piątek, 5 grudnia 2025 11:30
Reklama

Pomorski Katyń - Wielki Piątek 22 marca 1940 roku. Rocznica zbrodni niemieckiej w lesie obok Sztutowa

W środę 22 marca przypada 83. rocznica niemieckiej zbrodni, która dokonała się podczas rytualnego mordu dokonanego w Wielki Piątek 1940 roku. Zbrodni, na elicie Polaków z terenu Gdańska i Pomorza, dokonali funkcjonariusze niemieckiej III Rzeszy na elicie Polaków z terenu Gdańska i Pomorza. Ludobójstwo miało miejsce w lesie, niedaleko niemieckiego obozu śmierci KL Stutthof (obecnie Muzeum Stutthof).
Pomorski Katyń - Wielki Piątek 22 marca 1940 roku. Rocznica zbrodni niemieckiej w lesie obok Sztutowa

22 marca 1940 r. to dzień, który powinien pamiętać każdy Polak. W Wielki Piątek 1940 r. dokonano rytualnego mordu przez funkcjonariuszy niemieckiej III Rzeszy na Polakach z terenu Gdańska i Pomorza. Zimą i wiosną 1940 r. Niemcy przeprowadzili krwawe egzekucje na Polakach, którzy zasłużyli się w krzewieniu polskości Pomorza i Gdańska. Sposób przeprowadzenia i czas egzekucji jest zbieżny z wymordowaniem na wschodzie – w Katyniu, Charkowie i w innych nieznanych do dzisiaj miejscach, naszych oficerów przez Sowietów. Strzałem w tył głowy, nad wykopanym grobem w lesie, w pobliżu niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Stutthof, zostali pozbawieni życia niewinni ludzie. Nie przypadkowo oprawcy wybrali dzień egzekucji - Wielki Piątek, 22 marca 1940 roku – w dzień Męki Chrystusa. Zamordowani Polacy, zasypani warstwą piachu i posadzonymi brzozami na ich zbiorowym grobie, mieli zniknąć z pamięci i historii Polski. Na szczęście hitlerowskim katom nie udał się zbrodniczy zamysł.

Mimo, że historia mordu działaczy Polonii Gdańskiej i Plebiscytu nie do końca jest znana wielu ludziom na Pomorzu, to powinniśmy w tym szczególnym dniu - 22 marca – czcić ich pamięć i doceniać to, jak bardzo kochali Polskę, Pomorze i Gdańsk oraz walczyli o naszą tożsamość narodową. Wierzę, że ich los doczeka się lepszego i właściwego uznania przez władze państwowe i samorządowe naszego regionu. W szczególności zaś pamięć i zobowiązanie o Nich ciąży na władzach i społeczności Gdańska, aby ze szczególną czcią i zaangażowaniem pamiętać o ich nagrobkach na Cmentarzu Pomniku Bohaterów „Zaspa” i miejscu egzekucji w lesie sztutowskim.

Uroczystości

Dyrekcja Muzeum Stutthof i jego pracownicy, jak co roku pragną oddać hołd Ofiarom tej zbrodni. 22 marca o godz. 12:00 w miejscu upamiętnienia egzekucji w lesie Stegnie złożone zostaną kwiaty, w geście pamięci o Pomordowanych.

W środę, 22. marca br., o godz. 18.00 w kościele pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika przy al. Legionów 13 w Gdańsku-Wrzeszczu, zostanie odprawiona Msza św. w intencji Pomordowanych Polaków przed 83 laty w obozie koncentracyjnym Stutthof. Wśród nich był także Bł. Ks. Bronisław Komorowski. Po Mszy św. udamy się na plac Komorowskiego, by tam przed pomnikiem, pomodlić się, szczególnie o pokój w Ukrainie. Po modlitwie będzie możliwość odwiedzenia Parafialnej Sali Tradycji.

WIĘCEJ W DODATKU HISTORYCZNYM 

 PAMIĘTAMY! POMORSKI KATYŃ


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mlisewski590@gmailTreść komentarza: Dzie można odebrać jedzenie Bo ja nie mam nic do jedzenia Proszę odpisaćData dodania komentarza: 1.12.2025, 10:19Źródło komentarza: Nowe lodówki społeczne w Starogardzie! Gdzie się znajdują i co można do nich wkładać?Autor komentarza: CiekawskiTreść komentarza: Czy w autobusie szkolnym są pasy bezpieczeństwa?Data dodania komentarza: 27.11.2025, 12:57Źródło komentarza: Groźne zdarzenie drogowe. Autobus szkolny w rowie. Dzieci bez pomocy medycznej na miejscu stłuczki?!Autor komentarza: Alinkaaa3Treść komentarza: wszesniej czy pozniej wszystko wraca, czasami w najbardziej nieoczekiwanym momencie. takie historie sklaniaja do refleksij i sprawdzania swoich praw na czas, naprzyklad za pomoca materialow na stronie https://consultant.net.pl/, a nie wtedy, gdy jest juz za poznoData dodania komentarza: 26.11.2025, 15:46Źródło komentarza: Lekceważył prawo i sądowe zakazy. Konsekwencje przyszły nocąAutor komentarza: Alinkaaa3Treść komentarza: Czytając ten artykuł, po raz kolejny przekonałem się, że nie można ignorować prawa bez ponoszenia konsekwencji. Wcześniej czy później wszystko wraca, czasami w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Takie historie skłaniają do refleksji i sprawdzania swoich praw na czas, na przykład za pomocą materiałów na stronie Consultant.net.pl, a nie wtedy, gdy jest już za późno.Data dodania komentarza: 26.11.2025, 15:40Źródło komentarza: Lekceważył prawo i sądowe zakazy. Konsekwencje przyszły nocąAutor komentarza: SutenerTreść komentarza: Nie przesadzacie z tą pisowską narracją ? kolejny ściekData dodania komentarza: 24.11.2025, 13:26Źródło komentarza: FELIETON: Czołem, Panie Prezydencie!Autor komentarza: Klemens W.Treść komentarza: Patrząc po ilosci rozbudowań jednorodzinnych Derdowskiego powinna byc połączona zarówno z Gdańska jak i z Skarszewską rondami. I przez całą jej długość podzielona wysepkami z przejściami dla pieszych.Data dodania komentarza: 23.11.2025, 00:21Źródło komentarza: Potrącenie pieszego na ulicy Derdowskiego. Poszkodowany trafił do szpitala
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama