czwartek, 6 października 2022 05:12
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

UWAGA: Kolejne ostrzeżenie przed silnymi burzami z gradem i ulewnym deszczem

W piątek nad Polską będzie zalegała bardzo rozgrzana masa powietrza zwrotnikowego, która w godzinach późnych popołudniowych i wieczornych będzie wypychana na wschód przez dynamiczny front chłodny, poprzedzony linią zbieżności wiatrów. W obrębie oddziaływania frontu ma dojść do wytworzenia się płytkiego niżu, który będzie miał kluczowy wpływ na przebieg warunków pogodowych.
  • Źródło: Pomorski Alarm Pogodowy, Bartłomiej Zastawny
UWAGA: Kolejne ostrzeżenie przed silnymi burzami z gradem i ulewnym deszczem
Autor: Pomorski Alarm Pogodowy/ Tomek Szcząchor

Głównymi zagrożeniami generowanymi przez dzisiejsze burze będą bardzo silne, a punktowo nawet niszczące porywy #wiatru oraz opady #gradu o średnicy do 3-5 cm. W mniejszym stopniu miejscowe #zalania i #podtopienia.

Pierwsze izolowane burze będa mogły tworzyć się już w godzinach południowych i wczesnych popołudniowych. Korzystne warunki do ich wystąpienia obejmą głównie zachodnią połowę województwa, zwłaszcza centrum i północ Kaszub. W związku z istotnie podwyższonymi parametrami konwekcyjnymi, mogą one przyjąć formę superkomórek burzowych. Głównym zagrożeniem będą wówczas punktowo ulewne opady deszczu, grad do 3-5 cm średnicy, silny wiatr. Ryzyko pojawienia się trąby powietrznej będzie dość ograniczone ze względu na nieco zwiększony poziom kondensacji (minimalna wysokośc tworzenia się chmur). Jego wartość zacznie maleć na wieczór.

W godzinach późnopopołudniowych spodziewamy się rozwoju zorganizowanego układu burzowego #MCS - może mieć to miejsce na terenie województwa bądź na zachód od niego. Układ będzie wędrował na północny wschód z czasem odbijając coraz bardziej na wschód i napędzając się. Rozległy układ MCS może przyjąć formę linii szkwałowej, a w skrajnej sytuacji nawet bow echo - taki scenariusz sugerują silny przepływ w dolnej i środkowej troposferze oraz wyraźnie podwyższone uskoki wiatrów z dolnych kilometrów.

Głównym zagrożeniem byłby wówczas silne oraz bardzo silne porywy wiatru na dużym obszarze, mogące przekraczać 100-120 km/h. Burze najprawdopodobniej pojawią się wpierw w rejonie Człuchowa, Bytowa, Słupska i będą wędrowały kolejno w rejon Kaszub, Trójmiasta, Kociewia i Powiśla. Najpewniej obejmą zasięgiem znaczną większość terenu województwa pomorskiego. Potencjalny układ MCS może generować także miejscowe zalania i podtopienia. Natomiast ryzyko opadów gradu i wystąpienia trąby powietrznej będą maleć.

Bardzo prosimy potraktować to ostrzeżenie poważnie! Mamy piątek i zapewne wielu z Was ma zaplanowane jakieś aktywności. Ponadto zaplanowanych jest dużo imprez, trwa też gdyński Open'er. Całkiem realne, że burze będą cechować się największą aktywnością nad Kaszubami, a nieco mniejszą, lecz wciąż wysoką na wschodzie województwa. Ze względu na spodziewaną dużą dynamikę wydano 2 stopień zagrożenia w całym województwie. Niewykluczamy aktualizacji ostrzeżenia w godzinach popołudniowych.

Pamiętajcie, że to wciąż ostrzeżenie przed potencjalnie groźnymi warunkami. Dopiero obrazy radarowe dadzą nam realny wgląd w nadchodzące zagrożenie.

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
piśtop 02.07.2022 15:10
na wiejskiej nocniki się już przelały i fetor razi mieszkańców stolicy

Reklama
Starogardzki Dzień Seniora 2022 Starogardzki Dzień Seniora 2022 Starogardzkie Centrum Kultury 15 października 2022 o godzinie 17:00 zaprasza na “Starogardzki Dzień Seniora”. Wydarzenie odbędzie się w Miejskiej Hali Sportowej im. Andrzeja Grubby, w Starogardzie Gdańskim. W tym roku dla Starogardzkich Seniorów wystąpią “Skaldowie” oraz Stefano Terrazzino. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiaka.Stefano Terrazzino – włoski tancerz, aktor i wokalista. Od 2005 roku mieszka i pracuje w Polsce. Laureat wielu prestiżowych i międzynarodowych konkursów tanecznych. W polskim programie rozrywkowym „Taniec z Gwiazdami” kilkakrotnie stawał na podium, w tym dwukrotnie na miejscu pierwszym. Również dwie wygrane przyniósł mu program na antenie telewizji Polsat “Dancing with the Stars – Taniec z gwiazdami”. W polskiej edycji tego programu wziął udział aż dziewięć razy, a w niemieckiej trzy razy. Stefano pasjonuje się muzyką. Talentem wokalnym i aktorskim zachwycił jury i publiczność programu „Twoja twarz brzmi znajomo”, zdobywając pierwsze miejsce w III edycji. Chcąc dzielić się radością płynącą z muzyki Stefano Terrazzino w Starogardzie Gdańskim zaprezentuje muzyczno-taneczny wieczór, który z całą pewnością stanie sięniezapomnianym wydarzeniem. Artysta wykona niezapomniane znane i lubiane włoskie przeboje m. in.: Volare, Azzuro, Mambo Italiano, Oblivion, Sara Perche Ti Amo i inne.Skaldowie – grupa pop-rockowa, działająca z przerwami od 1965 do dziś. Jeden z najpopularniejszych polskich zespołów przełomu lat 60 i 70 XX wieku. Ich przeboje: “Kulig”, “Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”, “Cała jesteś w skowronkach”, “Króliczek”, “Prześliczna wiolonczelistka”, czy “Medytacje wiejskiego listonosza” na stałe wpisały się w kanon najpopularniejszych utworów w historii polskiej piosenki XX wieku.Podczas koncertów będzie prowadzona kampania informacyjno – profilaktyczna dotycząca uzależnień wśród osób 60+ pd hasłem “Wolny nestor”.Bilety:1 zł – dla seniorów,10 zł – bilet normalny.Bilety do nabycia w recepcji SCK oraz na stronie www.sck.art.plDo biletu zostanie dołączony kupon konkursowy, który weźmie udział w losowaniu atrakcyjnych nagród od sponsorów. Przy zakupie biletu online, kupon konkursowy do odbioru w recepcji SCK za okazaniem potwierdzenia zakupu.Patronat:Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz StankowiakOrganizatorzy:Starogardzkie Centrum KulturyStarogard GdańskiWspółorganizator:OSIRSponsorzy:Stary LasKAZ DystrybucjaPolmetNasz StarogardRezydencja Live Bank SpółdzielczyMedpharmaData rozpoczęcia wydarzenia: 15.10.2022 17:00
Piotr Bałtroczyk Stand-up “Starość nie jest dla mięczaków” Piotr Bałtroczyk Stand-up “Starość nie jest dla mięczaków” Bałtroczyk twierdzi, że początek jest ważny, być może nawet ważniejszy od końca. Choć dobrze, gdy koniec jest równie miły jak początek. Zatem ważne, by dobrze zacząć. Bałtroczyk zaczyna niebanalnie od: ”Dobry wieczór Państwu, nazywam się Piotr Bałtroczyk i jestem atrakcją, a Wy jesteście dla mnie atrakcją, bez Was czułbym się jak w domu, samotny i niepotrzebny”.To właściwie jedyny powtarzalny fragment wieczoru, w którym macie szansę uczestniczyć. Co nastąpi po: „Dobry wieczór Państwu”, jest również zagadką dla Bałtroczyka.Inwigilowany przez nadobną dziennikarkę (a jest na nadobność wrażliwy) przyznał kiedyś, że ma głowie jakieś 7 godzin monologu i nieustanną zagadką jest dla niego, co wybierze z tajemnych szufladek umysłu Bałtroczyk Estradowy.