poniedziałek, 16 marca 2026 04:20
Reklama

Kto nami rządzi - ranking samorządowców

KOCIEWIE. Jakie kwalifikacje formalne posiadają nasi szefowie samorządów? Oto nasz „Ranking kwalifikacji szefów” sporządzony na podstawie dostępnych danych.
W powiecie starogardzkim mamy 14 szefów samorządów: starostę, prezydenta, 3 burmistrzów i 9 wójtów (30 proc. stanowią wójtowie płci pięknej).  Podjąłem próbę porównania kwalifikacji formalnych szefów naszych samorządów.
Każdy ranking jest, mniej lub bardziej subiektywny. Często jego wynik zależy od treści pytań rankingowych. Aby maksymalnie wyeliminować subiektywność proponowanego Rankingu poprosiłem o radę niezaangażowanego emocjonalnie fachowca. Pojechałem poza nasz powiat, do Gniewu i wraz z zastępcą burmistrza, Bogdanem Olszewskim ustaliłem optymalne pytania rankingowe.
Wykształcenie jest bezdyskusyjnie sprawą pierwszej wagi. Przynajmniej rankingowo. I tak za naukowy tytuł doktora przyznajemy 5 punktów, za magistra lub inżyniera - 3 punkty a za maturę 1 punkt.
Certyfikowane kwalifikacje dodatkowe to także bardzo istotna sprawa. Za każdy certyfikat kwalifikacyjny przyznajemy 1 punkt.
Praktyka zawodowa. Teoria bez praktyki jest martwa. W kierowaniu samorządem ważną jest praktyka na kierowniczych stanowiskach. Za każdy rok praktyki na kierowniczym stanowisku przyznajemy 0,1 punkta.
Obce języki. Jesteśmy w Europie i znajomość języków obcych nie powinna być nam obca. Za komunikatywną znajomość każdego obcego języka przyznajemy po 1 punkcie.
No i wskaźnik ostatni - kadencyjność. Za każdą kadencję szefowania samorządem przyznajemy jeden punkt.
Po tych ustaleniach kwalifikacyjnych przeprowadziliśmy obliczenie próbne. Zastępca burmistrza Gniewu uzyskał 6,4 punkty.
Pomimo sezonu wakacyjnego, udało mi się dotrzeć prawie do wszystkich szefów. Wszyscy odpowiedzieli na pytania bardzo życzliwie. Nie zdołałem uzyskać odpowiedzi jedynie od wójta Kalisk. Dokooptujemy wójta do rankingu po wakacjach.
Wyniki tego rankingu pozostawiam bez komentarza.

Subiektywny Ranking Kwalifikacji Formalnych
Szefów Samorządów Powiatu Starogardzkiego
(suma punktów rankingowych)

1. Dariusz Skalski                  16,7
2. Mieczysław Płaczek          13.0
3. Sławomir Bieliński             12,8
    Eugeniusz Żak                  12,8
5. Jan Grzonka                       12,0
    Stanisław Połom               12,0
    Edmund Stachowicz         12,0
8. Krzysztof Trawicki             11,9
9. Kazimierz Chyła                10,6
10. Henryk Wojciechowski     9,9
11. Erwin Makiła                      9,1
12. Leszek Burczyk                8,7
      Ryszard Dąbek                 8,7
14. Barbara Tomczak             8,6
15. Stanisława Kurowska       7,6
16. Zofia Kirszenstein            5,2

Więcej na ten temat (m.in. punktacja) w "Gazecie Kociewskiej" 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

hi 08.08.2008 23:47
że

ten ranking to o kant .... 07.08.2008 11:47
Kto jest najlepszy niech dziennikarze wyjadą w teren i popytają ludzi ! Poobserwują gdzie się co dzieje i jak ?

Niekociewiak 06.08.2008 12:29
Stasiu. Były wojewoda i byli posłowie, nie mogą przegrać ze Skaskim, bo ten PAN tylko jest burmistrzem (do roboty ma zastępcę), a oni coś potrafią, robią. Popatrz na pozyskanie unijnych środków, a wtedy wój faworyt spadnie na szary koniec. I nie podpkładaj się pod to co ktos wynysla...

SYLWIA 06.08.2008 07:55
Wymyślił ten temat napewno Majewski, ale on lubi w takie tematy wpuszczać ludzi. ... ma się za PANA BOGA osoba wszystko wiedząca a tak naprawdę nic nie umie i nie wie. On ma bicia na tytuły sam jest tylko zwykłym polonistą ale takich ludzi jest to na pęczki. Dziadku czas na emeryturę .

Jarek 05.08.2008 10:33
Japany górą!!!!

Reklama
Reklama
„Baczyński” w Starogardzie. Poetycki spektakl o miłości, wojnie i sile słowa „Baczyński” w Starogardzie. Poetycki spektakl o miłości, wojnie i sile słowa Starogardzkie Centrum Kultury zaprasza na wyjątkowe, poetyckie widowisko teatralne „Baczyński” – spektakl poświęcony Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu: poecie, żołnierzowi i artyście, którego twórczość do dziś porusza kolejne pokolenia.Spektakl będzie można zobaczyć 20 marca 2026 roku w sali widowiskowej SCK w Starogardzie Gdańskim. Zaplanowano dwa pokazy: o godz. 11:00 oraz o 19:00.To intymna, pełna emocji opowieść, w której jeden głos i dźwięk fortepianu budują cały świat – świat młodości rozpiętej między wojną, miłością i twórczością. Scenariusz oparto na autentycznych wierszach Baczyńskiego, fragmentach książki Katarzyny Zyskowskiej „Szklane ptaki” oraz współczesnych monologach. Całości towarzyszy oryginalna muzyka grana na żywo.🎬 Twórcy spektaklu:Reżyseria: Piotr JankowskiScenariusz: Konrad SteinMuzyka: Viktoria KoshubaObsada: Viktoria Koshuba, Konrad Stein📅 Data: 20 marca 2026 r.⏰ Godziny: 11:00 i 19:00📍 Miejsce: Sala widowiskowa SCK, Starogard Gdański🎟 Bilety: 60 zł – dostępne w recepcji SCK oraz onlineWydarzeniu towarzyszyć będzie także wystawa poświęcona twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.To nie tylko spektakl o wojnie – to przede wszystkim opowieść o młodości, miłości i słowie, które bywa silniejsze niż broń.Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.03.2026 11:00 – Data zakończenia wydarzenia: 20.03.2026 19:00
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ALTreść komentarza: Dobrze, że wreszcie jest - choć mogła być trochę większa. A o salę zabiegał jeszcze śp.dyrektor A.Lubiński ponad 40 lat temu. Niech sala cieszy wszystkich uczniów !Data dodania komentarza: 11.03.2026, 10:21Źródło komentarza: Nowa sala gimnastyczna w „Czwórce” oficjalnie otwartaAutor komentarza: trutu tutuTreść komentarza: Następny, który widział ronda na obwodnicy Starogardu. Człowieku, zgłoś się do poradni, pomogą ci. Wady wzroku da się leczyć.Data dodania komentarza: 9.03.2026, 19:33Źródło komentarza: [MAPA] Obwodnicą Starogardu pojedziemy w 2028 roku?!Autor komentarza: trutu tutuTreść komentarza: A w którym mi8ejscu, niebożę, zobaczyłaś rondo na obwodnicy? A wy, 27 stawiających kciuka doi góry, to gdzie takie ronda widzieliście? Andzia, czy ty zjadłaś za dużo, czy wypiłaś za mało? A gdzie ty widziałaś, że nie będzie ekranów dźwiękochłonnych? Jesteś bystrooka, skoro na takiej prezentacji dostrzegłaś brak ekranów. Mega świństwo dla mieszkających starogardzian jest stanie w korkach spowodowanych przez ruch tranzytowy w centrum miasta.Data dodania komentarza: 9.03.2026, 19:29Źródło komentarza: [MAPA] Obwodnicą Starogardu pojedziemy w 2028 roku?!Autor komentarza: AndrewTreść komentarza: Mając jeszcze paliwo z starych dostaw podnoszą ceny,i dziwić się że ludzie tęsknią za komuną.Sami pchają ich w jej objęcia!!!!!!Data dodania komentarza: 5.03.2026, 22:08Źródło komentarza: [PORÓWNANIE] Szaleństwo na stacjach paliw! Ceny galopują w górę z godziny na godzinę!Autor komentarza: ObcyTreść komentarza: Ale wymyślił "dziadek mróz".Data dodania komentarza: 27.02.2026, 14:30Źródło komentarza: Zima w Smętowie Granicznym na sportowo – nowe tory do narciarstwa biegowego przy GOKSiRAutor komentarza: Wyborca obiektywnie.Treść komentarza: Przykra sprawa ,ale najważniejsze ,ze burmistrzowi się dobrze żyje. Czy wiecie ile ma pensji ? Wiecej niż niejeden minister,bo ok.20 tysiecy brutto. Miasteczko malutkie a pensja ogromna. Natomiast biedni emeryci płaczą i płacą wysokie rachunki. Taka to sprawiedliwość w naszym kraju.Data dodania komentarza: 27.02.2026, 14:16Źródło komentarza: Drastyczne podwyżki cen ciepła w Skórczu. Mieszkańcy: „Albo opłaty, albo jedzenie”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama