niedziela, 25 września 2022 09:21
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

FELIETON: Bitwa o podręcznik szkolny!

Wkrótce nowy rok szkolny i nowy przedmiot w szkołach ponadpodstawowych: historia i teraźniejszość. To inicjatywa ministra edukacji prof. Przemysława Czarnka, który zauważył to, co od lat widzą nauczyciele: szkolna „wiedza o społeczeństwie” to lipa wyrastająca z czasów PRL. Nie daje wiedzy ani nie uczy o społeczeństwie…
FELIETON: Bitwa o podręcznik szkolny!
„Historia i teraźniejszość 1945-1979. Podręcznik dla liceów i techników” prof. Wojciecha Roszkowskiego to najlepszy od lat podręcznik, jaki napisano dla polskiej szkoły!

Uczniowie szkół ponadpodstawowych kończą edukację bez podstawowej wiedzy na temat najnowszej historii i najważniejszych problemów współczesnego świata i Polski, bo nauczyciele „nie mają czasu na realizację programu” albo po prostu nie mają wiedzy... W wolne miejsce wchodzą podejrzani „edukatorzy”, wolontariusze z licznych polskojęzycznych portali internetowych i podejrzanych „fundacji”, którzy tłumaczą polskiemu nastolatkowi, że cała historia Polski to jedna wielka anarchia, antysemityzm i kolonialne uciskanie sąsiadów a obecny, wybrany w demokratycznych wyborach rząd to faszystowska banda, przed którą obronią nas szlachetni Niemcy, bo oni reprezentują „starą demokrację” (wiadomo: Hitler, Bismarck…), a nie taką nową, dopiero raczkującą w Polsce (od Pawła Włodkowica…).

Wiedząc o braku przygotowania większości nauczycieli do realizacji założeń nowego przedmiotu, Ministerstwo Edukacji postawiło na podręcznik najwyższej jakości, napisany przez historyka z autorytetem. Takim historykiem jest niewątpliwie prof. Wojciech Roszkowski. Profesor nauk humanistycznych, ale i ekonomista. Bada od lat historię gospodarczą i polityczną Polski, ale i najnowszą historię Europy Środkowej i Wschodniej. Ma piękną kartę w opozycji antykomunistycznej. W latach 70., jako „Andrzej Albert”, wydał w niezależnym obiegu „Najnowszą historię Polski 1918–1980”. Był dyrektorem Instytutu Studiów Politycznych PAN, Kosciusko Chair of Polish Studies na Uniwersytecie w Virginii, kierownikiem Katedry Stosunków Międzynarodowych Collegium Civitas w Warszawie. Był też eurodeputowanym. Wiedza, doświadczenie naukowe, nienaganna postawa polskiego patrioty. Kawaler Orderu Orła Białego! Autor licznych książek o fundamentalnej problematyce, m.in. „Półwiecze. Historia polityczna świata po 1945 roku”, „Najnowsza historia Polski 1914–2011”.

„Historia i teraźniejszość 1945-1979. Podręcznik dla liceów i techników”
to najlepszy podręcznik, jaki widziałem w życiu! Profesor nie stawia się tu w roli wykładowcy akademickiego, lecz opowiada młodym ludziom o skomplikowanych zjawiskach współczesnego świata: od skutków II wojny światowej, chorego układu w świecie pojałtańskim – po pielgrzymkę św. Jana Pawła II do Ojczyzny w roku 1979. Wydarzenia od roku 1980 do czasów najnowszych (2015) zostaną przedstawione w tomie 2.
Znając upodobania młodzieży do „obrazkowego” odbioru wszelkiej wiedzy, profesor ubogaca swój podręcznik prawie pięciuset ilustracjami i mapami. Na ten podręcznik rzucą się najpierw… rodzice licealistów, żeby uzupełnić wiedzę i zrobić sobie powtórkę, na którą w ich liceum przed 20-30 laty nie było czasu… Podręcznik Roszkowskiego to lektura dla całej rodziny!
Nowością, która stanowi o nowoczesności podręcznika i jego atrakcyjności dla młodzieży, nie rozstającej się ze smartfonem, są liczne (39) QR-kody. Zeskanowane przez telefon, pozwalają usłyszeć głos św. Jana Pawła II czy Johna Kennedy’ego. Na początku każdego rozdziału można odsłuchać, przez QR-kod, wypowiedzi profesora. Rewelacyjny pomysł!

Wściekłe no pasarán!
Potężne lobby lewackie w Polsce rzuciło się na prof. Roszkowskiego, stawiając mu absurdalne zarzuty. Generalnie chodzi o to, że profesor „idealizuje” historię Polski i Polaków. No bo jakżeż tak można pisać, w rozdziale o skutkach II wojny światowej, że to Polska była jej największą ofiarą! Dlaczego Roszkowski nie pisze, że najwięcej Żydów zamordowali Polacy!? Dlatego, łotry, że jest profesorem historii a nie płatnym ideologiem. A propos ideologii: dlaczego Roszkowski zalicza do nich wynaturzony feminizm i gender?! Dlatego, że są to ideologie w pełnym tego słowa znaczeniu, do tego bardzo niebezpieczne, rujnujące ład społeczny. Sam „führer opozycji” (szokujące określenie Frau von der Leyen!) Donald Tusk zajął się podręcznikiem profesora Roszkowskiego! Halt! Trzeba go napisać na nowo! Warum? Sieje nienawiść, bo wspomina metodę in vitro jako nienaturalną.
Nie podoba się lewactwu, że profesor nazywa św. Jana Pawła II „następcą Jezusa na Ziemi”. W naszej kulturze chrześcijańskiej tak zawsze mówiono o biskupie Rzymu, więc o co wam chodzi?
„Na trzy tygodnie przed wakacjami książka prof. Roszkowskiego to jedyny podręcznik dopuszczony przez ministerstwo edukacji Przemysława Czarnka do użytku szkolnego” – pisała niejaka Karolina Słowik w „Gazecie Wyborczej”. Proszę pani, nie ma takiej instytucji, jak „ministerstwo edukacji Przemysława Czarnka”! Jest Ministerstwo Edukacji Narodowej, w ramach Rządu Rzeczypospolitej Polskiej. Dziennikarstwo, proszę pani, to nie to samo, co propagandowe, antypolskie, gadzinowe gazeciarstwo, które w jednym zdaniu zamieszcza „informację” i zarazem złośliwość.
Pani Słowik próbuje też deprecjonować wydawnictwo krakowskie Biały Kruk (wydawcę m.in. wielotomowych „Dziejów Polski” prof. Andrzeja Nowaka) pisząc, że „specjalizuje się ono w treściach religijnych. Publikowali w nim m.in. Krystyna Pawłowicz, Antoni Macierewicz czy ksiądz Dariusz Oko”. Jakie niedobre wydawnictwo! Do tego „Ks. Tadeusz Rydzyk zachwalał tę publikację!” Pani Słowik, ja bym to zgłosił naszej nadzorczyni Verze Jourowej jako jeden z kamieni młyńskich! Warum ci głupi Polacy nie słuchają Niemców?!

Sonderaktion z udziałem dziecka!
Lewactwo nie ma żadnych zahamowań. Do ataku na profesora i jego podręcznik używa dzieci! Jakaś Wiktoria G., przedstawiona przez panią Słowik jako „uczennica jednego z warszawskich liceów”, czyli nastolatka [!], tak ocenia podręcznik: „Ten <podręcznik> jest napluciem nam, uczniom, w twarz. Jest kpiną z nas. Zawiera oszczerstwa i kłamstwa”. Słowa na miarę ulicznych awanturnic, które niedawno  „broniły praw kobiet”, plując na kościoły.
Dlaczego rodzice Wikci godzą się na haniebne wykorzystywanie ich dziecka w propagandzie ideologicznej, politycznej?! Co nastolatka może wiedzieć o najnowszej historii świata więcej niż stary profesor, szanowany nawet przez swoich przeciwników?!

Autokompromitacja pana Ptaszka
„Podręcznik prof. Roszkowskiego szokuje […], usiany jest błędami. W ocenie rzeczoznawcy językowego prof. Grzegorza Ptaszka z AGH w Krakowie, <zawiera wiele błędów językowych i nie stanowi wzoru poprawnej polszczyzny oraz nie realizuje wzorcotwórczej dla uczniów funkcji podręcznika” – donosi tryumfalnie pani Słowik. To poważne zarzuty. O co chodzi panu Ptaszkowi? „Są miejsca, w których styl staje się potoczny i razi kolokwialnością oraz nieporadnością, porównaj: <Chyba każdy słyszał o blokowaniu kont na fejsie> (s. 78); <Lansowano kult Stalina, którego zaklęcia i napomnienia miały przypominać, że uosabia on wolę i rozum świata> (s. 85)”. Panie Ptaszku, czy pan oszalał? Gdzie tu są błędy językowe? Co pana „razi”? Styl potoczny? A jak rozmawiać z młodzieżą? „naukowo”, sztywniacko? Pan Ptaszek „wyłapał” też „błędy leksykalne, składniowe i merytoryczne”, np. „Słowa nabrały charakteru terrorystycznego"; „Takimi napisami pokryto całą Polskę” (zamiast, według pana Ptaszka, „takie napisy pojawiły się w całej Polsce”); „Mao Zedong stwierdził poetycznie” (zamiast, według pana Ptaszka „poetycko”). Panie Ptaszku, pytam w imieniu tysięcy polskich filologów, do których sam się zaliczam: Naprawdę nie rozumie pan ironicznego zabarwienia słowa „poetycznie”? Chciałby pan, żeby profesor Roszkowski zrobił z siebie idiotę pisząc, że zbrodniarz ludobójca przemawiał „poetycko”? Profesor Bogusław Kreja, wybitny językoznawca i znawca norm językowych, rodem ze Skórcza, absolwent starogardzkiego „czerwonego” Ogólniaka, przewraca się w grobie!
Namawiam wszystkich rodziców licealistów, by dopilnowali, aby znakomity podręcznik prof. Wojciecha Roszkowskiego znalazł się w waszej domowej biblioteczce!


Oceń

Reklama
Hommage à Profesor Kazimierz Ostrowski. Pamięć obrazów Hommage à Profesor Kazimierz Ostrowski. Pamięć obrazów wernisaż: 15 września 2022, godz.18:00 wystawa czynna: 16 września - 2 października 2022, w godz. 12.00-18.00 miejsce: Zbrojownia Sztuki, Targ Węglowy 6, Gdańsk Artyści: Badowska Wilga, Bau Jarosław, Bereźnicki Kiejstut, Bielawski Andrzej, Bryzgalski Kuba, Buczkowski Jan, Cybulski Daniel, Czerniawski Józef, Cześnik Henryk, Dobrowolska Alina, Dolega Zuzanna, Florczak Robert, Garczyński Przemysław, Garnowski Michał, Gliszczyński Krzysztof, Gorczyński Maciej, Ignatowicz Filip, Jadczuk Aleksandra, Józefowicz Katarzyna, Józefowicz Piotr, Kalkowski Kazimierz, Karmasz Andrzej, Kornacki Jacek, Krechowicz Dominika, Krechowicz Jerzy, Kucharski Tomasz, Lasecki Hugon, Lejman Dominik, Lipnicki Sławomir, Łajming Włodzimierz, Łopaciński Przemysław, Miszkin Teresa, Model Marek, Modzelewski Jarosław, Nathan Piotr, Nowicka Hanna, Osicki Janusz, Ostrogórski Jerzy, Pela Magdalena, Pęk Mateusz, Plota Janusz, Pieleszek Jakub, Polkowski Krzysztof, Przyżycka Agata, Reinert-Faleńczyk Anna, Sobczyk Marek, Starzec Teresa, Sylwestrowicz Arkadiusz, Świeszewski Maciej, Targońska Maria, Treppa Zbigniew, Waligórska Anna, Widyński Aleksander, Wróblewski Krzysztof, Wrzesiński Marek, Zaremba Wiesław, Zawicki Marcin, Zdybel Jacek Impulsem do stworzenia wystawy, było przekazanie Uczelni przez córkę Profesora Kazimierza Ostrowskiego, Panią Honoratę Pilszyk, podobrazi, jakie pozostawił po sobie Mistrz. Były to płótna zagruntowane przez Artystę osobiście, gotowe do dalszej pracy, niektóre z ledwo zaczętym szkicem lub próbą pozostawionego koloru. Gdy zobaczyłem je w pracowni w Gdyni (a było to w 2015 roku), pomyślałem, że te podkłady mogłyby stać się inspiracją do stworzenia nowych prac, rodzaju symbolicznej kontynuacji, dokończenia dzieła przez innych malarzy. Przygotowanie wystawy prac namalowanych przez innych twórców, na płótnach należących do Kazimierza Ostrowskiego, było ideą intrygującą, wartą zaangażowania. Podobrazia dość szybko powędrowały nie tylko do jego absolwentów i przyjaciół, ale także artystów z innych ośrodków, przyjaciół związanych z Galerią Koło (w której prace Profesora prezentowane były na wystawie inaugurującej działalność galerii w 1995 roku). Gest ten został przyjęty z zainteresowaniem jako duże wyzwanie artystyczne. Ponieważ ilość podarowanych „Kachowych” płócien była ograniczona, wracając ponownie do pomysłu realizacji wystawy, postanowiłem ją rozszerzyć. Zaproponowałem udział w wystawie wszystkim pracownikom Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ważny jest udział w projekcie najmłodszych pracowników Wydziału Malarstwa, którzy nie mieli okazji poznania profesora Kazimierza Ostrowskiego, znają osobę Profesora tylko z opowieści. Celem wystawy jest wyrażenie uznania dla twórczej postawy Kazimierza Ostrowskiego i jego artystycznych zmagań. Jest to także wyzwanie wobec historii i dziedzictwa kultury. Warto przekazywać naszą wspólną historię nowym pokoleniom, które stają się jej symbolicznymi spadkobiercami. Poprzez udział artystów różnych generacji, będziemy mogli przyjrzeć się artystycznym ideom, które mimo pokoleniowych różnic, posiadają wspólny rodowód. Istotny jest także modernistyczny rys w twórczości Profesora i jej relacja z malarstwem współczesnym. W obecnym roku 2022 mija 105 rocznica urodzin Profesora i pewnie gdyby żył, celebrowalibyśmy ją hucznie. Mamy niecodzienną okazję by tak się stało, by na chwilę wrócić do wspólnie spędzonych chwil. W 2002 roku byłem pomysłodawcą utworzenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego, którą Zarząd Okręgu ZPAP w Gdańsku przyznaje dorocznie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa. W 2010 roku, pełniąc funkcję Dziekana Wydziału Malarstwa, zainicjowałem wydawnictwo o charakterze dokumentacyjnym, w którym sporo artystów mogło się podzielić swoimi wspomnieniami związanymi z osobą Profesora. Wielu z nich nie ma już wśród z nas. Pozostają nieocenione słowa, które z czasem nabierają szczególnej wymowy. Rozpoczęty dialog wymaga kontynuacji, by mógł rozwijać się w czasie, nabrać impetu. Ważną częścią projektu jest wydawnictwo, które zostanie zrealizowane po wystawie. Biorący udział w tym przedsięwzięciu artyści, będą mogli zaprezentować nie tylko swoje dzieła, ale także wspomnienia związane z Profesorem oraz refleksje odnoszące się do czasów studiów na Wydziale Malarstwa. To niecodzienne spotkanie jest dla nas wszystkich okazją, by oddać hołd Profesorowi oraz docenić Jego wiarę w sztukę i przepełnione pasją oddanie profesji malarza. Krzysztof Gliszczyński Kurator: prof. dr hab. Krzysztof Gliszczyński Współpraca kuratorska: dr Daniel Cybulski Wydział Malarstwa ASP w Gdańsku Patroni medialni: trójmiasto.pl, Magazyn „Linia”, Magazyn Trójmiejski „Prestiż”, "Notes na 6 tygodni", Radio Gdańs Wydarzenie FB:  https://www.facebook.com/events/422290226552438  Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.08.2022 14:00 – Data zakończenia wydarzenia: 02.10.2022 18:00
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Qwerty Treść komentarza: Typowy skretyniały pisior, żal mi Ciebie .Paliwo podrożało , bo wysyłamy na Ukr, węgla nie ma ale spoko kupimy nasz Polski węgiel powtarzam Polski węgiel!!!od Ukrainy i jakos to będzie . Czy nas Rosja zaatakowała ?? No nie . To dlaczego miałbym iść walczyć dla neobanderowców??? Nie będę się pchał nie w moją wojnę . PiSiorki z Powcami niech idą :):) Data dodania komentarza: 21.09.2022, 09:28Źródło komentarza: Tabletki z jodem trafiły do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej. MSWiA: To na wszelki wypadekAutor komentarza: alkomat 2Treść komentarza: a co mom zgłaszać , jak tego nie udowodnię ?Data dodania komentarza: 21.09.2022, 09:16Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: Wujek dobra radaTreść komentarza: Wystarczy nie jeździć jak debil i już nie dopierdzieląData dodania komentarza: 21.09.2022, 09:10Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: precz z trolemTreść komentarza: A Ty trolu? Zgłosiłeś?Data dodania komentarza: 21.09.2022, 07:30Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: boloTreść komentarza: Masz człowieku mały mózg, a w zasadzie ty nie masz mózgu. Ale nie mam zamiaru żałować takich typów jak Ty i Tobie podobni. Jesteś zły. Ty i Tobie podobni to najgorsze zło dla Polaków i dla Polski.Data dodania komentarza: 21.09.2022, 07:29Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: JolaTreść komentarza: To o czym piszesz to patologia. Nie potrafisz zorganizować dziecku życia, to podaruj sobie dzieci. Potem cała Polska musi utrzymywać patoli, którym te policyjne ble, ble, ble też nie pomoże.Data dodania komentarza: 21.09.2022, 07:16Źródło komentarza: Dzielnicowi odwiedzili dzieci z przedszkola Aniołek
Reklama
Reklama