Ze Starogardu Gd. wyruszą w piątek o godz. 4. rano. Pierwszy przystanek Szwarzwald. Tam 13 – osobową grupę pielgrzymów ze Starogardu Gd. zasili paulin o. Dariusz Kołodziejczyk. Później dwoma samochodami drogą przez Szwajcarię, Mediolan i Florencję dotrą do Rzymu. Wreszcie w sobotę wieczorem wezmą udział w uroczystościach przygotowujących i czuwaniu modlitewnym. W niedzielę najważniejsza uroczystość w życiu większości parafian.
- W tym dniu musimy być przy nim – mówi ks. Krzysztof Wąsecki z parafii Św. Wojciecha, koordynator wyjazdu. - Dla Nieba będzie to dzień oficjalnych narodzin Jana Pawła II. Chcemy pozdrowić naszego Ojca Świętego jako błogosławionego.
Koszt nie grał roli, liczy się intencja
Wyjazd organizuje parafia Św. Wojciecha w Starogardzie Gd., choć pielgrzymi będą z całego miasta i nie tylko. Nie wystraszyły ich prognozowane tłok, ścisk i dezorganizacja. Zamieszkają 25 km od centrum Rzymu, wcześnie rano w niedzielę ruszą na plac Św. Piotra, by być jak najbliżej. A tłok? Kto w taki dzień będzie myślał o niewygodach.
- Podczas wizyty w Krakowie papieża Benedykta XVI też był tłok, ale kto się tym przejmował – pyta Agnieszka Zenka.
Parafianka ze Św. Wojciecha jako pierwsza zadzwoniła do drzwi plebanii z deklaracją wyjazdu. Chociaż jak na skromny budżet rodziny koszt nie jest mały, nie zawahała się ani chwili.
- Na pewno nie będę żałowała żadnych pieniędzy – mówi Agnieszka. – Chcę być tego dnia duchowo przy Ojcu Świętym. Nie udało mi się przyjechać w 1999 r. do Pelplina czego bardzo żałuję.
Wyjątkowa uroczystość dla kapłanów
W niedzielny wieczór starogardzka grupa weźmie udział w koncercie wdzięczności przy kościele Św. Jana. Z kolei w poniedziałek spróbują zbliżyć się do trumny Ojca Świętego. Jeśli czas pozwoli spróbują pozwiedzać. Najważniejsze – jak mówią - by wyjazd odbył się w duchu pielgrzymkowym i modlitewnym.
- Ojciec Święty jako pasterz serc, autorytet moralny i przyjaciel młodzieży przemierzał Polskę wzdłuż i w szerz - mówi ks. Krzysztof. – W czasie swoich pielgrzymek zostawił niezliczona ilość ziaren Ewangelii Jezusa. I właśnie jako pielgrzym był niestrudzony. Myślę, że ten wyjazd do Rzymu jest hołdem wdzięczności za to co dla nas zrobił i kim dla nas był.
Dla Polskich kapłanów uroczystości beatyfikacyjne będą miały szczególnie wymiar. Wśród setek tysięcy osób będą mogli powiedzieć: jesteśmy rodakami wielkiego człowieka.
- Myślę, że Polskości nie chcemy jakość szczególnie i nachalnie podkreślać – mówi ks. Krzysztof. - Ale nie można nie zauważyć, że więzy polskiego kapłana do polskiego papieża muszą być ogromne. To jest dla nas wyjątkowa sytuacja. Tego nie da się ukryć.
Wracając do Starogardu Gd. zahaczą jeszcze o Asyż Św. Franciszka i Monachium i Marktl bliskie sercu Benedykta XVI. Pielgrzymka potrwa łącznie 6 dni.
Reklama
Pozdrowią błogosławionego Polaka. Grupa ze Starogardu Gd. przygotowana na wyjazd do Rzymu
STAROGARD GD. Parafie w całym kraju szykują się na uroczystości beatyfikacyjne. W Starogardzie Gd. wyjazd do Rzymu zorganizowała m.in. parafia pw. Św. Wojciecha. 13 – osobowa grupa odda hołd niestrudzonemu pielgrzymowi jakim był Jan Paweł II.
- Karol Uliczny
- 26.04.2011 00:00 (aktualizacja 16.08.2023 12:22)
Data dodania:
26.04.2011 00:00
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ...Treść komentarza: [ * ]Data dodania komentarza: 24.04.2026, 16:07Źródło komentarza: Poseł Łukasz Litewka zginął pod kołami samochodu podczas jazdy roweremAutor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Czy oni kiedyś przestaną dłubać przy tej autostradzie? Jeden remont się kończy drugi się zaczyna non stop utrudnienia a stawka za przejazd taka sama. Jeżdżę praktycznie co 2-3 dni tą trasą jakoś nie widziałem żeby powierzchnia była uszkodzona, normalna zadbana droga ale nie będzie remont i h.. . Niech sobie głowę wyremontują to co zrobili w rusocinie to ludzkie pojęcie przechodziData dodania komentarza: 21.04.2026, 04:23Źródło komentarza: UWAGA! Od dziś kolejne utrudnienia na autostradzie A1!Autor komentarza: PISTreść komentarza: Putin I SpółkaData dodania komentarza: 20.04.2026, 07:26Źródło komentarza: FELIETON: 21.857! Ka†yń pamiętamy!Autor komentarza: ...Treść komentarza: ... widać byle łajza może teraz mieć doktorat. Pewnie z Żaka.Data dodania komentarza: 19.04.2026, 11:15Źródło komentarza: Trutką na szczury truł gołębie?! Sprawę bada starogardzka policja Autor komentarza: .....Treść komentarza: OsinobusData dodania komentarza: 19.04.2026, 11:10Źródło komentarza: Nowe autobusy elektryczne w StarogardzieAutor komentarza: KKTreść komentarza: A kiedy pojawi się możliwość zapisywania na biegi? Aktualnie widoczne są tylko niektóre biegi, a tylko do dwóch można faktycznie się zapisać.Data dodania komentarza: 16.04.2026, 11:57Źródło komentarza: IX Biegowe Grand Prix Kociewia 2026. Przed wiele fantastycznych wydarzeń sportowych
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama





![[NA ŻYWO] XXV sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego [NA ŻYWO] XXV sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego](https://static2.kociewiak.pl/data/articles/sm-4x3-na-zywo-xxv-sesja-sejmiku-wojewodztwa-pomorskiego-1777280189.jpg)

















![[POSZUKIWANIA ZAKOŃCZONE] Zaginęła 21-letnia mieszkanka gminy Zblewo [POSZUKIWANIA ZAKOŃCZONE] Zaginęła 21-letnia mieszkanka gminy Zblewo](https://static2.kociewiak.pl/data/articles/sm-4x3-poszukiwania-zakonczone-zaginela-21-letnia-mieszkanka-gminy-zblewo-1775721120.jpg)








Napisz komentarz
Komentarze