piątek, 5 grudnia 2025 06:47
Reklama

Odnowią pomnik ku czci Kolejarzy. Prace pozwolą na zachowanie dziedzictwa kulturowego regionu

Wójt Gminy Kaliska, Sławomir Janicki, oraz skarbnik gminy, Katarzyna Liczywek, podpisali umowę na renowację pomnika ku czci Kolejarzy Ziemi Gdańskiej i Pomorza. Wykonawcą zadania został Zakład Kamieniarski TRAWICCY Spółka cywilna, reprezentowana przez Mateusza i Karola Trawickich.
Odnowią pomnik ku czci Kolejarzy. Prace pozwolą na zachowanie dziedzictwa kulturowego regionu

Zakres prac obejmuje kompleksową konserwację i remont pomnika. W ramach zadania wykonane zostaną prace związane z czyszczeniem całego monumentu, odnowieniem postumentu poprzez wymianę granitowych elementów oraz konserwacją betonowych części pomnika, w tym impregnacją i malowaniem powierzchni.

Celem renowacji jest przywrócenie pomnikowi należytego stanu technicznego i estetycznego, co pozwoli zachować dziedzictwo kulturowe regionu. Pomnik, jako istotny element pamięci historycznej lokalnej społeczności, będzie nadal pełnił funkcję upamiętnienia kolejarzy Ziemi Gdańskiej i Pomorza, którzy odegrali kluczową rolę w rozwoju transportu kolejowego w Polsce.

Renowacja pomnika pozwoli zachować jego znaczenie jako symbol tożsamości i historii regionu.

Projekt będzie realizowany dzięki dofinansowaniu z Funduszu Promocji Kultury, ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Władze gminy podpisały umowę z wykonawcę robót.


 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mlisewski590@gmailTreść komentarza: Dzie można odebrać jedzenie Bo ja nie mam nic do jedzenia Proszę odpisaćData dodania komentarza: 1.12.2025, 10:19Źródło komentarza: Nowe lodówki społeczne w Starogardzie! Gdzie się znajdują i co można do nich wkładać?Autor komentarza: CiekawskiTreść komentarza: Czy w autobusie szkolnym są pasy bezpieczeństwa?Data dodania komentarza: 27.11.2025, 12:57Źródło komentarza: Groźne zdarzenie drogowe. Autobus szkolny w rowie. Dzieci bez pomocy medycznej na miejscu stłuczki?!Autor komentarza: Alinkaaa3Treść komentarza: wszesniej czy pozniej wszystko wraca, czasami w najbardziej nieoczekiwanym momencie. takie historie sklaniaja do refleksij i sprawdzania swoich praw na czas, naprzyklad za pomoca materialow na stronie https://consultant.net.pl/, a nie wtedy, gdy jest juz za poznoData dodania komentarza: 26.11.2025, 15:46Źródło komentarza: Lekceważył prawo i sądowe zakazy. Konsekwencje przyszły nocąAutor komentarza: Alinkaaa3Treść komentarza: Czytając ten artykuł, po raz kolejny przekonałem się, że nie można ignorować prawa bez ponoszenia konsekwencji. Wcześniej czy później wszystko wraca, czasami w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Takie historie skłaniają do refleksji i sprawdzania swoich praw na czas, na przykład za pomocą materiałów na stronie Consultant.net.pl, a nie wtedy, gdy jest już za późno.Data dodania komentarza: 26.11.2025, 15:40Źródło komentarza: Lekceważył prawo i sądowe zakazy. Konsekwencje przyszły nocąAutor komentarza: SutenerTreść komentarza: Nie przesadzacie z tą pisowską narracją ? kolejny ściekData dodania komentarza: 24.11.2025, 13:26Źródło komentarza: FELIETON: Czołem, Panie Prezydencie!Autor komentarza: Klemens W.Treść komentarza: Patrząc po ilosci rozbudowań jednorodzinnych Derdowskiego powinna byc połączona zarówno z Gdańska jak i z Skarszewską rondami. I przez całą jej długość podzielona wysepkami z przejściami dla pieszych.Data dodania komentarza: 23.11.2025, 00:21Źródło komentarza: Potrącenie pieszego na ulicy Derdowskiego. Poszkodowany trafił do szpitala
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama