sobota, 14 marca 2026 22:45
Reklama

Opalanie w solarium przed wakacjami. Czy to dobry pomysł?

Każdego roku wielu z nas z niecierpliwością oczekuje na wakacje, planując wypoczynek w słonecznych miejscach. W obliczu zbliżającej się perspektywy ekspozycji na słońce, niektórzy decydują się na wizyty w solarium, aby przygotować swoją skórę na intensywne nasłonecznienie.
  • Źródło: Art. sponsorowany
Opalanie w solarium przed wakacjami. Czy to dobry pomysł?

Choć opalanie w solarium przed wakacjami może wydawać się korzystnym rozwiązaniem, towarzyszą mu liczne kontrowersje i zagrożenia zdrowotne, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji.

Dlaczego ludzie wybierają solarium przed wakacjami?

Opalanie w solarium przed wakacjami jest często postrzegane jako sposób na zapobieganie poparzeniom słonecznym. Wielu uważa, że "baza opalenizny" może chronić skórę przed szkodliwym działaniem bezpośrednich promieni słonecznych. Ponadto, opalona skóra często jest kojarzona z atrakcyjnością i zdrowym wyglądem, co dodatkowo motywuje niektórych do korzystania z solarium.

Potencjalne korzyści opalania w solarium przed wakacjami

Teoretycznie, łagodne opalanie w kontrolowanych warunkach solarium może pomóc w przygotowaniu skóry do intensywniejszego opalania. Taka "baza" miałaby zmniejszać ryzyko poparzeń słonecznych, umożliwiając skórze stopniowe przyzwyczajanie się do UV. Jednakże, korzyści te mogą być iluzoryczne, gdyż promieniowanie UV, zarówno naturalne, jak i z solarium, niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia skóry.

Źródło: https://sunvegas.pl/

Ryzyka związane z korzystaniem z solarium

Nadmierne korzystanie z solarium znacząco zwiększa ryzyko rozwoju raka skóry, w tym najbardziej agresywnego - czerniaka. Ponadto, promieniowanie UV przyspiesza proces starzenia się skóry, prowadząc do zmarszczek, przebarwień i utraty jej elastyczności. Skutki te mogą być nieodwracalne i widoczne już po kilku latach regularnego korzystania z solarium.

Alternatywne metody bezpiecznego opalania

Zamiast korzystania z solarium, eksperci zalecają bezpieczniejsze metody osiągnięcia pożądanej opalenizny, takie jak kremy samoopalające czy spray tanning, które nie narażają skóry na szkodliwe działanie UV. Jeśli zdecydujemy się na korzystanie ze słońca naturalnego, kluczowe jest stosowanie kremów z wysokim filtrem SPF, noszenie odzieży ochronnej i unikanie słońca w godzinach największej jego aktywności.

Korzystanie z solarium przed wakacjami to temat budzący wiele emocji i kontrowersji. Ważne jest, aby każda decyzja była podejmowana świadomie, z pełną wiedzą na temat potencjalnych ryzyk. Pamiętajmy, że naturalne piękno nie wymaga narażania zdrowia na szwank.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
„Baczyński” w Starogardzie. Poetycki spektakl o miłości, wojnie i sile słowa „Baczyński” w Starogardzie. Poetycki spektakl o miłości, wojnie i sile słowa Starogardzkie Centrum Kultury zaprasza na wyjątkowe, poetyckie widowisko teatralne „Baczyński” – spektakl poświęcony Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu: poecie, żołnierzowi i artyście, którego twórczość do dziś porusza kolejne pokolenia.Spektakl będzie można zobaczyć 20 marca 2026 roku w sali widowiskowej SCK w Starogardzie Gdańskim. Zaplanowano dwa pokazy: o godz. 11:00 oraz o 19:00.To intymna, pełna emocji opowieść, w której jeden głos i dźwięk fortepianu budują cały świat – świat młodości rozpiętej między wojną, miłością i twórczością. Scenariusz oparto na autentycznych wierszach Baczyńskiego, fragmentach książki Katarzyny Zyskowskiej „Szklane ptaki” oraz współczesnych monologach. Całości towarzyszy oryginalna muzyka grana na żywo.🎬 Twórcy spektaklu:Reżyseria: Piotr JankowskiScenariusz: Konrad SteinMuzyka: Viktoria KoshubaObsada: Viktoria Koshuba, Konrad Stein📅 Data: 20 marca 2026 r.⏰ Godziny: 11:00 i 19:00📍 Miejsce: Sala widowiskowa SCK, Starogard Gdański🎟 Bilety: 60 zł – dostępne w recepcji SCK oraz onlineWydarzeniu towarzyszyć będzie także wystawa poświęcona twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.To nie tylko spektakl o wojnie – to przede wszystkim opowieść o młodości, miłości i słowie, które bywa silniejsze niż broń.Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.03.2026 11:00 – Data zakończenia wydarzenia: 20.03.2026 19:00
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ALTreść komentarza: Dobrze, że wreszcie jest - choć mogła być trochę większa. A o salę zabiegał jeszcze śp.dyrektor A.Lubiński ponad 40 lat temu. Niech sala cieszy wszystkich uczniów !Data dodania komentarza: 11.03.2026, 10:21Źródło komentarza: Nowa sala gimnastyczna w „Czwórce” oficjalnie otwartaAutor komentarza: trutu tutuTreść komentarza: Następny, który widział ronda na obwodnicy Starogardu. Człowieku, zgłoś się do poradni, pomogą ci. Wady wzroku da się leczyć.Data dodania komentarza: 9.03.2026, 19:33Źródło komentarza: [MAPA] Obwodnicą Starogardu pojedziemy w 2028 roku?!Autor komentarza: trutu tutuTreść komentarza: A w którym mi8ejscu, niebożę, zobaczyłaś rondo na obwodnicy? A wy, 27 stawiających kciuka doi góry, to gdzie takie ronda widzieliście? Andzia, czy ty zjadłaś za dużo, czy wypiłaś za mało? A gdzie ty widziałaś, że nie będzie ekranów dźwiękochłonnych? Jesteś bystrooka, skoro na takiej prezentacji dostrzegłaś brak ekranów. Mega świństwo dla mieszkających starogardzian jest stanie w korkach spowodowanych przez ruch tranzytowy w centrum miasta.Data dodania komentarza: 9.03.2026, 19:29Źródło komentarza: [MAPA] Obwodnicą Starogardu pojedziemy w 2028 roku?!Autor komentarza: AndrewTreść komentarza: Mając jeszcze paliwo z starych dostaw podnoszą ceny,i dziwić się że ludzie tęsknią za komuną.Sami pchają ich w jej objęcia!!!!!!Data dodania komentarza: 5.03.2026, 22:08Źródło komentarza: [PORÓWNANIE] Szaleństwo na stacjach paliw! Ceny galopują w górę z godziny na godzinę!Autor komentarza: ObcyTreść komentarza: Ale wymyślił "dziadek mróz".Data dodania komentarza: 27.02.2026, 14:30Źródło komentarza: Zima w Smętowie Granicznym na sportowo – nowe tory do narciarstwa biegowego przy GOKSiRAutor komentarza: Wyborca obiektywnie.Treść komentarza: Przykra sprawa ,ale najważniejsze ,ze burmistrzowi się dobrze żyje. Czy wiecie ile ma pensji ? Wiecej niż niejeden minister,bo ok.20 tysiecy brutto. Miasteczko malutkie a pensja ogromna. Natomiast biedni emeryci płaczą i płacą wysokie rachunki. Taka to sprawiedliwość w naszym kraju.Data dodania komentarza: 27.02.2026, 14:16Źródło komentarza: Drastyczne podwyżki cen ciepła w Skórczu. Mieszkańcy: „Albo opłaty, albo jedzenie”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama