wtorek, 27 stycznia 2026 16:28
Reklama
Reklama

Przedszkole nr 4 im „Tęczą Malowane” w Starogardzie uczestnikiem programu "PrzedszkolaBezOwsików.pl"

W odpowiedzi na częsty problem owsików w przedszkolach, uruchomiony został ogólnopolski program edukacyjny „PrzedszkolaBezOwsików.pl”, którego celem jest zwiększenie świadomości na temat profilaktyki chorób pasożytniczych oraz prawidłowej higieny rąk, a także oswajanie tematu owsików wśród rodziców, dzieci oraz kadry przedszkolnej. Program został zainaugurowany 20 września w Przedszkolu nr 4 im „Tęczą Malowane” w Starogardzie Gdańskim, gdzie odbyły się pierwsze, pokazowe warsztaty dla dzieci.
Przedszkole nr 4 im „Tęczą Malowane” w Starogardzie uczestnikiem programu "PrzedszkolaBezOwsików.pl"

Jak wynika z raportu „Owsiki – wiedza rodziców dzieci w wieku 3-8 lat”, przynajmniej co trzeci rodzic (37 proc.) deklaruje, że jego dziecko zaraziło się owsikami. Podobna liczba badanych (38 proc.) otrzymała wiadomość, o występowaniu owsików w przedszkolu lub szkole1. Aby wspierać rodziców i kadry przedszkoli w zakresie profilaktyki chorób pasożytniczych, wywoływanych m. in. przez owsiki, oraz pomagać kształtować prawidłowe nawyki w zakresie higieny rąk wśród najmłodszych, Polpharma zainicjowała ogólnopolski program edukacyjny „PrzedszkolaBezOwsików.pl”. 

Owsipaka” – sposób na naukę poprzez zabawę
Jedną z kluczowych inicjatyw programu, są warsztaty edukacyjne w przedszkolach, mające na celu kształtowanie prawidłowych nawyków w zakresie higieny rąk wśród dzieci. Placówki, które zgłoszą udział w programie poprzez formularz dostępny na stronie akcji, otrzymują „Owsipaki”, czyli paczki z darmowymi materiałami edukacyjnymi, dostosowanymi do możliwości poznawczych dzieci, opracowanymi wspólnie z zaproszonymi do programu ekspertkami – dr n. med. Jolantą Popielską, lekarzem pediatrii oraz mgr Dominiką Słowikowską, psychologiem dziecięcym. 
Zawierają one m. in. przydatny dla nauczycieli scenariusz lekcji nt. higieny rączek oraz pomoce naukowe dla dzieci, stworzone zgodnie z ideą nauki poprzez zabawę (m. in. stempelki z podobizną owsika, których odbicie należy zmyć w czasie zajęć, mydła do mycia rąk, do wykorzystania podczas warsztatów, kolorowanki i odlotowe tatuaże wręczane za zaangażowanie i aktywny udział w lekcji). Aby oswajać temat owsików wśród rodziców i wspierać ich w działaniach związanych z profilaktyką i leczeniem, w ramach programu zostały przygotowane również broszury informacyjne na temat owsików, które można odebrać w przedszkolach, biorących udział w akcji. Każde przedszkole, które wdroży program, zostaje ponadto wyróżniane certyfikatem, potwierdzającym, że placówka edukuje i wspiera dzieci oraz rodziców w walce z owsikami.

Inauguracja programu 
Pilotażowa edycja programu „PrzedszkolaBezOwsików.pl”, która trwa obecnie na terenie województwa pomorskiego, ma docelowo dotrzeć do ponad 100 placówek. Program został zainicjowany 20 września lekcją pokazową w Miejskim Przedszkolu Publicznym nr 4 im. „Tęczą Malowane” w ­Starogardzie Gdańskim, miejscowości, w ­której znajduje się jedna z ­fabryk, należąca do Zakładów Farmaceutycznych Polpharma. 
Warsztaty dotyczące higieny rąk były niezwykle wartościowym doświadczeniem zarówno dla dzieci, jak i­ kadry pedagogicznej.­ Dzięki angażującym zajęciom, dzieci mogły w zabawny sposób nauczyć się, jak ważna jest higiena, a ­przekazane nam materiały edukacyjne z pewnością będą wspierać te działania na co dzień. ­Cieszymy się, ze nasza placówka ma możliwość uczestniczyć w­ programie „PrzedszkolaBezOwsików.pl”, który nie tylko edukuje, ale tez pomaga budować świadomość zdrowotną wsród dzieci i­ rodziców – mówi Magdalena Mandziara, dyrektor przedszkola.


Jak zgłosić przedszkole do programu?
Do programu może zgłosić się każde przedszkole za pomocą formularza dostępnego na stronie akcji www.PrzedszkolaBezOwsików.pl. Zgłoszeń mogą dokonywać również rodzice. Do końca listopada 2024 r. trwa pilotażowa edycja programu w województwie pomorskim, jednak już teraz każde przedszkole może zgłosić chęć udziału w akcji. Dystrybucja „Owsipak” do placówek spoza województwa pomorskiego przewidziana jest od stycznia 2025 r.

Patroni i partnerzy akcji
Inicjatorem programu są Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. Kampania została objęta honorowym patronatem Kuratorium Oświaty w Gdańsku oraz Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej. Partnerem merytorycznym akcji jest miesięcznik BLIŻEJ PRZEDSZKOLA.

Regulamin akcji oraz formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie: www.PrzedszkolaBezOwsików.pl. 

1 Źródło: Raport „Owsiki – wiedza rodziców dzieci w wieku 3-8 lat”, Zymetria, Warszawa 2024.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mmmTreść komentarza: Problem jest systemowy i nie dotyczy tylko Starogardu. Strażnik miejski w Warszawie wystawia średnio 1,5 mandatu dziennie, gdzie pracownik obsługujący strefę płatnego parkowania w tym samym czasie kilkadziesiąt. Strażnicy działają prawie wyłącznie na wezwanie, sami nie podejmują prawie żadnych działań, a na wezwany patrol czeka się około dwóch dni. W Polsce panuje mit mówiący, że Straż Miejska istnieje tylko po to żeby łatać dziurę w budżecie, a w praktyce mandatów jest tak mało, że nie utrzymaliby się z tego przez miesiąc. Druga sprawa, że wiele osób wciąż chętniej piętnuje zgłaszającego wykroczenie niż kierowcę, który nielegalnym parkowaniem blokuje chodnik, zasłania przejście dla pieszych, czy niszczy trawnik. Nie wiem co musiałoby się stać, żeby zmieniła się nasza mentalność.Data dodania komentarza: 26.01.2026, 09:25Źródło komentarza: [FOTO, WIDEO] Parkują gdzie chcą i jeżdżą po chodnikach między pieszymi! Rynek - wizytówka miasta czy centralny parking Starogardu?Autor komentarza: teraz jaTreść komentarza: Po pierwsze : Ameryka Północna to nie Stany Zjednoczone Po drugie : Na mocy konstytucji duńskiej z 1953 roku Grenlandia jest integralną częścią Królestwa Danii, posiadającą od 1979 roku szeroką autonomię. W kwestii duńskich władz centralnych, które na Grenlandii reprezentuje wysoki przedstawiciel, są: sprawy konstytucji, obrony, polityki zagranicznej i monetarnej. Grenlandia wybiera 2 deputowanych do parlamentu duńskiego (Folketing). Lokalnym organem władzy ustawodawczej jest Landsting (kadencja 4 lata, z wyborów powszechnych), władzy wykonawczej – rząd, odpowiedzialny przed Landstingiem Po trzecie : mam nadzieję , że tym razem opublikujecie ten komentarz . PozdrawiamData dodania komentarza: 25.01.2026, 11:45Źródło komentarza: FELIETON: Grenlandia i Port HallerAutor komentarza: WTreść komentarza: 😉Data dodania komentarza: 24.01.2026, 18:53Źródło komentarza: Bluzy firmowe z logo - jakie wybrać?Autor komentarza: MAŻORETKI ŻANDARMETKI Spółdzielczego Domu Kultury w TczewieTreść komentarza: ŻANDARMETKI to nasza nazwa zespołu, ale dziękujemy za artykuł. 🙂Data dodania komentarza: 24.01.2026, 18:52Źródło komentarza: Mażoretki i Żandarmetki zapraszają do drużyny. Nowa oferta Spółdzielczego Domu Kultury w TczewieAutor komentarza: taka prawdaTreść komentarza: Port Haller -nowy pomysł PIS na ograbienie polskiego podatnika.Data dodania komentarza: 24.01.2026, 17:23Źródło komentarza: FELIETON: Grenlandia i Port HallerAutor komentarza: gratulujęTreść komentarza: Ogródki restauracyjne wśród śmierdzących samochodów. Fantastyczny pomysł.Data dodania komentarza: 23.01.2026, 13:00Źródło komentarza: [FOTO, WIDEO] Parkują gdzie chcą i jeżdżą po chodnikach między pieszymi! Rynek - wizytówka miasta czy centralny parking Starogardu?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama