„Czternastka”, czyli drugie dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów od ubiegłego roku zostało wpisane na stałe w kalendarz wypłat świadczeniobiorców. Miesiąc wypłaty określa każdorazowo Rada Ministrów w rozporządzeniu, które wydaje nie później niż do 31 października.
Tzw. czternasta emerytura jest wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych z urzędu. Oznacza to, że nie trzeba składać żadnych wniosków. Osoby uprawnione otrzymają ją wraz z emeryturą, rentą czy innym świadczeniem długoterminowym należnym za wrzesień. Ponieważ 1 września w tym roku wypada w niedzielę, osoby, które otrzymują świadczenie w tym terminie dostaną je wcześniej. ZUS wypłaci pieniądze 30 sierpnia.
W tym roku „czternastka” w pełnej wysokości wyniesie 1 780,96 zł brutto, czyli tyle, ile minimalna emerytura. Na pełną kwotę mogą liczyć osoby, których świadczenie podstawowe np. emerytura, renta nie przekracza 2 900 zł brutto. W przypadku osób ze świadczeniem głównym między 2900 zł a 4 630,96 zł brutto, czternastka zostanie zmniejszona zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Na przykład do emerytury 3 500 zł brutto, czternastka będzie przysługiwać w kwocie 1180,96 zł brutto. Świadczenie nie będzie przyznawane, jeśli kwota czternastej emerytury będzie niższa niż 50 zł. To oznacza, że „czternastki” nie otrzymają osoby, których emerytura czy renta jest wyższa niż 4 630,96 zł brutto. „Czternastki” nie otrzymają także osoby ze świadczeniem, którego wypłata na 31 sierpnia będzie zawieszona, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania.
Dodatkowe świadczenie roczne jest wolne od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie wlicza się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy 500 plus dla niesamodzielnych. Ze świadczenia zostanie pobrana jedynie składka zdrowotna oraz zaliczka na podatek dochodowy.
„Czternastkę” dostanie w tym roku ok. 8,9 mln emerytów i rencistów, w tym 6,4 mln osób w pełnej wysokości, a 2,5 mln osób w wysokości niższej, ze względu na wysokość otrzymywanego świadczenia.
Reklama
Wkrótce ZUS wypłaci pierwsze „czternastki”
W tym roku tzw. czternastka zostanie wypłacona we wrześniu. Niektórzy emeryci i renciści dostaną ją jednak wcześniej, bo już pod koniec sierpnia. Dodatkowe świadczenie roczne wyniesie 1780,96 zł brutto, czyli tyle, ile minimalna emerytura.
- Redakcja Kociewiak.pl
- 21.08.2024 06:30

Data dodania:
21.08.2024 06:30
POLECANE
Przejdź do kategorii
Aktualności Na sygnale Region Kryminalne Gospodarka Rolnictwo Sport Turystyka Ekologia Edukacja Kultura Kociewski Lajt Historia Polityka Kościół Zdrowie Felieton Ogłoszenia #PomagaMY Video PLANUJĘ DŁUGIE ŻYCIE Super Pupil ZOBACZ! POLECANE Ważne w kalendarzu Dobre rady Odeszli od Nas
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Jak zawsze...
Treść komentarza: ... "śmietanki towarzyskiej" Starogardu to nie interesuje.
Data dodania komentarza: 16.06.2026, 09:01
Źródło komentarza: Historyczny krok dla Pomorza: Parlament mówi „TAK” dla metropolii. Teraz czas na decyzję Prezydenta
Autor komentarza: Y€b@ć upa i bandere
Treść komentarza: Wszyscy ukradlińcy do siebie
Data dodania komentarza: 14.06.2026, 12:43
Źródło komentarza: FELIETON: Koniec ukraińskiego snu
Autor komentarza: Koko
Treść komentarza: Policja LPR i technik ale Karetki to co już nie warto wymienić??? Gdyby nie ratownicy z ZRM w Skarszewch ta dziewczyna by nie żyła , szybka reakcja , podjęte decyzje o przysłaniu LPR to ich zasługa więc te informacje to są beznadziejne
Data dodania komentarza: 14.06.2026, 00:17
Źródło komentarza: 15-latka spadła z hulajnogi elektrycznej i uderzyła głową w beton
Autor komentarza: tutam
Treść komentarza: Mogę spytać po co macie kącik "Napisz do nas", skoro to nie działa? Tak się boicie spamu, że zablokowaliście?
Data dodania komentarza: 14.06.2026, 00:07
Źródło komentarza: [AKTUALIZACJA] Trwa policyjna obława. 75-latek leżał w kałuży krwi. Mundurowi poszukują Mateusza G.
Autor komentarza: kto ma wiedzieć ten wie
Treść komentarza: Każdy mężczyzna ma na sobie kask, tylko nie każdy regularnie ściąga z niego pokrowiec
Data dodania komentarza: 10.06.2026, 12:59
Źródło komentarza: 15-latka spadła z hulajnogi elektrycznej i uderzyła głową w beton
Autor komentarza: em
Treść komentarza: nie miałam nic przeciwko tej fladze, dopóki nie przeczytałam "Wniosek o usunięcie flagi ma związek z niedawną decyzją prezydenta Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, który nadał Samodzielnemu Centrum Operacji Specjalnych „Północ” Sił Operacji Specjalnych Ukrainy honorowe imię „Bohaterów UPA”. (...) Ukraińska Powstańcza Armia odpowiadała za antypolskie działania na Wołyniu" - i serio ukraińskie flagi jeszcze u nas wiszą po tym ????
Data dodania komentarza: 10.06.2026, 08:16
Źródło komentarza: Czy ukraińska flaga zniknie sprzed Starostwa? Domagają się tego mieszkańcy oraz radny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze