza: Lekceważył prawo i sądowe zakazy. Konsekwencje przyszły nocąAutor komentarza: SutenerTreść komentarza: Nie przesadzacie z tą pisowską narracją ? kolejny ściekData dodania komentarza: 24.11.2025, 13:26Źródło komentarza: FELIETON: Czołem, Panie Prezydencie!Autor komentarza: Klemens W.Treść komentarza: Patrząc po ilosci rozbudowań jednorodzinnych Derdowskiego powinna byc połączona zarówno z Gdańska jak i z Skarszewską rondami. I przez całą jej długość podzielona wysepkami z przejściami dla pieszych.Data dodania komentarza: 23.11.2025, 00:21Źródło komentarza: Potrącenie pieszego na ulicy Derdowskiego. Poszkodowany trafił do szpitala
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama