niedziela, 25 września 2022 11:17
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

FELIETON: Będzie wojna domowa w Polsce?

Takie pytanie brzmi strasznie, ale – nie oszukujmy się – wielu ludzi pracuje ciężko nad tym, by losy Polski rozstrzygnęły się w bitwach ulicznych, skoro wybory nie przynoszą takich wyników, jakich oczekują oni i ich patroni zza bliskiej granicy. Nie ukrywają tego. Co gorsza, plany siłowych rozwiązań snują nie jacyś polityczni menele, lecz polityczni przywódcy opozycji! Tego w historii polskiej demokracji jeszcze nie było!
FELIETON: Będzie wojna domowa w Polsce?
Sługa Boży Ksiądz dr Konstantyn Kreft – zamordowany przez funkcjonariuszy państwa niemieckiego (Deutsches Reich) w obozie śmierci KL Stutthof 11 czerwca 1940 roku. Módlmy się o pomyślne zakończenie procesu beatyfikacyjnego.

Codziennie nasłuchujemy z rosnącym niepokojem wieści dotyczących naszej i światowej inflacji oraz energetyki. Przeraża nas brak węgla na składach i ceny tego węgla. Nic dziwnego, że inne wiadomości (poza transferem Roberta Lewandowskiego…) mniej nas interesują. Tymczasem w przestrzeni publicznej dochodzi do szokujących zdarzeń, przypominających Niemcy czasów wschodzącego Hitlera. Na naszych ulicach pojawiają się zamaskowane bojówki. Jedna z nich w ostatnią niedzielę, w centrum Warszawy [!], zaatakowała ekipę TVP! Były obelgi, groźby i zapowiedź bandytów, że „będzie gorzej”.
Wielu publicystów wiąże ten atak z publiczną zapowiedzią, kilka dni wcześniej, byłego premiera Donalda Tuska i byłego ministra Tomasza Siemoniaka, że usuną siłą Adama Glapińskiego z gabinetu prezesa NBP! Przedtem Tusk snuł podobne plany w stosunku do pani prezes Trybunału Konstytucyjnego! A może nie bawić się w detale, tylko od razu obalić państwo polskie, które media niemieckie nazywają bez żenady „państwem PiS”, choć władze naszego państwa pochodzą z demokratycznych wyborów, których wyników nikt nie kwestionował?! Doszliśmy do krytycznego punktu, kiedy ludzie mający pełne gęby „demokracji” i „praworządności” zapowiadają takie same czyny, jakie zapowiadały w latach 20. bojówki Hitlera, gdy ich wódz pisał w więzieniu „Mein Kampf”!
Narodowy Bank Polski to niezwykle ważna instytucja państwa, zwłaszcza w czasach kryzysu. Powinna być chroniona jako jedna z gwarancji naszego bezpieczeństwa. Knajackie brednie eks-premiera i eks-ministra muszą być ukarane! Napędzają potencjalnych terrorystów i ekstremistów partyjnych! Narodowy Bank Polski złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Tuska i Siemoniaka. Czy znów zadziała „doktryna Neumanna” i wszystko rozejdzie się po kościach?

„Spontaniczni” prowokatorzy
Prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki jeżdżą po Polsce i objaśniają działania rządu oraz plany na najbliższe, dramatycznie zapowiadające się miesiące. W każdym miejscu, dokąd przybywają, czekają już na nich bojówki partyjne, zaopatrzone w megafony i chamskie teksty, namalowane „spontanicznie” na dyktach, które dobrze znamy ze „spontanicznych” akcji Lempart, atakujących nasze kościoły i sprzeciwiających się polskiemu porządkowi prawnemu. Tak było na przykład w Rypinie, gdzie młody burmistrz postanowił nie wpuszczać tej hołoty na spotkanie z premierem, gdyż była zaopatrzona w megafony, obraźliwe wyzwiska na dyktach i zwoływała się od kilku dni przez fb. Była to „trupa objazdowa”, spoza Rypina. Jedynym jej celem było znieważenie premiera i rozpędzenie spotkania. Nieoczekiwanie interweniował rzecznik praw obywatelskich, który zarzucił burmistrzowi „ograniczanie praw obywatelskich” awanturników! Do czego nam taki „rzecznik”? Młody burmistrz odpowiedział „zatroskanemu” rzecznikowi. Wyjaśnił, że zapraszał WSZYSTKICH mieszkańców swojego miasta na spotkanie z Premierem Rządu RP. Jeśli komuś się premier nie podoba, powinien zostać w domu. Jeśli zamiast tego idzie do swojej partii po megafon, bazgrze na dykcie obraźliwe słowa skierowane przeciwko gościowi, którego należy uszanować, zwłaszcza gdy jest to Premier Rządu RP, to rzecznik powinien się zainteresować najpierw partyjnymi bojówkarzami, którzy postanowili zamienić spotkanie INFORMACYJNE (tak było zapowiadane) w chamski, antyrządowy wiec. Rzecznik broni „praw obywatelskich” bojówkarzy i wymachuje konstytucją. Nie interesują go prawa obywatelskie ludzi, którzy przyszli posłuchać premiera i zadać mu pytanie? Czy prawa obywatelskie mają tylko ci, co wrzeszczą „wypier...” ? Czy rzecznik nie słyszał jak oni zapowiadają, że losy Polski rozstrzygną się na ulicy? Czy jest rzecznikiem praw obywatelskich, czy rzecznikiem chamstwa i „demokracji” ulicznej w stylu SA?

