niedziela, 25 września 2022 09:47
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

FELIETON: Ogłupianie przez ocieplanie…

Za kwestionowanie doskonałości komunizmu jako celu, do którego zmierza „cała postępowa ludzkość”, można było w Związku Sowieckim stracić życie (jako „wróg ludu”) albo trafić do łagru. Czy jesteśmy świadkami narodzin nowego „naukowego światopoglądu” z Klimatem zamiast Marksem i Engelsem? Czy za wyśmiewanie „ryzyka klimatycznego” będą wsadzali do więzienia – jak za żarty z Lenina?
FELIETON: Ogłupianie przez ocieplanie…

To nie są, niestety, żarty. Brudna wojna Rosji na Ukrainie spowodowała, że umykają nam ważne, a niepokojące wiadomości. Oto podczas konferencji zorganizowanej przez renomowany dziennik o światowym zasięgu „Financial Times”, Stuart Kirk, ważny dyrektor w banku HSBC powiedział, że inwestorzy nie muszą się martwić o „ryzyko klimatyczne”, które jest wyraźnie przeszacowane i nie jest do końca wiarygodne. Zasugerował, że jest to modna dziś na świecie teoria, która przybiera formy histerycznego lęku przed „zmianami klimatu”.
„Ludzie przystosowują się do zmian, przystosowują się do kryzysów klimatycznych i nadal będziemy to robić” – mówił Kirk. „Miami znajdzie się sześć metrów pod wodą za sto lat? Amsterdam od wieków znajdował się sześć metrów pod wodą i to naprawdę fajne miejsce…” – kpił jawnie z „obrońców klimatu i ludzkości”, których i u nas nie brakuje. „Człowiek potrafił się do nich przystosować, więc i teraz sobie poradzimy” – zakończył.
Zanim Kirk wrócił na swoje miejsce od mównicy, dowiedział się, że został zawieszony w oczekiwaniu na „wewnętrzne dochodzenie” władz HSBC w jego sprawie! Za co? Za optymizm i zdrowy rozsądek? To tak, jakby biuro polityczne partii komunistycznej zawiesiło w prawach członka partii za „odstępstwo od linii partii” albo za „rewizjonizm”!
Oczywiście, nie jesteśmy tak naiwni, by sądzić, że Kirk będzie „sądzony” za swoją wiedzę o „zmianach klimatycznych”. Będzie sądzony za to, że naruszył jakieś interesy, które były zbieżne z interesami jego banku. Rozpowszechnianie histerycznych bredni o końcu świata z powodu nadmiaru CO², topienia się lodów, smogu itp. nie wynika z głupoty, tylko z interesów. Niemiecka Unia (na razie taka jest i nic na to nie poradzimy) zmusiła nas do zamknięcia zaawansowanej budowy elektrowni w Ostrołęce, mimo nowoczesnej technologii, bo była zaplanowana na węgiel kamienny. W tym samym roku Niemcy otworzyli identyczną u siebie! Europejska szulernia handluje na giełdach „prawami do emisji” [!] CO², niszcząc naszą energetykę. Tymczasem ostatnio grupa wybitnych naukowców z różnych krajów świata ogłosiła, że na świecie jest za mało CO², niezbędnego do wzrostu roślin! Na szulerni nie zrobiło to wrażenia, bo szulernia nie zajmuje się nauką, tylko liczeniem zysków. Każe nam stawiać wiatraki i budować elektrownie na gaz, ale już wiemy, że gaz też „szkodzi” klimatowi, więc za 20 lat trzeba będzie kupić od Niemców jeszcze co innego. Ich habe eine Idee… To ją stosuj u siebie, a od nas wara!
Miejmy oczy szeroko otwarte i nie przyjmujmy naiwnie bredni produkowanych wyłącznie z powodu interesów a nie rzekomej troski o przyszłość świata. Apeluję do nauczycieli, aby nie epatowali tymi bredniami naszych dzieci i naszą młodzież. Uczmy szacunku dla natury i poszanowania wszystkiego, co ożywione, ale nie histeryzujmy. I nie zapomnijmy zwrócić uczniom uwagi, że dziecko nie narodzone też żyje…
„Gdy byłem w podstawówce, prasa pisała o nieuchronnym przeludnieniu planety. Później o dziurze ozonowej, która nas zabije. Te apokaliptyczne teorie głosili <najwięksi naukowcy świata>. Nie przewidzieli, że ludzie zrezygnują z posiadania trójki i więcej dzieci (przynajmniej w tzw. <pierwszym> świecie). Dziura ozonowa jakoś też cichaczem opuściła nagłówki gazet – choć przy okazji wyeliminowaliśmy i freon, który miał ją wywoływać. Dlatego jeżeli ktoś twierdzi, że wie, co się stanie z klimatem za sto lat, to…” – pisze rozsądnie dziennikarz Piotr Głuchowski. I dalej: „Piewcy tezy o nieuchronnej katastrofie klimatycznej dostają piany, gdy ktoś ośmieli się nie czuć strachu. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego zwolennicy tezy o okrągłej ziemi nie domagają się wyrzucenia, zawieszenia, publicznej egzekucji <płaskoziemców>? Dlaczego ci, co już wiedzą, że nie ma żadnej homeopatii, żył wodnych, aur psychicznych itd. nie domagają się karania sądzących inaczej? Bo wiedzą, że mają rację”…

Zgoda, solidarność i odważne decyzje
3 czerwca miałem zaszczyt prowadzić w auli gmachu głównego Politechniki Gdańskiej coroczną uroczystość Polskiego Stowarzyszenia Morskiego i Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. PSMG przyznaje co roku prestiżowe wyróżnienie Animus et Semper Fidelis (Dzielnemu i zawsze wiernemu) za dokonania na rzecz wspólnoty narodowej. Na przestrzeni lat otrzymało je kilkadziesiąt wybitnych postaci polskiego życia zbiorowego, reprezentujących różne pola aktywności. W tym roku troje laureatów: prezes i dyrektor generalny PKN Orlen Daniel Obajtek, wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny Robert Gut oraz nadinspektor Andrzej Łapiński, komendant wojewódzki Policji Państwowej. Obszerne laudacje wygłosili prezes PSMG Marek Wardaszka i wiceprezes Sławomir Latos. Przybyli goście z całej Polski, wśród nich minister Jan Dziedziczak, kilku wojewodów, kontradmirałów, dyrektorów i prezesów poważnych spółek, instytucji i urzędów. Odczytano listy pochwalne dla laureatów, między innymi od premiera Mateusza Morawieckiego.
Goście wyraźnie oczekiwali przede wszystkim wystąpienia prezesa Obajtka. Trudno się dziwić. To człowiek, w którym pokładamy wielkie nadzieje na maksymalne złagodzenie kryzysu energetycznego w Polsce, który jest odbiciem kryzysu światowego. Prezes zaskoczył wszystkich, bo nie mówił o liczbach, tylko o swojej wizji rozwoju powstającego koncernu. „Musimy być silni. Musimy być partnerami dla największych światowych graczy z branży. Nie jestem kolekcjonerem firm. To nie miałoby sensu. Chcę zbudować coś, co da Polsce siłę”. Poskarżył się w dwóch zdaniach na nagonkę w niektórych mediach, która wydaje się dobrze zaplanowaną akcją, „polegającą na wymyślaniu i rozpowszechnianiu najbardziej absurdalnych teorii, które zmierzają do osłabienia naszej aktywności”. Przyznał, że ma chwile słabości z powodu tych ataków, ale perspektywa sukcesu, „który przecież nie jest moim sukcesem, lecz zwycięstwem nas wszystkich”, przywraca siły. Za warunki tego zwycięstwa uznał zgodę w najważniejszych dla kraju interesach, solidarność i gotowość do podejmowania najtrudniejszych decyzji.

Raport o stanie powiatu
Jak co roku Starostwo Powiatowe przesłało radnym „Raport o stanie powiatu starogardzkiego” za rok 2021. Ma być podstawą do udzielenia absolutorium dla Zarządu Powiatu. Za takim absolutorium wypowiedziała się już komisja rewizyjna Rady Powiatu Starogardzkiego. Podobny raport o stanie miasta Starogard wydał prezydent. Do pobrania pod adresem: https://bip.starogard.pl/a,24006,raport-o-stanie-gminy-miejskiej-starogard-gdanski-2021.htm. Inne gminy powiatu również ogłaszają swoje raporty. Warto, by ich treścią interesowali się nie tylko radni, ale także ci wszyscy, którzy planują start w najbliższych wyborach samorządowych. Wiele wskazuje na to, że mogą być one opóźnione o rok, ale to wszystko zależy od terminu najbliższych wyborów parlamentarnych, który na razie jest niewiadomą.
Najważniejsze dane z raportu Starostwa: Powiat starogardzki liczył na koniec 2021 roku 127.906 mieszkańców, wśród nich 50,7% (64.893) stanowią kobiety, a 49,3% (63.013) mężczyźni. Żadnych dodatkowych „płci” nie odnotowano, mimo znanych światowych trendów… W 2021 roku urodziło się nam 1.345 dzieci: 48,5% to dziewczynki, 51,5% chłopcy.
Dochody powiatu w roku 2021 przekroczyły 188 mln zł. Wydatki przekroczyły 192 mln zł. Deficyt i zadłużenie łącznie wynoszą ponad 50,5 mln zł.