„Są wciąż dla siebie zagadką, Bałtroczyk Estradowy (BE) i Bałtroczyk Zwykły (BZ) i to być może, utrzymuje jednego i drugiego w wysokiej dzielności bojowej, mimo, że każdy z nich z coraz większym przekonaniem może potwierdzić, że starość nie jest dla mięczaków.”Z BE – jak uprzejmy był się wyrazić Janusz Grzywacz – „słowa sypią się jak gó….o z barana”.BZ zazwyczaj milcząc okupuje przytulny kącik w rogu, oddając się lekturze bądź nałogom, lub usiłując bezskutecznie oddać się nadobnej dziennikarce, by w końcu jednak wybrać nałóg, lekturę, czy gitarę.Rządy zmieniają się, rozpada się Unia, a na tym tle Bałtroczyk jawi się jak oaza stabilności.Nie zmienia się od lat jego negatywny stosunek do garniturów, które traktuje jak zawodowe zło konieczne. Stały jest też bałwochwalczy stosunek do ciężkich motocykli, które ujeżdża w długich trasach. Wielbi obrazy Jana Stanisławskiego i akustyczne gitary ze szlachetnego drewna, których twórcy też byli Mistrzami. Wiele jest rzeczy, które Bałtroczyka interesują. Od budownictwa drewnianego na Warmii ukochanej, przez nowe techniki szpachlowania, do przystawekw Telecasterach.Zobaczcie, co się przydarzyło Bałtroczykowi, od czasu Waszego ostatniego z Nim spotkania.Wszystko jest inspiracją …Tak powstają wciąż nowe fragmenty narodowej epopei …Posłuchajcie proszę kolejnej wersji opowieści Piotra Bałtroczyka … .Bilety za pośrednictwem biletyna.pl21.10.2022 o godzinie 18:00 w Kinie "Sokół"Data rozpoczęcia wydarzenia: 21.10.2022
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Qwerty Treść komentarza: Typowy skretyniały pisior, żal mi Ciebie .Paliwo podrożało , bo wysyłamy na Ukr, węgla nie ma ale spoko kupimy nasz Polski węgiel powtarzam Polski węgiel!!!od Ukrainy i jakos to będzie . Czy nas Rosja zaatakowała ?? No nie . To dlaczego miałbym iść walczyć dla neobanderowców??? Nie będę się pchał nie w moją wojnę . PiSiorki z Powcami niech idą :):) Data dodania komentarza: 21.09.2022, 09:28Źródło komentarza: Tabletki z jodem trafiły do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej. MSWiA: To na wszelki wypadekAutor komentarza: alkomat 2Treść komentarza: a co mom zgłaszać , jak tego nie udowodnię ?Data dodania komentarza: 21.09.2022, 09:16Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: Wujek dobra radaTreść komentarza: Wystarczy nie jeździć jak debil i już nie dopierdzieląData dodania komentarza: 21.09.2022, 09:10Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: precz z trolemTreść komentarza: A Ty trolu? Zgłosiłeś?Data dodania komentarza: 21.09.2022, 07:30Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: boloTreść komentarza: Masz człowieku mały mózg, a w zasadzie ty nie masz mózgu. Ale nie mam zamiaru żałować takich typów jak Ty i Tobie podobni. Jesteś zły. Ty i Tobie podobni to najgorsze zło dla Polaków i dla Polski.Data dodania komentarza: 21.09.2022, 07:29Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: JolaTreść komentarza: To o czym piszesz to patologia. Nie potrafisz zorganizować dziecku życia, to podaruj sobie dzieci. Potem cała Polska musi utrzymywać patoli, którym te policyjne ble, ble, ble też nie pomoże.Data dodania komentarza: 21.09.2022, 07:16Źródło komentarza: Dzielnicowi odwiedzili dzieci z przedszkola Aniołek
Reklama
Reklama