środa, 24 czerwca 2026 10:54
Reklama

FELIETON: Niepodległość bez gwarancji?

W sobotę 11 listopada mija 105 lat od dnia, gdy Niemcy podpisały akt kapitulacji. W ten sposób zakończyła się I wojna światowa. Straszna wojna, pod wieloma względami gorsza od II wojny światowej, uznawanej powszechnie za najokrutniejsze doświadczenie ludzkości.
FELIETON: Niepodległość bez gwarancji?

Bowiem wojna lat 1914-1918 to nie tylko 10 mln poległych, ale i miliony zmarłych w wyniku światowej pandemii grypy hiszpanki, duru brzusznego, tyfusu – spowodowanych warunkami wywołanymi przez wojnę: nędzą, głodem, nieludzkimi warunkami bytowania, na przykład na ziemiach polskich, przez które przechodziły watahy wrogich armii, a na koniec jeszcze przyszli zdziczali bolszewicy. Do dziś nie wiadomo, ilu ludzi straciło życie w wyniku tej pandemii. Historycy mówią nawet o stu milionach!

Jakby na przekór tym nieszczęściom, I wojna światowa odmieniła Europę w duchu niepodległościowym. Narody walczące niemal przez cały XIX wiek o wybicie się na niepodległość, o własne państwo nagle – od jesieni 1918 roku – mogły po tę niepodległość sięgnąć! Dotyczyło to zwłaszcza narodów żyjących na osi północ – południe, między najbardziej agresywnymi ciemiężycielami Europy: Niemcami i Rosją. Niemcy przegrały wojnę i na powojennej konferencji pokojowej, ustalającej nowy porządek europejski, nie miały nic do powiedzenia! Rosja pogrążyła się w krwawej rewolcie bolszewickiej. Rozpadła się też monarchia austrowęgierska.

Już 16 listopada 1918 roku Józef Piłsudski – jeszcze nie naczelnik państwa (zostanie nim 22 listopada), tylko wódz naczelny „polskiej siły zbrojnej”, ogłosi „urbi et orbi” wskrzeszenie Rzeczypospolitej Polskiej jako państwa! Komunikat o tym wskrzeszeniu wyśle w eter symbolicznie: z wojskowej niemieckiej iskrówki, umieszczonej na stokach warszawskiej Cytadeli, gdzie w sierpniu 1864 roku Moskale mordowali Romualda Traugutta i członków powstańczego Rządu Narodowego!

Gorzka i zarazem pełna radości była ta polska niepodległość. Gorzka, bo naród polski żył w nędzy spowodowanej polityką gospodarczą zaborców na ziemiach polskich i niewyobrażalnymi zniszczeniami i rabunkami wojennymi. Polakom zagrażał głód! Jednocześnie była radość, bo spełniły się marzenia polskich pokoleń, spełnił się sen o niepodległości!

Zakończenie I wojny światowej nie oznaczało zakończenia wojny „polskiej”. Trzeba było odeprzeć jeszcze najazd bolszewicki, co graniczyło z cudem, bo Wojsko Polskie powstawało dosłownie z dnia na dzień. Trzeba było się mobilizować w okresie plebiscytów decydujących o sile odrodzonego państwa. W Wielkopolsce (także w części Pomorza) i na Górnym Śląsku trzeba było niepodległość i sprawiedliwe granice wyrąbać z bronią w ręku.

Na Pomorze Gdańskie Polska przyszła dopiero w styczniu i w lutym 1920 roku, na mocy konferencji pokojowej w Wersalu. Traktat wersalski to najpiękniejsze, co mogło się przydarzyć Europie: Polakom, Czechom i Słowakom, Finom, Litwinom, Łotyszom, Estończykom, Irlandczykom. Rozpadła się Europa jako więzienie narodów.

Zbrodnicze państwa – Rosja bolszewicka i Niemcy Adolfa Hitlera – nie pogodziły się z Europą wolnych narodów. Podpisały tajny pakt i przystąpiły do realizacji zbrodniczych planów, skierowanych przeciwko sąsiadom. Główną ofiarą stała się Polska. Tylko z ręki niemieckiej straciliśmy 5 mln 600 tysięcy obywateli! W Lesie Szpęgawskim i w innych pomorskich lasach zaczęło się pierwsze masowe ludobójstwo podczas II wojny światowej. Poległych i zamordowanych przez Sowiety – nie tylko w Lesie Katyńskim – do dziś nikt nie policzył.

Kidy w roku 1989 nadeszła nowa jesień narodów i rozpadło się imperium zewnętrzne Związku Sowieckiego, wydawało się, że raz na zawsze pożegnaliśmy się z perspektywą nowego aliansu rosyjsko – niemieckiego i nowego zniewolenia Europy. „Wejście” do Europy, czyli do Unii Europejskiej, witaliśmy z entuzjazmem. Zabrakło nam jednak wyobraźni. Unia nie jest już dziś dobrowolnym porozumieniem niepodległych państw, wspierających się gospodarczo. Na naszych oczach zaczyna się zmieniać w jakieś horrendalne państwo niemieckie, w którym nie będziemy mieli nic do powiedzenia, bo już nie będziemy suwerennym podmiotem, z prawem veta w życiowych dla nas sprawach. Koniec roku 2023 i przepychanki związane z formowaniem nowego rządu, z nieustanną niemiecką ingerencją w nasze wewnętrzne sprawy – to najwyższa pora, by sobie odpowiedzieć na pytanie, ile jest warta polska Niepodległość, za którą miliony Polaków oddało życie. 



Nagroda już w grudniu?
Przez wiele miesięcy Oppositionsführer Donald Tusk epatował nas marchewką w postaci mitycznych miliardów z tzw. „funduszu odbudowy”.

„Piniendzy nie ma i nie będzie”, ale jak będziemy posłuszni, to spłyną na nas miliardy euro, niczym złoty deszcz. Od tego niemieckiego dobrodziejstwa zależy, czy Polska w ogóle przetrwa. Propagandyści Tuska pokazali przy tym, jak nisko cenią polski rozum. Pojawił się w sieci filmik, na którym widzieliśmy Tuska, gdy stoi przy paletach pełnych „piniendzy” i pokazuje ręką te palety. Na wierzchu banknoty euro, pod spodem papier powycinany z gazet. Zupełnie jak na amerykańskim filmie gangsterskim, zanim padną pierwsze strzały, gdy oszustwo się wyda. Ten filmik jednak szybko wycofano, bo oszuści zrozumieli, że Polacy są co prawda naiwniakami (co widzieliśmy 1 i 15 października), ale nie durniami i ta paleta ich drażni.

Niemcy – sterujący Tuskiem i jego paletą – okazali się cwansi niż ludzie Tuska. Pokazując typowo niemieckie, obłudne „zatroskanie” o Polskę, wydumali kilkadziesiąt „kamieni milowych”, od których zależy łaska niemiecka i euro z „funduszu odbudowy”. Te kamienie – raczej młyńskie niż milowe! – pokazywały, jakie czynności muszą wykonać polskie władze, by dostać jakiś ochłap z tego „funduszu”. Przede wszystkim muszą sobie kupić niemieckie siedmiomilowe buty. „Pojechał Kaczor na Niemców stronę, tam kupił buty siedmiomilowe. Szedł pełen dumy, szedł pełen buty, w piękne niemieckie buty obuty”…

Nie ma sensu przypominać treści tych wszystkich kamieni, generalnie miały one podporządkować wewnętrzne sprawy państwa polskiego, zwłaszcza sądownictwo, niemieckim dobrodziejom. Rząd Zjednoczonej Prawicy, pod naciskiem Suwerennej Polski, markował wykonanie tych rozkazów, ale nie zamierzał ich wykonywać, narażając się na coraz bardziej bezczelne ataki akolitów Tuska. Niestety, wielu naiwnych poddało się ich strachom i obietnicom niemieckiego, finansowego raju, głosując 15 października na byłą PZPR, były ZSL i „trzecią drogę”, czyli przefarbowany kawałek PO.

W kampanii wyborczej Tusk, zamiast mówić o swoim programie, grzał do granic wytrzymałości „fundusz” i kamienie młyńskie. Tak się podpalił, że na spotkaniu w Sopocie złożył uroczystą przysięgę, że dzień po wygranych wyborach pojedzie do Brukseli i „odblokuje pieniądze dla Polski”! Wielu z nas zaniemówiło na te słowa, bo jasno z nich wynikało, że niemieckie, „praworządne” kamienie młyńskie to lipa! Nie chodzi o zgodę na „praworządność”, tylko o osadzenie przy władzy w Polsce środowisk proniemieckich, planujących likwidację suwerenności Polski – w ramach zaplanowanej „reformy” niemiecko-francuskiej unii. Ilu frajerów uwierzyło w bajkę Tuska o cudownym „odblokowaniu” miliardów dla Polski dzień po wygranych przez Zbieraninę wyborach i oddało głos na tę „koalicję”? Naciskany przez dziennikarzy, Tusk wybrał się po wyborach do Brukseli i przywiózł dobrą nowinę od kuzynki von Ursuli: jak wszystko dobrze pójdzie (jak Freund von Ursuli obejmie na dobre władzę w Polsce), to już w grudniu coś nam skapnie! „Nie musimy czekać na dokończenie procesów legislacyjnych” [!], dodał zadowolony Oppositionsführer . W ten sposób Donald Tusk ostatecznie potwierdził to, o czym wiedzieliśmy od samego początku: sławetna unijna „warunkowość” to lipa. To pejcz w ręku Niemców. Liczy się posłuszeństwo, a wtedy wszystkie kamienie, którymi Niemcy rzucali w demokratyczny polski rząd, pójdą precz. Weg! Przypomniały mi się słowa mojej ś.p. Mamy, wielokrotnie do mnie i do mojego rodzeństwa kierowane, podczas wspólnych lektur pod kaflowym piecem, w długie zimowe, wiejskie wieczory: „Jak świat światem, Niemiec nigdy nie będzie Polakowi bratem”…

 

Piotr Szubarczyk pracował przez 18 lat w IPN Gdańsk, potem w NIK w Warszawie. Autor książek (m.in. Czerwona apokalipsa. Sowiecka agresja na Polskę i jej konsekwencje, Kraków 2014) oraz kilkuset artykułów o historii Polski i Pomorza. Współpracuje z radiem i TV (m.in. konsultant spektaklu TVP Inka 1946, autor cyklu audycji Świadkowie historii w Radio Gdańsk). Od 45 lat w Starogardzie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Koncerty czerwcowe w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Koncerty czerwcowe w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Koncerty symfoniczne i wydarzenia organizowane przez PFB w czerwcu 2026 r. Sala Koncertowa PFB1/06/2026, poniedziałek, godz. 9:00 i 11:30Bilety w cenie: 26 złKoncert edukacyjny z okazji Dnia Dziecka – Ole! Muzyczna korrida z byczkiem FernandoWystąpią:Kamil Pękala – barytonKwartet Opera w składzie:Michał Rożek – I skrzypcePrzemysław Treszczotka – II skrzypceKrzysztof Szwarc – altówkaBarbara Misiewicz – wiolonczelaZespół taneczny Żucovia DanceNatalia Bigus – choreografiaKarolina Klawitter – scenariusz i prowadzenie koncertuW programie: Georges Bizet – muzyka z opery Carmen Wiek: 4+Czas trwania: ok. 60 min.Zapraszamy Was na niezwykły koncert z okazji Dnia Dziecka, podczas którego poznacie bajkę o najsympatyczniejszym byczku świata – Fernando. Wszystko to przy dźwiękach wspaniałej muzyki z opery Carmen Georges’a Bizeta – pełnej hiszpańskiego ognia, rytmicznego tupania, radosnego klaskania.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku2/06/2026, wtorek, godz. 20:00Wstęp wolny!Koncert organowy z cyklu Bliżej Bacha Wystąpi:Bartosz Jakubczak – organySouthwest German Chamber ChoirJudith Mohr – przygotowanie Chóru W programie:/ Bartosz Jakubczak:Nicolaus Bruhns – Preludium e-moll WielkieJan Sebastian Bach – Preludium chorałowe Allein Gott in der Höh sei Ehr BWV 662Allabreve BWV 589Felix Mendelssohn-Bartholdy – Temat z wariacjami D-durWolfgang Amadeusz Mozart – Fantazja f-moll KV 608/ Chór:Mikołaj Zieleński – Vox in RamaWacław z Szamotuł – In te Domine speraviHeinrich Schütz – Herr, auf dich traue ichJan Sebastian Bach – Ich lasse dich nichtCzas trwania koncertu: ok. 60 min.Cykl koncertowy Bliżej Bacha to koncerty skierowane głównie do lokalnej społeczności, które rokrocznie przyciągają setki pomorskich melomanów. W tym roku koncerty w ramach powyższych wydarzeń będą miały miejsce w dominikańskiej, zabytkowej Bazylice św. Mikołaja. Świątynia, jako jedna z najstarszych w Gdańsku, stanowi niezwykle ważne miejsce dla gdańszczan, a dla turystów ważny punkt na trójmiejskiej mapie zabytków. Bazylika może poszczycić się zabytkowymi organami – najlepszym gdańskim bachowskim instrumentem i mnóstwem dzieł sztuki sakralnej, które przechodzą konsekwentne renowacje. Zapraszamy na koncert organisty Bartosza Jakubczaka oraz Southwest German Chamber Choir, prowadzony przez Judith Mohr.--Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica SacraWspółorganizatorzy:Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w GdańskuKlasztor Dominikanów w Gdańsku---Sala Dębowa6/06/2026, sobota, godz. 11:00, 13:30Bilety: 16 złWarsztaty muzyczno-integracyjne dla seniorów – Muzyka nie zna wieku Prowadzenie: Eliza LudkiewiczMuzyka nie zna wieku to sobotnie spotkania w niewielkim, kameralnym gronie, w niezobowiązującej atmosferze. Prowadząca Eliza Ludkiewicz (psycholożka, oligofrenopedagożka oraz arteterapeutka) zapozna uczestników z elementami muzykoterapii, ukazując, w jaki sposób muzyka może rozluźniać ciało i umysł, poprawić kondycję psychofizyczną, pobudzić kreatywność i uwolnić endorfiny. Część druga spotkania ma nieformalny charakter integracji przy kawie, herbacie i słodkiej przekąsce.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2026 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala nad Motławą 9/06/2026, wtorek, 13:30Bilety w cenie: 39 zł (jeden bilet obejmuje wstęp jednego dziecka i opiekuna)Czuła muzyka dla SmykaWarsztaty umuzykalniające dla maluszków i ich opiekunówProwadzenie: Ewelina Bronk-MłyńskaWiek: 1-4 latCzas trwania: ok. 45 min.Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty stworzone z myślą o najmłodszych dzieciach oraz ich opiekunach. Czuła muzyka dla Smyka to przestrzeń wspólnego odkrywania świata dźwięków, rytmu i bliskości. W kameralnej, ciepłej atmosferze dzieci doświadczają różnorodnych brzmień, rozwijają wrażliwość muzyczną i ruchową, uczą się przez zabawę i naturalną ekspresję, budują więź z opiekunem poprzez wspólne muzyczne aktywności.Zajęcia prowadzone są przez Ewelinę Bronk-Młyńską (certyfikowaną instruktorkę I i II st., członkini Polskiego Towarzystwa im. E. E. Gordona, absolwentkę Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku na wydziale instrumentalnym i wokalno-aktorskim oraz pedagożkę) w duchu uważności i radości, bez oceniania czy oczekiwań – tu liczy się radość z bycia razem i wspólnego muzykowania.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---9/06/2026, wtorek, godz. 20:00Wstęp wolny!Koncert organowy z cyklu Bliżej BachaWystąpi:Radosław Marzec – organyW programie:Jan Sebastian Bach:- Preludium i fuga Es-dur BWV 552- Trio Sonata C-dur BWV 529: Allegro, Largo, Allegro- Preludium e-moll BWV 548- Andante h-moll BWV 528 z: Trio Sonata e-moll- Fuga e-moll, BWV 548Czas trwania koncertu: ok. 60 min.Cykl koncertowy Bliżej Bacha to koncerty skierowane głównie do lokalnej społeczności, które rokrocznie przyciągają setki pomorskich melomanów. W tym roku koncerty w ramach powyższych wydarzeń będą miały miejsce w dominikańskiej, zabytkowej Bazylice św. Mikołaja. Świątynia, jako jedna z najstarszych w Gdańsku, stanowi niezwykle ważne miejsce dla gdańszczan, a dla turystów ważny punkt na trójmiejskiej mapie zabytków. Bazylika może poszczycić się zabytkowymi organami – najlepszym gdańskim bachowskim instrumentem i mnóstwem dzieł sztuki sakralnej, które przechodzą konsekwentne renowacje. Zapraszamy na koncert znakomitego organisty Radosława Marca.--Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica SacraWspółorganizatorzy:Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w GdańskuKlasztor Dominikanów w Gdańsku---Sala Koncertowa PFB12/06/2026, piątek, godz. 19:00 Bilety w cenie: 28-100 złKoncert symfoniczny – Pietro de Maria Wystąpią:Orkiestra PFBEugene Tzigane – dyrygentPietro de Maria – fortepianPietro de MariaW programie:Wolfgang Amadeusz Mozart – Koncert fortepianowy nr 22 Es-dur K. 482 [34’]Przerwa [20']Johannes Brahms – III Symfonia F-dur op. 90 [33’]Świetny włoski pianista Pietro de Maria zagra jeden z najbardziej cenionych koncertów Wolfganga Amadeusza Mozarta – Koncert fortepianowy nr 22 Es-dur K. 482. Mozart zastąpił w nim oboje klarnetami, co nadaje brzmieniu orkiestry bardziej miękki, ciepły kolor i podkreśla lekkość stylu klasycznego, połączonego z głęboką ekspresją emocjonalną koncertu. Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą japońskiego dyrygenta Eugene’a Tzigane  zagra również jedną z najważniejszych symfonii późnego romantyzmu – III Symfonię F-dur op. 90 Johannesa Brahmsa.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski---Sala Koncertowa PFB19-20/06/2026, piątek-sobota, godz. 19:00 Bilety w cenie: 43-141,50 złZakończenie jubileuszowego 80. sezonu artystycznego 2025-2026Wystąpią:Krzysztof Jakowicz fot. Piotr ŻagiellOrkiestra PFBGeorge Tchitchinadze – dyrygentKrzysztof Jakowicz – skrzypceEwa Tracz – sopranAdam Sobierajski – tenorTomasz Rak – barytonAkademicki Chór Uniwersytetu GdańskiegoMarcin Tomczak, Aneta Majda – przygotowanie chóru UGChór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego im. T. TylewskiegoBłażej Połom, Aleksandra Zawada, Hanna Stoszek – przygotowanie chóru GUMedChór dziecięcy Canzonetta z OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańskuoraz uczestnicy Operowego Chóru Dziecięcego przy Operze Bałtyckiej w GdańskuTeresa Pabjańczyk, Anna Borkowska – przygotowanie chóru OSMProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Max Bruch – I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26 [24’]Przerwa [20']Carl Orff – Carmina Burana [59’]Wyjątkową atrakcję Polska Filharmonia Baltycka szykuję na zakończenie swojego jubileuszowego sezonu artystycznego. Koncert wieńczący 80 lat istnienia zespołu Orkiestry PFB uświetni obecność aż czterech chórów: Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego, Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego im. T. Tylewskiego oraz Chóru dziecięcego Canzonetta z OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku wspartego uczestnikami Operowego Chóru Dziecięcego przy Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Wraz z nimi Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą maestro George’a Tchitchinadze i śpiewakami-solistami (Ewa Tracz, Adam Sobierajski  i Tomasz Rak) wykona słynną kompozycję Carla Orffa Carmina Burana. Wcześniej w pierwszej części wieczoru wystąpi wirtuoz skrzypiec Krzysztof Jakowicz, który z Orkiestrą PFB zagra I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26. Koncert wyjątkowo zostanie powtórzony w sobotę 20 czerwca.