 


Oceń

Reklama
Hommage à Profesor Kazimierz Ostrowski. Pamięć obrazów Hommage à Profesor Kazimierz Ostrowski. Pamięć obrazów wernisaż: 15 września 2022, godz.18:00 wystawa czynna: 16 września - 2 października 2022, w godz. 12.00-18.00 miejsce: Zbrojownia Sztuki, Targ Węglowy 6, Gdańsk Artyści: Badowska Wilga, Bau Jarosław, Bereźnicki Kiejstut, Bielawski Andrzej, Bryzgalski Kuba, Buczkowski Jan, Cybulski Daniel, Czerniawski Józef, Cześnik Henryk, Dobrowolska Alina, Dolega Zuzanna, Florczak Robert, Garczyński Przemysław, Garnowski Michał, Gliszczyński Krzysztof, Gorczyński Maciej, Ignatowicz Filip, Jadczuk Aleksandra, Józefowicz Katarzyna, Józefowicz Piotr, Kalkowski Kazimierz, Karmasz Andrzej, Kornacki Jacek, Krechowicz Dominika, Krechowicz Jerzy, Kucharski Tomasz, Lasecki Hugon, Lejman Dominik, Lipnicki Sławomir, Łajming Włodzimierz, Łopaciński Przemysław, Miszkin Teresa, Model Marek, Modzelewski Jarosław, Nathan Piotr, Nowicka Hanna, Osicki Janusz, Ostrogórski Jerzy, Pela Magdalena, Pęk Mateusz, Plota Janusz, Pieleszek Jakub, Polkowski Krzysztof, Przyżycka Agata, Reinert-Faleńczyk Anna, Sobczyk Marek, Starzec Teresa, Sylwestrowicz Arkadiusz, Świeszewski Maciej, Targońska Maria, Treppa Zbigniew, Waligórska Anna, Widyński Aleksander, Wróblewski Krzysztof, Wrzesiński Marek, Zaremba Wiesław, Zawicki Marcin, Zdybel Jacek Impulsem do stworzenia wystawy, było przekazanie Uczelni przez córkę Profesora Kazimierza Ostrowskiego, Panią Honoratę Pilszyk, podobrazi, jakie pozostawił po sobie Mistrz. Były to płótna zagruntowane przez Artystę osobiście, gotowe do dalszej pracy, niektóre z ledwo zaczętym szkicem lub próbą pozostawionego koloru. Gdy zobaczyłem je w pracowni w Gdyni (a było to w 2015 roku), pomyślałem, że te podkłady mogłyby stać się inspiracją do stworzenia nowych prac, rodzaju symbolicznej kontynuacji, dokończenia dzieła przez innych malarzy. Przygotowanie wystawy prac namalowanych przez innych twórców, na płótnach należących do Kazimierza Ostrowskiego, było ideą intrygującą, wartą zaangażowania. Podobrazia dość szybko powędrowały nie tylko do jego absolwentów i przyjaciół, ale także artystów z innych ośrodków, przyjaciół związanych z Galerią Koło (w której prace Profesora prezentowane były na wystawie inaugurującej działalność galerii w 1995 roku). Gest ten został przyjęty z zainteresowaniem jako duże wyzwanie artystyczne. Ponieważ ilość podarowanych „Kachowych” płócien była ograniczona, wracając ponownie do pomysłu realizacji wystawy, postanowiłem ją rozszerzyć. Zaproponowałem udział w wystawie wszystkim pracownikom Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ważny jest udział w projekcie najmłodszych pracowników Wydziału Malarstwa, którzy nie mieli okazji poznania profesora Kazimierza Ostrowskiego, znają osobę Profesora tylko z opowieści. Celem wystawy jest wyrażenie uznania dla twórczej postawy Kazimierza Ostrowskiego i jego artystycznych zmagań. Jest to także wyzwanie wobec historii i dziedzictwa kultury. Warto przekazywać naszą wspólną historię nowym pokoleniom, które stają się jej symbolicznymi spadkobiercami. Poprzez udział artystów różnych generacji, będziemy mogli przyjrzeć się artystycznym ideom, które mimo pokoleniowych różnic, posiadają wspólny rodowód. Istotny jest także modernistyczny rys w twórczości Profesora i jej relacja z malarstwem współczesnym. W obecnym roku 2022 mija 105 rocznica urodzin Profesora i pewnie gdyby żył, celebrowalibyśmy ją hucznie. Mamy niecodzienną okazję by tak się stało, by na chwilę wrócić do wspólnie spędzonych chwil. W 2002 roku byłem pomysłodawcą utworzenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego, którą Zarząd Okręgu ZPAP w Gdańsku przyznaje dorocznie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa. W 2010 roku, pełniąc funkcję Dziekana Wydziału Malarstwa, zainicjowałem wydawnictwo o charakterze dokumentacyjnym, w którym sporo artystów mogło się podzielić swoimi wspomnieniami związanymi z osobą Profesora. Wielu z nich nie ma już wśród z nas. Pozostają nieocenione słowa, które z czasem nabierają szczególnej wymowy. Rozpoczęty dialog wymaga kontynuacji, by mógł rozwijać się w czasie, nabrać impetu. Ważną częścią projektu jest wydawnictwo, które zostanie zrealizowane po wystawie. Biorący udział w tym przedsięwzięciu artyści, będą mogli zaprezentować nie tylko swoje dzieła, ale także wspomnienia związane z Profesorem oraz refleksje odnoszące się do czasów studiów na Wydziale Malarstwa. To niecodzienne spotkanie jest dla nas wszystkich okazją, by oddać hołd Profesorowi oraz docenić Jego wiarę w sztukę i przepełnione pasją oddanie profesji malarza. Krzysztof Gliszczyński Kurator: prof. dr hab. Krzysztof Gliszczyński Współpraca kuratorska: dr Daniel Cybulski Wydział Malarstwa ASP w Gdańsku Patroni medialni: trójmiasto.pl, Magazyn „Linia”, Magazyn Trójmiejski „Prestiż”, "Notes na 6 tygodni", Radio Gdańs Wydarzenie FB:  https://www.facebook.com/events/422290226552438  Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.08.2022 14:00 – Data zakończenia wydarzenia: 02.10.2022 18:00
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Qwerty Treść komentarza: Typowy skretyniały pisior, żal mi Ciebie .Paliwo podrożało , bo wysyłamy na Ukr, węgla nie ma ale spoko kupimy nasz Polski węgiel powtarzam Polski węgiel!!!od Ukrainy i jakos to będzie . Czy nas Rosja zaatakowała ?? No nie . To dlaczego miałbym iść walczyć dla neobanderowców??? Nie będę się pchał nie w moją wojnę . PiSiorki z Powcami niech idą :):) Data dodania komentarza: 21.09.2022, 09:28Źródło komentarza: Tabletki z jodem trafiły do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej. MSWiA: To na wszelki wypadekAutor komentarza: alkomat 2Treść komentarza: a co mom zgłaszać , jak tego nie udowodnię ?Data dodania komentarza: 21.09.2022, 09:16Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: Wujek dobra radaTreść komentarza: Wystarczy nie jeździć jak debil i już nie dopierdzieląData dodania komentarza: 21.09.2022, 09:10Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: precz z trolemTreść komentarza: A Ty trolu? Zgłosiłeś?Data dodania komentarza: 21.09.2022, 07:30Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: boloTreść komentarza: Masz człowieku mały mózg, a w zasadzie ty nie masz mózgu. Ale nie mam zamiaru żałować takich typów jak Ty i Tobie podobni. Jesteś zły. Ty i Tobie podobni to najgorsze zło dla Polaków i dla Polski.Data dodania komentarza: 21.09.2022, 07:29Źródło komentarza: UWAGA kierowcy! Od jutra zmiany w przepisach. Wyższe mandaty i punkty kasowane po dwóch latach Autor komentarza: JolaTreść komentarza: To o czym piszesz to patologia. Nie potrafisz zorganizować dziecku życia, to podaruj sobie dzieci. Potem cała Polska musi utrzymywać patoli, którym te policyjne ble, ble, ble też nie pomoże.Data dodania komentarza: 21.09.2022, 07:16Źródło komentarza: Dzielnicowi odwiedzili dzieci z przedszkola Aniołek
Reklama
Reklama