W Starogardzie trzymamy fason…
Zupełnie inaczej wyglądało wcześniejsze spotkanie premiera w Starogardzie i jestem z tego dumny jako starogardzianin. Z góry zapowiedziano, że pan premier chce się spotkać z samorządowcami: radnymi, burmistrzami, wójtami. Chce ich informować, co rząd robi, by złagodzić skutki kryzysu i putininflacji, chce wysłuchać ich uwag. Do SCK przyjechali także samorządowcy z powiatów tczewskiego i malborskiego. Ludzie z różnych partii i ugrupowań. Nikomu nie przyszło do głowy, by się awanturować. To się nazywa „trzymać fason”. Czy młodzież słyszała o takim zwrocie, kiedyś znanym w całej Polsce? Trzymać fason to znaczy zachować poziom, klasę. Hołota z dyktami i megafonami jest bez fasonu… Zapowiedź agresji wobec szefów ważnych instytucji państwowych to jest poziom poniżej parteru.

Kit też ma granice…
Donald Tusk postanowił przebić program socjalny i osłonowy rządu. Zapowiedział, że jak dojdzie do władzy, to wprowadzi 4-dniowy tydzień pracy. To mówi człowiek, który ciągle oskarża swoich przeciwników o populizm! Nieoczekiwanie Tusk dostał mocny cios na szczękę od swojego idola, prof. Leszka Balcerowicza, który powiedział: „Nieważne, kto to proponuje, brednia jest brednią, nieważne, kto ją głosi. To jest niebywała populistyczna brednia, która oznaczałaby z jednej strony ograniczenie produkcji, a z drugiej – podbicie inflacji, czyli spotęgowanie stagflacji w sytuacji, w której Polsce i tak ona grozi. To byłoby dolewanie benzyny do ognia”. Nie spodziewałem się, że kiedyś na tej stronie będę chwalił Balcerowicza. Trzeba jednak oddać człowiekowi sprawiedliwość, gdy na to zasłuży.

Beton jest piękny…
Po raz pierwszy od dłuższego czasu pojechałem do Zblewa. Podziwiałem równe, wygodne chodniki i… kilka hektarów zabetonowanej ziemi w centrum wsi. Ta część powinna się nazywać Zblewo-Betonoza. Powinna utrzymywać stałe „stosunki partnerskie” ze Starogardem-Betonozą, czyli niegdyś Rynkiem. Ten sam rodzaj nieludzkiej głupoty. Panie wójcie, może chociaż jakieś donice  z czymś zielonym…

Samoogłupianie
Stanąłem przed Bankiem Spółdzielczym i przeczytałem po raz kolejny tablicę ad memoriam ks. Konstantyna Kreffta. To jeden z najwybitniejszych kapłanów w historii Kociewia i Kaszub. Urodzony w gminie Brusy, wyświęcony po studiach w Pelplinie, doktoryzował się we Freiburgu. Był m.in. wikarym w Grudziądzu, w Gdańsku, w Sopocie. Od maja 1904 proboszcz w parafii Zblewo. Budowniczy kościoła w Piecach, wspaniały duszpasterz i działacz społeczny. Współtworzył polskie banki spółdzielcze na Pomorzu. Na tablicy chwalą go za Bank Ludowy w Zblewie. Nie ma jednak ani jednego słowa na temat śmierci, nawet jej daty! A przecież umierał w opinii świętości w niemieckim obozie zagłady KL Stutthof! Jest Sługą Bożym od roku 2003, czeka na ołtarze! Podczas ostatniego w wolnej Polsce Święta Żołnierza, 15 sierpnia 1939 roku, powiedział: „Armio polska, nie oddaj Pomorza, bo to Polski zorza”... Za to przede wszystkim został aresztowany i zamęczony. Tablica na murze zblewskiego banku kłamie, bo mówi o jakimś innym księdzu, bankowcu… Myślę, że Bank Spółdzielczy w Zblewie stać na to, by zawiesić nową tablicę, z nową inskrypcją (niezależnie od epitafium w kościele). Służę pomocą. W czasach niemieckiej akcji przeciwko Polsce „niepraworządnej” takie rzeczy trzeba przypominać.

 


Oceń

Reklama
Hommage à Profesor Kazimierz Ostrowski. Pamięć obrazów Hommage à Profesor Kazimierz Ostrowski. Pamięć obrazów wernisaż: 15 września 2022, godz.18:00 wystawa czynna: 16 września - 2 października 2022, w godz. 12.00-18.00 miejsce: Zbrojownia Sztuki, Targ Węglowy 6, Gdańsk Artyści: Badowska Wilga, Bau Jarosław, Bereźnicki Kiejstut, Bielawski Andrzej, Bryzgalski Kuba, Buczkowski Jan, Cybulski Daniel, Czerniawski Józef, Cześnik Henryk, Dobrowolska Alina, Dolega Zuzanna, Florczak Robert, Garczyński Przemysław, Garnowski Michał, Gliszczyński Krzysztof, Gorczyński Maciej, Ignatowicz Filip, Jadczuk Aleksandra, Józefowicz Katarzyna, Józefowicz Piotr, Kalkowski Kazimierz, Karmasz Andrzej, Kornacki Jacek, Krechowicz Dominika, Krechowicz Jerzy, Kucharski Tomasz, Lasecki Hugon, Lejman Dominik, Lipnicki Sławomir, Łajming Włodzimierz, Łopaciński Przemysław, Miszkin Teresa, Model Marek, Modzelewski Jarosław, Nathan Piotr, Nowicka Hanna, Osicki Janusz, Ostrogórski Jerzy, Pela Magdalena, Pęk Mateusz, Plota Janusz, Pieleszek Jakub, Polkowski Krzysztof, Przyżycka Agata, Reinert-Faleńczyk Anna, Sobczyk Marek, Starzec Teresa, Sylwestrowicz Arkadiusz, Świeszewski Maciej, Targońska Maria, Treppa Zbigniew, Waligórska Anna, Widyński Aleksander, Wróblewski Krzysztof, Wrzesiński Marek, Zaremba Wiesław, Zawicki Marcin, Zdybel Jacek Impulsem do stworzenia wystawy, było przekazanie Uczelni przez córkę Profesora Kazimierza Ostrowskiego, Panią Honoratę Pilszyk, podobrazi, jakie pozostawił po sobie Mistrz. Były to płótna zagruntowane przez Artystę osobiście, gotowe do dalszej pracy, niektóre z ledwo zaczętym szkicem lub próbą pozostawionego koloru. Gdy zobaczyłem je w pracowni w Gdyni (a było to w 2015 roku), pomyślałem, że te podkłady mogłyby stać się inspiracją do stworzenia nowych prac, rodzaju symbolicznej kontynuacji, dokończenia dzieła przez innych malarzy. Przygotowanie wystawy prac namalowanych przez innych twórców, na płótnach należących do Kazimierza Ostrowskiego, było ideą intrygującą, wartą zaangażowania. Podobrazia dość szybko powędrowały nie tylko do jego absolwentów i przyjaciół, ale także artystów z innych ośrodków, przyjaciół związanych z Galerią Koło (w której prace Profesora prezentowane były na wystawie inaugurującej działalność galerii w 1995 roku). Gest ten został przyjęty z zainteresowaniem jako duże wyzwanie artystyczne. Ponieważ ilość podarowanych „Kachowych” płócien była ograniczona, wracając ponownie do pomysłu realizacji wystawy, postanowiłem ją rozszerzyć. Zaproponowałem udział w wystawie wszystkim pracownikom Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ważny jest udział w projekcie najmłodszych pracowników Wydziału Malarstwa, którzy nie mieli okazji poznania profesora Kazimierza Ostrowskiego, znają osobę Profesora tylko z opowieści. Celem wystawy jest wyrażenie uznania dla twórczej postawy Kazimierza Ostrowskiego i jego artystycznych zmagań. Jest to także wyzwanie wobec historii i dziedzictwa kultury. Warto przekazywać naszą wspólną historię nowym pokoleniom, które stają się jej symbolicznymi spadkobiercami. Poprzez udział artystów różnych generacji, będziemy mogli przyjrzeć się artystycznym ideom, które mimo pokoleniowych różnic, posiadają wspólny rodowód. Istotny jest także modernistyczny rys w twórczości Profesora i jej relacja z malarstwem współczesnym. W obecnym roku 2022 mija 105 rocznica urodzin Profesora i pewnie gdyby żył, celebrowalibyśmy ją hucznie. Mamy niecodzienną okazję by tak się stało, by na chwilę wrócić do wspólnie spędzonych chwil. W 2002 roku byłem pomysłodawcą utworzenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego, którą Zarząd Okręgu ZPAP w Gdańsku przyznaje dorocznie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa. W 2010 roku, pełniąc funkcję Dziekana Wydziału Malarstwa, zainicjowałem wydawnictwo o charakterze dokumentacyjnym, w którym sporo artystów mogło się podzielić swoimi wspomnieniami związanymi z osobą Profesora. Wielu z nich nie ma już wśród z nas. Pozostają nieocenione słowa, które z czasem nabierają szczególnej wymowy. Rozpoczęty dialog wymaga kontynuacji, by mógł rozwijać się w czasie, nabrać impetu. Ważną częścią projektu jest wydawnictwo, które zostanie zrealizowane po wystawie. Biorący udział w tym przedsięwzięciu artyści, będą mogli zaprezentować nie tylko swoje dzieła, ale także wspomnienia związane z Profesorem oraz refleksje odnoszące się do czasów studiów na Wydziale Malarstwa. To niecodzienne spotkanie jest dla nas wszystkich okazją, by oddać hołd Profesorowi oraz docenić Jego wiarę w sztukę i przepełnione pasją oddanie profesji malarza. Krzysztof Gliszczyński Kurator: prof. dr hab. Krzysztof Gliszczyński Współpraca kuratorska: dr Daniel Cybulski Wydział Malarstwa ASP w Gdańsku Patroni medialni: trójmiasto.pl, Magazyn „Linia”, Magazyn Trójmiejski „Prestiż”, "Notes na 6 tygodni", Radio Gdańs Wydarzenie FB:  https://www.facebook.com/events/422290226552438  Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.08.2022 14:00 – Data zakończenia wydarzenia: 02.10.2022 18:00
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Qwerty Treść komentarza: Typowy skretyniały pisior, żal mi Ciebie .Paliwo podrożało , bo wysyłamy na Ukr, węgla nie ma ale spoko kupimy nasz Polski węgiel powtarzam Polski węgiel!!!od Ukrainy i jakos to będzie . Czy nas Rosja zaatakowała ?? No nie . To dlaczego miałbym iść walczyć dla neobanderowców??? Nie będę się pchał nie w moją wojnę . PiSiorki z Powcami niech idą :):) Data dodania komentarza: 21.09.2022, 09:28Źródło komentarza: Tabletki z jodem trafiły do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej. MSWiA: To na wszelki wypadekAutor komentarza: alkomat 2Treść komentarza: a co mom zgłaszać , jak tego nie udowodnię ?Data dodania komentarza: 21.09.2022, 09:16Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: Wujek dobra radaTreść komentarza: Wystarczy nie jeździć jak debil i już nie dopierdzieląData dodania komentarza: 21.09.2022, 09:10Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: precz z trolemTreść komentarza: A Ty trolu? Zgłosiłeś?Data dodania komentarza: 21.09.2022, 07:30Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: boloTreść komentarza: Masz człowieku mały mózg, a w zasadzie ty nie masz mózgu. Ale nie mam zamiaru żałować takich typów jak Ty i Tobie podobni. Jesteś zły. Ty i Tobie podobni to najgorsze zło dla Polaków i dla Polski.Data dodania komentarza: 21.09.2022, 07:29Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: JolaTreść komentarza: To o czym piszesz to patologia. Nie potrafisz zorganizować dziecku życia, to podaruj sobie dzieci. Potem cała Polska musi utrzymywać patoli, którym te policyjne ble, ble, ble też nie pomoże.Data dodania komentarza: 21.09.2022, 07:16Źródło komentarza: Dzielnicowi odwiedzili dzieci z przedszkola Aniołek
Reklama
Reklama