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski--Archikatedra Oliwska29/06/2026, poniedziałek, godz. 20:00 Bilety w cenie: 28-48 złInauguracja 69. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie Orkiestra PFB fot. Piotr HukałoWystąpią:Orkiestra PFBMirosław Jacek Błaszczyk – dyrygentRoman Perucki – organyŁukasz Długosz – fletAgata Kielar-Długosz – fletŁukasz Długosz i Roman Perucki, fot. Paweł JaremczukProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Enjott Schneider – III Koncert organowy Chopinade (prawykonanie)Mikołaj Piotr Górecki – Sacra conversazione na dwa flety, organy i orkiestrę smyczkową op. 71 (prawykonanie)Krzysztof Penderecki – Adagio z III Symfonii (wersja na smyczki)Czas trwania koncertu: ok. 80 min.Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie to największe w Polsce i jedno z największych wydarzeń organowych w Europie. Podczas festiwalu przez całe wakacje w zabytkowej Katedrze Oliwskiej grane są recitale w wykonaniu wybitnych organistów z różnych stron świata. Perłą w koronie zawsze jest Inauguracja MFMO w Oliwie, która tym razem będzie wyjątkowo imponująca. Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka zagra z wybitnymi solistami: prof. Romanem Peruckim (organy) i flecistami: Agatą Kielar-Długosz i Łukaszem Długoszem. W programie aż dwa prawykonania dedykowane solistom koncertu. Po raz pierwszy usłyszymy III Koncert organowy Chopinade Enjotta Schneidera oraz Koncert na flet, organy i orkiestrę Mikołaja Piotra Góreckiego. Wydarzenie dopełni Adagio z III Symfonii (w wersji na smyczki) Krzysztofa Pendereckiego.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku: Ruch MuzycznyPatroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Prestiż. Magazyn Trójmiejski  Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.06.2026
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kamila Treść komentarza: czy jest gdzieś petycja w sprawie zdjęcia flagi Ukraińskiej ze Starostwa Powiatowego? Data dodania komentarza: 23.06.2026, 09:44 Źródło komentarza: Czy ukraińska flaga zniknie sprzed Starostwa? Domagają się tego mieszkańcy oraz radny Autor komentarza: Jak zawsze... Treść komentarza: ... "śmietanki towarzyskiej" Starogardu to nie interesuje. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 09:01 Źródło komentarza: Historyczny krok dla Pomorza: Parlament mówi „TAK” dla metropolii. Teraz czas na decyzję Prezydenta Autor komentarza: Y€b@ć upa i bandere Treść komentarza: Wszyscy ukradlińcy do siebie Data dodania komentarza: 14.06.2026, 12:43 Źródło komentarza: FELIETON: Koniec ukraińskiego snu Autor komentarza: Koko Treść komentarza: Policja LPR i technik ale Karetki to co już nie warto wymienić??? Gdyby nie ratownicy z ZRM w Skarszewch ta dziewczyna by nie żyła , szybka reakcja , podjęte decyzje o przysłaniu LPR to ich zasługa więc te informacje to są beznadziejne Data dodania komentarza: 14.06.2026, 00:17 Źródło komentarza: 15-latka spadła z hulajnogi elektrycznej i uderzyła głową w beton Autor komentarza: tutam Treść komentarza: Mogę spytać po co macie kącik "Napisz do nas", skoro to nie działa? Tak się boicie spamu, że zablokowaliście? Data dodania komentarza: 14.06.2026, 00:07 Źródło komentarza: [AKTUALIZACJA] Trwa policyjna obława. 75-latek leżał w kałuży krwi. Mundurowi poszukują Mateusza G. Autor komentarza: kto ma wiedzieć ten wie Treść komentarza: Każdy mężczyzna ma na sobie kask, tylko nie każdy regularnie ściąga z niego pokrowiec Data dodania komentarza: 10.06.2026, 12:59 Źródło komentarza: 15-latka spadła z hulajnogi elektrycznej i uderzyła głową w beton
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama